2014

Звіт перед громадськістю про роботу Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки за 2014 рік

У 2014 році діяльність бібліотеки була спрямована на підтримання позитивного іміджу закладу, створення комфортних умов користувачам за рахунок посилення співпраці з закладами культури, освіти, медицини, творчими, громадськими організаціями, благодійними фондами, активізації інформаційної діяльності з використанням нових бібліотечних технологій, підвищення професійної компетентності персоналу.

Було оголошено старт VІІ обласного літературного конкурсу „Неповторність”. Численні літературно-мистецькі заходи спрямовувалися на популяризацію української та світової літератури і культури.

Підготовлено і видано біобібліографічні покажчики: „Петро Мах: „Душею журавлію до Волині”, присвячений українському письменнику, почесному громадянину міста та „Григорій Гуртовий”, присвячений доробку історика, краєзнавця, заслуженого працівника культури України, а також випуск серійного видання „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2015 рік”, інформаційно-аналітичний огляд „Волинь бібліотечна. 2013 рік”, методико-бібліографічні матеріали, присвячені ювілеям Миколи Куделі, Михайла та Миколи Косачів, Дмитра Іващенка, 25-річчю виведення військ з Афганістану, 75-річчю утворення Волинської області. Узагальнено досвід роботи бібліотек-учасниць огляду-конкурсу сільських бібліотек „Успішна бібліотека – успішна громада”.

Проведено експертно-діагностичний аналіз діяльності бібліотек 3 ЦБС. Організовано 3 обласних семінари,  засідання школи молодого бібліотекаря на тему: „Професіоналізм + креативність = сучасна бібліотека”.

Забезпечувалася реклама ресурсів і послуг, основних заходів бібліотеки.

Розвиток та збереження ресурсів бібліотеки

Значна увага надавалася формуванню бібліотечного фонду, його належному збереженню, розкриттю та використанню. У 2014 р. надійшло 8388 прим. документів, вибуло 2216 прим.

На 01.01.2015 р. бібліотечний фонд становить 679244 прим., з них книг – 483698 прим. Передплачувалося 430 назв періодичних видань: 301 журнал, 129 газет, у т.ч. 34 назви періодики іноземними мовами.

Між бібліотеками області розподілено літературу, яка надійшла за цільовими програмами: 11796 прим. (101 назва) – за Програмою „Українська книга”, 7894 прим. (19 назв) – за Обласною програмою економічної підтримки книговидавничої справи в області 2012-2015 роки. Розподілено також 3639 прим. (69 назв) літератури, подарованої авторами, видавництвами, благодійними фондами та 5486 прим. (назв) – творів місцевих авторів, виданих за межами Волині.

Удосконалювався довідково-бібліографічний апарат бібліотеки. На основі системи автоматизації ІРБІС здійснювалася наукова обробка документів. В електронний каталог книг внесено 2373 записи на нові надходження документів, всього база складає 22363 записи.

Поповнювалися електронні бази даних: періодичних видань та статей із них; назв періодичних видань, передплачених бібліотеками м. Луцька; документів іноземними мовами; нот та аудіовізуальних матеріалів; „Краєзнавство”; „Історична Волинь” (в консорціумі з Рівненською ОУНБ).    Проводилася робота з організації карткових каталогів і картотек.

Робота із задоволення потреб користувачів

у документах та інформації

Проводилося бібліотечно-бібліографічне обслуговування користувачів відповідно до їх запитів і потреб. Порівнюючи з попереднім роком, зросла кількість обслужених користувачів(з 35051 до 35073). Збільшилося число видач документів (з 702068 до 703214).

Надавалася масова і групова інформація, зокрема, здійснене видання поточних бібліографічних списків на теми: „Соціальна політика. Соціальний захист в Україні”, „Реформування та розвиток агропромислового виробництва в умовах ринкової економіки” та інші (всього за 9 темами). Проведено 6 універсальних днів інформації.

При відділі читальних залів функціонує Пункт доступу громадян до інформації органів державної влади, за допомогою якого користувачі мають можливість отримати вільний доступ до джерел правової інформації (як в друкованому, так і в електронному вигляді). На базі пункту доступу громадян до інформації органів державної влади працює виїзна громадська приймальня Головного управління юстиції у Волинській області з надання безоплатної первинної правової допомоги. Виїзний прийом громадян щосереди проводять спеціалісти Головного управління юстиції у Волинській області та консультанти  юридичної клініки „Ad Astra” Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки (під керівництвом координатора коаліції у сфері захисту права власності Віталія Єлова).

Обслуговування користувачів в мережі Інтернет забезпечував Інтернет-центр бібліотеки, створений за сприяння Посольства США в Україні. Протягом року центр надавав послуги на безкоштовній основі.Задоволено 2998 тематичних запитів. Для кращого орієнтування у всесвітній інформаційній мережі підготовлено30вебліографічних матеріалів. Тематика їх різноманітна: „Реформатор сцени” (до 140-річчя від дня народження режисера В.Е.Мейєрхольда), „Живописна музика митця” (до 130-річчя від дня народження українського художника О.О. Шовкуненка), „Сюрреалізм – це я!” (до 110-річчя від дня народження іспанського художника С.Далі),),  „Некоронований король музики” (до 150-річчя від дня народження німецького композитора Ріхарда Штрауса), „Імпресіонізм в мережі: Едгар Дега” (до 180-річчя від дня народження французького художника), „Багатообразний світ художника” (до 170-річчя від дня народження художника Іллі Рєпіна), „Я малюю речі, як вони є. Я не коментую. Я роблю запис…” (до 150-річчя від дня народження французького художника Анрі Тулуз-Лотрека)    , „Художник – ілюстратор” (до 150-річчя від дня народження українського художника Михайла Дерегуса) та ін.     Надавалися консультації новим користувачам та відвідувачам Інтернет-центру, користувачам Тренінг-центру в дні вільного відвідування.

Бібліотека спільно з ГО „Фундація розвитку громад” впроваджувала проекти „Публічні бібліотеки – мости до е-урядування: модель електронного суспільства”; „Здорова нація – здорове майбутнє”. Один з тренінгів по впровадженню в бібліотеках вільного доступу до інструментів електронного урядування провела адвокат, керівник ВОГО „Центру правової допомоги” Олена Матвійчук – координатор програми „Створення системи безоплатної правової допомоги он-лайн через бібліотеки, які мають доступ до Інтернету”. У рамках проекту Олена Матвійчук практично демонструвала надання юридичних консультацій через сайт „Правовий простір”. Впродовж жовтня-листопада 2014р. проводилися тренінги для ВПО (внутрішньо-переміщених осіб) в рамках ініціативи Міністерства культури України „Бібліотеки як центри підтримки громади в умовах воєнної загрози: робота з внутрішньо-переміщеними особами”, а також заходи для переселенців (майстер-класи, презентації книг, тощо). Ініціатива була підтримана Юлією Вусенко – головою благодійного фонду „Карітас-Волинь”. Для дітей учасників АТО та дітей з сімей вимушених переселенців відбувся майстер-клас з розмальовування дерев’яної іграшки. Народний умілець Андрій Бондарук ознайомив присутніх з історію української традиційної дерев’яної іграшки, а також вручив всім дітям дерев’яні заготовки для розмальовування. Продовжувалася робота в проекті ДЗ „Національна парламентська бібліотека України” ЕБ „Культура України”. Було, зокрема, проскановано та передано до публікації книгу Теодоровича Н. Волынская духовная семинария (1901 р.).

Забезпечувалася активна робота інформаційного центру „Вікно в Америку”. Протягом року тут проводилися лекції, демонструвалися американські фільми, відбувалися й інші культурні заходи, які сприяли пізнанню культури США. ІЦ „Вікно в Америку” є осередком американської культури на Волині, сприяє взаєморозумінню між Сполученими Штатами Америки та Україною, підтримується фінансово посольством США в Україні. Так у 2013 році було отримано перший транш гранту на суму 8,050 $ США, у 2014 – другий транш цього гранту на суму– 7,100 $ США. Завдяки цим двом траншам було придбано 2 комп’ютери, плазмовий телевізор, книжкову шафу, дитячий куточок, килими на підлогу, настільні лампи на комп’ютерні столи, пристрій для рахування кроків, дошка – фліпчарт, рекламна продукція. Окрім того, оновлено інтер’єр у відділі документів іноземними мовами, зокрема – придбано кафедру, килим на підлогу й оновлено дві стіни. Закуплено 313 прим. книг, аудіопідручників, плакатів на загальну суму 1200 $ США.

На базі книгозбірні продовжувала роботу аудіобібліотека для людей з вадами зору, організована спільно з громадською організацією інвалідів „Стимул”.

Соціокультурна діяльність бібліотеки

Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки є інформаційним простором, творчим майданчиком для проведення різноманітних культурно-мистецьких заходів: літературних вечорів, зустрічей, імпрез, конкурсів, вечорів пам’яті, музичних та інформаційних годин. У 2014 році у бібліотеці відбулося 127 масових заходів.

До Дня Соборності та Свободи України у відділі читальних залів відбулася презентація серій „Бронебійна публіцистика” та „Підривна література” проекту „Бібліотеки газети „День” „Україна Incognita”. Своїми враженнями від газети „День”, як постійна читачка, поділилася заступник голови правління благодійного фонду „Фонд Ігоря Палиці – Новий Луцьк” Ірина Костанкевич. Адже завдяки спонсорській допомозі фонду, бібліотека отримала серію „Бронебійна публіцистика” Бібліотеки газети „День” „Україна – Incognita”, передплату на газету і новий сканер. Особливістю презентації було те, що представляли твори як бібліотекарі, так і студенти державного училища культури і мистецтв імені Ігоря Стравінського – Надія Солоха та Марія Ростанюк, автори передмови до видань серій „Бронебійна публіцистика” – Улас Самчук „На білому коні” і „На коні вороному” – волинські письменники Володимир Лис та Сіма Кордунова.

З нагоди виходу 19-го числа альманаху „Світязь” у бібліотеці відбулася презентація літературного часопису. Літературне видання побачило світ у видавництві „Терен” за фінансової підтримки Волинської обласної державної адміністрації. Імпрезу вела редактор-упорядник 19-го числа Надія Гуменюк – поетеса, прозаїк, Заслужений журналіст України. Під час презентації виступили Олег Потурай, голова Волинської обласної організації НСПУ, Андрій Криштальський, директор видавництва „Терен”, Віра Фамуляк-Зелінська, заступник начальника управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю, члени Волинської обласної організації Національної спілки письменників Василь Гей, Ніна Горик, Іван Корсак, Володимир Лис, Петро Коробчук, Ольга Ляснюк, Софія Стасюк, Віктор Вербич, поетеса Тетяна Титюк.

З нагоди присвячений 150-річчя від дня народження українського письменника, перекладача, гумориста, сатирика, автора прозових фейлетонів, драматурга Володимира Самійленка відбувся літературний вечір „Золото душі не розміняв”.На вечір був запрошений письменник, науковець, видавець Микола Мартинюк, який у 2000 році в Інституті літератури НАН України захистив дисертацію на тему: „Своєрідність художнього втілення національної ідеї у творчості Володимира Самійленка”.

До 25-ї річниці виведення військ з Афганістану в бібліотеці відбувся літературно-мистецький вечір „Афганістан – мій біль, моя пекуча пам’ять”. На захід були запрошені ветерани афганської війни – бойовий офіцер, підполковник Пугач Микола Іванович та воїн-афганець, рядовий Онищук Микола Степанович. Вони розповіли ліцеїстам Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою про службу в Афганістані. Присутні мали змогу переглянути документальні зйомки учасників бойових дій в Афганістані, які надали ветерани. Болючою правдою про війну прозвучала поезія Василя Слапчука, який 18-літним юнаком пройшов кривавими дорогами Афганістану. Історична година „Крути. Тут кров юнацька пролилась…” (до Дня памяті Героїв Крут) ознайомила учасників заходу з подіями 29 січня 1918 року – однією з найтрагічніших сторінок української історії. Про основні віхи становлення української незалежності від 1991року до військових подій на Сході країни – країни, яка перебуває у стані неоголошеної війни, героїзм захисників йшла розповідь на уроці мужності „Україна – єдина країна”. 

З нагоди 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка відбулася низка заходів з відзначення ювілею Кобзаря. 3 березня проведений літературно-мистецький вечір „Через терни – з Кобзарем у серці”, присвячений палкому прихильнику Тараса Шевченка, уродженцю волинського краю – Миколі Куделі. У 1995 році Волинською ОДА була запроваджена обласна премія імені Миколи Куделі, яка присуджується за просвітницьку, пошукову, краєзнавчу роботу, популяризацію досягнень національної культури шляхом створення книжкових, музейних зібрань, колекцій, організації заходів із вшанування життя і творчості видатних діячів культури. Присутні на вечорі могли познайомитися з непростою та трагічною долею цієї видатної людини. Гостями літературної імпрези були нащадки його родини – музейний працівник Марія Філонюк, яка завідує кімнатою Миколи Куделі в Волинському краєзнавчому музеї, та художник Ніна Фесенко, а також лауреат обласної премії імені Миколи Куделі різних років Зоя Алексійчук. Калейдоскоп „Шевченко у творчості волинських письменників” відбувся у стінах книгозбірні, де зібрав читачів та працівників, які прийшли вшанувати цю величну постать та ще раз, по-новому перечитати його безсмертні твори, продекламувати прозу та поезію про Шевченка відомих українських письменників та літераторів Волині.  Звучало слово Кобзаря не тільки українською, а й в перекладі англійською, німецькою та французькою мовами. Головним учасником літературно-мистецького вечора „Слово Шевченкове – вічне” була лауреат всеукраїнської премії імені Лесі Українки Надія Гуменюк, котра в переддень ювілею Тараса Шевченка подарувала читачам добірку високогромадянської поезії, яку і виконала вперше. Учасники вечора перегорнули життєві, творчі сторінки життя Кобзаря. Йшла мова про волинян – лауреатів Національної премії імені Тараса Шевченка (Євгена Сверстюка, Василя Слапчука, Василя Зінкевича, Наталію Ужвій). У березні на Волині стартував проект „Твій Шевченко”, який є спільною ініціативою радіо „Ера”, фонду Миколи Томенка „Рідна країна” та Всеукраїнського благодійного фонду Юрія Дерев’янка. На Волині конкурс відбувся за підтримки Волинської обласної молодіжної громадської організації „Центр Ефективної Комунікації” та Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки. У відділі документів іноземними мовами відбулася презентація книжкової виставки з нагоди ювілею Кобзаря „Орю свій переліг… Та сію слово”. Невмирущі твори Кобзаря було перекладено більш ніж на 100 мов світу. На літературній імпрезі звучала поезія у перекладі англійською, німецькою, польською, білоруською мовами. „Мистецька спадщина Т.Г.Шевченка” – таку назву мала книжкова виставка, презентована користувачам у відділі літератури з питань мистецтва. 30 вересня, у Всеукраїнський день бібліотек, відбувся флешмоб, організований Волинською ДОУНБ імені Олени Пчілки та Українською бібліотечною асоціацією. Проходив він під девізом „Читай! Формат не має значення!”. Біля пам’ятника Тарасові Шевченку звучали поезії Великого Кобзаря та твори, присвячені поетові українською та польською мовами. Їх читали як працівники книгозбірень державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки, обласної бібліотеки для юнацтва, обласної бібліотеки для дітей, Луцької міської ЦБС, так і їхні читачі – люди різних професій та вікових категорій, студенти, школярі. До присутніх звернулася директор Волинської обласної бібліотеки для юнацтва, заслужений працівник культури України Марія Мах та письменник, заслужений діяч мистецтв України, лауреат низки престижних літературних премій Василь Гей, а частина учасників акції утворила з літер гасло Української бібліотечної асоціації „Бібліотека – територія єдності”.

До Всесвітнього дня поезії бібліотека запросила користувачів на літературний вечір „Розкидано світом слова недомовлені…”, де було оголошено про початок нового етапу обласного конкурсу „Неповторність”. Прихильників та шанувальників творчості Андрія Бондарчука – письменника, журналіста, народного депутата України першого демократичного скликання зібрала читальна зала Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки на творчий вечір до дня Незалежності України. Літературно-мистецький вечір „Обличчя української історії”, присвячений 120-річчю від дня народження Олександра Довженка, ознайомив відвідувачів з життєвим та творчим шляхом класика світового кінематографу. До найбільш яскравих культурних проектів слід віднести також низку літературних вечорів „Із когорти шістдесятників” (з нагоди 95-річчя від дня народження Д.П.Іващенка – педагога і громадського діяча), „Апостол естетизму” (до 160-річчя від дня народження Оскара Уайльда, англійського письменника), „Ти рідна мово – скарб від Бога, Жива в народу на устах” (до Дня української писемності та мови). Яскравими літературними подіями стали зустріч з Михайлом Слабошпицьким, літературно – тематична година „Титани українського духу: Олена Пчілка та Іван Франко”, відзначення 450-річчя від дня народження Вільяма Шекспіра „Своїх я вуст брехнею не поганив…”, презентація клубу польської поезії „Волинь стала для них колискою”.

Презентація науково-методичного та культурно-просвітницького часопису „Яровиця” – власного друкованого видання обласного науково-методичного центру культури зібрала науковців, письменників, журналістів, видавців, філологів, лауреатів літературних та мистецьких премій, а також шанувальників часопису. До найбільш значущих репрезентаційних заходів, які відбулися у бібліотеці, слід віднести – презентацію репринтного відтворення видання поеми Олени Пчілки „Козачка Олена”, презентацію книги Михайла Слабошпицького „Що записано в книгу життя. Михайло Коцюбинський та інші” (до 150-річчя від дня народження Михайла Коцюбинського), презентацію видання Ігора Пасюка та Сергія Яровенка „Золоті зірки Волині” (до 70-річчя визволення Волинської області від фашистських загарбників). Поява нових книг Володимира Рожка – це завжди новий погляд на церковно-історичну тематику. Походження воскової свічки, дослідження життя та творчості на духовній ниві праведника святого українського православ’я архієпископа Варлаама Шишацького, засновника Волинської духовної семінарії – такі теми були висвітлені на презентаціях монографічних видань історика, архівіста, теолога, мистецтвознавця, краєзнавця, кандидата церковно-приходських наук, Почесного професора Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Володимира Рожка. За участю науковця в бібліотеці відбулися презентації книг „Воскові свічки Божих храмів історичної Волині IX–XX ст.”, „Архієпископ Варлаам Шишацький: шлях до автокефалії”, „Монастир Скит”. У грудні відбулася презентація книги молодої авторки, переселенки з Луганська Маргарити Сурженко під назвою „АТО: Історії зі Сходу на Захід”. Автор книги – молода дівчина, одна з перших переселенців, яка приїхала на Волинь, коли на Сході почались бойові дії. На презентації виступили громадська активістка, волонтер Юлія Вусенко, член громадської організації „Переселенці Криму та Донбасу”, Олена Черенкова, волинський письменник Василь Гнатюк.

Протягом року у партнерстві з Головним територіальним управлінням юстиції у Волинській області здійснювалася правоосвітня діяльність, яка спрямована на підвищення правової обізнаності громадян, правового інформування населення, забезпечення вільного доступу до джерел правової інформації, широке інформування населення про правову та законотворчу політику держави. Серед найбільш резонансних подій слід відзначити інформаційно-правові години „Конвенція ООН про права дитини: український вимір”, „Подолання корупції в Україні”, „Очищення влади (люстрація): правові аспекти”; тренінг „Право на доступ до інформації – гарантоване Конституцією України”. Свідченням визнання місця бібліотеки в правоосвітній діяльності стало урочисте відкриття в бібліотеці Всеукраїнського тижня права, де почесними гостями були фахівці Головного територіального управління юстиції у Волинській області, спеціалісти Координаційного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, юристи.

На базі бібліотеки в рамках всеукраїнського проекту зі створення дистанційної державно-громадської системи безоплатної правової допомоги на території 8 областей, в т.ч. Волинської, у січні 2014 року створено центр з надання дистанційної безоплатної правової допомоги жителям громад. Щовівторка у тренінговому центрі працівниками органів державної влади та  місцевого самоврядування, фахівцями в галузі права надається правова допомога в режимі он-лайн. Координатором проекту є обласна організація спілки юристів України. Отримати он-лайн правову допомогу мають можливість жителі віддалених районів нашої області звернувшись до районних бібліотек. До мережі дистанційних пунктів входить 20 бібліотек. За час проведення проекту до консультаційних пунктів області звернулося понад 250 громадян.

Бібліотека долучилася до відкритих показів ХІ Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA. В рамках фестивалю в бібліотеці відбулися покази таких фільмів „Лізо, ходи додому!”, „Кіноплівка”, „Південний кордон”, „Путінські ігри”.

У рамках відзначення Днів Європи в Луцьку долучилися до урочистостей з нагоди Днів польської культури та 15-річчя діяльності Товариства на Волині. З цієї нагоди в бібліотеці зібралися представники влади, науковці, члени товариства, митці.  Серед гостей були присутні Генеральний Консул Республіки Польща у Луцьку Беата Бживчи, голова Волинської облдержадміністрації Григорій Пустовіт, перший заступник Луцького міського голови Святослав Кравчук. Низку заходів по відзначенню Днів Європи в Україні продовжив Центр Європейської інформації, зокрема лекцією „Цінності сучасного українського суспільства в контексті європейської інтеграції”, ВОГО „Фундація розвитку громад” – циклом відкритих лекцій, дискусій, дебатний клуб „Інтелектуальна толока” – проведенням студентських дебатів. Центр Європейської Інформації та Центр громадських молодіжних організацій Волині „Наша справа” за фінансової підтримки управління у справах молоді та спорту Волинської облдержадміністрації підбили підсумки конкурсу „Європейський вибір молоді”. У творчих роботах була присутня символіка Європейського Союзу та України. На конкурс подавалися малюнки, декоративно-творчі роботи з глини, дерева, бісеру, вишивки, паперу, пап’є-маше, тканини, пластмаси.

Систематично в бібліотеці організовувалися універсальні Дні інформації. Тематичний захід у Волинському державному обласному навчально-курсовому комбінаті „Професійна етика та культура водія” допоміг слухачам актуалізувати знання з правил дорожнього руху, а також ознайомив з послугами та ресурсами бібліотеки.  Про майбутнє лісу, його багатство, цілющі властивості та функції говорилося на Дні спеціаліста „Майбутнє лісу у твоїх руках”. В обговоренні проблем навколишнього середовища взяли участь науковці Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти та спеціалісти Волинської обласної фіто санітарної лабораторії.

Бібліотечний простір бібліотеки активно використовувався для втілення художніх і мистецьких проектів. П’ята за рахунком персональна виставка луцького художника Віктора Швеця презентувалася в стінах головної бібліотеки області. Митець – випускник Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури. Навчався під керівництвом знаного в Україні та поза її межами народного художника, живописця, графіка, дійсного члена Академії мистецтв України, лауреата Державної премії України імені Тараса Шевченка – Миколи Стороженка. „Живописна Україна Віктора Швеця” – саме таку назву мав цей захід. На презентації були присутні Надія Гуменюк, українська поетеса, прозаїк, публіцист, Ірина Дацюк, скульптор, Леся Обухович, художник-реставратор, Євгенія Кирилюк, громадська діячка. „Аве Марія” прозвучала у виконанні тріо бандуристок з Луцької ДМШ №3. Фотовиставка киянки Русі Асєєвої „Життя, яким воно є…” була присвячена всесвітньому Дню паліативної допомоги та висвітлювала проблему дитячої онкології.

Виставку світлин „Антитерористична операція, весна 2014” передали для експонування з Національного військово-історичного музею України за сприяння його філії – Волинського регіонального музею українського війська та військової техніки. Світлини виставки презентували картини протистоянь, починаючи з анексії Криму у лютому-березні 2014 року, та до початку літа. Виставка –результат копіткої роботи фронтових кореспондентів – Олексія Дмитрашковского, Олексія Мазепи, Олександра Васильченка, Владислава Волошина, Віктора Грома та Владислава Селезньова. Виставка художніх робіт „Молодість” експонувалася у відділі літератури з питань мистецтва. Свої твори представило молодше покоління відомої родини – Ксенія та Іванна Дацюк, а також Олена Звягінцева із села Затурці Локачинського району. Виставка, присвячена жанру портрета, в бібліотеці експонувалася вперше. До Дня незалежності України у відділі літератури з питань мистецтва презентовано виставку „Вишиті обереги родини українських патріотів”. Унікальність виставки мистецьких робіт родини Радавців в тому, що тут презентувалися аматорські роботи Ольги Кириченко, завідувачки відділу документів іноземними мовами, її сестри, бібліотекаря відділу міського абонементу Ірини Пантолік, та вироби із домашньої скарбнички мами та бабусі.

У рамках благодійної акції „Миколай про тебе не забуде!” у відділі читальних залів була організована „Фабрика Святого Миколая”. Головною метою акції було привітання дітей-сиріт, дітей-інвалідів, дітей із малозабезпечених, багатодітних, дітей, чиї батьки перебувають у зоні проведення АТО або загинули під час АТО на Сході України та подарувати їм подарунки до Дня Святого Миколая. Всі бажаючі та небайдужі змогли долучитися до акції, принести або передати іграшки, солодощі, дитячі книжки, канцелярське приладдя.

Наукова діяльність

До 165-річчя від дня народження української письменниці, громадської діячки, етнографа, матері Лесі Українки Олени Пчілки в матеріали наукових краєзнавчих конференцій „Минуле та сучасне Волині та Полісся. Олена Пчілка, Леся Українка і родина Косачів в історії української та світової культури”  включено тези повідомлення директора бібліотеки Л.Стасюк „Історія спорудження погруддя Олени Пчілки в м. Луцьку”, завідувача відділу краєзнавчої роботи А.Понагайби „Джерельна база Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки для дослідження теми „Родина Косачів у громадсько-політичному та культурному житті України та Волині кінець ХІХ початок ХХ століття” та головного методиста О.Кушнерик „Популяризація життя і діяльності Олени Пчілки, Лесі Українки та родини Косачів-Драгоманових в книгозбірнях області. Директор Л.Стасюк і завідувач відділу краєзнавчої роботи А.Понагайба взяли участь у І обласних краєзнавчих читаннях, присвячених пам’яті Григорія Гуртового, які відбулися у Торчинському краєзнавчому музеї. Тези повідомлень „Наукова і творча посвята: бібліографія праць Григорія Гуртового у базах даних „Краєзнавство” та „Історична Волинь” Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки” включено до збірника.

Бібліотека – науково-методичний центр

Працівники бібліотеки взяли участь у підготовці питання на розгляд колегії управління культури облдержадміністрації „Про підсумки роботи закладів культури і мистецтва області у 2014 році та завдання щодо розвитку галузі в 2015 році”. Також на розгляд колегії подано матеріали про наслідки експертно-діагностичного аналізу діяльності бібліотек Маневицького, Рожищенського, Шацького районів. Здійснювався моніторинг стану забезпечення бібліотек області періодичними виданнями і книжковою продукцією, інформація один раз у півріччя надавалася управлінню культури облдержадміністрації. Проведено експертно-діагностичний аналіз діяльності бібліотек: Маневицької, Рожищенської, Шацької районних централізованих бібліотечних систем. Здійснено виїзди з метою перевірки виконання завдань і пропозицій експертно-діагностичного аналізу діяльності бібліотек Луцького, Ківерцівського, Горохівського районів.

Організовувалися виїзди з метою підготовки баз проведення обласних семінарів у бібліотеки міста Володимира-Волинського та Камінь-Каширського районів. Директор бібліотеки брала участь у церемонії відкриття нового приміщення Ківерцівської ЦРБ, заступники директорів – в урочистостях з нагоди 70-річчя Локачинської ЦРБ та  семінарі працівників Любешівської районної ЦБС.

Працівники науково-методичного відділу приймали річні статистичні звіти бібліотек області сфери управління Міністерства культури України за формами 6-нк, 80-а-рвк, готували зведені форми для Міністерства, обласного управління статистики та ДЗ „Національна парламентська бібліотека України”. Узагальнено матеріали дослідження про впровадження нових інформаційних технологій у бібліотеках Волинської області, вивчення читацького попиту на книги, які були направленні до публічних бібліотек області в рамках централізованого придбання україномовної літератури для поповнення фондів публічних бібліотек та книг, виданих за державною програмою „Українська книга”. Підготовлено узагальнену довідку про результати паспортизації публічних бібліотек Волинської області, інформацію для адресної частини електронної системи моніторингу публічних бібліотек.

З метою вдосконалення фахової майстерності бібліотечних працівників Волині, поширення кращого досвіду роботи проведено 3 обласні семінари-тренінги. Семінар-тренінг директорів районних, міських централізованих бібліотечних систем з питань користування сервісом дистанційної безоплатної правової допомоги жителям малих громад районів та міст області відбувся на базі Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки. Ще одинсемінар-тренінг для директорів на тему: „Інноваційні аспекти та сучасні напрямки діяльності бібліотек” відбувся на базі Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки і бібліотек міста Володимира-Волинського. Обласний семінар методистів на тему: „Роль методичної служби у сприянні інноваційному розвитку бібліотек” проходив на базі Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки і Камінь-Каширської районної ЦБС.

24-26 червня на базі бібліотеки пройшло заняття школи молодого бібліотекаря „Професіоналізм + креативність = сучасний бібліотекар”. Протягом трьох днів бібліотекарі з різних районів Волинської області мали можливість поспілкуватися на професійні теми, обмінятися досвідом, набути нових знань. Проведення школи відбулося завдяки фінансовій підтримці Волинського обласного відділення Української бібліотечної асоціації та Благодійного фонду Б.Клімчука „Рідна Волинь”, який виділив кошти на виготовлення рекламної продукції. У відкритті школи взяла участь директор книгозбірні Стасюк Л.А., та викладачі Волинського державного училища культури та мистецтв імені І.Ф. Стравінського. Про діяльність обласного відділення УБА розповіла завідувач науково-методичного відділу, голова ВОВ УБА Назарчук Л.М. Тренінг зі створення згуртованої команди провела провідний методист Синиця О.А. Про проектну діяльність як складову  інноваційного розвитку на своєму тренінгу розповіла заступник директора з наукової роботи, тренер РТЦ Євтушок Є.О. Тренінг „Співпраця бібліотек зі ЗМІ” провела журналіст Доманська М.Г. Майстер-клас „Вчимося виступати публічно” для учасників провів актор Волинського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка Мельничук Д.В. Присутні дізналися деякі професійні акторські секрети з дикції, поведінки на публіці та інше. Учасники школи відвідали обласну бібліотеку для дітей та бібліотеки-філії сіл Боратин, Лище та Липини Луцької районної ЦБС. Під час цих візитів молоді бібліотекарі змогли запозичити низку цікавих ідей для впровадження їх у діяльність власних книгозбірень. Учасники побували у Луцькому замку, Музеї книги, де представлені рідкісні стародруки, Музеї дзвонів та піднялися на Замкову вежу. Молоді бібліотекарі провели опитування серед населення про те, якою має бути сучасна бібліотека та які нові бібліотечні послуги необхідні користувачам, мали можливість навчитися створювати мультимедійні презентації. Пізнавальним стало відвідання Волинського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка, де на малій сцені пройшла моновистава про життя і діяльність роду Гулаків-Артемовських. В останній день школи молоді бібліотекарі презентували власні проекти, аналізували результати проведеного опитування. Головний методист Кушнерик О.О. організувала флеш-моб до Дня Конституції „Ти маєш право…”, під час якого учасники утворили серце з українською жовто-блакитною символікою та з Конституцією України по центру.

У рамках програми „Бібліоміст” за окремим планом працював тренінговий центр. Всього за звітний період проведено 57 тренінгів, 79 заходів. У дні вільного доступу РТЦ відвідало 878 користувачів, їм надано 492 консультації.

Інформаційне забезпечення галузі культури і мистецтва

Здійснювалося інформаційне обслуговування керівників і спеціалістів управління культури та управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації.Фактографічна інформація надавалася щотижня за темою „Критичні матеріали у всеукраїнській та місцевій пресі та інтернет-мережі про діяльність закладів культури та мистецтва Волині”. Для управління культури щотижня проводився моніторинг друкованих ЗМІ на наявність у них матеріалів критичного характеру про галузь культури і мистецтва, місцевих органів влади галузі. Щомісячно інформцентру з питань культури та мистецтва ДЗ  „Національна парламентська бібліотека України” надсилалася інформація про події культурного життя області.

Видавнича діяльність бібліотеки

У 2014 році бібліотекою підготовлено і видано спільно з Волинським краєзнавчим музеєм  „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2015 рік”,біобібліографічні покажчики „Григорій Гуртовий”, присвячений історику, краєзнавцю, заслуженому працівнику культури України та „Петро Мах: „Душею журавлію до Волині”, присвячений українському письменнику, почесному громадянину міста.

 На допомогу бібліотекам області розроблено методико-бібліографічні матеріали: „Ми будем довго пам’ятати і вам забути не дамо” (до 25-річчя виведення військ з Афганістану), „Невтомний популяризатор Шевченкового слова” (до 100-річчя від дня народження Миколи Павловича Куделі, українського шевченкознавця), „Гідні сини славетних батьків” (до 145-річчя від дня народження Михайла та 130-річчя від дня народження Миколи Косачів), „З когорти шістдесятників” (до 95-річчя від дня народження Дмитра Полікарповича Іващенка, волинського дисидента- шістдесятника), „Волинь – коронована щедра земля” (до відзначення бібліотеками 75-річчя утворення Волинської області). Видано інформаційно-аналітичний огляд „Волинь бібліотечна. 2013 рік”. Узагальнено досвід роботи бібліотек-учасниць огляду-конкурсу сільських бібліотек „Успішна бібліотека – успішна громада”.

Менеджмент. Маркетинг

Проводилися виробничі наради колективу за підсумками роботи у 2013 році та І, ІІ, ІІІ кварталах 2014 року. На оперативних нарадах завідувачів відділів обговорювалися питання виконання планів роботи, вирішення поточних виробничих завдань, зміцнення трудової і виконавської дисципліни. Відбулося переформатування відділу обліку в сектор з переходом його до складу відділу міського абонементу.

Господарське утримання бібліотеки

Придбані 2 комп’ютери для бухгалтерії та для відділу літератури з питань мистецтв.Розпочато ремонтні роботи з реконструкції балконів, замінено 11 дерев’яних вікон на металопластикові.Постійно здійснювалося придбання канцтоварів, комплектуючих деталей для комп’ютерної техніки, ламп денного світла,мастики для впорядкування підлоги приміщення бібліотеки, а також ремонт ксероксів, заправка картриджів.Протягом опалювального сезону забезпечувалася робота модульної котельні.Однак ремонт балконів, який проводила ПВФ „Новий дім” (вартість реконструкції – 996 тис. грн.) через затримку коштів УДК у Волинській області не завершений. У червні-липні дирекція бібліотеки провела адвокаційну кампанію в зв’язку з затримкою коштів гранту Посольства США в Україні на придбання комп’ютерної, побутової техніки (плазмового телевізора), меблів для ІЦ „Вікно в Америку”. У результаті взаємодії з депутатським корпусом обласної ради внесено зміни до розпорядження голови обласної державної адміністрації.