2011

 У 2011 році діяльність бібліотеки була спрямована на підтримання позитивного іміджу, співпрацю з закладами культури, освіти, здійснення оперативного і комфортного обслуговування користувачів на більш якісному рівні, забезпечення користувачів бібліотеки інформацією щодо діяльності органів влади, здійснення просвітницької діяльності шляхом популяризації досягнень вітчизняної та світової науки, культури та літератури, впровадження нових форм роботи та сучасних інформаційних технологій, активізацію інформаційної діяльності з використанням нових бібліотечних технологій і з урахуванням постійного і швидкого зростання обсягів світових інформаційних ресурсів, покращення матеріально-технічної бази, постійне підвищення професійного рівня та формування корпоративної культури персоналу.

30 вересня 2011 року Указом Президента України № 957/2011 „Про відзначення державними нагородами України з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек” за вагомий особистий внесок у розвиток національної культури, збереження бібліотечного фонду держави, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм директору бібліотеки Стасюк Людмилі Антонівні присвоєно почесне звання „Заслужений працівник культури України”.

Важливою подією стало відкриття погруддя Олені Пчілці біля приміщення бібліотекиШирокого розголосу набуло проведення форуму молодих бібліотекарів Волині „Новому століттю – молоді професіонали”. Численні літературно-мистецькі заходи спрямовувалися на популяризацію української та світової літератури і культури.

Порівняно з попереднім роком зросла кількість користувачів за єдиною реєстраційною картотекою (з 10694 до 10885) та загальна кількість користувачів (з 28403 до 28463). Збільшилося число  відвідувань бібліотеки (з 189947 до 190207) та видач документів (з 582684 до 583497).

Значна увага надавалася формуванню бібліотечного фонду, його належному збереженню, розкриттю та використанню. У 2011 р. надійшло 7514 прим. документів, вибуло 13386. На 01.01.2012 р. бібліотечний фонд становить 659668 прим., з них книг – 476289 прим. Передплачувалося 441 назва періодичних видань: 327 журналів, 114 газет, у т.ч. 33 назви періодики іноземними мовами.

Між бібліотеками області розподілено літературу, яка надійшла за цільовими програмами: 3447 прим. (75 назв) – за Програмою „Українська книга”, 16565 прим. (71 назва) – за Програмою економічної підтримки засобів масової інформації та книговидавничої справи в області. В рамках акції „Допоможімо сільській бібліотеці”, зініційованої управлінням культури і туризму облдержадміністрації, сільським філіям передано 119 прим. книг. Розподілено також 7018 прим. літератури, подарованої авторами, видавництвами, благодійними фондами.

Удосконалювався довідково-бібліографічний апарат бібліотеки. На основі системи автоматизації ІРБІС здійснювалася наукова обробка документів. В електронний каталог книг внесено 2507 записів на нові надходження документів, всього база складає 16343 записів.

Поповнювалися електронні бази даних: періодичних видань та статей із них; назв періодичних видань, передплачених бібліотеками м. Луцька; документів іноземними мовами; нот та аудіовізуальних матеріалів; „Краєзнавство”; „Історична Волинь” (в консорціумі з Рівненською ОУНБ). Загальний обсяг власних електронних бібліографічних баз даних на 01.01.2010 р. становить 124,67 тис. записів.

Проводилася робота з організації карткових каталогів і картотек.

Здійснювалося довідкове та інформаційне забезпечення користувачів.

Зросла загальна кількість консультацій користувачам (14150 проти 13565 у 2010 р.). Працювала служба „Віртуальна довідка”, проте число таких довідок зменшилося – всього 6  (у 2010 р. – 24). Використовувалася передплачена бібліотекою комп’ютерна правова система „Ліга: Закон. Еліт”.

Надавалася масова і групова інформація, зокрема, поточні бібліографічні списки на теми: „Соціальна політика. Соціальний захист в Україні”, „Реформування та розвиток агропромислового виробництва в умовах ринкової економіки” та інші (всього 7 тем). Проведено 6 універсальних днів інформації.

Обслуговування користувачів в мережі Інтернет забезпечував Інтернет-центр бібліотеки, створений за сприяння Посольства США в Україні. Протягом року було 2962 тематичних запитів. Для кращого орієнтування у всесвітній інформаційній мережі підготовлено 50 вебліографічних списків.

Активно використовувалася інформація із веб-сайту бібліотеки. У 2011 р. на сайт звернулися 39200 користувачів.

Насиченою була діяльність інформаційного центру „Вікно в Америку”.  За висновками Посольства США в Україні, це формування визнано кращим в Україні у 2011 році. Тут проводилися лекції, тематичні вечори, перегляди фільмів, засідання „Клубу розмовної англійської мови”, навчальні курси, презентації книжкових виставок, тощо, всього 89 заходів. У вересні пройшло святкування 5-річчя від дня відкриття ІЦ, на якому виступили активні користувачі центру, викладачі ВНУ ім. Лесі Українки.

На базі книгозбірні розпочала роботу аудіобібліотека для людей з вадами зору, організована спільно з громадською організацією інвалідів „Стимул”.

У 2011 році відділи бібліотеки провели 40 значних соціокультурних заходів (літературно-мистецькі вечори, презентації книг, інформаційні та літературні години), які зацікавили широкі кола громадськості.

З нагоди Дня Соборності України відбулася інформаційна година „Cоборність України: від ідеї до сьогодення”. Присутнім  була проілюстрована хронологія подій національно-визвольної революції 1917 – 1921 років, правові аспекти акта Злуки УНР і ЗУНР, історія державотворчого процесу в Україні. Старший науковий співробітник відділу новітньої історії Волинського краєзнавчого музею Т.Дудар продемонструвала відвідувачам  архівні матеріали, що стосуються подій, які відбувалися на Волині та в Луцьку. Захід супроводжувався мультимедійною презентацією, а також відбувся перегляд документального фільму із серії „Невідома Україна” – „Трикутник смерті”. У 70-річний ювілей Юрка Покальчука, видатного майстра слова, літературознавця, перекладача, першого президента асоціації українських письменників, поета було презентовано колекцію книг, подарованих бібліотеці з його особистого зібрання. На надзвичайній багатогранності, яскравості, масштабності особистості Юрка Покальчука наголошували під час своїх  виступів письменники І.Корсак, Н.Гуменюк, В.Лис, В.Вербич. У виконанні О.Войтюка прозвучали  уривки з спогадів про друга, надіслані для презентації академіком М.Жулинським.

З нагоди 140-річчя від дня народження нашої славної землячки – Лесі Українки відбувся літературно – мистецький вечір „Сторононька рідна! Коханий мій краю”. Власні пісні на слова Лесі Українки виконали А.Гайдар та Д.Зубчук – учні музичної школи №1, а уривок з драми – феєрії „Лісова пісня” подарували глядачам актори Волинського обласного академічного музично-драматичного театру ім.Т.Г.Шевченка Л.Натанчук та С.Єрмакович. Долучилися до розмови й працівники ВНУ ім.Лесі Українки – науковий співробітник Науково-дослідного інституту Лесі Українки А. Радько та працівник інформаційного центру, член Національної спілки письменників України, автор есе „Леся Українка: містика імені і долі” І.Ольшевський.

Відбулося урочисте відзначення 20-річчя з часу присвоєння бібліотеці імені Олени Пчілки. Виступили В.Дмитрук – заступник начальника управління культури і туризму облдержадміністрації,  О.Хмельовський – художник, автор портрету Олени Пчілки, подарованого бібліотеці в 1998 році, В.Штинько – член Національної спілки письменників України.

„Ані слова про „зіркову хворобу” – таку назву мала книга головного редактора тижневика „Сім’я і дім” Ю.Конкевича, презентація, якої відбувалася в стінах бібліотеки. На зустрічі з автором  були письменники, журналісти, серед яких В.Вербич та І.Корсак поділилися власними враженнями щодо книги,  дали позитивну  оцінку творчому доробку журналіста.

„Злились в мені мелодія і слово воєдино… ” – таку ліричну назву мав літературно – мистецький вечір, присвячений 80-річному ювілею лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, композитора і поета О.Білаша. Його пісні прозвучали у виконанні доцента Інституту мистецтв ВНУ ім.Лесі Українки, артиста Волинського обласного академічного музично-драматичного театру ім.Т.Шевченка С.Беня, який підготував спеціальну програму до ювілею композитора, а також студентки  Інституту мистецтв  ВНУ ім.Лесі Українки Ю.Шевчик.

21 березня у Всесвітній день поезії,  на вечорі „Поезія – це можливість неможливого” проводилося підбиття підсумків V обласного літературного конкурсу „Неповторність”. Призери були відзначені грошовими преміями, а нагородою для переможця є фінансування видання збірника.

Відома  на Волині своїми творчими здобутками родина Дацюків, випускників Львівської академії мистецтв: Ірина Дацюк – художник, скульптор, яка створила пам’ятники В’ячеславу Липинському, ряд меморіальних дощок в Луцьку, Іван Дацюк – скульптор, дипломною роботою якого було погруддя Олени Пчілки. Мистецькі здібності успадкувало і молоде покоління Дацюків: доньки Ірини – Іванна, Ксенія, племінниця – Олена Звягінцева, які пробують себе у малярстві. Свої творчі доробки, яких понад п’ятдесят, юні мисткині презентували в стінах бібліотеки під назвою „Портрет: квіти і весна”.

Чорнобильській трагедії був присвячений вечір-реквієм „Чи знаєш ти, світе, як сиво ридає полин…”, проведений спільно з головою міської організації Товариства „Просвіта” ім.Т.Шевченка О.Кучінко. Пісні прозвучали у виконанні студентів Волинського державного училища культури і мистецтв ім.І.Стравінського.

Літературний вечір „Художні світи Генрика Сенкевича” ознайомив відвідувачів з життєвим та творчим шляхом видатного польського митця, лауреата Нобелівської премії у галузі літератури – Генрика Сенкевича. В рамках заходу проходив перегляд художнього фільму „Quo Vadis”, знятого польськими кінематографістами. Перед присутніми виступила  голова товариства польської культури ім.Тадеуша Костюшка Н.Поремська.

 З нагоди ювілею американської письменниці Гарієт Бічер Стоу відбувся літературний вечір „Провідна зоря Гарієт Бічер Стоу”, який ознайомив відвідувачів з творчістю знаменитої письменниці. Вечір був доповнений мультимедіапрезентацією, демонструвався уривок з художнього фільму „Хатинка дядечка Тома”.

У день 70-річчя трагічної події – розстрілу в’язнів Луцької тюрми спільно з Волинською облдержадміністрацією та обласною радою, редакційно-видавничою групою „Науковий центр історичних студій Волині” проведено презентацію 2-х важливих для історії краю книг „Реабілітовані історією. Волинська область. Т.1” та „Книга скорботи України. Волинська область. Т.1”. Ведучими презентації були М.Кучерепа, професор ВНУ ім.Лесі Українки, голова обласної організації всеукраїнського товариства „Просвіта” та завідувач відділу краєзнавчої роботи В.Бабій. На заході виступили представники влади, громадськості, укладачі даних видань.

29 червня перед приміщенням бібліотеки з нагоди 162-річниці від дня народження урочисто відкрито бронзове погруддя письменниці, етнографа, фольклориста, матері Лесі Українки – Олені Пчілці. Його автором є заслужений скульптор України М.Обезюк. Почесну місію відкриття пам’ятника виконали голова ОДА Б.Клімчук, голова обласної ради В.Войтович та перший заступник луцького міського голови С.Кравчук, адже спорудження погруддя відбулося завдяки злагодженим діям влади і громадськості області, виключно за благодійні кошти. Замовником спорудження було Волинське відділення УБА.

„Обірване коріння нації” – так  називалася книга, презентація якої відбулася в книгозбірні. ЇЇ автор –відомий на Волині політичний і громадський діяч, письменник, голова крайового братства святого апостола Андрія Первозванного А.Бондарчук. Зі словами подяки на адресу автора виступили кандидат історичних наук, професор ВНУ ім.Лесі Українки М.Кучерепа, директор  Волинського краєзнавчого музею А.Силюк, представник Державного архіву області Л.Кость, письменники та журналісти – І.Корсак, В.Штинько, І.Чернецький та ін.

Святкове відзначення Дня Державного прапора „Як найдорожчу святиню бережімо його”, інформаційна година  „Незалежній Україні – 20: з вірою в майбутнє”, день знань на тему „Україна – наш спільний дім”, – заходи, які були присвячені Дню Незалежності Україні. Головною складовою інформаційної години була зустріч з відомою громадською діячкою К.Шаваровою. Окрасою зали стала тематична виставка робіт дизайнера, викладача мистецької студії „Ole-art” Катерини Новак, присвячених Дню Незалежності. Напередодні Дня Незалежності в приміщенні бібліотеки була відкрита виставка вишиваного портрету майстра народної творчості Ю.Савки та майстра українських вишиванок  Ю.Нечипора.

В тренінговому центрі відбулася презентація фільму та буклету „Сім чудес Волині”. Ініціатором створення фільму став Волинський туристичний клуб „Ми”. Фільм та буклет виданий чотирма мовами – українською, російською, польською та англійською, що дасть змогу популяризувати перлини Волині в різних куточках світу.

Напередодні Всеукраїнського дня бібліотек Волинське обласне відділення Української бібліотечної асоціації ініціювала проведення Форуму молодих бібліотекарів Волині, який об’єднав молодих фахівців віком до 35 років. Під час форуму були переглянуті відеопрезентації окремих учасників. Це була перша імпреза у низці заходів нашої бібліотеки з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек. Вечір–спогад,  присвячений  пам’яті колишнього директора бібліотеки  Єлісєєвої В.Ф., з нагоди 90-річниці від дня народження був проведений директором Л.Стасюк та ветераном бібліотечної справи В.Сметаною. У проведенні вечора-спогаду взяли участь ветерани, які працювали пліч-о-пліч з незабутнім директором. 30 вересня відбулося святкування Всеукраїнського дня бібліотек, цей день був оголошений Днем відкритих дверей. В книгозбірні відбувалися різноманітні заходи – екскурсії, виставки, бібліотечний літературний квест, учасниками яких були студенти навчальних закладів м.Луцька. В рамках свята  відбулася зустріч з активними відвідувачами бібліотеки „Діалог з улюбленим читачем”. На зустрічі було відзначено  найактивніших читачів, які впродовж багатьох років є не тільки незмінними користувачами бібліотеки, а й стали її вірними друзями, учасниками багатьох заходів, літературних імпрез, презентацій. Приємною несподіванкою для присутніх стало вручення почесних читацьких квитків.  

4 жовтня, у день смерті славетної письменниці та громадської діячки Олени Пчілки відбулося освячення її пам’ятника. Панахиду відслужили священники Святотроїцького кафедрального собору Волинської єпархії УПЦ КП. Вшанувати пам’ять Олени Пчілки прийшли представники влади, культурні діячі міста та області. До дня пам’яті видатної жінки в бібліотеці  була відкрита виставка родини художників Дацюків, які представили роботи, об’єднані темою „Славетна мама, видатна донька”.

 З нагоди 75-річчя від дня народження відомого громадського діяча, члена Спілки письменників України, Героя України Івана Драча відбувся літературний вечір „Художнику – немає скутих норм. Він норма сам, він сам в своєму стилі”. Присутні ознайомилися з життєвим шляхом поета та з його творчим доробком, прозвучала поезія Івана Драча у виконанні студентів Волинського технікуму Національного університету харчових технологій. Перед присутніми виступив член Національної спілки письменників України І.Ольшевський.

Творчий вечір Асоціації незалежних волинських письменників імені Павла Чубинського, де підводилися підсумки з нагоди ювілею громадської організації  відбувся у відділі читальних залів. Виступили відомі громадські діячі краю – К.Шаварова, В.Кушнір, О.Середюк.

Напередодні Дня української писемності та мови в стінах книгозбірні був проведений літературний вечір „Є на світі совість, правда є, і рідна мова є і вічно буде”. Працівники бібліотеки та студенти Волинського державного училища культури і мистецтв ім.І.Стравінського порадували присутніх декламуванням поезії, а читачка К.Шаварова зробила короткий екскурс в історію розвитку та становлення рідної мови.

„Господи, многії літа подай… Захисти наш рідний край” – таку назву мала виставка вишитих ікон майстра художньої вишивки лучанина О.Шума. На заході були присутні численні шанувальники цього виду мистецтв. Серед них – священник УПЦ, протоірей Георгій Шевчук, голова Волинської обласної організації товариства охорони пам’яток історії та культури Галина Марчук, які високо оцінили художню майстерність представлених робіт.

„Патріарх волинської культури” – так називався вечір пам’яті, який був присвячений колишньому начальнику обласного управління культури, заслуженому працівнику культури України, кавалеру ордена Червоного Прапора, двох орденів „Знак пошани”, ордена „За мужність” Миколі Царенку. Під час вечора прозвучали спогади співробітників і друзів Миколи Олександровича –  Д.Поштарука, О.Огородника, А.Антонюка, В.Лисюка та ін. Окрасою вечора  стало виконання улюблених музичних творів М.Царенка  народними артистами України В.Чепелюком, З.Комарук, заслуженим артистом України М.Лазукою, заслуженим народним ансамблем пісні і танцю України „Колос”. Під час вечора було презентовано  книгу „Патріарх волинської культури”, видану при сприянні Н.Царенко – дружини та за фінансової допомоги управління культури і туризму ОДА. У збірнику зібрані спогади друзів, рідних та співробітників Миколи Олександровича, а також вміщено матеріали і документи з періодичних видань. Одним із укладачів книги і автором передмови була директор Л.Стасюк.

З нагоди 70-річчя від дня народження   народного артиста України, лауреата Національної премії України, видатного українського композитора, живого класика сучасної української пісні І.Поклада, відбувся літературно – мистецький вечір „Хай пісні летять за обрій”. Прозвучав виступ заслуженої артистки України Л.Зеленової, актриси Волинського обласного академічного музично-драматичного театру ім.Т.Шевченка, яка особисто знайома з композитором. Прозвучали пісні у виконанні студентів інституту мистецтв ВНУ ім.Лесі Українки та Луцького педагогічного коледжу.

19 грудня пройшов захід з нагоди 10-ої річниці відкриття Інтернет-центру. На урочистостях виступили директор книгозбірні, заслужений працівник культури України Л.Стасюк, активний користувач Інтернет-центру, письменник, член Національної спілки письменників України, лауреат обласної літературно – мистецької премії ім.Агатангела Кримського І.Ольшевський. Відбулася скайп-конференція з першим системним адміністратором центру Оленою Куліш, яка зараз проживає в США.

 У цей же день в приміщенні головної книгозбірні відкрилася виставка молодої художниці Іванни Дацюк „Зимовий настрій”.

 Студентів музичних спеціальностей навчальних закладів м. Луцька зацікавила музична подорож „Симфонія життя” (до 170-річчя від дня народження А.Дворжака, чеського композитора).

На базі відділу виробничої  літератури працював клуб пасічників „Волинська бджілка”. На засіданнях члени клубу ділилися своїм досвідом, новими ідеями, одержували інформацію з виставок літератури, бібліографічних оглядів, виступів працівників бібліотеки.

На 2011 рік у відділах бібліотеки було заплановано 137 книжкових виставок, організовано 149. Чимало з них увійшли до 3 циклів виставок: „Історичний календар”, „Літературний календар”, „Правова свідомість і правова культура”. Цикл виставок „Історичний календар” знайомив користувачів з друкованими та електронними виданнями, інтернет-ресурсами в галузі історичних наук,  історичними віхами становлення української історії та політичними процесами, які відбуваються в Україні: „Свято єдності, свято духу” (до Дня Соборності України), „Нехай свою Україну я ще раз побачу” (до 150-річчя від дня перепоховання Т.Г. Шевченка), „Друга світова війна: український вимір”, „Хотинська битва – символ незламності українського духу” та ін. Відбувалися урочисті презентації багатьох книжкових виставок. Так, Дню Конституції України була приурочена презентація книжкової виставки „Конституція – правовий фундамент стабільності держави”. Головною складовою виставки стала зустріч з відомим волинянином, Почесним магістром права, заслуженим працівником сільського господарства України Ростиславом Чапюком. У 1997 –1998 роках Ростислав Степанович був обраним народним депутатом і працював у складі комісії з підготовки Конституції. Книжкова виставка була доповнена мультимедійною презентацією. „Михайло Драгоманов – велет соціального і національного відродження”, – під такою назвою відбулася презентація книжкової виставки, присвяченої видатному публіцисту, історику, літературознавцю, економісту, філософу, громадському діячеві – Михайлу Драгоманову. Перед присутніми виступив кандидат політичних наук, доцент кафедри політології ВНУ ім.Лесі Українки, начальник Управління державної служби Головдержслужби у Волинській області В.Я.Малиновський, який ознайомив читачів з історією становлення конституціоналізму Михайла Драгоманова та проблемами сучасного українського конституціоналізму. До 20-ої річниці Всеукраїнського референдуму у відділі читальних залів відбулася презентація книжкової виставки „Охоронна грамота незалежності”, де відвідувачі ознайомилися з основними подіями, які відбувалися в суспільно – політичному  житті країни та на Волині напередодні референдуму та під час його проведення. В рамках заходу була відкрита виставка молодого художника, студента третього курсу Інституту мистецтв Волинського національного університету ім.Лесі Українки О.Стащука. В серпні проведено презентацію книжкової виставки „Пересопницьке Євангеліє, на якому присягають Президенти”, присвячену 450-річчю з дня написання Пересопницького Євангелія. На захід був запрошений історик-архівіст, дійсний член ІДВ у Вінніпезі і його представник в Україні, почесний професор ВНУ ім.Лесі Українки, викладач ВДС В.Рожко. Дійство відбулося  в тренінг-центрі бібліотеки.

 Ювілейні дати українських та зарубіжних письменників знайшли відображення на виставках із циклу „Літературний календар”, наприклад: „Душа моя сонця намріяла” (до 120-річчя від дня народження українського поета П.Г.Тичини), „Поет – це слово, це його життя” (до 75-річчя від дня народження М.С.Вінграновського,українського поета), „Той, чия совість, як чистий кришталь” (до 80-річчя від дня народження українського літературознавця І.М.Дзюби), „Мало – бачити. Мало – розуміти. Треба любити”(до 80-річчя від дня народження українського письменника Григора Тютюнника). Організовувалися виставки, присвячені письменникам-волинянам: Н.Гуменюк („Не відректись від совісті і слова”), В.Лису („Вловити порухи душі і серця”), І.Чернецькому („На добрий врожай засіваємо поле”), а також культурним і громадським діячам краю різних історичних періодів: Г.Охріменку, Є.Лещук, У.Самчуку та ін. У Палаці культури міста Луцька, в Музеї освіти Волині працівники бібліотеки демонстрували книжкову виставку „Мелодії рідного слова” з нагоди 30-річчя Волинської обласної організації Національної спілки письменників України.

Багато виставок експонувалося у відділі літератури з питань мистецтва: „Поетичний світ картин” (до 100-річчя від дня народження українського художника А.Коцки), „Старанний учень природи” (до 100-річчя від дня народження українського художника С.Шишка), „Без антракту” (до 70-річчя від дня народження українського актора Б.Ступки), тощо.

Технічна та сільськогосподарська література популяризувалася на виставках: „Земельні ресурси: збереження та раціональне використання”, „Нетрадиційні джерела енергії”, „Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків – нова форма управління житловим фондом”, „Ліси – зелені скарби України” і т.д. В рамках проекту USAID „Реформа міського теплозабезпечення в Україні”, присвяченої питанням енергоефективності у багатоквартирних будинках, було презентовано виставку „Збережи тепло – збережи Україну”.

Цікаві виставки організовувалися у відділі документів іноземними мовами, зокрема, про релігійні і державні свята у різних країнах світу, про видатних особистостей. Демонструвалися 3 виставки плакатів: „Американа”, „11 вересня 2001 року –  день теракту у США” та „Всесвітній день інвалідів”.

Книжкові виставки висвітлювали також морально-етичні проблеми, питання екології.

У практиці роботи бібліотеки застосовувалася і така форма, як перегляди літератури, наприклад: „Майстер історичної картини” (до 180-річчя від дня народження М.Ге, російського художника), „Витівки творчого духу” (до 75-річчя від дня народження І.Марчука, українського художника), „Нескінченні дороги космосу” та ін. Під час цих заходів демонстрація літератури супроводжувалася виступами науковців, спеціалістів, показом слайдів і фільмів.

Для реклами бібліотеки широко використовувалися засоби масової інформації: телебачення, радіо, газети, електронні видання. Всього було 36 публікацій у друкованих періодичних виданнях, 19 повідомлень в електронних засобах та 47 повідомлень по радіо і телебаченню. Чимало статей присвячено відкриттю і освяченню погруддя Олени Пчілки біля бібліотеки „Встановлено погруддя Олени Пчілки” („Луцький замок”, 30 червня), „Відкрито перший в Україні пам’ятник Олені Пчілці” („Віче”, 30 червня-6 липня), „Пам’ять: вшанували роковини смерті Олени Пчілки” („Волинь-нова”, 6 жовтня), „Олена Пчілка – опора нашого духовного неба” („Сім’я і дім”, 6-12 жовтня) та ін. Директор бібліотеки Л.Стасюк брала участь у підготовці сторінки „Кур’єр 7 муз” „Волинської газети”, яка вийшла напередодні Всеукраїнського дня бібліотек, 29 вересня. Нею підготовлено статті: „Тренінговий центр запрошує”, „Її покликання – бути берегинею” (про М.М.Мах, директора обласної бібліотеки для юнацтва), „Бібліотечна Волинь пам’ятає” (про В.Ф.Єлісєєву). Л.Стасюк взяла участь у прямому ефірі „Ранок Лесиного краю” Волинського державного телебачення (5 жовтня) з питань спорудження пам’ятника Олені Пчілці. Волинським державним телебаченням знято фільм про бібліотеку (березень).

Висвітленню діяльності книгозбірні в ЗМІ сприяли прес-релізи, які готувалися до кожного масового заходу. В міській газеті „Луцький замок” щотижня в рубриці „Афіша” подавався анонс заходів у бібліотеці. 

Значна рекламна кампанія проведена безпосередньо у бібліотеці в рамках відзначення Всеукраїнського дня бібліотек. Це, зокрема, вечір пам’яті В.Ф.Єлісєєвої, директора бібліотеки з нагоди 90-річчя від дня її народження, віртуальна подорож „Бібліотеки України в Інтернеті”, зустріч з активними відвідувачами бібліотеки „Діалог з улюбленим читачем”, під час якої самим активним користувачам було вручено „Квиток почесного читача” (у тренінговому центрі), форум молодих бібліотекарів Волині „Новому століттю – молоді професіонали”, бібліотечно-літературний квест „Вільні співи гучні, голосні в ріднім краю я чути бажаю”, присвячений життю та творчості родини Косачів, екскурсії для читачів, День Відкритих Дверей (безплатний запис до бібліотеки, екскурсії, консультації з питань бібліотечно-бібліографічного обслуговування). До уваги користувачів були представлені книжкові виставки: „Українська література сучасності”, „Комп’ютерний Всесвіт”, „Нові книги волинських видавництв”, „Автографи відомих…”, „У пам’яті століть”, „Дивосвіт мініатюрного друкарства”, „Створіть комфорт свого дому”.

Протягом року було організовано 35 екскурсій, здебільшого для студентів ВНУ ім.Лесі Українки, Волинського державного училища культури і мистецтв ім.І.Стравінського, Луцького педагогічного коледжу, Волинського інституту економіки та менеджменту, Волинського військового ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою, Волинського інституту ім.Вячеслава Липинського міжрегіональної академії управління персоналом та ін.

Грані життя і творчості письменниці, фольклориста, етнографа, громадської діячки Олени Пчілки, чиїм іменем названа бібліотека, постійно досліджуються працівниками установи. У 2010 р. заступник директора з наукової роботи Е.С.Ксендзук підготувала матеріали про Олену Пчілку для інформаційно-бібліографічного ресурсу „Видатні педагоги України і світу”, який створює Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В.О.Сухомлинського.

Е.С.Ксендзук опублікувала статтю „Правове інформування як аспект діяльності Волинської ОУНБ ім. Олени Пчілки” у журналі „Бібліотечний форум України” (2010, №2).

4 наукові повідомлення на конференції підготувала завідувач сектору електронної бази „Історична Волинь” А.Понагайба. Теми її виступів такі: „Археологічні пам’ятки Волинського регіону у ББД „Історична Волинь” Волинської ДОУНБ ім. Олени Пчілки” (історико-краєзнавча науково-практична конференція „Волинь та проблеми духовного відродження України”, м. Рівне), „Братства – духовні православні та освітні осередки історичної Волині” (богословська міжнародна науково-практична конференція „Духовна освіта на Волині в ХІ-ХХ століттях”, м. Луцьк), „Інститут Дослідів Волині та Товариство „Волинь” у публікаціях історика-архівіста, краєзнавця В.Рожка” (Міжнародна науково-практична конференція „Інститут Дослідів Волині та Товариство „Волинь” у Вінніпезі” (до 60-річчя заснування), м. Луцьк), „Матеріали про Волинську духовну семінарію у фондах Волинської ОУНБ ім. Олени Пчілки” (науково-практична конференція „Волинська Духовна семінарія” (до 20-річчя відродження), м. Луцьк).  Усі ці матеріали надруковані в наукових збірниках.

Повідомлення Г.Давидової „Чудотворна ікона Холмської Богоматері. Бібліографія” опубліковане в збірнику  „Ікона Холмської Богородиці: дослідження та матеріали” і в збірнику матеріалів Міжнародної наукової конференції „Волинська ікона: дослідження та реставрація”. Її ж бібліографія, присвячена краєзнавцю В.Кмецинському, вміщена у матеріалах історико-краєзнавчої наукової конференції „Минуле і сучасне Волині та Полісся. Сторінки історії Камінь-Каширщини” та в книзі В.Кмецинського „Місто над Циром”. Н.Хомяк подала на конференцію „Минуле і сучасне Волині та Полісся”, присвячену 925-річчю м. Луцька, повідомлення на тему: „Історія Луцька з найдавніших часів до сьогодення. Бібліографія”.

Підготовлено і видано науково-допоміжний біобібліографічний покажчик „Богдан Віталійович Колосок”, присвячений архітектору, історику, краєзнавцю, пам’яткознавцю, кандидату архітектури.

Здійснено науковий аналіз діяльності публічних бібліотек області в 2009 році. Видано збірник „Волинь бібліотечна. 2009 рік”, який містить аналітичну інформацію, статистичні дані, що характеризують основні напрями роботи та матеріально-технічний стан бібліотек сфери управління Міністерства культури України.

Науковою роботою 2010 року була також звірка 5 випусків „Друкованого зведеного каталогу україномовної книги з фондів державних бібліотек і музеїв. 1798-1923” з довідково-пошуковим апаратом та книжковим фондом бібліотеки. У Національну парламентську бібліотеку України надіслано матеріали до додаткового випуску каталогу україномовної книги.

Працівники бібліотеки взяли участь у підготовці питання на розгляд колегії управління культури і туризму облдержадміністрації „Про підсумки роботи закладів культури і мистецтва області у 2009 році та завдання щодо розвитку галузі в 2010 році”. Також на розгляд колегії подано матеріали про підготовку установ культури Любомльського і Турійського  районів до роботи в осінньо-зимовий період 2010-2011 років (за результатами комплексного обстеження).

Здійснювався моніторинг стану забезпечення бібліотек області періодичними виданнями і книжковою продукцією, інформація щоквартально надавалася управлінню культури і туризму облдержадміністрації.

Проведено комплексне вивчення діяльності бібліотек Нововолинської міської, Турійської та Любомльської районних централізованих бібліотечних систем. Здійснено виїзди з метою перевірки виконання рекомендацій комплексних обстежень Старовижівської, Любешівської, Ратнівської ЦБС.

Відбувся виїзд у бібліотеку-філію с. Гірка Полонка Луцької РЦБС з метою вивчення та узагальнення досвіду роботи. Як результат стаття про успішну діяльність цієї установи „Живе інтересами місцевої громади” директора ОУНБ ім. Олени Пчілки Л.Стасюк опублікована в районній газеті „Слава праці” (30 вересня).

З метою вдосконалення фахової майстерності бібліотечних працівників Волині, поширення кращого досвіду роботи проведено 2 обласні семінари. Семінар директорів районних (міських) централізованих бібліотечних систем присвячувався темі: „Впровадження нових бібліотечних послуг з використанням сучасних інформаційних технологій” і відбувся на базі ОУНБ та Ратнівської ЦБС. Проведено обласний семінар-тренінг методистів центральних районних (міських) бібліотек на тему: „Методичний потенціал центральних бібліотек як фактор інноваційного розвитку бібліотечних установ регіону” на базі ОУНБ і Ковельської РЦБС, за участю завідувача відділу наукового аналізу і розвитку бібліотечної справи Національної парламентської бібліотеки України І.Цуріної.

Проведено практикуми новопризначених бібліографів Маневицької, Старовижівської, Любешівської ЦРБ, Нововолинської ЦМБ та бібліотечних працівників, відповідальних за комплектування і обробку літератури, Любешівської й Турійської ЦРБ.

Провідні спеціалісти ОУНБ виступили з консультаціями на районних семінарах: у Локачинській ЦБС – на тему: „Впровадження інноваційних методів у соціокультурну роботу бібліотек”, у Ковельській ЦБС – на тему: „Нові підходи до естетичного виховання користувачів бібліотек”.

У рамках програми „Глобальні бібліотеки „Бібліоміст-Україна” в ОУНБ працював тренінговий центр, урочисте відкриття якого відбулося 31 травня за участю представників Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) Д.Пайковські, Г.Тараненко, А.Мах-Мазурок. Тренінговий центр працював відповідно до окремого плану. Основною категорією слухачів стали переможці І раунду конкурсу проектів „Нові бібліотечні послуги з використанням вільного доступу до Інтернету” – Ковельська та Ківерцівська ЦБС, які пройшли навчання за трьома основними модулями. Тренінги були організовані і для бібліотечних працівників ОУНБ ім. Олени Пчілки, Луцької міської ЦБС, бібліотек інших систем та відомств м. Луцька, а також для користувачів бібліотеки. Працівники ОУНБ провели також тренінги на тему: „Інноваційні послуги бібліотек” безпосередньо у Нововолинській, Камінь-Каширській, Рожищенській ЦБС.

Спільно з обласним відділенням Української бібліотечної асоціації організовано зустріч ветеранів бібліотечної галузі області „У царстві книг пізнали радість праці”, в якій взяли участь 43 представники всіх районів, міст Волині, чиї життєві і трудові шляхи можуть стати прикладом для молодих фахівців. Прозвучали розповіді про ветеранів, доповнені показом слайдів та документів, їх спогади. Учасників свята привітали представники влади, колеги, митці. Усі вони одержали сувеніри на згадку.

Здійснювалося інформаційне обслуговування керівників і спеціалістів управління культури і туризму облдержадміністрації. Фактографічна інформація надавалася щотижня за чотирма темами: „Культура і мистецтво Волині  в місцевій пресі”, „Культура і мистецтво Волині  в місцевій пресі. Критичні матеріали” та „Волинська область на сторінках всеукраїнських газет”, „Волинська область на сторінках всеукраїнських газет. Критичні матеріали”. Щомісячно Інформцентру з питань культури та мистецтва Національної парламентської бібліотеки України надсилалася інформація про події культурного життя області.

У 2010 році бібліотекою підготовлено і видано у співдружності з Волинським краєзнавчим музеєм біобібліографічний покажчик „Богдан Віталійович Колосок” та „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2011 рік”. Приємно, що працівник Національної парламентської бібліотеки України А.Боліла відзначає  „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині” як один із кращих у своїй статті „Календарі знаменних і пам’ятних дат” – важливе джерело краєзнавчої інформації”, яка опублікована у збірнику матеріалів ІІ Всеукраїнської школи методиста „Роль методичної служби у забезпеченні професійної компетенції бібліотекаря” (К., 2010. – С. 16-22).

На допомогу бібліотекам області розроблено методико-бібліографічні матеріали: „Душа належить людству і епохам” (до 80-річчя від дня народження Л.Костенко, української письменниці, громадської діячки), „Прогнозує погоду, пише романи і любить свободу” (до 60-річчя від дня народження В.Лиса, українського письменника та журналіста).

Бібліотечно-бібліографічну діяльність ДОУНБ ім. Олени Пчілки у 2011 р. забезпечували 13 відділів, 7 секторів, а це, фактично, 78 бібліотечних працівників (71 штатна посада).

Проводилися виробничі наради колективу за підсумками роботи у 2009 році та І, ІІ, ІІІ кварталах 2010 року. На оперативних нарадах завідувачів відділів обговорювалися питання виконання планів роботи, вирішення поточних виробничих завдань, зміцнення трудової і виконавської дисципліни. На засіданнях ради при директорі розглядалися проблеми створення електронних баз  даних, переобліку бібліотечних фондів галузевих відділів, тощо.

У 2011 році в бібліотеці проведено комплекс робіт з реконструкції системи пожежогасіння із заміною пожежних насосів, автоматики, трубопроводів, запірної арматури, ремонту світлового купола. Придбано комп’ютер-сервер для відділу обробки і організації каталогів, 4 УПСи,  жалюзі для відділу читальних залів, килимову доріжку (12 м), 60 столів для користувачів. За кошти Посольства США в Україні, надані за грантом „Вікно в Америку”, бібліотекою надавалися послуги бездротового інтернет-зв’язку (вай-фай), а також придбано телефонний номер. За кошти цього ж грантодавця встановлено в інформаційному центрі „Вікно в Америку” 2 айпеди, проектор, ноутбук, нетбук. За програмою „Глобальні бібліотеки „Бібліоміст-Україна” надані кошти для придбання тренінговому центру кольорового принтера, ноутбука, колонок.

 Постійно здійснювалося придбання канцтоварів, комплектуючих деталей для комп’ютерної техніки, ламп денного світла, а також ремонт ксероксів, заправка картриджів. Протягом опалювального сезону забезпечувалася робота модульної котельні. Виготовлено документацію на склад викидів котельні.

Усього у бібліотеці нараховується 45 комп’ютерів, 35 з яких мають доступ до мережі Інтернет.