Звіт перед громадськістю про роботу Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки за 2013 рік
У 2013 році діяльність бібліотеки була спрямована на підтримання позитивного іміджу закладу, створення комфортних умов користувачам за рахунок нарощення масштабів співпраці з громадськими організаціями, здійснення інформаційної діяльності з використанням сучасних інформаційних технологій. Запорукою цього була робота керівництва бібліотеки над покращенням матеріально-технічної бази, підвищенням професійного рівня та формуванням корпоративної культури персоналу.
Було підбито підсумки VІ обласного літературного конкурсу „Неповторність”. Численні літературно-мистецькі заходи спрямовувалися на популяризацію української та світової літератури і культури.
Підготовлено і виданобіобібліографічний покажчик: „Ходіть, поки маєте світло…”: Євангеліє від Іоана Гл. 12:35, присвячений Володимиру Євтуховичу Рожку, історику, архівісту, теологу, дійсному члену Інституту дослідів Волині, випуск серійного видання „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2014 рік”, інформаційно-аналітичний огляд „Волинь бібліотечна. 2012 рік”, методико-бібліографічні матеріали, присвячені ювілеям Т.Г.Шевченка, Н.М.Ужвій, О.Ю.Кобилянської, Т.М.Байди-Барбелюк, поетичній творчості жіночої плеяди письменництва Волині.
Проведено експертно-діагностичний аналіз діяльності бібліотек3 ЦБС. Організовано 2 обласних семінари,проведено практикум новопризначених методистів центральних районних бібліотек Любешівської, Ратнівської, Рожищенської, Шацької районних ЦБС.
Забезпечувалася реклама ресурсів і послуг, основних заходів бібліотеки.
Розвиток та збереження ресурсів бібліотеки
Значна увага надавалася формуванню бібліотечного фонду, його належному збереженню, розкриттю та використанню. У 2012 р. надійшло 7604 прим. документів, вибуло 1317 прим.
На 01.01.2013 р. бібліотечний фонд становить 665955 прим., з них книг – 478356 прим. Передплачувалося 435 назв періодичних видань: 317 журналів, 118 газет, у т.ч. 30 назв періодики іноземними мовами.
Між бібліотеками області розподілено літературу, яка надійшла за цільовими програмами: 5039 прим. (128 назв) – за Програмою „Українська книга”, 7038 прим. (18 назва) – за Програмою економічної підтримки засобів масової інформації та книговидавничої справи в області. Відповідно до наказу Міністерства культури України від 13.08.2012 №853 „Щодо здійснення придбання україномовних книг для поповнення фонду публічних бібліотек” здійснено прийняття та розподіл між ЦБС 18245 прим. (135 назв). Розподілено також 3800 прим. (35 назв) літератури, подарованої авторами, видавництвами, благодійними фондами. Позитивним явищем 2012 року стало надходження літератури від благодійних фондів, створених майбутніми народними обранцями. Так, благодійний фонд „Фонд Ігоря Палиці „Новий Луцьк” передав 37 прим. книг на суму 3,0 тис. грн., фонд Степана Івахіва „Патріот Волині” – 118 прим. книг на суму 2,4 тис. грн. Від голови облдержадміністрації Б.П.Клімчука у подарунок бібліотеці надійшло 2 цінні книги на суму 1 тис. грн.
Удосконалювався довідково-бібліографічний апарат бібліотеки. На основі системи автоматизації ІРБІС здійснювалася наукова обробка документів. В електронний каталог книг внесено 1960 записів на нові надходження документів, всього база складає 18303 записів.
Поповнювалися електронні бази даних: періодичних видань та статей із них; назв періодичних видань, передплачених бібліотеками м. Луцька; документів іноземними мовами; нот та аудіовізуальних матеріалів; „Краєзнавство”; „Історична Волинь” (в консорціумі з Рівненською ОУНБ). Проводилася робота з організації карткових каталогів і картотек.
Робота із задоволення потреб користувачів
у документах та інформації
Здійснювалося довідкове та інформаційне забезпечення користувачів. Має місце зростання загальної кількості консультацій, наданих користувачам (14300 проти 14150 у 2011 р.). Працювала служба „Віртуальна довідка”. Число таких довідок збільшилося до 64 (у 2011 р. – 6).Використовувалася передплачена бібліотекою комп’ютерна правова система „Ліга: Закон. Еліт”.
Надавалася масова і групова інформація, зокрема, поточні бібліографічні списки на теми: „Соціальна політика. Соціальний захист в Україні”, „Реформування та розвиток агропромислового виробництва в умовах ринкової економіки” та інші (всього 7 тем). Проведено 6 універсальних днів інформації.
Обслуговування користувачів в мережі Інтернет забезпечував Інтернет-центр бібліотеки, створений за сприяння Посольства США в Україні. Протягом року центр надавав послуги на безкоштовній основі. Задоволено 2735 тематичних запитів. Для кращого орієнтування у всесвітній інформаційній мережі підготовлено 45 вебліографічних списків. Активно використовувалася інформація із веб-сайту бібліотеки. У 2012 р. на сайт звернулися 32155користувачів.
Насиченою була діяльність інформаційного центру „Вікно в Америку”, який став місцем проведення лекцій, тематичних вечорів, переглядів фільмів, засідань „Клубу розмовної англійської мови”, навчальних курсів, презентацій книжкових виставок тощо.
На базі книгозбірні розпочала роботу аудіобібліотека для людей з вадами зору, організована спільно з громадською організацією інвалідів „Стимул”.
Соціокультурна діяльність бібліотеки
У 2012 році відділи бібліотеки провели 39 значних соціокультурних заходів (літературно-мистецькі вечори, презентації книг, інформаційні та літературні години), які зацікавили широкі кола громадськості.
Січень був урожайним на яскраві події. 25 січня минуло чверть віку від першого засідання літературного клубу „Діалог”, який діяв упродовж майже п’яти років на базі відділу читальних залів. Засідання клубу відбувалися у формі дискусій, які стали етапними у розкритті творчих граней письменників: І.Ольшевського, В.Штинько, К.Корецької, О.Криштальської. В ювілейному засіданні „Діалогу” взяли участь і виступили письменники, члени Національної спілки письменників України – В.Гей, І.Ольшевський, О.Криштальська, К.Корецька, В.Бич, Р.Мозолевська, громадська діячка К.Шаварова, О.Гороть – колишня завідувач відділу читальних залів. Теплим та щирим був виступ директора бібліотеки Л.Стасюк і голови міської організації товариства „Просвіта” О.Кучінко. Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять голови клубу Ф.Степанюка, а також тих його учасників, котрі відійшли за межу – Є.Назарчука, О.Єрмолової та ін.
У відділі літератури з питань мистецтва відбулося відкриття персональної фотовиставки молодого дизайнера, митця О.Баканова під назвою „Мозаїка почуттів”. На виставці представлено 50 найбільш яскравих фотографій його улюбленого жанру – пейзажу і портрета. Прозвучали виступи методиста Рожищенської ЦРБ О.Романюк, матері фотомайстра, скульптора М. Голованя.
„Терни та зірки Євгена Гребінки” – під такою назвою був відзначений 200-літній ювілей байкаря, прозаїка та поета Євгена Гребінки. На літературному вечорі прозвучала поезія та музичні твори на вірші поета.
Відбулася презентація біобібліографічного покажчика, присвяченого творчому доробку відомого волинського краєзнавця, художника, педагога В.Е.Пясецького. Покажчик вийшов у видавництві „Волинські старожитності”, а систематизацією творчого доробку науковця займалися укладачі покажчика – А.Понагайба та О.Рибачук. У заході брали участь також Генеральний консул Республіки Польща в Луцьку Марек Мартінек, кандидат історичних наук, доцент Волинського національного університету ім. Лесі Українки В.Надольська, керівник поліграфічного відділу ДП „Волинські старожитності” В.Камінський, фотохудожник В.Чухрай, голова обласного Товариства польської культури ім. Є.Фелінської В.Ваколюк, кандидат історичних наук, голова Волинського обласного товариства краєзнавців Г.Бондаренко. Експонувалася книжкова виставка „Патріарх волинського краєзнавства” та виставка музейних реліквій з архіву автора.
Яскравою і велелюдною була презентація книги кандидата філологічних наук Галини Яструбецької „Поліський пілігрим”. Ця книга про найяскравіші враження і спогади дитинства, про світлі й трагічні сторони буття людини. На заході відбулися виступи викладачів Волинського національного університету ім. Лесі Українки. Ведучий – директор поліграфічно-видавничого дому „Твердиня” Микола Мартинюк. У березні Галину Яструбецьку прийнято до членів Національної спілки письменників України.
„Прометеєва доля Тадеуша Костюшка” – під такою назвою пройшов вечір історичного портрету, під час якого читачів знайомили з видатним політичним та військовим діячем Польщі. Його життя тісно перепліталося з Волинню, адже саме тут він навчався в школі ордена піарів у Любешові. В імпрезі взяли участь Генеральний консул Республіки Польща у Луцьку Марек Мартінек, голова товариства польської культури імені Тадеуша Костюшка Ніна Поремська. Експонувалася книжкова виставка „Польський Прометей”, а також демонструвався фільм про життєвий шлях військового діяча. Музичний супровід звучав у виконанні гурту „Ретро”.
20 років тому ініціатором створення популярного серед творчих особистостей краю літературного альманаху „Світязь” був відомий прозаїк, письменник, поет, член Національної спілки письменників України В.Гей. З нагоди ювілею видання відбулася презентація 17 числа альманаху. Під час виступу голови Волинської організації Національної спілки письменників України Н.Горик учасники заходу ознайомилися з тематичним наповненням періодичного видання, а учасники висловили слова вдячності за фінансову підтримку обласній державній адміністрації, головному управлінню з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю.
У Міжнародний день рідної мови письменник і публіцист, громадська діячка, автор багатьох поетичних збірок, художніх оповідань С.Кордунова презентувала свою нову публіцистичну роботу „Терном і калиною заквітчана”, присвячену історичному шляху становлення української мови від початку минулого тисячоліття до сьогодення. Активними учасниками заходу були голова Волинського крайового Братства святого апостола Андрія Первозванного А.Бондарчук, голова обласної організації Національної спілки письменників України Н.Горик, голова товариства охорони пам’яток історії та культури Г.Марчук, голова волинського відділення Союзу українок Л.Ганейчук, голова Волинської організації Всеукраїнського об’єднання ветеранів В.Добрянський, голова Братства ветеранів ОУН-УПА Волинського краю ім. Клима Савура В.Кушнір. Поезію читали учасники гуртка художнього читання „Слово – не криця”. Окрасою заходу було виконання музичних творів на слова поетеси дуетом „Душа Волині” в складі А.Опейди, В.Судими, народним аматорським хоровим колективом „Посвіт”.
Вечір пам’яті видатного ромського поета і перекладача, члена Національної спілки письменників України М.Козимиренка розпочався з його відомої поезії „Якщо помре останній ром…”. М.Козимиренко переклав на мову ромів „Кобзар” Т.Шевченка, твори І.Франка, О.Пушкіна. Проведенням такого заходу в стінах бібліотеки ромська громада Волині вперше вшанувала День рідної мови. Свою відданість пісні і танцям продемонстрував ансамбль „Терне Рома”, а також представники ромської громади.
17 березня минув рік, як автор понад 30 книг Петро Мах відійшов у вічність. „Сповідь сивого клена” – під такою назвою пройшов вечір пам’яті лауреата обласної літературно-мистецької премії ім. А.Кримського, першого керівника Волинської організації спілки письменників України, першого голови обласних організацій Товариства української мови, Конгресу української інтелігенції, заслуженого діяча мистецтв України, почесного громадянина м. Луцька. З теплими словами спогадів звернулися до шанувальників та поціновувачів творчості літератора письменники І.Чернецький, В.Вербич, В.Штинько, редактори газет „Віче-інформ” В.Простопчук, журналіст В.Федчук. Про багаторічну дружбу з поетом розповів голова господарського суду Волинської області В.Кравчук. Багатожанрова творчість письменника була представлена на книжковій виставці „Ожинова мелодія у просторі і часі”. Озвучили вечір спогадів піснями на слова П.Маха народний артист України В.Маренич та дует „Душа Волині”.
З нагоди Всесвітнього Дня поезії та оголошення про початок VI обласного літературного конкурсу „Неповторність” відбувся літературний вечір „Живе поезія у мові, у гніві, в посмішці, в любові…”. З вітальним словом до присутніх звернувся заступник начальника управління культури і туризму облдержадміністрації В.Дмитрук та члени журі – члени Національної спілки письменників України: К.Корецька, Й.Струцюк, В.Вербич, О.Пашук, М.Мартинюк.
Напередодні Міжнародного дня театру відбувся вечір-зустріч з народною артисткою України Л.Приходько „Життя крізь призму таланту”. Людмила Іванівна – провідна актриса обласного академічного музично-драматичного театру ім. Т.Шевченка, кавалер Ордена княгині Ольги III ступеня, лауреат літературно-мистецької премії ім. Лесі Українки, голова первинної організації Національної спілки театральних діячів України, член ради спілок жінок України. Зустріч пройшла у форматі невимушеного діалогу з поціновувачами творчості та прихильниками митця. Вітання дарували друзі та колеги, пісенні і музичні вітанння прозвучали у виконанні заслуженої артистки України З.Комарук, народного артиста України, художнього керівника академічного камерного оркестру „Кантабіле” Т.Рівця.
Цікава і серйозна дискусія між творчою елітою краю, розгорнулася під час літературної години з нагоди 85-річчя газети „Літературна Україна”. Літературна імпреза під назвою „Шлях довжиною у 85 років” зібрала волинських літераторів, творчість яких знайшла своє відображення на сторінках „Літературної України” (І.Корсак, І.Чернецький, В.Простопчук, Н.Горик, Н.Гуменюк, О.Криштальська).
Справді щасливими відчули себе шанувальники таланту відомої письменниці, які протягом кількох годин поспіль могли поспілкуватися з автором „Солодкої Дарусі”, „Москалиці”, „Нації”. Актова зала бібліотеки ледь вмістила поціновувачів таланту лауреата Національної премії України ім. Т.Шевченка Марії Матіос. Теплою і відвертою була розмова з читачами, вичерпними – відповіді на запитання членів Національної спілки письменників України О.Потурая, І.Ольшевського, Н.Гуменюк, Н.Горик, заслуженого вчителя України Л.Ковальчук. Була організована виставка „Життя коротке, Нація – вічна, а я щаслива – отут і вже…”, яка ознайомила відвідувачів імпрези зі сторінками життя і творчості знакової постаті новітньої української літератури.
Бібліотека долучилася до Всеукраїнської мережі Пунктів доступу громадян до інфомації органів державної влади (ПДГ) в грудні 2011 року, яка започаткована УБА в червні 2009 року в рамках гранту Програми сприяння Парламенту України за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). У квітні у відділі читальних залів відбулася презентація ПДГ. Присутні ознайомилися з матеріалами правової інформації, представленими на тематичному стелажі „Правові інформаційні матеріали”, основними інструментами електронного урядування, обговорили питанння співпраці з органами державної влади у створенні доступних для населення послуг.
У рамках відзначення Дня прав людини та Всеукраїнського тижня права, який проходив у Волинській області з 10 по 16 грудня 2012 р., у бібліотеці відбулася інформаційно-правова година „Доступ до правосуддя та правова обізнаність громадян”. Ведуча заходу О.Хомяк продемонструвала механізми пошуку інформації на урядових сайтах органів державної влади як центрального так і місцевого рівнів. У ході заходу був проведений правовий турнір „Знавці права”, приурочений Всеукраїнському тижню права та річниці ухвалення Генеральною Асамблеєю ООН Загальної декларації прав людини. Активними учасниками турніру були учні правничого ліцею з посиленою фізичною підготовкою, студенти Луцького інституту розвитку людини Університету „Україна” та Волинського державного училища культури і мистецтв ім. І. Стравінського. Про роль громадських організацій та інститутів громадянського суспільства у правозахисному процесі, акції, історії успіхів, проекти, які були ініційованіобласною молодіжною громадською організацією „Асоціація Молодих Реформаторів” (АМоРе) йшлося у виступіМарії Доманської – заступника голови ВОМГО „Асоціація Молодих Реформаторів”. В рамках заходу експонувалася книжкова виставка „Права людини в Україні: знаємо та захищаємо”.
„Усе життя збираю людські долі” – під такою назвою відбувся літературний вечір, присвячений 90-літтю від дня народження Анатолія Дімарова. Значний творчий доробок автора присвячений Волині. Назви його книг промовляють самі за себе – „Гості з Волині”, „На Волинській землі”, „Волинські легенди”. В його спогадах „Прожити і розповісти” подані надзвичайно цінні подробиці національно-визвольних змагань в нашому краї. Виступи члена Національної спілки письменників України Н.Гуменюк та громадської діячки К.Шаварової були присвячені творчості автора.
Солодкі композиції вражали відвідувачів персональної виставки „Букети з цукерок” Катерини Бай, відкриття якої відбулося в книгозбірні у червні. Шоколадно-паперові дива вражали своєю вишуканістю, фантазійністю. Автор солодких букетів – студентка Інституту мистецтв ВНУ ім. Лесі Українки.
У дні відзначення Дня Європи в стінах бібліотеки проходив конкурс „Європейська олімпіада” серед учнів загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів Волинської області, представників Шкільних Європейських Клубів. Конкурс проходив в двох номінаціях: тестування на знання про Європу та Європейський союз; конкурс декоративно-творчих робіт „Україна і Європейський Союз в майбутньому”. Його організатори – Центр Європейської Інформації та Центр громадських молодіжних організацій Волині „Наша справа” за фінансової підтримки управління у справах сім’ї молоді та спорту Волинської облдержадміністрації.
Міжнародна виставка сувенірних дзвоників „Спадок віків” з приватних колекцій, була присвячена перемозі Луцького замку в акції „Сім чудес України”. Автор проекту – голова обласної організації товариства охорони пам’яток історії та культури, колекціонер Галина Марчук. До цієї ідеї приєдналися учасники інтернет-співтовариства „Колокольная галерея” з Москви. На виставці було представлено приблизно 200 дзвіночків із зображеннями замків, фортець, кремлів 22 країн світу, з приватних зібрань десяти колекціонерів України, Росії та Канади. Передачею експонатів інтернет-товариство не обмежилося. На відкриття експозиції прибули колекціонери з Москви, Воронежа, Хмельниччини, Сумщини. Заступник начальника управління культури В.Дмитрук вручив учасникам виставки подяки управління, а Галина Марчук – дипломи Товариства охорони пам’яток історії і культури. Своїми враженнями від колекції ділилися голова Волинської асоціації колекціонерів „Паритет” А.Сєрков, науковий співробітник Волинського краєзнавчого музею Н.Пушкар.
29 червня минуло 163 роки від дня народження української письменниці, громадської діячки, етнографа, матері Лесі Українки Олени Пчілки. У бібліотеці була проведена літературна година „Колодяжне в житті Олени Пчілки”. До участі в заході були запрошені та поділилися роздумами колишній працівник літературно-меморіального музею Лесі Українки, член НСПУ, лауреат обласної літературно-мистецької премії ім. А.Кримського, заслужений діяч мистецтв України Й.Струцюк, лауреат обласної премії ім. А.Кримського та родини Косачів фонду „Рідна Волинь” І.Чернецький, директор музею-садиби в с. Колодяжному В.Комзюк. Бібліотека одержала в дарунок 2 картини – портрет Олени Пчілки роботи Ірини Дацюк та зображення пам’ятника поетесі роботи І.Форостецької (м.Львів).
У тренінговому центрі пройшла народознавча година „Коса ж моя шовковая: дівоча коса в побуті, звичаях та обрядах”, на якій присутні ознайомилися з традиціями, обрядами, пов’язаними з дівочою косою. В рамках заходу була презентована книжкова виставка, представлено відеофільм та Інтернет-ресурси про техніку плетіння коси. Пройшов майстер-клас із створення образу сучасної жінки із заплітанням коси.
Відбулася літературна година „Геніальний син Польщі” з нагоди 200-ліття від дня народження видатного польського письменника Юзефа Ігнація Крашевського. На заході був присутній представник Генерального Консульства Республіки Польща у м. Луцьку. Своїми роздумами про цього титана праці поділилася голова польського товариства ім. Т.Костюшка Н.Поремська. Усі присутні мали змогу переглянути слайдопоказ про життя письменника та книжкову виставку – „Юзеф Ігнацій Крашевський з погляду вічності”, а також прослухати уривки з творів автора.
Напередодні Дня незалежності України відбулася зустріч з неординарною особистістю, колишньою вчителькою української мови і літератури, а нині – талановитою майстринею – Катериною Шаваровою. Ця подія була пов’язана з відкритям виставки мистецьких робіт як самої гості, так і її родини. Можливо вперше сімейні реліквії Катерини Іванівни, які довго лежали в скрині і про які так тепло написала в своєму вірші її дочка, Галина Рожанська, вперше побачило широке коло глядачів. На презентації виставки мистецьких робіт „Сімейні реліквії Катерини Шаварової” прозвучали виступи члена обласної організації Союзу Українок Л.Токарук, голови міського товариства „Просвіта” ім. Т.Шевченка О.Кучінко та ін. Про свою вчительку, народну майстриню говорила заслужений працівник культури України, голова обласної організації Спілки народних майстрів України З.Навроцька. У рамках святкування Всеукраїнського дня дня бібліотек у відділі мистецтва організовано виставку мистецьких робіт „Суцвіття наших талантів”, яка продемонструвала творчий доробок наших колег.
З нагоди 140-річчя від дня народження та 60-их роковин смерті відомої української оперної співачки С.Крушельницької відбувся літературно-мистецький вечір „Ще й нині чути спів її”. Присутні мали можливість переглянути фрагменти фільму про С.Крушельницьку. А найбільш цікавою була розповідь громадської діячки Катерини Шаварової, яка була присутня у 1949 році на останньому концерті у Львові відомої співачки.
Про перспективи розвитку громадянського суспільства та нові виклики перед йшла мова на зустрічі з лауреатом Національної премії імені Тараса Шевченка, публіцистом, літературознавцем Євгеном Сверстюком Зустріч була організовано Волинською обласною громадською організацією „Фонд місцевого розвитку” в рамках власного проекту „Діалог з успішними громадськими діячами”. Тема імпрези – „Нові виклики перед громадянським суспільством та перспективи його розвитку”, в якій брали участь письменники, журналісти, студенти, бібліотечні працівники. Дискусія про перспективу розвитку громадянського суспільства, проблеми підкупу людей напередодні виборів та свободи слова в Україні виявилася цікавою і спонукала до роздумів.
З нагоди 82-ої річниці від дня смерті Ольги Петрівни Косач відбулася літературно-тематична година „Олена Пчілка в контексті світової культури”. На заході виступила головний хранитель Волинського краєзнавчого музею, краєзнавець, лесезнавець, лауреат обласної премії ім. Миколи Куделі Н.Пушкар.
100-річчю від дня народження – українського поета Андрія Малишка присвячувався літературно-мистецький вечір „Буду те говорити, що у серці записано мною”. Пісенна спадщина поета нараховує понад 100 творів. Задушевно на вечорі прозвучали найвідоміші з них („Стежина”, „Пісня про рушник”, „Пісня про вчительку”), які виконали учасники вокальної студії „Лісова пісня” Луцького палацу учнівської молоді.
„Обірване життя на піку слави” – під такою назвою проходив вечір літературного портрету Бруно Шульца, присвяченого 70-літтю від дня смерті польського письменника і художника. Його називають українським Кафкою. Твори Шульца перекладено на десятки мов світу, в т.ч. японською, корейською, гебрейською. Фрагмент фільму „Санаторій під клепсидрою” мали змогу подивитися усі присутні на літературній годині. Виступили Кшиштоф Васілєвскій – віце-консул Генерального Консульства Республіки Польща у Луцьку, Н.Поремська – голова товариства Польської культури ім. Тадеуша Костюшка, Я.Демчук – викладач польської мови.
26 листопада у бібліотеці було надзвичайно велелюдно. Зібралося близько сотні представників театральної громади міста, нащадки актора, щоб вшанувати пам’ять першого на Волині народного артиста України Г.Канішевського. З нагоди його столітнього ювілею пройшов мистецький вечір „Григорій Канішевський. Спомин після життя”. Г. Канішевський здійснив постановку кількох вистав, сам створив драматичні твори „Осине гніздо” і „Шахтарська рапсодія”. Спогадами про Г.Канішевського поділилися: Д.Поштарук – директор Волинського обласного театру ляльок, заслужений діяч мистецтв України, заслужені артисти України О.Пуц, А.Даценко, заслужена артистка України Л.Зеленова, народна артистка України Л.Приходько, актор М.Юзефович.
У відділі літератури з питань мистецтва була презентована фотовиставка В.Однов’юна – фотохудожника міжнародного рівня, учасника обласних виставок, що проводилися на базі Харківського обласного центру народної творчості, дипломанта VII, VIII етнічно-мистецького фестивалю „Печенізьке поле” (2008-2009 рр.) і міжнародного фестивалю „Покуть” (2010 р.). На сьогоднішній день на рахунку Валентина – 10 спільних фотовиставок в Україні та 7 персональних в Україні та Європі, участь у 3 проектах і аукціонах на підтримку онкохворих дітей та дітей-сиріт. На виставці, що мала назву „В Пошуках”, було представлено 23 різножанрових світлини. Мелодії, які виконали на гітарі Світлана та Анастасія Семенюк з м. Рожища, допомагали глядачам налаштуватися на мистецьку хвилю.
У ЗОШ №22 працівниками відділу читальних залів був проведений виїзний захід – виховна година на тему „Гендерна грамотність”. Під час правового заходу учням та вчителям було розкрито термінологічне поняття „гендер”, „гендерна рівність”, присутні також ознайомилися з низкою законодавчих актів, які стосуються вказаної теми, а також отримали інформацію про новітні послуги нашої бібліотеки.
Новинкою в роботі інформаційного центру „Вікно в Америку” став пілотний проект Посольства США в Україні – телемости (скайп-конференції), який було апробовано на чотирьох кращих українських центрах.
Пройшло 6 телемостів з таких питань: розвиток джазу в Америці (з Соломією Горохівською – джазовою співачкою, уродженкою Тернопілля, нині жителькою США), бібліотеки США і України (з Юрієм Добжанським – бібліотекарем-каталогізатором Бібліотеки Конгресу США), вища освіта у США та особливості вступу до американських вузів (з лінгвістом Петром Войцеховським – викладачем Мерілендського університету), середня освіта, новітні технології у процесі навчання (з Ліндою Данфорд – американським педагогом, членом Міжнародного товариства з новітніх технологій у процесі викладання в коледжах та школах), захист тварин та притулки для тварин у США (з Адамом Параскандоллою – директором притулку для тварин у Вашингтоні), міжкультурна комунікація та освіта (з Ельвірою Кизіловою та Людмилою Мельник – представниками університету у Канзасі). З Волині у цих скайп-конференціях брали участь викладачі вузів, вчителі, студенти, бібліотекарі, волонтери – захисники тварин, тощо.
Працівники бібліотеки брали участь у проведенні Міжнародного форуму поетів і перекладачів „Магнус Дукатус Поесіс” за участі представників України, Литви, Польщі, Білорусі та Молдови.
Наукова діяльність
Взято участь у проведенні Міжнародних науково-практичних конференцій – конференції, присвяченої 1020-річчю Волинської єпархії „Волинська єпархія: минуле і сьогодення (992-2012 рр.)” та конференції, присвяченої 130-річчю з дня народження та 40-річчю упокоєння в Бозі митрополита Іларіона (Івана Огієнка). До збірника включено і опубліковано відповідно тези доповідей завідувача відділу А.Понагайби: „Відомості про Волинську єпархію в документах електронної бази даних „Історична Волинь” Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки”, „Постать митрополита Іларіона (в миру професора Івана Огієнка) у документах Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки”.
Міжнародна науково-теоретична конференція, присвячена 130-річчю з дня народження І.Стравінського „Україна – Стравінський – сучасна музична культура” пройшла в Луцьку під час музичного фестивалю „Стравінський та Україна”. В рамках конференції, яка проходила у Волинському державному училищі культури і мистецтв імені І. Стравінського, прозвучало наукове повідомлення головного бібліотекаря відділу літератури з питань мистецтва З.Алексійчук на тему: „Ігор Стравінський: творча спадщина і джерела бібліографії у фондах Волинської ВОУНБ імені Олени Пчілки” та експонувалася книжкова виставка „Вірність музиці”, яка ознайомила учасників конференції з тим скарбом, яким володіє відділ літератури з питань мистецтва – бібліографією, нотографією, музичними записами І.Стравінського. Доповідь була доповнена мультимедійною презентацією.
У 2012 році бібліотекою підготовлено і видано спільно з Волинським краєзнавчим музеєм „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2013 рік”, біобібліографічний покажчик: „Наталія Пушкар”, присвячений 70-річчю від дня народження головного хранителя Волинського краєзнавчого музею. На допомогу бібліотекам області розроблено методико-бібліографічні матеріали: „Я все життя збираю людські долі” (До 90-річчя від дня народження Анатолія Дімарова, українського письменника”), „Юзеф Ігнацій Крашевський: творчість – митець – доба” (До 200-річчя від дня народження Ю.І. Крашевського, польського письменника), „Мій рядок – то мій подих чи щастя, чи болю…” (До 50-річчя від дня народження Анатолія Махонюка українського письменника), „Я б осінь полюбив, якби не був у літі” (До 60-річчя від дня народження Василя Простопчука українського письменника, редактора газети „Віче-інформ”). Видано інформаційно-аналітичний огляд „Волинь бібліотечна. 2011 рік”, положення з проведення обласного огляду-конкурсу сільських бібліотек „Бібліотека на службі сільської громади”, матеріали обласного семінару-тренінгу директорів районних (міських) ЦБС та завідувача Володимир-Волинської міської бібліотеки для дорослих, на тему: „Управління сучасною бібліотеко: нові вимоги та тенденції”, матеріали обласного семінару бібліографів центральних районних (міських) бібліотек на тему: „Використання традиційних та інноваційних форм інформаційно-бібліографічного обслуговування”.
Бібліотека – науково-методичний центр
Працівники бібліотеки взяли участь у підготовці питання на розгляд колегії управління культури і туризму облдержадміністрації „Про підсумки роботи закладів культури і мистецтва області у 2011 році та завдання щодо розвитку галузі в 2012 році”. Також на розгляд колегії подано матеріали про результати комплексного обстеження закладів культури Камінь-Каширського, Іваничівського, Володимир-Волинського районів та м. Володимир-Волинського.
Здійснювався моніторинг стану забезпечення бібліотек області періодичними виданнями і книжковою продукцією, інформація щоквартально надавалася управлінню культури і туризму облдержадміністрації.
Проведено комплексне вивчення діяльності бібліотек Камінь-Каширської, Іваничівської, Володимир-Волинської районних централізованих бібліотечних систем та бібліотек м.Володимира-Волинського. Здійснено виїзди з метою перевірки виконання рекомендацій комплексних обстежень Луцької міської, Ковельської районної ЦБС.
Організовувалися виїзди для вивчення діяльності відділів культури і туризму райдержадміністрацій Ковельського, Турійського, Любешівського районів з метою вивчення стану весняного благоустрою та підготовки закладів культури до роботи в осінньо-зимовий період. Працівники науково-методичного відділу приймали річні статистичні звіти бібліотек області сфери управління Міністерства культури України за формами 6-нк, 80-а-рвк, готували зведені форми для Міністерства, обласного управління статистики та ДЗ „Національна парламентська бібліотека України”.
З метою вдосконалення фахової майстерності бібліотечних працівників Волині, поширення кращого досвіду роботи проведено 2 обласні семінари-тренінги.Семінар-тренінг директорів районних (міських) ЦБС та завідувача Володимир-Волинської міської бібліотеки для дорослих на тему: „Управління сучасною бібліотеко: нові вимоги та тенденції” відбувся на базі ОУНБ та Турійської РЦБС. Проведено обласний семінар бібліографів центральних районних (міських) бібліотек на тему: „Використання традиційних та інноваційних форм інформаційно-бібліографічного обслуговування”на базіОУНБ та Горохівської РЦБС. 29 травня 2012 року спільно з дирекцією програми „Бібліоміст” за участю директора програми Матея Новака проведено обласний семінар „Бібліотека, влада та громадськість: партнерство для місцевого розвитку”. Учасниками семінару, присвяченого перспективам подальшої співпраці влади і громади, були заступники голів райдержадміністрацій, заступники міських голів, керівники відділів культури райдержадміністрацій та директори районних, міських централізованих бібліотечних систем області. У серпні проведено тренінг для фахівців з інформаційних технологій бібліотек-переможців 3 раунду конкурсу ”Організація нових послуг з використанням вільного доступу до Інтернету”.
У рамках програми „Глобальні бібліотеки „Бібліоміст-Україна” в ОУНБ за окремим планом працював тренінговий центр.Основною категорією слухачів стали переможці ІІІ раунду конкурсу проектів „Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету” – працівники 11 районних РЦБС, які проходили навчання за трьома основними модулями. Всього було проведено 55 тренінгів для 661 учасника. Слухачами 43 тренінгів були 504 бібліотечні працівники. 12 тренінгів було проведено для членів громадських організацій (157 учасників). У дні вільного доступу тренінговий центр відвідали 913 користувачів, яким надано 538 консультацій.
Інформаційне забезпечення галузі культури і мистецтва
Здійснювалося інформаційне обслуговування керівників і спеціалістів управління культури і туризму та управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації. Фактографічна інформація надавалася щотижня за темами: „Волинь на сторінках всеукраїнської преси”, „Культура і мистецтво Волині на сторінках обласних, районних, міських газет” та „Критичні матеріали про діяльність організацій та установ культури і мистецтва області на сторінках всеукраїнської та місцевої преси”. Для управління культури і туризму щотижня проводився моніторинг друкованих та електронних ЗМІ на наявність у них матеріалів критичного характеру про галузь культури і туризму, місцевих органів влади галузі. Щомісячно Інформцентру з питань культури та мистецтва ДЗ „Національна парламентська бібліотека України” надсилалася інформація про події культурного життя області.
Видавнича діяльність бібліотеки
У 2012 році бібліотекою підготовлено і видано спільно з Волинським краєзнавчим музеєм „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2013 рік”, біобібліографічний покажчик: „Наталія Пушкар”, присвячений 70-річчю від дня народження головного хранителя Волинського краєзнавчого музею. На допомогу бібліотекам області розроблено методико-бібліографічні матеріали: „Я все життя збираю людські долі” (До 90-річчя від дня народження Анатолія Дімарова, українського письменника”), „Юзеф Ігнацій Крашевський: творчість – митець – доба” (До 200-річчя від дня народження Ю.І. Крашевського, польського письменника), „Мій рядок – то мій подих чи щастя, чи болю…” (До 50-річчя від дня народження Анатолія Махонюка українського письменника), „Я б осінь полюбив, якби не був у літі” (До 60-річчя від дня народження Василя Простопчука українського письменника, редактора газети „Віче-інформ”). Видано інформаційно-аналітичний огляд „Волинь бібліотечна. 2011 рік”, матеріали обласного семінару-тренінгу директорів районних (міських) ЦБС та завідувача Володимир-Волинської міської бібліотеки для дорослих, на тему: „Управління сучасною бібліотеко: нові вимоги та тенденції”, матеріали обласного семінару бібліографів центральних районних (міських) бібліотек на тему: „Використання традиційних та інноваційних форм інформаційно-бібліографічного обслуговування”.
Менеджмент. Маркетинг
Бібліотечно-бібліографічну діяльність ДОУНБ ім. Олени Пчілки у 2012 р. забезпечували 13 відділів, 7 секторів.
Проводилися виробничі наради колективу за підсумками роботи у 2011 році та І, ІІ, ІІІ кварталах 2012 року. На оперативних нарадах завідувачів відділів обговорювалися питання виконання планів роботи, вирішення поточних виробничих завдань, зміцнення трудової і виконавської дисципліни.
Господарське утримання бібліотеки
У 2012 році в бібліотеці проведено комплекс робіт з перевірки тиску води в протипожежних кранах, встановлення 2-х протипожежних дверей. Придбано 3 комп’ютери для структурних підрозділів (відділу зведеного статистичного обліку і контролю, відділу читальних залів та інформаційно-бібліографічного відділу), ламінатор, 2 принтери (бухгалтерія, відділ читальних залів), 4 УПСи, веб-камеру, 3 пари колонок, навушники.За кошти спонсорів та гранту Посольства США в Україні бібліотекою надавалися послуги бездротового інтернет-зв’язку (вай-фай), а також придбано 2 стаціонарні комп’ютери, ноутбук, нетбук. Отримано від Посольства США 5 електронних книг (рідерів). Зокрема, 2 комп’ютери і ноутбук подаровано благодійним фондом „Фонд Ігоря Палиці „Новий Луцьк”. Інтер’єри приміщення набули завершеного сучасного вигляду завдяки придбанню за бюджетні кошти 59 столів в відділи: читальних залів, краєзнавчої роботи, інформаційно-бібліографічний. Виготовлено за спецкошти трибуну для актової зали.
29 серпня ІЦ „Вікно в Америку” відвідала Валентина Пашкова – директор центру інформаційних ресурсів посольства США в Україні. Під час її візиту було підписано грантові угоди на 4 тис. доларів США, які отримала бібліотека на розвиток центру. За ці гроші відремонтовано підлогу в центрі, виготовлено меблі та рекламну продукцію тощо.
Постійно здійснювалося придбання канцтоварів, комплектуючих деталей для комп’ютерної техніки, ламп денного світла, а також ремонт ксероксів, заправка картриджів. Протягом опалювального сезону забезпечувалася робота модульної котельні. Виготовлено документацію на склад викидів котельні. Всього в бібліотеці нараховується 54 комп’ютери, з яких 49 – мають доступ до мережі Інтернет, 42 одиниць копіювально-розмножувальної техніки, 75 одиниці мультимедійного обладнання.