Звіт перед громадськістю про роботу Волинської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки за 2024 рік
Волинська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки – головний заклад області у сфері бібліотечно-бібліографічного обслуговування населення, реалізації прав громадян для забезпечення загальної доступності до інформації та культурних цінностей, раціонального використання бібліотечних ресурсів, науково-методичний центр для публічних бібліотек області, головний депозитарій краєзнавчих видань. У 2024 році бібліотека продовжувала позиціонувати себе як відкритий простір для освіти, навчання, дозвілля, комунікації громади міста та області. Соціокультурна діяльність книгозбірні була спрямована на розвиток читання, літературної компетенції, читацької активності та підвищення обізнаності громади, влади, суспільства про цінність та потенціал бібліотек. Численні літературно-мистецькі заходи спрямовувалися на популяризацію української та світової літератури і культури. Було оголошено про старт ХІІ обласного літературного конкурсу „Неповторність” на кращі поетичні чи прозові твори серед творчої молоді віком від 15 до 30 років. Книгозбірня активно долучилася до реалізації Стратегії розвитку читання „Читання як життєва стратегія”, розробленої Міністерством культури та інформаційної політики, та створювала умови для формування звички й потреби у читанні серед населення Волині.
Волинська ОУНБ імені Олени Пчілки здійснювала свою діяльність в умовах повномасштабної війни, розпочатої рф проти України. Основними напрямками роботи бібліотеки в цей період були і залишаються надалі – допомога в подолані викликів воєнного стану через інформаційно-просвітницьку діяльність, популяризацію української книги та читання, сприяння у вільному розвитку особистості, в тому числі ВПО та інших осіб, постраждалих від воєнних дій. Бібліотека стала простором волонтерської та громадянської активності, згуртування навколо спільного бажання – миру і перемоги над ворогом.
Продовжувалась робота з налагодження партнерств з активним громадським сектором Волині у різноманітних сферах – навчальних, дозвіллєвих, культурно-мистецьких, правоосвітніх, спортивних, рекреаційних, соціальних. У лютому 2024 року відбулося урочисте відкриття соціокультурного простору „Мистецький” для внутрішньо переміщених і всіх інших зацікавлених осіб за участі голови Волинської обласної ради Григорія Недопада та народного депутата України Ірини Констанкевич, представників влади, громадських та благодійних організацій. Це дало можливість залучити до бібліотеки широке суспільне коло і об’єднати громадськість навколо книги та культурно-мистецьких подій. Тут відбулися численні зустрічі з цікавими творчими особистостями – письменниками та поетами, музикантами, художниками: Надією Гуменюк, Володимиром Лисом, Світланою Сащук, Ігорем Гургулою, Володимиром Місюрою, Софією Стасюк, Лідією Дружинович тощо. Бібліотека була місцем організації виставок картин волинських художників – Віктора Швеця, Олександра Дишка, Олени Звягінцевої та Іванни Дацюк. Заслуговують на особливу увагу соціокультурні заходи патріотичного спрямування – зустрічі з учасниками бойових дій, військовими капеланами, працівниками медичних служб: зустріч з ветеранами російсько-української війни „Душу – Богові, життя – Україні, честь – для себе”, зустріч з військовими капеланами до Дня військового капелана в Україні „Військові капелани. Їх зброя – молитва” та ін. Затишні бібліотечні зали сприяли проведенню креативних інтелектуальних змагань: шахово-шашкових та дебатних турнірів, гри в спортивний бридж, фестивалю з робототехніки „BrainstormRoboFest”.
Бібліотека була визнана обласним координаційним центром у проведенні акції зі збору україномовних книг в найбільш постраждалі від війни регіони Украни „Вільні читають українською” в рамках Всеукраїнського проєкту з нагоди відзначення 210-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка. Понад 1000 примірників україномовних видань було передано до Миколаївської обласної наукової бібліотеки для створення мобільних бібліотечних куточків, формування книжкових поличок в укриттях та гуманітарних штабах Миколаївщини.
Успішними у 2024 році були проекти бібліотеки, спрямовані на: популяризацію книги – „Книга йде до читача”, „Книга і навколо неї”, „Від книги – до фільму”, „Читачі рекомендують”, „Дотик до слова: книги у шрифті Брайля”; подолання стресових ситуацій і тривожного стану в період війни – „Мости довіри”, „Психоедукація”, рекреаційні розвантаження з елементами творчості в межах діяльності „Школи здорового життя”.
2024 рік – рік 175-річчя Олени Пчілки. Цій події у бібліотеці було приурочено низку заходів, серед яких: літературно-музичний вечір „Олена Пчілка – то є Україна”; презентація книги для дитячого читання „Котова наука” (спільно з ВНУ імені Лесі Українки); поетичні онлайн-читання „Те слово живуще – віки невмируще”; видання біобібліографічного покажчика „З братами я ще словом поділюсь”. У бібліотеці працювала секція „Олена Пчілка і родина Косачів: постаті на тлі епохи і сучасності” VII Всеукраїнської наукової конференції, присвяченої 95-річчю Волинського краєзнавчого музею та 75-річчю Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки.
Впродовж 2024 року продовжував діяти Центр з надання безоплатної правової допомоги внутрішньо переміщеним та соціально-вразливим особам (онлайн та офлайн), функціонував Хаб цифрової освіти громадян.
Продовжувалась активна волонтерська діяльність книгозбірні: бібліотекарі спільно із користувачами збирали продуктові та енергетичні набори, плели маскувальні сітки безпосередньо на замовлення підрозділів сил оборони, виготовляли окопні свічки, виготовляли унікальні, ранозагоювальні мазі за давніми рецептами, збирали благодійні кошти. Працівниками бібліотеки придбано дрон MAVIC 3 PRO для потреб ЗСУ вартістю 75 000, 00 грн.
Доступними для зацікавлених осіб були інформаційно-бібліографічні послуги через службу „Віртуальна довідка”, електронний каталог, електронну пошту. До послуг користувачів була також інформація про діяльність книгозбірні, розміщена на власних веб ресурсах: сайті, блогах відділів, сторінках бібліотеки і бібліотекарів у соціальній мережі „Фейсбук”. Забезпечувалася реклама ресурсів і послуг, основних заходів бібліотеки.
У звітному році бібліотекою підготовлено та видано біобібліографічний покажчик до 90-річчя від дня народження українського письменника, заслуженого діяча мистецтв України Йосипа Струцюка „Під крилами зорі”, у партнерстві з Волинським краєзнавчим музеєм підготовлено і видано „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2025 рік”. На допомогу бібліотекам області підготовлено та видано: статистичний збірник „Волинь бібліотечна в цифрах. 2023 рік”, аналітичну довідку „Бібліотека і громада в реаліях сьогодення”, методичні матеріали „Навчаємося та навчаємо у бібліотеках-Хабах цифрової освіти Волині”. На відзначення 90-річчя від дня народження Петра Маха, українського громадського діяча, поета, письменника підготовлено та видано методико-бібліографічні матеріали „Життєдайні істини майстра”, які включають сценарій літературно-музичного вечора „Він стоїть на крайполі…” та план книжкової виставки „Петро Мах: життєдайні істини майстра”. До 100-річчя від дня народження Григорія Гуртового підготовлено та видано методико-бібліографічні матеріали „Козацького роду, волинської вдачі”, які включають сценарій літературного вечора „Життя у пошуку, горінні і творчості” та план книжкової виставки „Григорій Гуртовий – співець історії рідного краю”.
Розвиток та збереження ресурсів бібліотеки
Значна увага надавалася формуванню бібліотечного фонду, його належному збереженню, розкриттю та використанню. У 2024 р. надійшло 3919 прим. документів, вибуло 17342 прим. На 01.01.2025 р. бібліотечний фонд становить 713826 прим., з них книг – 497465 прим.
У звітному році бібліотека отримувала 114 назв періодичних видань, передплачених за бюджетні кошти. Між бібліотеками області розподілено 4125 прим. книг (93 назви), які надійшли в рамках Мистецького конкурсу культурно-мистецьких проєктів, спрямованих на випуск книжкової продукції від державної установи „Український інститут книги”.
На основі системи автоматизації бібліотек ІРБІС здійснювалася наукова обробка документів.
В електронний каталог книг внесено 1540 MFN записів на нові надходження документів. Усього база складає 44519 записів. Поповнювалися електронні бази даних: періодичних видань та статей із них; назв періодичних видань, передплачених бібліотеками м. Луцька; документів іноземними мовами; нот та аудіовізуальних матеріалів; „Краєзнавство”. Проводилася робота з організації карткових каталогів і картотек.
Робота із задоволення потреб користувачів у документах та інформації
Проводилося бібліотечно-бібліографічне обслуговування користувачів відповідно до їх запитів і потреб. Надавалася індивідуальна і групова інформація, зокрема, здійснене видання поточних бібліографічних списків на теми: „Соціальна політика. Соціальний захист в Україні”, „Європейська інтеграція: крок за кроком”, „Територіальні громади: аспекти розвитку” та інші (всього за 9 темами).Проведено 7 універсальних днів інформації. У відділі міського абонементу надаються послуги для користувачів із продовження терміну користування книгами online та замовлення (резервування) книг через електронну адресу.
При відділі читальних залів продовжував функціонувати Пункт доступу громадян до інформації органів державної влади, за допомогою якого користувачі мали можливість отримати вільний доступ до джерел правової інформації у друкованому, так і в електронному вигляді. Упродовж року дистанційно надавалися правові консультації працівниками органів державної влади та місцевого самоврядування, фахівцями в галузі права в режимі онлайн та офлайн ВПО та малозабезпеченим громадянам Волині в рамках Всеукраїнського проєкту зі створення дистанційної державно-громадської системи безоплатної правової допомоги.
Обслуговування користувачів в мережі Інтернет забезпечували Інтернет-центр та Регіональний тренінговий центр. Упродовж року здійснювалося інформаційне обслуговування користувачів через мережу Інтернет відповідно до їх запитів. Задоволено 3798 тематичних запитів. Надавалися консультації новим користувачам та відвідувачам Інтернет-центру, користувачам Тренінг-центру в дні вільного відвідування.
На сайті бібліотеки опубліковані: електронні варіанти „Календаря знаменних і пам’ятних дат Волині” на 2024 рік, поточного бібліографічного покажчика „Література про Волинську область”, поточних бібліографічних списків. Внесено нову інформацію про видання бібліотеки упродовж звітного періоду, доповнено розділ „Нові надходження”. Щомісячно публікувалася інформація про план соціокультурних заходів в бібліотеці. Постійно відбувалося редагування та наповнення блогів відділів бібліотеки. Здійснювалося інформаційне наповнення сторінки бібліотеки у соціальній мережі Facebook.com. Також наповнювався телеграм-канал Волинської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки https://t.me/WDOUNBOlenyPchilky. Через службу „Віртуальна довідка” надавалися послуги віртуальним користувачам, для яких опубліковано інформацію за їх запитами.
Продовжувалася робота в проєкті Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого ЕБ „Культура України”.
Упродовж року забезпечувалася активна робота структурного підрозділу відділу документів іноземними мовами – інформаційного центру „Вікно в Америку”. Тут проводилися екскурсії, презентації, підготовка до олімпіад, демонструвалися американські фільми, відбувалися й інші культурні заходи, які сприяли пізнанню культури США.
Центри європейської інформації в бібліотеках України – це інформаційні центри, створені для того, щоб надавати громадянам актуальну інформацію про ЄС, використовуючи як локальні, так і формуючи власні інформаційні ресурси, взаємодіяти з європейськими інституціями, співпрацювати з громадськими організаціями, що в своїй статутній діяльності підсилюють партнерство з громадським європейським сектором. Центр європейської інформації входить до Всеукраїнської мережі європейських центрів. На базі ЦЄІ було започатковано проєкт „Україна – ЄС#шлях від серця до серця”. В рамках проєкту проводилися просвітницько-інформаційні заходи, спрямовані на популяризацію знань про європейську інтеграцію України: дискусії, пізнавально-розважальні заходи для молоді, тематичні виставки, святкування Дня Європи, Дня європейських мов, тощо. Упродовж року в рамках проєкту було організовано низку заходів „Європейський тиждень”, цикл книжково-ілюстративних виставок, зокрема книжкова виставка „Україна. Шлях до серця Європи” та ін. На відзначення Дня Європи у бібліотеці відбулося ряд заходів. А саме, фотовиставка з елементами євроквізу „Я в Європі”, дайджест „Найдивовижніші готелі Європи”, інформаційна година „Подорожуємо Європою”. У партнерстві з КЗВО „Луцький педагогічний коледж” проведено культурно-мистецьку імпрезу „Європейське музичне рандеву”. Учасники заходу та гості подорожували Європою, насолоджуючись прекрасними музичними композиціями, що стали символами музичного мистецтва у своїх країнах та широко відомими у всьому світі. Звучали класичні мелодії та сучасні популярні ритми у виконанні заслуженого артиста естрадного мистецтва України Олександра Голощука, викладачів та студентів коледжу, вокальної майстерні „Успіх”, хореографічного колективу „Колорит”. Модератори заходу – викладач КЗВО „Луцький педагогічний коледж” Анатолій Кравець та завідувачка відділу літератури з питань мистецтва Вікторія Кравець – розповіли про традиції свята Дня Європи та ознайомили з історією музичних творів, які звучали під час імпрези. У заході взяли участь суспільно-політичний клуб „Всесвіт” та Волинський регіональний музей українського війська та військової техніки. Луцький кооперативний коледж ЛНТУ порадував смаколиками власного виробництва, які можна було придбати на благодійному ярмарку разом з оригінальними виробами ручної роботи. Всі зібрані кошти передано 100 окремій механізованій бригаді Сухопутних військ ЗСУ. До Дня заснування Європейського Союзу для студентів Луцького фахового коледжу технологій, бізнесу і права ВНУ імені Лесі Українки було проведено тематичну годину „1 листопада – день народження ЄС” та організовано книжкову виставку „Україна – ЄС # шлях від серця до серця”. На блозі відділу було представлено цикл виставки-подорожі: UA-ONLINE-TRAVELS: відвідуємо об’єкти Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні (до Міжнародного дня пам’яток і визначних місць).
Соціокультурна діяльність бібліотеки
Волинська ОУНБ імені Олени Пчілки – потужний дозвіллєвий, соціокультурний центр для жителів громади, головною функцією якого є промоція читання, організація неформального спілкування користувачів завдяки активнодіючим клубам, що функціонують при бібліотеці, репрезентація бібліотечних послуг та ресурсів. Бібліотека є локацією для проведення навчальних семінарів, тренінгів, правоосвітніх заходів ініційованих як бібліотекою, так і організованих спільно з громадським сектором Волині та за підтримки партнерських організацій. У 2024 році було організовано та проведено 843 різноманітних за тематикою й форматом соціокультурних заходів – літературних вечорів, круглих столів, вечорів пам’яті, літературних, мистецьких, правових годин. Динамічна соціокультурна діяльність бібліотеки характеризується мультиформатністю заходів, локацій, багатоаспектністю подій, різножанровістю репрезентацій, поєднанні традиційних форм роботи та новітніх культурних практик.
Правопросвітня діяльність – один із пріоритетних напрямків роботи книгозбірні. Впродовж десяти років в бібліотеці діє дистанційна правова допомога для жителів віддалених громад, яка 2024 року продовжила роботу як приймальня з надання безоплатної правової допомоги внутрішньо переміщеним особам та малозабезпеченим громадянам та підсилила свою діяльність колом нових партнерів. Приймальня здійснює прийом громадян у приміщенні тренінгового центру Волинської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки щовівторка. Правова допомога здійснюється Колцентром Координаційного центру Волинської обласної військової адміністрації у співпраці з юридичною клінікою „Ad Astra”, його керівника – адвоката Віталія Єлова, Ради адвокатів Волинської області, Луцького місцевого центру з надання вторинної безоплатної правової допомоги.
2024 рік відзначився відкриттям в нашій бібліотеці громадського та соціокультурного простору під назвою „Мистецький”. Його створили завдяки грантовій програмі ГО „Крим SOS”, яка реалізує програми підтримки ініціатив переселенців, а також тісній співпраці представників громадських організацій та працівників закладів культури області.
Продовж року в соціокультурному просторі проходили цікаві заходи для різних вікових груп: зустрічі з письменниками, художниками, митцями. Відбувалися психологічні тренінги, персональні виставки художників, фотовиставки, арт-зустрічі, перегляди фільмів, поетичні читання, вечори-спогади з історії музичної культури Волині, бібліотечні заходи краєзнавчого та мистецького напрямку, заходи до річниці українського жіночого руху, бібліовелнеси з медичної тематики, семінари краєзнавців. Проходили зустрічі педагогічної спільноти вчителів, засідання дебатного клубу „Інтелектуальна толока”, дебатні турніри, чемпіонати та турніри з шахів і шашок, запрошувались військові та ветерани російсько-української війни. Було проведено: 180 заходів, на яких були присутні 5059 осіб.
Відділом читальних залів організовано та проведено низку заходів, присвячених темі національно-патріотичного виховання. Напередодні Дня Соборності України відбулася історична година „День Соборності України – єднання сили і духу народу”. До проведення заходу долучилися відвідувачі територіального центру міста Луцька Валентина Добрянська, Олена Бубела, Світлана Павлюк та Валерія Коваленко з Харкова (організатор культурно-дозвіллєвої діяльності Луцької територіальної громади Оксана Крамар). Активістками центру були продекламовані вірші зі збірки „СНІП: деклямації на проголошення самостійності і соборності України” (Вінніпег, Канада, 1937). Звучала поезія Уляни Кравченко, Бориса Грінченка, Богдана Крихкого.
„Геноцид ромів України” – під такою назвою відбулася інформаційна година до Міжнародного дня пам’яті жертв нацистського Голокосту ромів.
Під час вечора пам’яті Героїв Небесної Сотні „Майдан. Грані незламності” відбулася зустріч з рідними загиблих волинських Героїв Небесної Сотні: Тарасюком Миколою – батьком загиблого Героя України Івана Тарасюка, Стрільбіцькою Оленою – сестрою загиблого Героя України Сергія Байдовського, Бугай Наталією – волинською поетесою, двоюрідною племінницею загиблого Героя України Віктора Хом’яка. Музичні номери та поезія прозвучали у виконанні студентів КЗВО „Луцького педагогічного коледжу” та учнів Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Небесної Сотні.
Зустріч з військовими та ветеранами російсько-української війни „Незламні. Нескорені. Непереможні” відбулася до дня Незалежності України. На заході виступили: отець Олександр, капелан 204 бригади, майор Максим Лютий, Тимощук Андрій, що служить в батальйоні охорони в якому створені мобільні групи по знищенню шахедів і ракет, викладач КЗВО „Луцького педагогічного коледжу”, керівник клубу „Всесвіт”, член Національної спілки краєзнавців України Анатолій Кравець.
На відзначення Дня захисника і захисниць України у партнерстві з викладачами КЗВО „Луцького педагогічного коледжу” Анатолієм Кравцем, Надією Павлюк, клубу „Всесвіт” і вокальною майстернею „Успіх” провели зустріч з ветеранами російсько-української війни „Душу – Богові, життя – Україні, честь – для себе”. На зустрічі були присутні ветерани, учасники бойових дій, які брали участь на Сході та Півдні України: Максим Денисенко, ветеран війни, учасник бойових дій, а також його дружина Людмила Денисенко; Сергій Сак, ветеран війни, учасник бойових дій, стрілець кулеметного відділення.
З нагоди Дня військового капелана в Україні відбулася зустріч з військовими штатними капеланами, під назвою „Військові капелани. Їх зброя – молитва”. На заході виступили військові капелани: капелан 204-ї Севастопольської бригади тактичної авіації Олександр Вронський, капелан Сотої бригади Волинської ТРО Володимир Труш, капелан 1-шої Галицько-Волинської бригади РТВ Володимир Лозинський, капелан Сергій Лісницький з отцем Петром, помічником, Віталій Антонюк – капелан охорони батальйону аеродрому, Волощук Сергій – пастор церкви євангельських християн баптистів, капелан 1-ої бригади ТРО.
На зустрічі з ветеранами „Незламні”, присвяченій Дню Збройних сил України, були присутні військовослужбовці, які брали участь у військових діях на Сході та Півдні України. Серед них: Віталій Михальчук, прес офіцер військової частини Волинського підрозділу Національної Гвардії; Валентин Барелюк, інструктор з бойової підготовки Волинського підрозділу Національної Гвардії; Пташник Богдан, ветеран Збройних Сил України.
За участі учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС – заступника голови спілки „Чорнобиль” міста Луцька Марії Зав’ялової, полковників запасу Анатолія Архипова та Володимира Карнафеля, Анатолія Гайдука, Ігоря Талько, Максима Магреля відбулася зустріч з ліквідаторами наслідків аварії на Чорнобильській АЕС „Чорнобиль: без права на забуття”. До Дня Конституції України було проведено правовий екскурс „Конституція України – творення шляху довжиною в історію” та круглий стіл „Конституція України на захисті прав ВПО”.
У межах літературного вечора „Поезія на тлі війни” з нагоди Всесвітнього дня поезії було оголошено про старт ХІІ обласного літературного конкурсу „Неповторність” на кращі поетичні чи прозові твори серед творчої молоді віком від 15 до 30 років.
Працівниками відділу обліку користувачів і маркетингу реалізовувався проєкт „Тенденції і можливості”, головним завданням якого було залучення до співпраці освітні заклади, громадські організації та партнерство з державними організаціями. Таким чином було підписано угоди про співпраці з Відокремленим структурним підрозділом „Фаховий коледж технологій, бізнесу та права ВНУ імені Лесі Українки”, з Луцьким кооперативним фаховим коледжем Львівського торговельно-економічного університету, з КЗВО „Волинським медичним інститутом”, „Луцьким фаховим коледжем рекреаційних технологій і права” та меморандум про співпрацю з Луцькою філією Волинського обласного центру зайнятості.
У ході реалізації проєкту „Мости довіри”, який був ініційований працівниками відділу обліку користувачів і маркетингу було проведено 5 психологічних тренінгів для молоді за підтримки Фонду Ігоря Палиці „Тільки разом”. Метою створення даного проєкту було визначити потреби щодо психологічної підтримки молоді в тому числі ВПО, допомога в подоланні стресу та тривоги в період воєнного стану. До співпраці запросили професійних висококваліфікованих фахівців для проведення психологічних тренінгів. Розпочала проєктні зустрічі Юлія Крючкова – професійний психолог, арттерапевт, членкиня Національної асоціації психологів України, сертифікований викладач тренінгів з темою „Самопізнання”. Важливість командної роботи, відпрацювати уміння конструктивно спілкуватися для створення єдиної команди, визначати свої цілі, слухати свою інтуїцію з такою темою долучився до проєкту Антоній Мельник – кандидат психологічних наук, доцент кафедри практичної психології та психодіагностики, викладач ВНУ імені Лесі Українки. Під час тренінгу „Підтримуюча комунікація та ненасильницьке спілкування” допомагала, навчала та направляла молодь у цій темі практична психологиня Ольга Звенигородська, яка працює в Благодійному фонді „Рокада” на Волині та надає психологічну допомогу ВПО. Надія Каращук, яка працює в Луцькій філії Волинського обласного центру зайнятості долучилася з темою актуальною на даний час „Самодопомога та первинна підтримка у кризових ситуаціях”. Тема „Основи комунікації з військовослужбовцями”, як коректно себе вести у спілкуванні з військовими та яких помилок варто уникати допомогла зрозуміти, осмислити працівниця Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки, психолог за освітою Анна Сілкова. До проєкту долучилися здобувачі освіти Технічного Фахового коледжу ЛНТУ. Цікавий воркшоп „Талант переконання” для студентів других курсів Технічного фахового коледжу ЛНТУ провів тренер з комунікації, координатор ГО „КримSOS” на Волині Антон Євтушок.
Працівниками відділу обліку користувачів і маркетингу було організовано та проведено дві онлайн зустрічі з письменником-фантастом Дмитром Зіненком, де презентували його книжку фантастична повість „Тайммен” та письменницею Вірою Марущак з книгою про голодомор „Пустеля. Голодомор. Український південь”. До зустрічі також долучилась ілюстраторка книжки, педагог, професор, член Спілки дизайнерів України, заслужена діячка мистецтв України – Інна Черкесова, яка має статус ВПО.
Темі безбар’єрністі присвячувалися: просвітницький захід „Життя на дотик без права на вибір”, інформаційна година „Побачити світ на дотик” та презентація книжкової виставки та перегляд літератури, видрукованої шрифтом Брайля „Торкаючись – бачу”.
Соціокультурна діяльність відділу літератури з питань мистецтва відзначилася різноманітними заходами, в яких використовувалася наявна література з фонду відділу та залучалися до співпраці відвідувачі. Продовжувалося розкриття творчих здібностей користувачів через організацію мистецьких вечорів, художніх виставок, майстер-класів, арт-годин та арт-екскурсій. Одним із основних завдань і напрямів роботи відділу є розповсюдження інформації про видатних українських діячів мистецтва та розкриття нових імен, невідомих широкому загалу.
У рамках культурознавчого проєкту спільно з читацьким клубом „ЛітЕра” та клубом КЗВО „Луцьким педагогічним коледжем” відбувся творчий захід, присвячений 145-річчю від дня народження українського художника-авангардиста Казимира Малевича. На відзначення 75-річчя від дня народження Володимира Івасюка було проведено музичний калейдоскоп „Його пісні поміж нас”. На заході прозвучали пісні „Два перстні”, „Балада про мальви”, „Я піду в далекі гори”, „Пісня поміж нас”, „Червона рута”, „У долі своя весна” у виконанні студентів творчої майстерні „Успіх” КЗВО „Луцький педагогічний коледж” Коцюби Анастасії, Ожго Сніжани, Яценюк Ангеліни та Захарчук Анастасії (керівниця Надія Павлюк). До 120-річчя від дня народження іспанського художника, скульптора, графіка представника сюрреалізму Сальвадора Далі була проведена арт-година „Король епатажу – сюр по життю”. У соціокультурному просторі „Мистецький” відбулося ряд презентацій виставок художніх робіт. Присутні на відкритті виставки історичного живопису молодих талановитих художниць Іванни Дацюк та Олени Звягінцевої мали змогу долучитися до прекрасного світу мистецтва, поринути у світ скіфських легенд та лицарства, здійснити подорож від героїв прадавніх часів до історичних постатей наших днів. Картини на виставці були розміщені в хронологічному порядку від часів Трипілля та Київської Русі до сьогодення, від міфічних давніх жінок-воїнів до сучасних героїв захисників нашої країни, щоб показати нетлінність одвічних цінностей. Увазі відвідувачів було представлено навчально-творчі роботи, зроблені студентами групи 2-го курсу, кафедри образотворчого мистецтва Волинського національного університету імені Лесі Українки під назвою „Руки митця”. Композиції були створені під керівництвом професора, заслуженого діяча мистецтв України Інни Черкесової. Концепцією виставки стало художнє осмислення екзистенціальності особистості митця через пластичну форму його рук. З нагоди 70-річчя з дня народження волинського фотохудожника Віктора Чухрая відбулася арт-зустріч „Закарбовані спогади луцького фотографа”. Цікавими та пізнавальними були віртуальні екскурсії: „Зелені оази планети”, „Унікальні будівлі України та світу”, із циклу фільмів „Мандруючи Україною”. До Дня художника України була створена онлайн-презентація „Арт-калейдоскоп художників Волинського краю”.
Протягом року працівниками відділу літератури з питань мистецтва було організовано шість майстер-класів з нетрадиційної техніки малювання, якими поділилася мисткиня Вікторія Ричко: „Кавова феєрія”, „Мистецтво у долоньках” (до Дня захисту дітей), „Красиве створювати легко”, „Малювання пальчиками”, „Сюрпризи з доступних матеріалів, або приємне в простому”, „Аплікація”.
У 2024 році при відділі наукової медичної літератури продовжував діяти проєкт „Здоровий спосіб життя – шлях до довголіття” в рамках „Школи здорового способу життя” для відвідувачів Територіального центру соціального обслуговування м. Луцька та користувачів бібліотеки. Метою проєкту було формування принципів здорового способу життя, правильного харчування, зміцнення фізичного та ментального здоров’я, всебічного розвитку людей пенсійного віку. Заходи проводилися у формі бібліовелнесу, протягом звітного року проведено 12 за темами: „Цікава медицина”, „Забуті та незвичайні хвороби людства”, „Хвороби з історією”, „Історична медицина”, „Оздоровча медицина”.
Партнерами проведення багатьох заходів є Луцька міська організація Товариства Червоного Хреста України. За участі психологів-волонтерів програми психосоціальної підтримки щомісяця проходили „Рекреаційні розвантаження із елементами творчості” (12 заходів). Психолог Олена Вітюк надавала психологічну допомогу на тему: „Конфлікт. Чому він виникає”, „Самооцінка особистості: позитивні та негативні сторони”, „Самодопомога при тривожному стані”, та інші.
Відділом міського абонементу у 2024 році було проведено цикл соціокультурних заходів. Зокрема, поетичний марафон „Читаємо Шевченка разом”, літературно-музичну годину „Ця вічна тема кохання” (до Дня всіх закоханих), літературний квест „Таємниця книжкової полиці” (по творчості Агати Крісті), відкритий урок „Всеволод Нестайко – добрий янгол української літератури” (по творчості Всеволода Нестайка) для учнів 5 класу Луцького ліцею №4 імені Модеста Левицького, відкритий урок „Ми українці: честь і слава незламним” (до Дня знань) для учнів 11 класу Луцького ліцею №4 імені Модеста Левицького. Протягом року цікаво та змістовно відбулися зустрічі – презентації творчості Людмили Охріменко та Євгенії Пиріг, Надії Красоткіної „Пишу про те, що душа шепоче”, Лариси Волошенюк. Зібрала багатьох прихильників української міфології та фентезі креативна презентація дебютного роману Антоніни Сидорчук „Вогнецвіт та літнє сонцестояння”. З метою залучення нових користувачів та популяризації послуг бібліотеки було організовано ряд заходів онлайн: віршований флешмоб „Україна єдина та вільна”, онлайн читання „У слові „ДЯКУЮ” велика сила” (до Міжнародного дня „Дякую”), онлайн читання „Мова – духовний скарб українського народу” (до Міжнародного дня рідної мови), онлайн читання „Усе бере початок від матері” (до Дня матері в Україні), аудіо-читання першої книги серії „Антології української анімації” Володимира Дахна „Як козаки куліш варили”. Т.в.о. директора бібліотеки, голова ГО „Волинського обласного відділення УБА” Наталія Граніч взяла участь у флешмобі „Вісім рядків Шевченка”, присвяченому святкуванню 210-го дня народження поета, який організувала ВГО Українська бібліотечна асоціація на платформі ZOOM.
Питання співпраці з ВПО так само мало актуальність у 2024 році. Продовженням співпраці в рамках проєкту „Посилення спільнот ВПО в західних та центральних областях України” за підтримки UNHCR Ukraine – Aгентство ООН у справах біженців в Україні відбувалось з регіональним кординатором у Волинській області ГО „КримSOS” А.Євтушком. У просторі „Мистецький” відбулась інформаційна сесія: „Інклюзивний підхід в організації заходів”, на якому відбулась презентація першого українського посібника безбар’єрної комунікації „Довідника безбар’єрності”, розробленого з ініціативи першої леді Олени Зеленської. Співпраця з головою ГО „Старт у нове життя”, спікеркою, тренеркою, засновницею першої на Волині дитячої школи для дітей COOL Media School – Анною Карамишевою-Борисенко була важливою та змістовною у набутті практичних навиків у процесі проходження психологічних тренінгів „Основи ораторської майстерності та публічних виступів”.
Тимчасово переміщені особи, які перебувають у м. Луцьку на протязі року, продовжили активно долучатись до соціокультурних заходів народознавчого клубу „Золоте покоління”, який створений при відділі міського абонементу. На заходах тісно перегукувались враження про проведення звичаїв православних свят учасниками західного регіону і східного. Народознавчі години були проведені за такими темами: „Стрітення Господнє: прикмети та традиції”, „Благовіщення Пресвятої Богородиці”, „Українська хата: предмети побуту українців”, „Різдвяні традиції минуле і сьогодення” та інші.
Мотивацією читання та розширенню комунікаційного простору користувачів стало продовження започаткованого відділом міського абонементу проєкту „Читачі рекомендують”. Протягом року було знято 12 відеосюжетів, які розміщенні у фейсбуці на сторінці „Абон-бджілки Олени Пчілки” та блозі „Бібліотечна веселка” порекомендованих читачами таких художніх творів: Антон Поспєлов „Амок” (406 переглядів, 3 прочитань книги); Дмитро Глуховський „Метро” (173 переглядів, 12 прочитань книги); Пітер Коуелман „Результативний конфлікт” (452 перегляди, 4 прочитань книги); Сашко Дерманський „Чудове Чудовисько” (4 прочитань книги) (459 переглядів); Оксана Афанасієва „Орлиний Вогнецвіт” (315 переглядів, 9 прочитань книги) тощо.
Відділом виробничої літератури реалізовано профорієнтаційний проєкт „Цікавий світ професій”. Проєкт містить серію тренінгів, зустрічей, семінарів, пізнавальних годин від провідних спікерів – фахівців своєї справи. Відбулися заходи на теми: „Бухгалтер – професія кмітливих”, „Рятувальник – професія мужніх”, „Кулінарія – це мистецтво, а кухар – творець”, „Дивлюсь на світ очима квітів”, „Апітерапія: оздоровлення продуктами бджільництва”, „Ветеринар – професія благородна”, „Хто такий фахівець із перукарського мистецтва” тощо. У рамках впровадження проєкту „Цікавий світ професій” фахівці відділу відвідали КЗЗСО „Луцький ліцей № 27 Луцької міської ради”. Під час зустрічі розмовляли про те, як допомогти молодим людям знайти своє місце у житті, усвідомити свої бажання та зрозуміти, чого вони прагнуть насправді, як батькам не нав’язувати стереотипи дітям, а допомогти знайти їхній власний шлях.
До Дня незалежності України у відділі виробничої літератури організовано бібліо-експрес „Славетні українці”, на якому присутні ознайомилися з іменами українців, які творили історію. На відзначення Дня працівників лісу проведено День інформації „А ліс і справді чарівний…”. Участь у заході взяли: кандидат географічних наук, голова циклової комісії з базової та фундаментальної підготовки Луцького фахового коледжу рекреаційних технологій і права Володимир Юровчик та викладачка ВоФК НУХТ Надія Стецюк.
Протягом року відбулося ряд заходів, присвячених окремим авторам, літературним творам, презентацій книг. Пам’яті українського письменника Василя Гея було проведено літературний вечір „Щоб у слові не вигас вогонь…”. Своїми спогадами про письменника поділилися: Ніна Горик, письменниця, педагог, заслужена вчителька України; Надія Гуменюк, письменниця, заслужена журналістка України; Олеся Ковальчук, заслужена вчителька України, письменниця, кавалер ордену княгині Ольги; Людмила Стасюк, заслужений працівник культури України. Прозвучали твори Василя Гея у виконанні Василя Чепелюка, народного артиста України та Галини Овсійчук – заслуженої артистки України. Студенти IV курсу ВТЗ Волинського фахового коледжу культури і мистецтв імені Ігоря Стравінського Волинської обласної ради створили театральне дійство за творами Василя Гея. Керівник – український режисер, сценарист, кінематографіст, педагог, член Національної спілки кінематографістів України Віталій Герасимлюк. Лесі Українці присвячувалися літературні вечори „Леся Українка: „Я знаю, що серце моє – українське” та „Лісова пісня” Лесі Українки на сцені театру та кіно”. Було проведено: історичні години „Наталія Тиравська-Солошенко – українська Терпсіхора”, „Волинь пам’ятає: відлуння на Волині Голодоморів”, „Релігійна карта Волині”, „Нас поріднили Холмщина й Волинь”, „Волинь – моя маленька батьківщина” та „Волинські стежки Тараса Шевченка”; інтерактивний краєзнавчий екскурс „Державотворення на Волині” (до 825-річчя з часу утворення Галицько-Волинської держави); вечір-спомин „Віктор Ревуха – український письменник, перекладач, публіцист”; літературний вечір „Йосип Струцюк: „Я – це мої твори”, присвячений 90-річчю від дня народження українського письменника, заслуженого діяча мистецтв України.
У 2024 році відбулося ряд літературних зустрічей із письменниками Волині. Відвідувачі мали змогу поспілкуватися із українськими письменниками: Надією Гуменюк, Володимиром Лисом, Софією Стасюк, Лідією Дружинович, Юрієм Зилюком, Володимиром Місюрою, Юлією Сільчук, Ніною Горик. Відділ краєзнавчої роботи активно долучився до проведення цих заходів шляхом створення презентацій, організацією книжкових виставок. Модератор заходів – письменниця, член Національної спілки письменників України, очільниця бібліотеки Наталія Граніч.
Відбулися презентації видань: „Первісне мистецтво Волині та Волинського Полісся: мистецький історико-археологічний альбом (упорядники Н. Скляренко, Г. Охріменко, С. Локайчук), „Памʼятки княжої доби (волинський контекст)”, частина 2, автори Г. Гулько, Г. Охріменко, С. Локайчук, 6 випуск альманаха „Волинський колекціонер”; книги віршів Іллі Чернілевського, поета, співака, композитора, актора дубляжу „Я птах між тенет”; краєзнавчого бібліографічного посібника „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2024 рік”; книги члена Національної спілки письменників України, заслуженої вчительки України Ніни Горик „Лінії оборони”; творів Надії Гуменюк „Твоя навіки”, „Ворожіння на мальві”, Володимира Лиса „Чорнокнижник і дзвонар”.
Працівниками відділу краєзнавчої роботи було підготовлено та проведено для користувачів-старшокласників та студентів інформаційні години та практичні заняття на теми: „Періодичні та продовжувані видання”, „Основи наукових досліджень та академічної доброчесності”, „Книга як вид документу”, „Картографічні та музичні документи”, „Ізографічні та аудіовізуальні документи”, краєзнавчу лекцію „Видання присвячені Модесту Левицькому у фондах Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки”, майстер-клас „Волинська писанка” під керівництвом майстра народних ремесел Андрія Бондарука. Для учнів It Step School Луцьк проведено тематичну екскурсію „Волонтерська діяльність бібліотеки” та краєзнавчий квіз „Птахи Волині”.
З нагоди 175-річчя від дня народження Олени Пчілки було організовано та проведено цикл заходів: літературні години „Рідне слово та рідна мова в творчості Олени Пчілки” та „Олена Пчілка: барви особистості та феномен духу”; онлайн читання поеми Олени Пчілки „Козачка Олена”; відео-презентація про життя та творчість Олени Пчілки „Олена Пчілка – українська письменниця, громадський діяч”; народознавча година по творчості Олени Пчілки, зокрема було інсценовано перлину вітчизняного фольклору „Ходить гарбуз по городу”, занотована та збережена для наступних поколінь письменницею; краєзнавча лекція „Твори Олени Пчілки у фондах Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки”. У Волинській ОУНБ імені Олени Пчілки працювала секція „Олена Пчілка і родина Косачів: постаті на тлі епохи і сучасності” VII Всеукраїнської наукової конференції, присвяченої 95-річчю Волинського краєзнавство музею та 75-річчю Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки. 25 червня відбувся літературно-музичний вечір „Олена Пчілка – то є Україна!”. Мистецький захід супроводжувався екскурсом у її життєвий та творчий шлях, декламуванням її творів, музичними композиціями на вірші Олени Пчілки. Українська письменниця, член Національної спілки письменників України Ніна Горик присвятила їй авторський вірш. Із вітальним словом виступив перший заступник голови Волиньоблради Юрій Поліщук. В ролі Олени Пчілки – заслужена артистка України, режисерка Світлана Органіста. В ролі Лесі Українки – студентка Волинського фахового коледжу культури і мистецтв ім. Ігоря Стравінського, спеціальність „Акторське мистецтво” Анастасія Миронюк. У заході брали участь: народний артист України Василь Чепелюк, Юлія Єфімчук – солістка Волинської обласної філармонії, лауреатка стипендії Президента України для найбільш обдарованих митців, тріо бандуристок „Дивоструни” ВНУ імені Лесі Українки. Художній керівник доцент ВНУ ім. Лесі Українки Мирослава Сточанська. Працівниками бібліотеки підготовлено та видано друге доповнене видання біобібліографічного покажчика „З братами ще я словом поділюсь”, презентація якого відбулася 10 червня. У презентації взяли участь: Тетяна Дудар, заступниця директора Департаменту-начальник управління культури; Тетяна Данилюк-Терещук, директор Музею Лесі Українки Волинського національного університету імені Лесі Українки, доцент; Ніна Горик, письменниця, педагог, заслужена вчителька України; Олександр Дем’янюк, доктор історичних наук, професор, заступник директора з науково-педагогічної діяльності; Зінаїда Пахолок, мовознавець, краєзнавець, доктор філологічних наук, професор; Людмила Стасюк, багатолітня очільниця Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки, заслужений працівник культури України; Валентин Люпа, краєзнавець, член Національної спілки журналістів. 4 жовтня презентовано виставку поліграфічних видань „Олена Пчілка – то є Україна” у Волинському академічному обласному театрі ляльок (в рамках мистецького проекту „Олена Пчілка”). У бібліотеці було презентовано книгу для дитячого читання Олени Пчілки „КОТОВА НАУКА”. Це спільний проєкт Кафедри української літератури ВНУ ім. Лесі Українки та Кафедри образотворчого мистецтва ВНУ імені Лесі Українки, здійснений за підтримки Фонду Ігоря Палиці „Тільки разом” та Народного депутата України Ірини Констанкевич. Користувачам бібліотеки було презентовано книжкову виставку „Олена Пчілка: погляд з відстані у 175 років”. Студенти 4 курсу спеціальності „Українська мова та література” ВНУ імені Лесі Українки представили у бібліотеці наукові дослідження на тему „Моделювання образу Олени Пчілки: функціонально-стильові домінанти”. Для учнів Луцького ліцею № 4 проведено інтерактивну літературну годину „Олена Пчілка – то є Україна”.
„Робота бібліотек в умовах війни. Трансформація завдань” – під такою назвою у просторі „Мистецький” бібліотеки відбувся круглий стіл та урочистості. Керівники книгозбірень області та представники влади обговорювали важливість роботи бібліотек в умовах воєнного стану, ділилися досвідом, вирішували проблеми, з якими стикаються книгозбірні, та наголошували на актуальності їхньої діяльності в сучасних реаліях. У заході взяла участь народна депутатка України Ірина Констанкевич, яка відзначила бібліотеки як важливу складову культурного інформаційного фронту держави та за активну діяльність у розбудові бібліотечної справи вручила Подяки народного депутата України. Також були відзначені кращі бібліотеки року Волині та кращі бібліотеки-Хаби цифрової освіти Волині, яким було вручено подяки та грошові премії. До Всеукраїнського дня бібліотек було організовано тематичний День інформації „Українська книга – основа духовної та інтелектуальної культури”.
Державна політика у сфері національних спільнот сприяє розвитку етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин, забезпечує утвердження в українському суспільстві норм міжетнічної толерантності і взаємної поваги, зміцнення загальнонаціональної єдності та забезпечення мультикультурності українського суспільства. Поважаючи культурне розмаїття та заохочуючи міжкультурний діалог з метою розвитку взаєморозуміння, взаємоповаги та співробітництва між усіма особами, які проживають у межах території громади, наша бібліотека системно ініціює проведення соціокультурних імпрез та заходів. У відділі літератури іноземними мовами у співпраці з Товариством польської культури імені Тадеуша Костюшка в Луцьку організовано народні читання драми „Кордіан” Юліуша Словацького. Читання проходили у форматі відкритого діалогу, що сприяло активній взаємодії між учасниками, розкриття нових поглядів на твір і його актуальність у сучасному світі. такі заходи зміцнюють культурний зв’язок між країнами та сприяють обміну ідеями. Імпреза „Відомі поляки Волині”, де йшлося про видатних польських постатей, уродженців Волині, або тих, для кого наша земля стала другою домівкою. Модератор імпрези – Людмила Стасюк, заслужений працівник культури України, розповіла присутнім про непересічних постатей, які мали значний вплив на історію, культуру та громадське життя Волині.
Новим напрямком у роботі відділу документів іноземними мовами стало запровадження проєкту „Від книги до фільму”. Його мета – мотивація молоді до читання. Це дає користувачам можливість порівняти свої улюблені книги з екранізаціями. Впродовж року було обговорено твори Рея Бредбері „Усмішка”, Оскара Уайльда „Кентервілський привід”, Вільяма Гібсона „Переферійні пристрої”. Важливим кроком до вдосконалення методів навчання стало проведення інноваційного уроку у форматі STEM „Science, Technology, Engineering, Mathematics”, де поєдналися теоретичні знання і практичні навички учнів Луцького ліцею № 21. Друковані видання, ігри, аудіокниги та буктрейлери, дозволили зробити зустріч більш інтерактивною та захоплюючою. Відділ документів іноземними мовами став осередком для проведення педагогічної ради викладачів луцького ліцею № 21, серпневої студії вчителів іноземних мов (англійська і німецька).
У 2024 році продовжували свою діяльність клуби при бібліотеці, такі як „Волинська бджілка”, дебатний клуб „Інтелектуальна толока”, „Золоте покоління”, „Спортивний бридж”, „Нумізмати Волині”. Довготривалі партнерські стосунки єднають нашу бібліотеку з Волинським осередком ВМГО „Федерація дебатів України”. Наша бібліотека є майданчиком для проведення спільних ініціатив, платформою для плюралізму, таких як дебатні турніри, дискусії. У звітному році у бібліотеці відбулися: Всеукраїнський дебатний турнір „Галицько-Волинський кубок” 2024 (70 осіб); Всеукраїнський дебатний турнір „Волинська Толока” 2024 (100 осіб); Всеукраїнський дебатний турнір „Новорічний кубок” 2024 (60 осіб); дебатний турнір серед школярів „Луцька шкільна дебатна ліга” 2023-2024 рр., 4 етапи по 80 осіб (протягом навчального року); перший етап на 40 команд дебатного турніру серед школярів „Луцька шкільна дебатна ліга” 2024-2025 рр.; Культурна вечорка (35 осіб); День Гобіта (35 осіб).
Бібліотека тісно співпрацює з громадськими організаціями, такими як „Братство бджолярів землі Волинської „РОЙОВИЙ СТАН”, „Пасічник Волині”, „Товариство нумізматів Волині”, „Луцьк. Спортивний бридж”. На базі відділу виробничої літератури створено 3 клуби, які активно працюють. Члени клубів обмінюються досвідом, новими ідеями, обговорюють проблеми та знайомляться з новинками літератури за сприяння бібліотечних фахівців. У звітному році відбулося 13 засідань клубу „Волинська бджілка” (відвідувань – 220). Проведено 24 засідання клубу „Нумізмати Волині” (відвідувань – 386). Клуб „Луцьк. Спортивний бридж” – 90 засідань (відвідувань – 619).
Неодноразово бібліотека була місцем проведення чемпіонатів та турнірів з шахів та шашок серед осіб в т.ч. і з інвалідністю, які були організовані ГО „Луцька міська шахово-шашкова федерація”, КЗ „Луцький міський центр фізичного здоров’я населення „Спорт для всіх”. Змагання проводилися як для дитячої так і для дорослої аудиторії. Учасники змагань також знайомляться із сервісами, послугами та активно використовують бібліотечні фонди.
Великою популярністю користувався серед відвідувачів проєкт „Пройдімося рідним містом”. У рамках проєкту користувачами бібліотеки стали 30 відвідувачів. Учасники проєкту мали можливість познайомитися із історією міста Луцька, дізнатися про видатних волинян, відвідати пам’ятки архітектури нашого міста. Студенти Луцького педагогічного коледжу здійснили захоплюючу мандрівку вулицями давніх Волички Підлуцької і Волички над Глушцем (сучасний проспект Волі). Довідалися цікаві факти з історії Луцька та поринули в атмосферу князівської доби міста. Екскурсію проводила завідувач відділу краєзнавчої роботи Наталія Хомяк.
Протягом року для змістовного проведення часу батьками, які завітали в бібліотеку разом з дітьми, у відділі міського абонементу продовжив дію ефективно-пізнавальний дитячий куточок „Батькам і дітям для спільних читань”.
Ефективним засобом розкриття інформаційних ресурсів бібліотеки є виставкова діяльність. Тематична книжкова експозиція є дієвим інструментом позиціонування бібліотеки не тільки в локальних приміщеннях, а й в онлайн середовищі – на професійних сторінках, в соціальних мережах, блогах у форматі віртуальних виставок. Книжкова виставка сприяє формуванню читацьких компетентностей та системним навичкам читання, його промоції, може бути як окремим елементом рекламної діяльності бібліотеки, так і яскравим доповненням до культурно-мистецьких подій. Щорічно виставкова діяльність відділів представлена різноплановими напрямками та тематичними блоками. Протягом 2024 року було організовано 170 книжкових виставок.
Тематичний блок „Правова свідомість і правова культура” презентував книжковий контент відділу читальних залів до суспільно значущих подій та правозахисних дат року: „Крим нескорений! Єдність України в контексті окупованих територій” (26 лютого – День спротиву окупації Криму); „Захист прав дитини в умовах воєнного стану” (1 червня – Міжнародний День захисту дітей); „Права людини в умовах сучасних викликів і загроз” (10 грудня – День прав людини) та ін. У відділі читальних залів також експонувалася постійно діюча виставка „Права людини в контексті суспільних викликів”, де користувачі мали змогу ознайомитися з основними документами та інформацією про шляхи протидії, запобігання та подолання наслідків насильства, а також з основними документами щодо захисту прав людини. На окремій полиці розміщені інформаційні матеріали Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо звернення громадян та можливості отримання безоплатної правової допомоги. Цикл книжкових виставок „Історична правда” знайомив користувачів з важливими історичними подіями в житті держави: „Пам’ять про Голокост: паралелі історії” (до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту); „Крути: історія української нескореності” (до Дня пам’яті Героїв Крут); „Не знає пам’ять забуття” (до Дня пам’яті жертв політичних репресій) та ін. Тематичний блок „Історичні постаті” включав в себе відзначення дат та ювілеїв видатних історичних та державних діячів України, а також всесвітньовідомих науковців: „Альберт Ейнштейн – людина Всесвіту” (до 145-річчя від дня народження німецького й американського фізика теоретика XX століття); „Добро в найстрашніший час. Історія Олени Вітер” (до 120-річчя від дня народження церковної діячки, ігуменії, репресованої, „Праведника народів світу”); „Такими синами славен народ – і нині й у віки вічні” (до 385-річчя від дня народження Івана Мазепи). На професійному блозі відділу було презентовано віртуальний варіант означеної експозиції. Цикл тематичних виставок: „Сила нескорених” слугував актуальним інформаційним різноманіттям і доповненням до заходів. Серед запланованих і реалізованих – „242 дні незламності, героїзму, мужності” (20 січня – День пам’яті захисників Донецького аеропорту); „Мужність і відвага: Україна більше за життя” (до Дня пам’яті захисників України); „Капелани – герої, які підтримують стійкість духу наших воїнів” та ін. Віртуальна виставка „Мужність і відвага: Україна більше за життя” була організована до Дня пам’яті захисників України, де було презентовано видання одного із найтрагічніших епізодів російсько-української війни до повномасштабного вторгнення – вихід українських воїнів з оточення під Іловайськом у 2014 році. 19 листопада ми відзначили сумний день – 1000 днів від початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну. Це – 1000 днів стійкості, мужності та неймовірної єдності всього українського народу. 1000 днів, протягом яких кожен українець, незалежно від місця, віку чи професії, став частиною великої боротьби за свободу. У відділі читальних залів Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки відбулася презентація книжкової виставки „Майдан. Війна. Свобода”.
З нагоди свята Дня Незалежності України у відділі виробничої літератури було презентовано тематичну виставку „Українська нумізматика”. Виставка була цікавим ініціативним заходом для вивчення і популяризації історії та культури України через призму монет, медалей, грошей та сувенірної продукції. Віртуальна виставка „Енциклопедії незалежної України”, підготовлена працівниками інформаційно-бібліографічного відділу стала ефективним інструментом не тільки надання доступу до інформаційних ресурсів про енциклопедичні видання за роки Незалежності України, а й ефективним засобом інформування дистантних користувачів про актуальні нові надходження.
У відділі міського абонементу експонувалися постійно діючі виставки: „Сторінками нашої історії”, „Сучасна література: імена, книги, відзнаки”, „Сучасна література: імена, книги, відзнаки”, „На хвилі нових надходжень”, „Панацея для душі та розуму”, „Батькам та дітям для спільних читань”, „Читачі рекомендують”. Увазі користувачів було запропоновано цикл книжкових виставок „Літературний календар”, який щомісячно оновлювався і був присвячений датам до дня народження українських письменників. Організовано ряд виставок, присвячених ювілейним та пам’ятним датам: „Великий сміхотворець” (до 190-річчя від дня народження С. Руданського); „Сучасний творчий візіонер” (до 40-річчя від дня народження М. Кідрука); „Книжок дитячий чародій” (В. Нестайко провідник у світ дитинства); „Олександр Довженко – літописець своєї епохи” (до 130-річчя від дня народження); „Золотий письменник України” (з нагоди дня народження А. Кокотюхи). Серед них тематичні книжкові виставки: „Від сторінок до екрану”; „Історії кохання, що залишили слід у серці”; „Моя історія війни”; „Світ коміксів”; „Загадковий, інтригуючий детектив”. До тижня дитячого читання з ініціативи Українського інституту книги, присвяченого читанню, як сімейній традиції в рамках популяризації дитячої літератури, була організована виставка та онлайн відео-перегляд літератури „Різдвяна книжкова країна”. За рекомендацією Українського інституту книги, з метою підсилення інтересу до читання європейської літератури, було організовано цикл постійно діючих книжкових виставок „Літературний простір Європи”: „Велич англійської літератури”; „Світ польського слова”; „Літературний смак Франції”; „Літературне Дольче-Віта Італії”; „Німецька літературна симфонія”. Користувачам було запропоновано цикл онлайн-виставок, які були виставлені на сторінках блогу „Бібліотечна веселка” та сторінці фейсбуку „Абон-бджілки Олени Пчілки”.
Для популяризації краєзнавчих документів працівники відділу краєзнавчої роботи використовували виставку нових надходжень „Книги волинських видавництв – новинки літератури”, яка рекламує усі краєзнавчі документи, що надійшли останнім часом до бібліотеки за місцевим обов’язковим примірником та з інших джерел. Відвідувачам були запропоновані книжкові виставки краєзнавчої тематики: „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині: важливе джерело волинезнавства”, „Пташине різноманіття волинського краю”, „Йосип Струцюк: феномен лучанина, якого шанує Україна”, „Луцьк – мовою древніх та сучасних книг”. „Дивосвіт художнього слова волинських письменників” та ін. Деякі заходи проходили в онлайн-режимі: відеоогляди книжкових виставок, онлайн-огляди знаменних дат і особистостей, онлайн огляди нових надходжень літератури, онлайн-привітання та ін.
Пізнавальними для користувачів відділу наукової медичної літератури були постійно діючі виставки „Періодичні видання 2024 року” та „Панорама нових надходжень”. З метою популяризації здорового способу життя були організовані виставки: „Здоров’я – найдорожчий скарб”, „Ментальне здоров’я”, „Здоровий спосіб життя – шлях до довголіття” та інші. Актуальними були виставки до професійних пам’ятних дат медичної галузі.
Книжкові виставки відділу виробничої літератури присвячувалися питанням енергозбереження, пожежної безпеки, аграрним питанням. Поповнювалися відповідною літературою і періодикою постійно діючі книжкові виставки „Енергозбереження як складова енергетичної безпеки України”, „Земля – національне багатство України”, „В країні медоносних бджіл”, „Цікаве в періодиці”, „Пожежна безпека та охорона праці” та новими експонатами виставка-інсталяція „Повернуті із забуття”. Увазі користувачів були представлені виставки на теми: „Україно моя, в тебе щедра земля”, „Бджолиний дзвін – медовий запах”, „Бухгалтерський облік і контроль – запорука ефективного управління”, „Українська нумізматика” та інші.
Відділом літератури з питань мистецтва організовувалися книжкові виставки до ювілейних і пам’ятних дат з питань мистецтва: „Засновник музичної династії Штраусів” (до 220-річчя від дня народження Йогана Штрауса, австрійського композитора, скрипаля і диригента), „Свято служителів Мельпомени” (до Всесвітнього дня театру), „Майстер храму українського кіно” (до 130-річчя від дня народження Олександра Довженка, українського кінорежисера, кінодраматурга, художника, письменника), „Світ краси Катерини Білокур” (до дня народження української художниці) тощо.
З метою розкриття та популяризації фонду відділу документів іноземними мовами організовано ряд книжкових виставок, в т. ч. віртуальні – „Книги – ювілярки у 2024 році”, „Тарас Шевченко і світ”, „Різдво. Книжкові скарби для святкового настрою”.
У науково-методичному відділі для бібліотечних працівників області була організована та постійно поповнювалася новими матеріалами виставка методико-бібліографічних матеріалів „Територія бібліотекаря-професіонала”. Традиційно кожного місяця планово поповнювалася постійно діюча книжкова виставка „Мобільний, актуальний, віртуальний світ бібліографії” інформаційно-бібліографічного відділу. Зацікавили відвідувачів бібліотеки виставки, підготовлені відділом зберігання основного фонду „Шевченкова свіча століттями горить”, „Кобзар – вічна книга України”, „Луцьк– серце Волині”. Книжкові виставки „З найкращими побажаннями”. де були виставлені книги з автографами авторів та „Світ мініатюрних видань”. Протягом року поповнювалася новими надходженням книжкова виставка „Торкнутися слова”, на якій представлені видання шрифтом Брайля.
Наукова діяльність
Взято участь у VIІ-Х етапах Всеукраїнського дослідження „Публічні бібліотеки України в умовах російської збройної агресії”, яке проводить Національна бібліотека України ім. Ярослава Мудрого. Мета дослідження: отримання оперативної інформації про стан публічних бібліотек регіонів в умовах збройної агресії (втрати фондів, матеріально-технічна база, тощо). Розповсюджено посилання на онлайн-опитувальник „Якісні культурні послуги в громаді”, яке проводило Міністерство культури та стратегічної комунікації України. Його мета – вирішення проблемних питань щодо надання культурних послуг в регіонах, піднятими керівниками громад та очільниками галузі культури. З метою вивчення стану мережі публічних бібліотек у громадах області та діяльність книгозбірень в реаліях сьогодення проведено регіональне дослідження „Бібліотека і громада в реаліях сьогодення”. Здійснювався моніторинг стану забезпечення бібліотек області періодичними виданнями і книжковою продукцією.
Т. в. о. директора Волинської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки Наталія Граніч взяла участь у Art Forum „Краса, яка об’єднує: як мистецтво формує громаду”, який відбувався в Музеї Сучасного Українського Мистецтва Корсаків і виступила з темою „Трансформація публічних бібліотек Волині в контексті війни”. Наталія Граніч долучилася до обговорення освітньо-професійної програми „Інформаційна, документно-аналітична діяльність” другого магістерського рівня вищої освіти спеціальності 029 Інформаційна, бібліотечна та архівна справа ВНУ імені Лесі Українки.
Працівники бібліотеки брали участь у Всеукраїнських конференціях: VІІ Всеукраїнська наукова конференція, присвячена 95-річчю Волинського краєзнавчого музею та 75-річчю Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки, науково-практичній конференції, присвяченій 175-річчю від дня народження Олени Пчілки „Олена Пчілка: барви особистості та феномен національного духу” (м. Звягель), у ІХ Всеукраїнських Косачівських педагогічних читаннях „Освіта та виховання в родині Косачів”.
Бібліотека – науково-методичний центр
Бібліотеки області взяли участь у Всеукраїнському конкурсі на здобуття звання „Бібліотека року 2024”, яку щороку організовує ВГО УБА. За підсумками конкурсу у номінації „Малі бібліотеки” лауреатами оголошено Торчинську публічну бібліотеку Торчинської селищної ради за інклюзивний проєкт „Доступний простір „Крила” та бібліотеку-філію №1 Нововолинської публічної бібліотеки за проєкт „Клуб елегантного віку”. Також Торчинська публічна бібліотека Торчинської селищної ради відзначена спеціальною відзнакою Української бібліотечної асоціації „Інклюзивна бібліотека”. Впродовж звітного року Департаменту культури, молоді та спорту облдержадміністрації було підготовлено ряд інформацій про роботу публічних бібліотек області.
Працівники бібліотеки долучалися до всеукраїнських та міжнародних заходів: вебінару „Створюємо безбар’єрну бібліотеку”, VIІ Міжнародного форуму молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації „Бібліотека курс на відновлення”, XIV Львівського міжнародного бібліотечного форуму „Бібліотека: вічні цінності перед викликом змін”, практикуму для користувачів рівня 3 „Опрацювання звітів в ЕСМаР”, презентації проєкту „Книга пам’яті російсько-української війни: БІБЛІОТЕКАРІ”.
27 листопада відбулася звітна конференція Волинського обласного відділення Української бібліотечної асоціації. Працівники науково-методичного відділу приймали річні статистичні звіти бібліотек області за новими формами №6-НК, 80-а-рвк. На підставі узагальнених даних підготовлено зведені форми для Міністерства культури та інформаційної політики України та обласного управління статистики, Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого. Проаналізовано стан забезпечення бібліотек області періодичними виданнями і книжковою продукцією. Здійснено аналіз звітів бібліотек області у ЕСМаР – електронній системі моніторингу базової мережі публічних бібліотек України. Внесено зміни у реєстр електронної системи звітності та адресну частину бібліотек територіальних громад області.
Впродовж року велася сторінка „Методисти Волині” в соціальній мережі Facebook, проводився моніторинг діяльності Піар-клубу бібліотек ТГ Волині. Блог науково-методичного відділу поповнився новими публікаціями (головна – 48 публікацій, інші сторінки – 6 публікацій). Також поповнювалися сторінки відділу в соціальних мережах Facebook та Instagram. Миттєвий обмін інформацією з бібліотечними працівниками Волині здійснювався за допомогою електронної пошти та групових чатів „Методисти Волині” мобільних додатків Viber (152 учасника) та Телеграм (135 учасників). На Телеграм каналі створено груповий чат „Бібліотеки-Хаби Волині”, до якого долучилися 60 бібліотечних працівників.
Методична підтримка діяльності публічних бібліотек Волині у звітному році була спрямована на розвиток галузі області та задоволення інформаційних потреб територіальних громад сучасними бібліотечними послугами. Вона має важливе завдання – підвищення ефективності бібліотечної роботи, впровадження інновацій для оновлення і покращення якості бібліотечного обслуговування жителів територіальних громад.
У 2024 році з метою вдосконалення та поглиблення співпраці між Волинською ОУНБ імені Олени Пчілки та бібліотечними установами територіальних громад області щодо забезпечення безперервного і цілеспрямованого професійного розвитку бібліотекарів, підвищення їх компетентності щодо стратегічного та проєктного планування діяльності, автоматизації бібліотечних процесів, формування ресурсів, реалізації сучасних послуг для мешканців територіальних громад через навчальні програми та інші заходи, які організовувалися бібліотекою, підписано Меморандуми про співпрацю з 54 ТГ Волині.
Впродовж звітного року працювали з публічними бібліотеками як офлайн, так і онлайн, організовували та проводили заходи з підвищення професійного фахового рівня бібліотекарів області.
Невід’ємною частиною навчально-організаційної та інформаційно-аналітичної діяльності науково-методичного відділу стала проєктна діяльність. З метою підвищення фахового рівня бібліотечних працівників області є необхідність навчання персоналу сучасних знань та навичок, що стосуються інформаційних технологій, інноваційної діяльності, проєктного менеджменту, фандрейзингу, соціального партнерства, шляхів комунікації з громадою, рекламування діяльності бібліотек тощо. Це знайшло своє відображення в проєкті „Якісні бібліотечні послуги – жителям громад Волині”, мета якого – модернізація змісту діяльності бібліотечних установ для надання волинянам якісних бібліотечних послуг. У межах проєкту щомісяця проводилися навчання у регіональному тренінговому центрі. Такі навчання у звітному році пройшли та отримали сертифікати бібліотекарі Торчинської, Городищенської, Копачівської, Цуманської ТГ (детальна інформація http://metod-metodust.blogspot.com/2024/12/blog-post_11.html ).
У складних умовах війни та невизначеності вкрай важливо для бібліотечної спільноти підтримувати професійні зв’язки, мати нагоду для обміну ідеями, думками та досвідом. Тому з метою вивчення досвіду роботи публічних бібліотек Волині, впровадження кращих практик та популяризації діяльності бібліотечних установ у всесвітній мережі Інтернет був започаткований проєкт „Досвід бібліотек Волині: вивчаємо та впроваджуємо”. Завершальний етап проєкту – друковане видання матеріалів „Досвід публічних бібліотек Волині 2024”.
З метою підвищення цифрової грамотності населення, доступу до електронних державних послуг бібліотеки області взяли активну участь проєкті „Здобуття цифрових навичок у бібліотеках-Хабах цифрової освіти”, який організувала ВГО Українська бібліотечна асоціація за підтримки Програми розвитку ООН (UNDP) в Україні у межах „Проєкту підтримки Дія”, що реалізується за фінансування Швеції, та у співпраці із Міністерством цифрової трансформації. В межах проєкту тренери Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки організували та провели п’ятиденні онлайнові тренінги для 48 бібліотечних працівників області. У ході проведення занять бібліотечні працівники ділилися досвідом роботи бібліотеки-Хабу та історіями успіхів своїх відвідувачів.
Спеціалізовані тренінги для бібліотекарів-координаторів бібліотек-Хабів цифрової освіти Волині проводили: провідна тренерка, завідувачка науково-методичного відділу Наталія Харчук та тренерка регіонального тренінгового центру, завідувачка відділу автоматизації та комп’ютерних бібліотечних технологій Софія Ворожейкіна. Теоретичний матеріал поєднувався з виконанням практичних завдань, що дало можливість кращому засвоєнню навчального матеріалу. Також додатково учасникам навчання були запропоновані теми: „Пропаганда, фейки, маніпуляції: як це працює?” від Олени Кузьмич, кандидата філологічних наук, фахівчині з взаємодії з органами влади благодійного фонду „Рокада”; „Створення відеоконтенту” від Олега Стецкевича, доцента кафедри педагогіки та інноваційної освіти НУ „Львівська політехніка”, кандидата педагогічних наук, Google for Education Certified Trainer; „Професійне вигорання в професії бібліотекар” від Анни Сілкової, бібліотекаря Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки, дипломованого психолога; „Ефективні інструменти комунікації з журналістами” від Анна Карамишевої, громадської діячки, засновниці першої на Волині Дитячої медіа школи COOL Media School.
Відповідно до звітної документації за результатами участі у проєкті бібліотеками-Хабами цифрової освіти Волині було охоплено цифровими послугами 1350 користувачів, які заповнили анкети зворотного зв’язку після проведення заходів чи консультацій з цифрової грамотності. На бібліотечних сайтах, блогах та сторінках в соцмережах ця робота відображена в численних публікаціях, яких на 1 листопада нараховувалося 160. Кращі бібліотеки-Хаби Волині були відзначені подяками ГО „Волинське обласне відділення УБА” під час обласних урочистостей з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек. Підсумковим етапом участі бібліотек області у проєкті „Здобуття цифрових навичок у бібліотека-Хабах цифрової освіти” стало друковане видання з досвіду роботи бібліотек-Хабів цифрової освіти Волині та відеопрезентація „Навчаємося та навчаємо у бібліотеках-Хабах цифрової освіти Волині”, яка демонструвалася під час урочистостей з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек і яку можна переглянути на YouTube каналі бібліотеки (детальна інформація https://www.youtube.com/watch?v=wCLiDqAQUYA&t=4s ).
Відбулося навчання в онлайн-школі професійної майстерності „Бібліотечний професіонал” (БІБЛІО-ПРОФІ) організоване науково-методичним відділом бібліотеки. Захід проводився з метою підвищення фахового рівня головних спеціалістів гуманітарних відділів, методистів центрів культури та дозвілля, бібліотечних працівників територіальних громад області, які не мають спеціальної бібліотечної освіти. В роботі школи взяли участь представники (20 учасників) Велимченської, Вишнівської, Іваничівської, Ковельської, Луцької, Маневицької, Нововолинської, Поромівської, Прилісненської, Ратнівської, Сереховичівської, Сошичненської, Турійської територіальних громад. Програма занять включала ознайомлення з основними напрямками бібліотечної діяльності. Зокрема, учасники школи дізналися про основні функції та варіанти організації мережі публічних бібліотек в громаді, про установчі документи та нормативні-правові акти бібліотеки, планування та звітність, організацію соціокультурної діяльності, про облік, інвентаризацію та списання книжкового фонду, інформаційну та довідково-бібліографічну роботу. Заняття школи відбувалися в онлайн-форматі, в закритій групі соціальної мережі Facebook і складалися з 8 посібників/модулів. До кожної теми занять були підготовлені презентації, списки рекомендованої літератури та тести для перевірки набутих знань. Крім того, кожен мав можливість поділитися своїми думками та враженнями на дошці знань „Вивчаємо та впроваджуємо” організованої на платформі Padlet. Також, з метою покращення роботи школи, було запропоновано пройти анкетування. Комунікація здійснювалася через відео чат групи „БІБЛІО-ПРОФІ” мобільного додатку Viber та Google Meet. Учасники занять, які пройшли всі модулі навчання та виконали домашнє практичне завдання, отримали сертифікати (детальна інформація http://metod-metodust.blogspot.com/2024/05/blog-post.html).
Проведено заняття VIIІ Школи молодого бібліотекаря „Професіоналізм + креативність = сучасний бібліотекар” на базі Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки та бібліотек Торчинської ТГ. Навчання організоване спільно з ГО „Волинське обласне відділення Української бібліотечної асоціації”. Розпочала перший день занять Євгенія Євтушок, заступник директора з наукової роботи Волинської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки, заступник голови ГО „Волинське обласне відділення УБА”, розповівши про вплив Української бібліотечної асоціації на професійний розвиток бібліотекарів. Знайомство учасників школи відбулося у форматі квілінгу, під час якого бібліотекарі створювали інноваційну інформаційну дошку та розповідали про свої професійні прагнення та вподобання. Окреслила пріоритетні напрямки роботи з молоддю Яна Романюк, виконуюча обов’язки директора Волинського обласного молодіжного центру YouthСфера, виступивши з темою „Сучасна бібліотека і молодь: співпраця заради успіху”. Розкрив питання щодо ефективності комунікації з органами громадянського суспільства Антон Євтушок, регіональний координатор ГО „КримSOS” у Волинській області, Віце-президент Федерації дебатерів України, тренер з комунікаційних технологій. Учасники школи мали чудову можливість почути багато цікавої та пізнавальної інформації, зокрема як орієнтуватися у величезних потоках інформації, відрізняти факти від фейків, сформувати елементарні навички з медіаграмотності під час лекції-тренінгу „Медіаграмотність: фейки, пропаганда, маніпуляції. Робота зі штучним інтелектом” від Олени Кузьмич, кандидатки філологічних наук, магістерки клінічної психології, фахівчині із взаємодії з органами влади Благодійний фонд „Рокада” Волинь. Відбулася зустріч з Оленою Вітюк, психологом-волонтером Луцької міської організації товариства Червоного Хреста України. Розглянули тему: „Сум. Фізичні, матеріальні, моральні втрати” з елементами рекреаційного розвантаження. З презентацією дебютного роману „Вогнецвіт та літнє сонцестояння” до молодих бібліотекарів Волині завітала українська письменниця, лучанка Антоніна Сидорчук. На завершення першого дня заняття школи усі бажаючі мали можливість побувати на екскурсії вулицями старого міста та відвідати музейний простір „Окольний замок” (детальна інформація http://metod-metodust.blogspot.com/2024/09/17-2024-viii.html).
Другий день VIII заняття обласної школи молодого бібліотекаря „Професіоналізм + креативність = сучасний бібліотекар” розпочався з екскурсії Волинською обласною універсальною науковою бібліотекою імені Олени Пчілки. Після екскурсії бібліотекарі розпочали знайомство з досвідом роботи колег, відвідавши бібліотеки Торчинської ТГ. Гостинно учасників навчання зустріла начальник гуманітарного відділу Торчинської селищної ради Ольга Лукащук. Найперше побували у бібліотеці с. Веселе, яка є лауреатом Всеукраїнського конкурсу „Бібліотека року 2023”. Завідувачка Веселівської бібліотеки-філії КЗ „Торчинська публічна бібліотека Торчинської селищної ради” Наталія Чечотка, згуртувавши мешканців села, створила Жіночий хаб при бібліотеці, який став місцем комунікації жіноцтва Веселівського старостату Торчинської ТГ. З професійною діяльністю бібліотек Торчинської громади в умовах воєнного часу присутніх ознайомила Оксана Мельничук, директор КЗ „Торчинська публічна бібліотека Торчинської селищної ради”. Цікавою та пізнавальною була екскурсія в Торчинський народний історичний музей імені Григорія Гуртового. На завершення заняття школи молодого бібліотекаря відбувся обмін думками та враженнями між учасниками, підбиття підсумків роботи та вручення сертифікатів. Впродовж двох днів навчання учасники мали можливість ознайомитися з матеріалами книжкової виставки „Територія бібліотекаря-професіонала” (детальна інформація http://metod-metodust.blogspot.com/2024/09/ii-viii-viii.html ).
На базі Волинської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки проведено заняття проблемно-творчої лабораторії „Сучасний методист: кроки професійного зростання”, в якому взяли участь представники методичних служб публічних бібліотек територіальних громад Волинської області. Заняття відкрила т. в. о. директора головної книгозбірні Волині Наталія Граніч. Після знайомства учасників, говорили про роль методиста в професійному розвитку бібліотечних працівників громади, формування професійної компетентності та медіаграмотності сучасного методиста. Здійснювався моніторинг стану забезпечення бібліотек області періодичними виданнями і книжковою продукцією. Розглянули зміни, які відбулися в методичній службі публічних бібліотек Волині та мережі бібліотек для дітей в реаліях сьогодення, основні напрямки роботи з молоддю. Під час практичного заняття обговорили проблемні питання звітності 2023 року та заповнювали статистичні показники електронної звітності ЕСМаР (детальна інформація http://metod-metodust.blogspot.com/2024/03/ ).
Серед традиційних форм методичної роботи – обласні семінари, вебінари, практикуми. Проведено обласний семінар директорів публічних бібліотек територіальних громад на тему: „Основні пріоритети розвитку сучасної бібліотеки у відповідності до потреб жителів громади”. Семінар відбувся на базі бібліотек Нововолинської територіальної громади, які успішно впроваджують інноваційні методи роботи та беруть активну участь у грантовій діяльності, залучаючи додаткове фінансування на потреби публічних бібліотек своєї громади. Директори публічних бібліотек Волині ознайомилися з кращими практиками бібліотек Нововолинської ТГ, зокрема з досвідом роботи Нововолинської центральної міської бібліотеки та бібліотеки-філії №1 (детальна інформація http://metod-metodust.blogspot.com/2024/04/blog-post.html ).
Для керівників структурних підрозділів у сфері культури територіальних громад області було проведено семінар на тему: „Публічна бібліотека територіальної громади: реалії часу”. Обласний семінар відбувся на базі бібліотек сіл Боратин, Лаврів, Гірка Полонка, Городище Боратинської громади. У ході проведення семінару відбувся „круглий стіл” на тему: „Сучасна публічна бібліотека в реаліях часу: досвід подолання викликів, збереження традицій, нові вектори розвитку”. В обговоренні його питань взяли участь: т. в. о. директора Волинської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки Наталія Граніч, директор Волинської обласної бібліотеки для юнацтва Алла Єфремова, в. о. директора Волинської обласної бібліотеки для дітей Людмила Хілуха, заступники директора Волинської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки – з інформаційних технологій Наталія Рибачук та з наукової роботи Євгенія Євтушок (детальна інформація http://metod-metodust.blogspot.com/2024/10/blog-post.html) .
Впродовж року організовано вебінари на теми: „Креативні підходи до популяризації літератури виробничої тематики” та „Особливості ведення бібліотечної документації”. Продовжив свою роботу методичний онлайн-порадник „Радимо! Пропонуємо! Рекомендуємо!”. Тематичні заняття „ЕСМаР звітність публічних бібліотек області”, „Виправляємо помилки в ЕСМаР” проведено у лютому, березні та квітні, до яких долучилося 105 бібліотечних працівників книгозбірень області.
Науково-методичний відділ Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки практикує стажування для бібліотечних працівників, методистів Центрів культури та спеціалістів гуманітарних відділів територіальних громад Волині відповідно до їх запитів. 29 листопада та 3 грудня 2024 року відбулося стажування новопризначених працівників – методиста Публічної бібліотеки Камінь-Каширської міської ради Олени Радчук та спеціаліста гуманітарного відділу Оваднівської сільської ради Любов Бондарук. Розглядалися питання бібліотечної статистичної звітності, надавалися практичні поради із заповнення форм звітності №6-НК (річна), №6-НК (річна)(зведена), 80-а-рвк (річна). Навчалися правильно заповнювати електронну звітність ЕСМаР, а саме: як увійти в систему, заповнити і подати звіт, переглянути, надрукувати та вивантажити звіт в Excel, надіслати запит на редагування звіту, змінити та відновити свій пароль і т. д. (детальна інформація http://metod-metodust.blogspot.com/2024/12/blog-post.html ).
Інформаційний супровід та комунікація з бібліотечними працівниками територіальних громад області впродовж звітного року підтримувалася через мобільні додатки Viber та телеграм-канал „Методисти Волині” (чат). Обговорювалися робочі питання, надавалися індивідуальні консультації та методичні рекомендації. Здійснювалася електронна розсилка методичних матеріалів та інформаційних листів бібліотекам ТГ області.
У рамках проєкту „Якісні бібліотечні послуги – жителям громад Волині” для бібліотекарів ТГ було проведено 12 тренінгів (17 тем, 119 осіб) на теми: „Етика електронного листування” (лютий, 10 осіб); „Штучний інтелект” та електронний курс „Ефективні зв’язки з засобами масової інформації для сучасних бібліотек” (березень, 8 осіб); „Основи створення та монтаж бібліотечного відеоролика” (квітень, 17 осіб); „Віртуальна виставка, як засіб популяризації літератури у веб-середовищі” та електронний курс „Адвокація” (травень, 8 осіб); „Бібліотека в онлайн просторі” (червень, 10 осіб); електронний курс „Орієнтація на клієнта” (липень, 10 осіб); „Google-сервіси” (серпень, 10 осіб); „Сервіс графічного дизайну Canva: можливості для бібліотекарів” (вересень, 10 осіб); електронний курс „Бібліотеки – мости до е-урядування” та „Професійне вигорання в професії бібліотекар” (жовтень, 10 осіб); „Стрес на роботі: справляємось за допомогою технік і вправ” та електронний курс „Залучення фінансування з місцевих джерел” (листопад, 7 осіб); „Етика соціальних мереж”, „Програма Excel і її можливості для бібліотечних працівників” та електронний курс „Основи моніторингу та оцінки діяльності публічних бібліотек” (грудень, 10 осіб).
Серед проведених працівниками відділу автоматизації і комп’ютерних бібліотечних технологій тренінгів для бібліотекарів та користувачів – тренінги: „Штучний інтелект” та „Сервіс графічного дизайну Canva: можливості для бібліотекарів” (лютий, 20 осіб); „Основи створення та монтаж бібліотечного відеоролика” (березень, 10 осіб); „Роль психолога та важливість психічного благополуччя: хто це і для чого це потрібно” (березень, 12 осіб); „Перша психологічна допомога” (квітень, 10 осіб); „Можливість виникнення залежностей в умовах воєнного конфлікту: вплив та протидія” (травень, 14 осіб); „Google-сервіси” (вересень, 10 осіб); „Як розмовляти з військовослужбовцями” (жовтень, 7 осіб); проходили навчання на платформі „Дія. Освіта” (15 навч. – 179 ос.) Серед форм навчання бібліотекарів області актуальним залишилося дистанційне навчання за темами: „Інноваційні зміни в бібліотеці на основі проєктного, кадрового менеджменту та ініціативної діяльності бібліотек” (квітень-травень, 12 осіб); „Нова бібліотечна послуга: використання інформаційних технологій та Інтернету в бібліотеці” (вересень-жовтень, 10 осіб). Всього ж за звітний період в РТЦ проведено 119 тренінгів. Крім того у Волинському РТЦ надано 120 консультацій.
У 2024 році було проведено 80 консультаційних розмов під назвою „Підтримка і порада”. Із загальної кількості, 35 консультацій були організовані в онлайн-форматі, що забезпечило доступність допомоги для ширшої аудиторії.
Упродовж року забезпечувався Skype зв’язок з бібліотеками області під час надання дистанційних правових консультацій жителям в рамках проєкту із забезпечення безоплатної правової допомоги, що впроваджувався обласною організацією спілки юристів України в партнерстві з бібліотекою (48 консультації, 317 осіб).
Видавнича діяльність бібліотеки
У звітному році бібліотекою у партнерстві з Волинським краєзнавчим музеєм підготовлено і видано „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2025 рік”, підготовлено та видано біобібліографічний покажчик до 90-річчя від дня народження українського письменника, заслуженого діяча мистецтв України Йосипа Струцюка «Під крилами зорі».
На допомогу бібліотекам області підготовлено та видано: статистичний збірник „Волинь бібліотечна в цифрах. 2023 рік”, який містить аналіз діяльності публічних бібліотек області за звітний рік; аналітичну довідку „Бібліотека і громада в реаліях сьогодення”, де представлено результати дослідження діяльності публічних бібліотек територіальних громад області станом на 1 вересня 2024 року; методичні матеріали „Навчаємося та навчаємо у бібліотеках-Хабах цифрової освіти Волині”, які включають опис досвіду роботи бібліотек-Хабів цифрової освіти Волині, учасників проєктів „Розвиток спроможності бібліотек-Хабів цифрової освіти” та „Здобуття цифрових навичок у бібліотеках-Хабах цифрової освіти”. На відзначення 90-річчя від дня народження Петра Маха, українського громадського діяча, поета, письменника підготовлено та видано методико-бібліографічні матеріали „Життєдайні істини майстра”, які включають сценарій літературно-музичного вечора „Він стоїть на край полі…” та план книжкової виставки „Петро Мах: життєдайні істини майстра”. У 2024 році відомому волинському краєзнавцю Григорію Гуртовому виповнилося би 100 літ. Член Національної спілки краєзнавців України, активний учасник багатьох краєзнавчих конференцій, де висвітлював цікаві й невідомі сторінки історії Волині, Луцького району. Написав кілька сотень науково-публіцистичних краєзнавчих статей та видав десять книг. Залишив по собі рукотворний пам’ятник – Торчинський народний історичний музей, що нині носить ім’я фундатора. На відзначення 100-річчя від дня народження Григорія Гуртового підготовлено та видано методико-бібліографічні матеріали „Козацького роду, волинської вдачі”, які включають сценарій літературного вечора „Життя у пошуку, горінні і творчості” та план книжкової виставки „Григорій Гуртовий – співець історії рідного краю”.
Менеджмент. Маркетинг
Проводилися виробничі наради колективу за підсумками роботи у 2023 році та І, ІІ, ІІІ кварталах 2024 року. На оперативних нарадах завідувачів відділів обговорювалися питання виконання планів роботи, вирішення поточних виробничих завдань, зміцнення трудової і виконавської дисципліни.
Господарське утримання бібліотеки
Постійно здійснювалося придбання канцтоварів, комплектуючих деталей для комп’ютерної техніки, ламп денного світла, мастики для приведення в належний стан підлоги приміщення бібліотеки. Використовувалися кошти на поточний ремонт ксероксів, заправку картриджів. Протягом опалювального сезону забезпечувалася робота модульної котельні. Закінчено капітальний ремонт балконів будівлі бібліотеки вартість робіт 788 тис. грн.
Т.в.о. директора Наталія ГРАНІЧ