«З соціологічної точки зору це є правдиве «Підляське чудо», зазначала паризька газета «Українське слово» після виборів 1990 року, коли до міських та гмінних рад тут обрали депутатами 34 українців…
Участь волинян у процесах українського відродження на Підляшші протягом 1989-1991 років стала темою моїх публікацій на сторінках обласної молодіжної газети після зустрічі у Луцьку з секретарем Підляського відділення ОУП Євгеном Рижиком. Після фестивалю «Оберіг 89» на запрошення Євгена на Підляшшя вирушили українські співці, яких супроводив директор молодіжного центру «Контакт» Володимир Мазур. Він організував турне тріо Мареничів, виступ дуету «АС» на фестивалі «Білостоцькі мальви», десятки концертів українських виконавців під час передвиборної кампанії 1990 року…
Найяскравіша подія нашої культурної дипломатії – «Музичні діалоги над Бугом» у Мельнику 30-31 серпня 1991 року. Про учасників мистецької акції я розповідав у спеціальному додатку до газети «Молода Волинь», що вийшов друком 23 серпня 1991 року.
Фестиваль української культури, що презентував «різні барви фольклору» Волині і Підляшшя, замислили, організували і провели з доброї волі Євгена Рижика, за сприяння війта гміни Мельник Евгеніуша Віховського науковий консультант кандидат філологічних наук Віктор Давидюк, Володимир Мазур (технічний директор), Василь Ворон ( автор ідеї, художній керівник і ведучий концертів).
Фестиваль української культури «Підляська осінь» бере початок з «Музичних діалогів над Бугом» 1991 року, які щороку відбуваються у Мельнику з ініціативи органу місцевого самоврядування за участі мистецьких колективів національних меншин
Василь Ворон журналіст, магістр державного управління.
Газетні публікації можна переглянути за посиланням