Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки

книжкові колекції

Книжкові колекції

Фонд бібліотеки містить книжкові колекції, що є гордістю бібліотеки – мініатюрних видань, книг з автографами авторів, української діаспори, книг Дмитра Степовика, видань з власних бібліотек – Прокопа Наумчука, Юрія Покальчука.

Колекція видань з особистого зібрання Юрія Покальчука.

Створена в 2010 році. Нараховує: 3861 прим. видань, з них:

2190 прим. – книги і брошури, в т.ч. 778 прим. – книги іноземною мовою;

1671 прим. – періодичних видань (105 назв – журнали, 161 назва – газети)

178 прим. – книги з автографами, подаровані авторами.


Унікальна колекція, яка відображає широке коло інтересів видатного майстра слова, перекладача, літературознавця, першого президента Асоціації українських письменників, складається з трьох основних частин: перша – книги широкого гуманітарного профілю українською та російською мовами; друга – книги іноземними мовами, третя – періодичні видання різних років та спрямування.

Тематика літератури, представленої в колекції, надзвичайно різнобарвна – від художньої до історичної, філософської, з питань мистецтва, краєзнавчої. Найбільшу частку колекції складають твори класиків української, російської, зарубіжної літератури та сучасних письменників. В коло інтересів Ю.Покальчука входила творчість поетів багатьох країн світу в перекладах українською та російською мовами. Тут також можна знайти книги про східні бойові мистецтва Кунг-Фу, Дао і філософські праці Д.Юма, Р.Декарта, С.Кьєрксгора, Л.Віттентана, М.Бердяєва. Варті уваги книги краєзнавчого характеру, зокрема: ”Літописи Волині”, видані у Канаді в 1955-1990 роках; ”Вітер з Волині” М. Подворняка та ”Армія без держави. Слава і трагедія УПА. Спогади” Бульби-Боровця, що вийшли у 1981 р. у Вінніпезі.

Деякі з книг колекції побачили світ ще у 30-40-х роках минулого століття і стали бібліографічною рідкістю, наприклад: ”Об исскустве” Дени Дидро, 1936 року видання, праці О.Шуляка ”В ім’я правди (до історії повстанчого руху в Україні)”, надрукована у Роттердамі в 1947 році та літературознавця і мистецтвознавця, академіка АН СРСР В.Фріче ”Очерк развития западных литератур”, що вийшла у Москві в 1931 р. До речі, на книзі О.Шуляка, представника українськоъ діаспори, є подарунковий надпис Ю.Покальчуку від попереднього власника книги – відомого українського письменника В.Коротченка. Серед раритетних видань в колекції Ю.Покальчука є ”Московсько-украінська фразеольогія” В.Дубровського, видана в 1917 році в Києві, ”Земля і залізо” Є.Маланюка, видана в 1930 році в Парижі. Ці видання у фондах бібліотеки були донедавна відсутні.

Значну частину колекції складають художні твори зарубіжних письменників ХХ ст., видані іноземними мовами, деякі книги – з оригінальними автографами.

Входить до колекції і довідкова література, зокрема, словники, енциклопедії. Цікавим серед цих видань є ”Словарь украинского языка” під редакцією Б.Грінченка в 4-х томах, виданий в Києві у 1907-1909. Енциклопедії з медицини, географії, філософії, астрології стали невід’ємною частиною бібліотеки письменника.

Серед періодичних видань, що з’явилися у бібліотеці завдяки подарованій колекції, привертають увагу видання української діаспори – ”Наш голос” українців у Румунії, ”Українське слово” та ”Українська думка” – у Парижі, ”Нація і держава” Конгресу українських націоналістів. А от 12 номерів журналу ”Всемирный следопыт”, що побачили світ у 1928 році у видавництві ”Земля и фабрика”, вже сьогодні належать до рідкісних видань. Тут можна знайти оповідання, романи, нариси про подорожі, пригоди, фантастику, а також цікаві розповіді мисливців.

Всі бажаючі мають можливість познайомитися зі змістом колекції більш детально, завітавши до бібліотеки у зручний для них час з понеділка до четверга з 10.00 до 19.00, а в суботу та неділю – з 10.00 до 18.00.

 

Біографічна довідка:

Покальчук Юрій Володимирович (24.01.1941 – 10.09.2008) – український письменник, перекладач, науковець, кандидат філологічних наук, голова міжнародного відділу Спілки письменників України.

Народився в м. Кременець Тернопільської області у родині діалектолога, краєзнавця Володимира Покальчука. Дитинство і юність провів у м Луцьку Волинської області, де закінчив школу й Луцький педінститут. Потім навчався в Ленінградському університеті на факультеті східних мов. З 1969 року – в Києві. Помер в 2008 р. і похований в Києві на Байковому кладовищі.

 

Сьогодні у садибі в Луцьку, де проживала родина Юрія, створено креативний простір ”Озерний вітер”.

 

 

Колекція мініатюрних видань

 

Належить понад 40 прим. видань.

Найпоширенішою групою мініатюрних видань є книги розміром від 28 х 34 до 100 х 100 мм. До колекції мініатюрних видань, що зберігаються в бібліотеці, належать такі, що мають формат від 40 мм. Колекція цікава і оригінальна за формою та змістом. Основу її складають книги з літератури. Це твори українських та зарубіжних авторів – окремі художні твори, поетичні збірки, оповідання та інш. В колекції приваблює видання поезій Т.Г. Шевченка (1981р.р.) ”Думи мої” форматом 100 х 70 мм. До збірки ввійшли вибрані поезії, репродукції із живопису і графіки, вміщено кольоровий портрет Великого Кобзаря та багато наукових приміток. Її зручно покласти у кишеню та переглянути улюблені вірші у дорозі. Такого ж формату збірка віршів українських і російських поетів ХХ ст. ”Волшебный край” (1969 р.р.). До неї ввійшли поезії про неповторну природу Кримського півострова, легендарні сторінки його історії, присвячені простим людям – нашим сучасникам.

Важливе місце у колекції належить творам волинських авторів. Серед них – збірка Василя Простопчука ”Поцілунок трави” (2008 р.), оповідь про найдорожче і найдивовижніше у людських взаєминах – любов. ЇЇ формат всього 55 х 70 мм. Розміром 40 х 60 мм видана Конституція Польської Народної Республіки – і це найменше видання-мініатюра, що є в бібліотеці. Воно побачило світ у Варшаві в 1977 році. Два видання поезій Лесі Українки – «На крилах пісень» та «Переклади з Генріха Гейне» – вийшли з друку у 1981 році форматом 65 х 90 мм. Серед кишенькових довідкових мініатюрних видань – французько-російський словник, виданий в 1969 р. в Будапешті форматом 50 х 80 мм, та німецько-російський словник 1972 року формату 60 х 80 мм.

 

Колекція видань з автографами авторів

 

Налічу понад 300 прим. видань.

До колекції входять книги різної тематики з оригінальними підписами авторів цих творів з найкращими і найщирішими побажаннями для читачів та працівників нашої бібліотеки. В основному – це художня література, літературознавство, історія, природничі науки. Автографи на подарованих книгах залишили письменники України, вчені, діячі політики та культури, тощо. Серед таких книг – роман О. Гончара «Тронка» (1966р.р.) з оригінальним підписом автора, книга «Спогади про видатного літературного митця Гната Хоткевича» (1994р.р.) з побажаннями добра і щастя від упорядника цього видання А.Болабоченко.

Важливе місце в колекціїі належить книгам з автографами волинських авторів: П. Маха, В. Гея, Й. Струцюка, В. Лиса, Н. Гуменюк, В. Вербича, В. Простопчука. Всі вони мають щирі підписи від автора. До книг, що зберігаються у цій колекції, належить видання роману Ю. Покальчука ”І зараз, і завжди…” (1981р.). Ця частина колекції є найвагомішою.

У 1970 році свій автограф на книзі «Сто поезій» ( 1967 р.в.) залишив Микола Вінграновський. Дуже тепле побажання читачам бібліотеки увіковічив автор книги «Грози і райдуги» Іван Цюпа під час перебування на Волині у 1965 році. Тоді ж підписав свій твір «Вир» з великою вдячністю читачам бібліотеки Григорій Тютюнник. А в 1967 році з щирими побажаннями всього найкращого і глибокою пошаною подарував свій твір бібліотеці Платон Воронько.

Книги з автографами діячів культури належать також виданням української діаспори, що містяться у бібліотечних фондах.

Колекція постійно поповнюється новими книгами. Так у 2015 році бібліотеці передана велика партія з особистої бібліотеки Бориса Клімчука, де була книга про український футбол «Прихований матч», підписана одним з його авторів Г.О. Омельченком.

 

 

 

Колекція книг, подарована Дмитром Степовиком

 

Налічує понад 40 книг автора. Подарована вченим у 2008 році – ювілейному для нього, під час зустрічі з колективом Волинської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки.

 

До колекції входять: фундаментальна монографія «Історія української ікони Х-ХХ століть» (К., 2004), «Іконологія й іконографія» (Івано-Франківськ, 2003), «Історія Києво-Печерської лаври» (К., 2001), «Українська графіка ХVІ-ХVІІІ століть: еволюція образної системи» (К., 1982), «Українське мистецтво першої половини ХІХ століття» (К., 1992), «Тарас Шевченко. Малярство і графіка» (К., 1986), «Релігії, культи і секти світу» (К., 2005) та ін.

З книгами були передані також копії різних документів, які засвідчують життєпис автора. Посприяв у передачі безцінних книжкових скарбів до бібліотеки член Національної Спілки письменників України Іван Корсак.

 

Біографічна довідка:

Дмитро Степовик, доктор філософії, мистецтвознавства, богослов'я, провідний фахівець у галузі християнського мистецтва Національної Академії наук (з 1967 року працює в Інституті мистецтвознавства, фольклористики й етнології Академії). Дмитро Власович – професор історії мистецтва Київської духовної академії УПЦ Київського патріархату, професор історії і культури Вільного університету у Мюнхені, викладач Івано-Франківської теологічної академії УГКЦ.

Народився він 7 жовтня 1938 року в селі Слободище Бердичівського району на Житомирщині, але є в його біографії й яскравий волинський слід. Школу Дмитро Степовик закінчував у Камені-Каширському, куди на кілька років переїхала його родина, де він був п'ятою, наймолодшою дитиною. На навчання до столиці потрапив не випадково, бо там уже навчався старший брат Петро. А для себе, всупереч порадам рідних, обрав факультет журналістики Київського державного університету ім. Т. Шевченка, який закінчив у 1960 році, працював журналістом у газеті «Молодь України», доки не звабила його наука. Вертаючись у незабутні студентські роки, він згадує і свого товариша із непростим характером і непосидючою вдачею – світлої пам'яті В'ячеслава Чорновола.
Сфера зацікавлень Дмитра Степовика – історія давнього українського мистецтва (гравюра, книжкова мініатюра, ікона), історія болгарського мистецтва й українсько-болгарські мистецькі зв'язки, історія й теорія мистецьких стилів. Іконотворчість митців діаспори професор Степовик вивчав у США, Канаді, Франції, Німеччині, Італії, Великобританії та інших країнах, де живуть українські емігранти. (В.Штинько «Без знань нема життя»)