Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки

Книжкові колекції

Фонд бібліотеки містить книжкові колекції, що є гордістю бібліотеки – мініатюрних видань, книг з автографами авторів, української діаспори, книг Дмитра Степовика, видань з власних бібліотек – Прокопа Наумчука, Юрія Покальчука.

Колекція видань з особистого зібрання Юрія Покальчука.

Створена в 2010 році. Нараховує: 3861 прим. видань, з них:

2190 прим. – книги і брошури, в т.ч. 778 прим. – книги іноземною мовою;

1671 прим. – періодичних видань (105 назв – журнали, 161 назва – газети)

178 прим. – книги з автографами, подаровані авторами.


Унікальна колекція, яка відображає широке коло інтересів видатного майстра слова, перекладача, літературознавця, першого президента Асоціації українських письменників, складається з трьох основних частин: перша – книги широкого гуманітарного профілю українською та російською мовами; друга – книги іноземними мовами, третя – періодичні видання різних років та спрямування.

Тематика літератури, представленої в колекції, надзвичайно різнобарвна – від художньої до історичної, філософської, з питань мистецтва, краєзнавчої. Найбільшу частку колекції складають твори класиків української, російської, зарубіжної літератури та сучасних письменників. В коло інтересів Ю.Покальчука входила творчість поетів багатьох країн світу в перекладах українською та російською мовами. Тут також можна знайти книги про східні бойові мистецтва Кунг-Фу, Дао і філософські праці Д.Юма, Р.Декарта, С.Кьєрксгора, Л.Віттентана, М.Бердяєва. Варті уваги книги краєзнавчого характеру, зокрема: ”Літописи Волині”, видані у Канаді в 1955-1990 роках; ”Вітер з Волині” М. Подворняка та ”Армія без держави. Слава і трагедія УПА. Спогади” Бульби-Боровця, що вийшли у 1981 р. у Вінніпезі.

Деякі з книг колекції побачили світ ще у 30-40-х роках минулого століття і стали бібліографічною рідкістю, наприклад: ”Об исскустве” Дени Дидро, 1936 року видання, праці О.Шуляка ”В ім’я правди (до історії повстанчого руху в Україні)”, надрукована у Роттердамі в 1947 році та літературознавця і мистецтвознавця, академіка АН СРСР В.Фріче ”Очерк развития западных литератур”, що вийшла у Москві в 1931 р. До речі, на книзі О.Шуляка, представника українськоъ діаспори, є подарунковий надпис Ю.Покальчуку від попереднього власника книги – відомого українського письменника В.Коротченка. Серед раритетних видань в колекції Ю.Покальчука є ”Московсько-украінська фразеольогія” В.Дубровського, видана в 1917 році в Києві, ”Земля і залізо” Є.Маланюка, видана в 1930 році в Парижі. Ці видання у фондах бібліотеки були донедавна відсутні.

Значну частину колекції складають художні твори зарубіжних письменників ХХ ст., видані іноземними мовами, деякі книги – з оригінальними автографами.

Входить до колекції і довідкова література, зокрема, словники, енциклопедії. Цікавим серед цих видань є ”Словарь украинского языка” під редакцією Б.Грінченка в 4-х томах, виданий в Києві у 1907-1909. Енциклопедії з медицини, географії, філософії, астрології стали невід’ємною частиною бібліотеки письменника.

Серед періодичних видань, що з’явилися у бібліотеці завдяки подарованій колекції, привертають увагу видання української діаспори – ”Наш голос” українців у Румунії, ”Українське слово” та ”Українська думка” – у Парижі, ”Нація і держава” Конгресу українських націоналістів. А от 12 номерів журналу ”Всемирный следопыт”, що побачили світ у 1928 році у видавництві ”Земля и фабрика”, вже сьогодні належать до рідкісних видань. Тут можна знайти оповідання, романи, нариси про подорожі, пригоди, фантастику, а також цікаві розповіді мисливців.

Всі бажаючі мають можливість познайомитися зі змістом колекції більш детально, завітавши до бібліотеки у зручний для них час з понеділка до четверга з 10.00 до 19.00, а в суботу та неділю – з 10.00 до 18.00.

 

Біографічна довідка:

Покальчук Юрій Володимирович (24.01.1941 – 10.09.2008) – український письменник, перекладач, науковець, кандидат філологічних наук, голова міжнародного відділу Спілки письменників України.

Народився в м. Кременець Тернопільської області у родині діалектолога, краєзнавця Володимира Покальчука. Дитинство і юність провів у м Луцьку Волинської області, де закінчив школу й Луцький педінститут. Потім навчався в Ленінградському університеті на факультеті східних мов. З 1969 року – в Києві. Помер в 2008 р. і похований в Києві на Байковому кладовищі.

Сьогодні у садибі в Луцьку, де проживала родина Юрія, створено креативний простір ”Озерний вітер”.


Колекція мініатюрних видань

Належить понад 40 прим. видань.

Найпоширенішою групою мініатюрних видань є книги розміром від 28 х 34 до 100 х 100 мм. До колекції мініатюрних видань, що зберігаються в бібліотеці, належать такі, що мають формат від 40 мм. Колекція цікава і оригінальна за формою та змістом. Основу її складають книги з літератури. Це твори українських та зарубіжних авторів – окремі художні твори, поетичні збірки, оповідання та інш. В колекції приваблює видання поезій Т.Г. Шевченка (1981р.р.) ”Думи мої” форматом 100 х 70 мм. До збірки ввійшли вибрані поезії, репродукції із живопису і графіки, вміщено кольоровий портрет Великого Кобзаря та багато наукових приміток. Її зручно покласти у кишеню та переглянути улюблені вірші у дорозі. Такого ж формату збірка віршів українських і російських поетів ХХ ст. ”Волшебный край” (1969 р.р.). До неї ввійшли поезії про неповторну природу Кримського півострова, легендарні сторінки його історії, присвячені простим людям – нашим сучасникам.

Важливе місце у колекції належить творам волинських авторів. Серед них – збірка Василя Простопчука ”Поцілунок трави” (2008 р.), оповідь про найдорожче і найдивовижніше у людських взаєминах – любов. ЇЇ формат всього 55 х 70 мм. Розміром 40 х 60 мм видана Конституція Польської Народної Республіки – і це найменше видання-мініатюра, що є в бібліотеці. Воно побачило світ у Варшаві в 1977 році. Два видання поезій Лесі Українки – «На крилах пісень» та «Переклади з Генріха Гейне» – вийшли з друку у 1981 році форматом 65 х 90 мм. Серед кишенькових довідкових мініатюрних видань – французько-російський словник, виданий в 1969 р. в Будапешті форматом 50 х 80 мм, та німецько-російський словник 1972 року формату 60 х 80 мм.

 

Колекція видань з автографами авторів

Налічує понад 300 прим. видань.

До колекції входять книги різної тематики з оригінальними підписами авторів цих творів з найкращими і найщирішими побажаннями для читачів та працівників нашої бібліотеки. В основному – це художня література, літературознавство, історія, природничі науки. Автографи на подарованих книгах залишили письменники України, вчені, діячі політики та культури, тощо. Серед таких книг – роман О. Гончара «Тронка» (1966р.р.) з оригінальним підписом автора, книга «Спогади про видатного літературного митця Гната Хоткевича» (1994р.р.) з побажаннями добра і щастя від упорядника цього видання А.Болабоченко.

Важливе місце в колекціїі належить книгам з автографами волинських авторів: П. Маха, В. Гея, Й. Струцюка, В. Лиса, Н. Гуменюк, В. Вербича, В. Простопчука. Всі вони мають щирі підписи від автора. До книг, що зберігаються у цій колекції, належить видання роману Ю. Покальчука ”І зараз, і завжди…” (1981р.). Ця частина колекції є найвагомішою.

У 1970 році свій автограф на книзі «Сто поезій» ( 1967 р.в.) залишив Микола Вінграновський. Дуже тепле побажання читачам бібліотеки увіковічив автор книги «Грози і райдуги» Іван Цюпа під час перебування на Волині у 1965 році. Тоді ж підписав свій твір «Вир» з великою вдячністю читачам бібліотеки Григорій Тютюнник. А в 1967 році з щирими побажаннями всього найкращого і глибокою пошаною подарував свій твір бібліотеці Платон Воронько.

Книги з автографами діячів культури належать також виданням української діаспори, що містяться у бібліотечних фондах.

Колекція постійно поповнюється новими книгами. Так у 2015 році бібліотеці передана велика партія з особистої бібліотеки Бориса Клімчука, де була книга про український футбол «Прихований матч», підписана одним з його авторів Г.О. Омельченком.

 

Колекція книг, подарована Дмитром Степовиком

Налічує понад 40 книг автора. Подарована вченим у 2008 році – ювілейному для нього, під час зустрічі з колективом Волинської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки.

 

До колекції входять: фундаментальна монографія «Історія української ікони Х-ХХ століть» (К., 2004), «Іконологія й іконографія» (Івано-Франківськ, 2003), «Історія Києво-Печерської лаври» (К., 2001), «Українська графіка ХVІ-ХVІІІ століть: еволюція образної системи» (К., 1982), «Українське мистецтво першої половини ХІХ століття» (К., 1992), «Тарас Шевченко. Малярство і графіка» (К., 1986), «Релігії, культи і секти світу» (К., 2005) та ін.

З книгами були передані також копії різних документів, які засвідчують життєпис автора. Посприяв у передачі безцінних книжкових скарбів до бібліотеки член Національної Спілки письменників України Іван Корсак.

 

Біографічна довідка:

Дмитро Степовик, доктор філософії, мистецтвознавства, богослов'я, провідний фахівець у галузі християнського мистецтва Національної Академії наук (з 1967 року працює в Інституті мистецтвознавства, фольклористики й етнології Академії). Дмитро Власович – професор історії мистецтва Київської духовної академії УПЦ Київського патріархату, професор історії і культури Вільного університету у Мюнхені, викладач Івано-Франківської теологічної академії УГКЦ.

Народився він 7 жовтня 1938 року в селі Слободище Бердичівського району на Житомирщині, але є в його біографії й яскравий волинський слід. Школу Дмитро Степовик закінчував у Камені-Каширському, куди на кілька років переїхала його родина, де він був п'ятою, наймолодшою дитиною. На навчання до столиці потрапив не випадково, бо там уже навчався старший брат Петро. А для себе, всупереч порадам рідних, обрав факультет журналістики Київського державного університету ім. Т. Шевченка, який закінчив у 1960 році, працював журналістом у газеті «Молодь України», доки не звабила його наука. Вертаючись у незабутні студентські роки, він згадує і свого товариша із непростим характером і непосидючою вдачею – світлої пам'яті В'ячеслава Чорновола.
Сфера зацікавлень Дмитра Степовика – історія давнього українського мистецтва (гравюра, книжкова мініатюра, ікона), історія болгарського мистецтва й українсько-болгарські мистецькі зв'язки, історія й теорія мистецьких стилів. Іконотворчість митців діаспори професор Степовик вивчав у США, Канаді, Франції, Німеччині, Італії, Великобританії та інших країнах, де живуть українські емігранти. (В.Штинько «Без знань нема життя»)

 

Колекція творів з особистого зібрання Прокопа Наумчука (Канада, Торонто).

Подарована у 1999 році. Налічує 630 примірників видань, з них:

видань Інституту Дослідів Волині – 5 прим.

з автографами – 17 прим.

краєзнавчих – 31 прим.

рідкісних і цінних - 44 прим.

різної тематики – 567 прим.

Колекція містить видання, які побачили світ у США, Північній Америці та Канаді. Є окремі випуски альманаху Українського Народного Союзу (УНС) за різні роки. Зокрема, матеріали випуску за 1987 рік висвітлюють різні сторони політичного та громадського життя України і США того періоду, тут надруковані вірші, оповідання, літературні нариси, спогади письменників та інших діячів культури і політики. Частина матеріалів присвячена темі Чорнобильської трагедії.

Чільне місце в колекції займають твори Тараса Шевченка – 25 примірників, з них 8 видань – «Кобзарі», з яких 6 видані за кордоном.

Серед зібрань колекції – книга І. Калинця «Невольнича муза», видана Українським незалежним видавництвом «Смолоскип» ім. В.Симоненка у Балтіморі-Торонто в 1991році. Видання складається з восьми окремих поетичних збірок, де визначається три головні напрямки: оспівування культури, любовно-еротичне прагнення та суспільний протест. Книга представляє другий етап творчості талановитого письменника-диссидента, перший же етап характеризується 9 збірками, написаними до його арешту (1972 р.) під назвою «Пробуджена муза» (в колекції відсутня).

Варті уваги у дарунку Прокопа Наумчука видання українського письменника Андрія Чайковського (5 книг). Більш, як за сорок років письменницької праці А.Чайковський написав цілу низку побутових та історичних нарисів, оповідань та повістей для молоді та «широких народних мас». Історична повість «Перед зривом» видана в 1962 р. у Нью-Йорку в українському видавництві «Говерла». У тому ж видавництві вийшли в світ повість «За наживою» (1966 р.), яка розповідає про галицьке селянське життя, та «Малолітній» (1967 р.), де висвітлюються події з життя малоземельної шляхти України другої половини ХІХ ст. Серед книг А.Чайковського в колекції – історичне оповідання «Козацька помста», видане в 1947 році видавництвом «На чужині» в Мюнхені.

Серед рідкісних видань у колекції славетного земляка є книги зі штампами власників бібліотек, наприклад: «Бібліотека Остапа Журавського»; «Бібліотека д-ра В.І.Жінчишина». На книзі ж І.Андрущенка «Математика», виданої в 1919 році (Київ-Вінніпег), є екслібрис «домашня бібліотека І.О.Бакуна. Вінніпег».

Привертають увагу «Енеїда» І.Котляревського 1922 року видання (Берлін) з передмовою Б. Лепкого з серії «Бібліотека українського слова» та книга В.Златопольця «Син України» (1919 р.). Остання – історична повість, присвячена Миколі Лизогубу. У книзі, зокрема, написано: «Микола Лизогуб. Народився в с. Горинці Кременецького повіту на Волині року 1892 в 6 день грудня. Віддав життя за самостійність України року 1918 січня 17 [під Крутами]».

Цікавою є книга «За Україну» – укладач Іван Ісаїв, яка містить матеріали про подорож Вельможного Пана Гетьманича Данила Скоропадського до злучених держав Америки й Канади у 1937-1938 р.р., який першим з гетьманської родини відвідав українців за Океаном. Книга передає «одушевлення мас та підйом духа, де гостив син Гетьмана». Видання побачило світ у видавництві «Українські вісті» 1938 року в Едмонтоні, Канада.

Цінним у колекції пана Наумчука є видання Олександра Удовиченка «Україна у війні за державність. Історія організації і бойових дій Українських Збройних Сил. 1917-1921». Книга видана у Вінніпезі в 1954 р., містить карти-схеми окремих подій та бойових ситуацій, фотографії військових командирів. У її підготовці використана військова історична література, матеріали із власних архівів автора.


Біографічна довідка.

Прокіп Наумчук народився в с. Княгининок (Маяки) Луцького району на Волині 7 липня 1918 року. Закінчив сільськогосподарську школу у Вільнюсі. В роки окупації був перекладачем, емігрував до Канади в 1944 році. Проживав у Торонто з дружиною Вікторією Андрущенко, мав п’ятеро дітей. Пан Наумчук був здібним підприємцем і з 1959 року заснував на радіо програму «Пісня України». Його дружина працювала диктором, і разом вони згуртували біля себе багато мистецьких сил. Крім щоденних новин та українських пісень у передачах звучали історико-культурні програми з годинами для дітей та про спорт. Прокіп Наумчук видав кілька статей про свою діяльність. Кожного року він влаштовував мистецький концерт з талановитими місцевими та запрошеними виконавцями. Подружжя Прокіп і Вікторія утримували квартирантів із числа емігрантів, маючи будинок-готель з невеликим рестораном. Отримані від такого бізнесу кошти вкладали в свою медіа програму. Про такі факти із життя Прокопа Наумчука можна прочитати в книгах Василів-Базюк Л. «Дороги життя» (2015 р.) та Рожко В. «Преосвященний Платон Арте’мюк, єпископ Рівненський і Кремянецький» (2015 р.).

Прожив Прокіп Наумчук 93 роки і помер у 2011 р. Програма «Пісня України» після його смерті перейшла до нової власниці і діє дотепер.