Діяльність
Звіт перед громадськістю про роботу Волинської державної
обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки
за 2023 рік
Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки – головний заклад області у сфері бібліотечно-бібліографічного обслуговування населення, реалізації прав громадян а забезпечення загальної доступності до інформації та культурних цінностей, раціонального використання бібліотечних ресурсів, науково-методичний центр для публічних бібліотек області, головний депозитарій краєзнавчих видань. У 2023 році бібліотека продовжувала позиціонувати себе як відкритий простір для освіти, навчання, дозвілля, комунікації громади міста та області. Соціокультурна діяльність книгозбірні була спрямована на розвиток читання, літературної компетенції, читацької активності та підвищення обізнаності громади, влади, суспільства про цінність та потенціал бібліотек. Численні літературно-мистецькі заходи спрямовувалися на популяризацію української та світової літератури і культури. Було підведено підсумки ХІ обласного літературного конкурсу „Неповторність”, вручені грошові винагороди призерам та видана книга переможцеві творчого змагання. Книгозбірня активно долучилася до реалізації Стратегії розвитку читання „Читання як життєва стратегія”, розробленої Міністерством культури та інформаційної політики, та створювала умови для формування звички й потреби у читанні серед населення Волині.
Продовжувалась робота з налагодження партнерств з активним громадським сектором Волині у різноманітних сферах – навчальних, дозвіллєвих, культурно-мистецьких, правоосвітніх, спортивних, рекреаційних, соціальних. У звітному році спільно з громадськими організаціями: „Мистецьке об’єднання „Стендаль”, „Крим SOS” та „Брейншторм” були реалізовані проєкти по облаштуванню громадського соціокультурного простору. В межах проєктів отримано комп’ютерну техніку, мультимедійне обладнання, меблі на загальну суму понад 420 тис. грн. Створений простір слугуватиме і для залучення до заходів внутрішньо переміщених осіб, як відповідь на запит про потребу організації дозвілля, навчання та роботи; організації заходів та різноманітних проєктів щодо підтримки ВПО. Бібліотекою отримано міні-грант (69,5 тис. грн.) від ГО „Асоціація саперів України” в рамках проєкту „Використання можливостей волонтерів та громадськості для задоволення першочергових потреб та заповнення існуючих прогалин у реагуванні на потреби ВПО у колективних центрах у Волинській, Рівненській та Київських областях” для закупівлі комп’ютерного обладнання та навчання бібліотекарів. Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки стала учасником пілотного грантового проєкту Державної установи „Український інститут книги” та Інституту книги Польщі „Польська полиця в Україні”, за підсумками якого бібліотека отримала 20 назв (40 примірників) книжок польських авторів, перекладених українською мовою. У рамках проєкту з Французьким інститутом при Посольстві Франції в Україні обласна книгозбірня отримала 300 книжок – творів французьких та франкомовних авторів, перекладених українською мовою. Успішною в минулому році була співпраця бібліотеки з Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) у рамках проєкту „Вивчай та розрізняй: інформаційна грамотність”. Бібліотека отримала інформаційний стенд з матеріалами щодо загроз та шкоди поширення дезінформації, вартістю понад 30 тис. грн.
Розроблена „Стратегія розвитку Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки на 2023-2027 рр.”. При розробці Стратегії враховані завдання щодо забезпечення досягнення Цілей сталого розвитку ООН та Плану відновлення України. Стратегія визначає візію, місію, цінності, пріоритетні напрями, цілі та завдання, необхідні для її реалізації. Для визначення майбутніх стратегічних напрямів бібліотеки було проведено стратегічну сесію з визначення місії, цінностей, спільного бачення Стратегії через індивідуальну роботу та роботу в групах, до яких були залучені ключові категорії зацікавлених сторін – керівництво, працівники та фахівці бібліотеки.
Другий рік поспіль основними завданнями Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки є протидія дезінформації, просвітницька та роз’яснювальна робота на усіх доступних платформах (від соцмереж до арт-виставок). Продовжувалась активна волонтерська діяльність книгозбірні: бібліотекарі спільно із користувачами збирали продуктові та енергетичні набори, плели маскувальні сітки безпосередньо на замовлення підрозділів сил оборони, виготовляли окопні свічки, виготовляли унікальні, ранозагоювальні мазі за давніми рецептами, збирали благодійні кошти. Працівниками бібліотеки придбано дрон MAVIC 3 PRO для потреб ЗСУ вартістю 75 000, 00 грн.
Активно продовжувалася співпраця з медичними установами, зокрема: організовувалися навчання з основ домедичдної допомоги, надавалася психологічна підтримка, забезпечувалися бібліотечними послугами, в тому числі і цифровими, внутрішньо переміщені особи.
Підтримувалися бібліотечні установи на прифронтових територіях України. Зокрема, бібліотека активно відгукнулась на ініціативу дітей міста Курахове Донецької області про створення дитячої бібліотеки – була організована і передана бібліотечка дитячої літератури (більше 100 назв на суму 17 тис. грн.).
Значна увага була приділена очищенню бібліотечних фондів від засилля російськомовної літератури, натомість книжкові полиці заповнювалися українськими виданнями. Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки стала головним координатором роботи Хабів цифрової освіти публічних бібліотек Волинської області в межах проєкту „Розвиток спроможності бібліотек-Хабів цифрової освіти”, який реалізовувався ВГО Українська бібліотечна асоціація спільно з проєктом „Цифрові, інклюзивні, доступні: підтримка цифровізації державних послуг в Україні” (Проєкт підтримки „Дія”), що впроваджувався Програмою розвитку ООН в Україні за підтримки Швеції у 2021-2023 рр.
У 2023 році послуги бібліотеки стали більш доступними для широкого кола користувачів, зокрема, людей з інвалідністю та маломобільних груп населення. За допомогою підіймальної платформи „Форстор” було облаштовано безперешкодний доступ до приміщення книгозбірні, а разом з тим, і до її ресурсів, послуг, громадських просторів.
Доступними для зацікавлених осіб були інформаційно-бібліографічні послуги через службу „Віртуальна довідка”, електронний каталог, електронну пошту. До послуг користувачів була також інформація про діяльність книгозбірні, розміщена на власних веб ресурсах: сайті, блогах відділів, сторінках бібліотеки і бібліотекарів у соціальній мережі „Фейсбук”. Забезпечувалася реклама ресурсів і послуг, основних заходів бібліотеки.
У звітному році бібліотекою у партнерстві з Волинським краєзнавчим музеєм підготовлено і видано „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2024 рік”. На допомогу бібліотекам області підготовлено та видано: статистичний збірник „Волинь бібліотечна в цифрах. 2022 рік”; методичні матеріали: „Методичні служби публічних бібліотек територіальних громад Волині”, „Бібліотека-Хаб цифрової освіти”, „Рівень цифрової компетентності бібліотечних працівників області”.
На відзначення 90-річчя від дня народження Віктора Лазарука, українського поета, прозаїка, публіциста підготовлено та видано біобібліографічний покажчик „Син озерного краю”, методико-бібліографічні матеріали „У світ вдивляючись з любов’ю”, які включають сценарій літературного вечора „Син озерного краю” та план книжкової виставки „У світ вдивляючись з любов’ю”.
Розвиток та збереження ресурсів бібліотеки
Значна увага надавалася формуванню бібліотечного фонду, його належному збереженню, розкриттю та використанню. У 2023 р. надійшло 2770 прим. документів, вибуло 40769 прим. На 01.01.2024 р. бібліотечний фонд становить 727249 прим., з них книг – 511426 прим.
У звітному році бібліотека отримувала 141 назву періодичних видань, передплачених за бюджетні кошти. Між бібліотеками області розподілено 3809 прим. книг (131 назва), які надійшли в рамках Мистецького конкурсу культурно-мистецьких проєктів, спрямованих на випуск книжкової продукції від державної установи „Український інститут книги”.
На основі системи автоматизації бібліотек ІРБІС здійснювалася наукова обробка документів.
В електронний каталог книг внесено 1215 MFN записів на нові надходження документів. Усього база складає 42979 записів. Поповнювалися електронні бази даних: періодичних видань та статей із них; назв періодичних видань, передплачених бібліотеками м. Луцька; документів іноземними мовами; нот та аудіовізуальних матеріалів; „Краєзнавство”. Проводилася робота з організації карткових каталогів і картотек.
Робота із задоволення потреб користувачів у документах та інформації
Проводилося бібліотечно-бібліографічне обслуговування користувачів відповідно до їх запитів і потреб. Надавалася індивідуальна і групова інформація, зокрема, здійснене видання поточних бібліографічних списків на теми: „Соціальна політика. Соціальний захист в Україні”, „Європейська інтеграція: крок за кроком”, „Територіальні громади: аспекти розвитку” та інші (всього за 9 темами). Проведено 6 універсальних днів інформації. У відділі міського абонементу надаються послуги для користувачів із продовження терміну користування книгами on-line та замовлення (резервування) книг через електронну адресу.
При відділі читальних залів продовжував функціонувати Пункт доступу громадян до інформації органів державної влади, за допомогою якого користувачі мали можливість отримати вільний доступ до джерел правової інформації у друкованому, так і в електронному вигляді. Упродовж року дистанційно надавалися правові консультації працівниками органів державної влади та місцевого самоврядування, фахівцями в галузі права в режимі онлайн та офлайн ВПО та малозабезпеченим громадянам Волині в рамках Всеукраїнського проєкту зі створення дистанційної державно-громадської системи безоплатної правової допомоги.
Обслуговування користувачів в мережі Інтернет забезпечували Інтернет-центр та регіональний тренінговий центр. Упродовж року здійснювалося інформаційне обслуговування користувачів через мережу Інтернет відповідно до їх запитів. Задоволено 3485 тематичних запитів. Надавалися консультації новим користувачам та відвідувачам Інтернет-центру, користувачам Тренінг-центру в дні вільного відвідування.
На сайті бібліотеки опубліковані: електронні варіанти „Календаря знаменних і пам’ятних дат Волині” на 2023 рік, перелік знаменних дат і медичний календар на 2023 рік, поточного бібліографічного покажчика „Література про Волинську область”, поточних бібліографічних списків. Внесено нову інформацію про видання бібліотеки упродовж звітного періоду, доповнено розділ „Нові надходження”. Щомісячно публікувалася інформація про план соціокультурних заходів в бібліотеці. Постійно відбувалося редагування та наповнення блогів відділів бібліотеки. Здійснювалося інформаційне наповнення сторінки бібліотеки у соціальній мережі Facebook.com. Через службу „Віртуальна довідка” надавалися послуги віртуальним користувачам, для яких опубліковано інформацію за їх запитами.
Продовжувалася робота в проєкті Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого ЕБ „Культура України”.
Упродовж року забезпечувалася активна робота структурного підрозділу відділу документів іноземними мовами – інформаційного центру „Вікно в Америку”. Тут проводилися екскурсії, презентації, підготовка до олімпіад, демонструвалися американські фільми, відбувалися й інші культурні заходи, які сприяли пізнанню культури США. Керівник ІЦ „Вікно в Америку” Олена Пишнюк започаткувала і реалізувала проєкт „Бібліотечні діалоги”, завдяки якому було виграно грант на 500 доларів США. ІЦ „Вікно в Америку” був місцем проведення круглого столу для студентів на тему: „Імплементація сучасних методів викладання іноземної мови в 33СО”, уроку „Настільні ігри – цікаво і пізнавально”, літнього табору із елементами творчості для учнів дитячої медіа-школи „Cool Media School”, квестів для дітей переміщених осіб та подорожі студентів у світ закордонних субкультур „Субкультура та її види”. Керівник Центру долучалася до онлайн заходів: методичного порадника „Радимо! Пропонуємо! Рекомендуємо!” (тема консультації „Window on America” – простір можливостей”, вебінарів: „Україна: рік по тому”, „Успадкування бомби: історія ядерного озброєння України та чому це важливо”, онлайн-зустрічі з представниками Посольства США в Україні „Розуміння потреб та подальша робота WOA центрів”. При інформаційному центрі працював міжнародний онлайн-клуб спілкування англійською мовою з Семом Абрамсом, носієм англійської мови.
Центри європейської інформації в бібліотеках України – це інформаційні центри, створені для того, щоб надавати громадянам актуальну інформацію про ЄС, використовуючи як локальні, так і формуючи власні інформаційні ресурси, взаємодіяти з європейськими інституціями, співпрацювати з громадськими організаціями, що в своїй статутній діяльності підсилюють партнерство з громадським європейським сектором. Центр європейської інформації входить до Всеукраїнської мережі європейських центрів. На базі ЦЄІ відбулися: літературна година „Тарас Шевченко в контексті європейської культури”, євровікторина „Що я знаю про Європу?”, інтернет-круїз „Асканія-нова – унікальний заповідник незайманого степу Херсонщини”, проведено майстер-класи: „Європейська весна” (техніка валяння кольоровою вовною) та майстер-клас для дітей внутрішньо переміщених осіб з виготовлення восьминога. У рамках відзначення днів Європи спільно з КЗ Луцький педагогічний коледж було проведено культурну імпрезу „Європа – це ми” та організовано книжкову виставку „Україна. Шлях до серця Європи” та виставку-інсталяцію „Єдність у різноманітті”.
Соціокультурна діяльність бібліотеки
Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки – потужний дозвіллєвий, соціокультурний центр для жителів громади, головною функцією якого є промоція читання, організація неформального спілкування користувачів завдяки активнодіючим клубам, що функціонують при бібліотеці, репрезентація бібліотечних послуг та ресурсів. Книгозбірня є локацією для проведення навчальних семінарів, тренінгів, правоосвітніх заходів ініційованих як бібліотекою, так і організованих спільно з громадським сектором Волині та за підтримки партнерських організацій. У 2023 році було організовано та проведено 530 різноманітних за тематикою й форматом соціокультурних заходів – літературних вечорів, круглих столів, вечорів пам’яті, літературних, мистецьких, правових годин. Динамічна соціокультурна діяльність бібліотеки характеризується мультиформатністю заходів, локацій, багатоаспектністю подій, різножанровістю репрезентацій, поєднанні традиційних форм роботи та новітніх культурних практик.
Правопросвітня діяльність – один із пріорітетних напрямків роботи книгозбірні. Впродовж десяти років в бібліотеці діє дистанційна правова допомога для жителів віддалених громад, яка 2023 року продовжила роботу як приймальня з надання безоплатної правової допомоги внутрішньо переміщеним особам та малозабезпеченим громадянам та підсилила свою діяльність колом нових партнерів. Приймальня здійснює прийом громадян у приміщенні тренінгового центру Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки щовівторка. Правова допомога здійснюється Колцентром Координаційного центру Волинської обласної військової адміністрації у співпраці з юридичною клінікою „Ad Astra” за підтримки регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області Віталія Єлова, Ради адвокатів Волинської області, Луцького місцевого центру з надання вторинної безоплатної правової допомоги.
У Волинській ДОУНБ імені Олени Пчілки відбувся тренінг з забезпечення реалізації прав внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від агресії рф на отримання безоплатної правової допомоги та взаємодію між організаціями, які мають спільну мету вирішення правових питань. Учасниками події були Наталія Граніч – т.в.о. директора бібліотеки імені Олени Пчілки, Юля Спас – Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області, Ольга Кудрицька – начальник Луцького відділу надання безоплатної правової допомоги Північно-західного управління Західного регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Інна Нечипорук – юристка з питань ВПО, адвокатка, БФ „Право на захист”; Ірина Корольчук – регіональний координатор БФ „Рокада”, Вероніка Ольшевська – юристка БФ „Рокада” у Волинській області. Проблемні питання волонтерської діяльності та врегулювання надання гуманітарної допомоги висвітлив адвокат Вадим Матвіїв. Про пошук безвісно зниклих військовослужбовців та правовий супровід членів їх сімей розповіла юристка Оксана Щесюк. Організатор події – Регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної ради України з прав людини у Волинській області Віталій Єлов. Захід відбувся в межах проєкту „Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні”, що впроваджується Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги. Крім того у книгозбірні відбулося представлення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області Юлії Спас, під час координаційної зустрічі за участю представників правоохоронних органів, громадських організацій та правозахисників.
„Надія вдалині від дому” – таку назву мала виставка-інсталяція, що презентував у Волинській ДОУНБ імені Олени Пчілки благодійний фонд „Рокада” Волинь. Представлені фотопортрети з розповідями людей, які втекли від війни, прихопивши з собою лише найнеобхідніше. Це 15 надзвичайно надихаючих історій внутрішніх переселенців та біженців, що пройшли шлях від однієї валізи до успішної інтеграції. Презентація відбулася за участі регіонального координатора взаємодії із громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області Віталія Єлова.
Книгозбірня спільно із сектором ювенальної превенції Головного управління національної поліції у Волинській області підготували правопросвітній захід „Запобігання торгівлі людьми”. Представниця ювенальної превенції Ольга Шнайдер ознайомила учнів Луцького ліцею №4 імені Модеста Левицького з поняттями торгівля людьми та проаналізувала, які різні форми може набувати це явище.
Пріоритетним напрямком роботи бібліотеки є національно-патріотичне виховання – першочерговим як для держави так і для інших соціальних інституцій. Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки комплексно, системно й цілеспрямовано враховує цю важливу складову при підготовці і плануванні своєї діяльності, що включає готовність до виконання громадянського і конституційного обов’язку з захисту національних інтересів, цілісності, незалежності України, сприяння становленню її як правової, демократичної, соціальної держави. Цей напрям набуває особливого значення в період, коли країна знаходиться у стані війни, де молодь є безпосередніми учасниками суспільних процесів включеними у військові дії по захисту територіальної цілісності нашої держави.
Вже традиційно у стінах книгозбірні проходять урочисті заходи з вшановування тих, хто в 2014 році вийшов на Майдан Незалежності, щоб відстоювати європейський вибір та демократичні цінності нашого народу. 20 лютого в Україні на державному рівні вшановують Героїв Небесної сотні. Цього дня згадують найтрагічніші дні масових розстрілів протестувальників під час Революції гідності 2013–2014 років. Під час вечора-пам'яті Героїв Небесної Сотні „Вони живуть навіки у серцях і в пам’яті народу України” відбулася зустріч з рідними загиблих Героїв, свідками та учасниками доленосних подій на Майдані. Зворушливими були виступи двоюрідної сестри загиблого Героя України Сергія Байдовського – Олени Стрельбіцької та рідної сестри загиблого Героя України Юрія Сидорчука – Валентини Левашової. Захід відбувся за партнерства з КЗВО „Луцький педагогічний коледж”.
2023 року День незалежності України ми вдруге зустріли в умовах повномасштабної війни, коли Україні вкотре доводиться відстоювати свій суверенітет та право на життя. На зустріч з ветеранами та учасниками російсько-української війни „Звитяжні. Історії Героїв, що виборюють Незалежність України завітали студенти та викладачі фахового коледжу технологій, бізнесу та права Волинського національного університету імені Лесі Українки, користувачі бібліотеки та громадськість міста. На заході виступили заступник командира військової частини А4457 з морально-психологічного забезпечення військової частини А0959 майор Андрій Тюренков разом із заступниками командирів підрозділів; боєць 68-ї окремої єгерської бригади ЗСУ – Орест, учасник бойових дій; військовий священник капелан протоієрей 6-го Волинського прикордонного загону Михайло Хімчак; брат загиблого на Майдані Героя України Василя Мойсея, отець Роман Мойсей; викладач КЗВО „Луцький педагогічний коледж”, керівник клубу „Всесвіт”, член Національної спілки краєзнавців України Анатолій Кравець; голова Волинської обласної організації інвалідів війни ЗСУ та учасників бойових дій Анатолій Чайка. Присутні в залі вшанували працівницю бібліотеки, маму воїна Сергія Сулими, що загинув 03.04.2021 року на Донеччині, Галину Марцинюк.
Напередодні Дня захисників і захисниць України відбулася зустріч з учасниками російсько-української війни „Україна понад усе. Незламні Герої”. На заході виступили Сергій Годлевський – історик, який зараз служить у лавах шостого прикордонного Волинського загону та захищає Україну; Марія – бойовий медик ПКШР (прикордонної комендатури швидкого реагування), яка мужньо рятувала життя воїнів на передовій; Андрій Пустильник – офіцер управління ПКШР та Мирослав Кіруєв – військовослужбовець Національної гвардії України. Поезію, присвячену захисникам України, прочитали студенти КЗВО „Луцький педагогічний коледж”, учасниці суспільно клубу „Всесвіт”: Вікторія Копанько, Дарина Гузь та Анастасія Веснянка (керівник Анатолій Кравець). Патріотичні пісні прозвучали у виконанні студенток: Олександри Дембіцької, Розанни Федорко, Сніжани Ожго і Анастасії Захарчук (керівниця Надія Павлюк). На відзначення Дня військового капелана, який в Україні відзначається 12 жовтня, проведено патріотичну годину „Капелани: на службі Богу і Україні”. На зустріч з військовими капеланами, учасниками російсько-української війни, завітали студенти та викладачі КЗВО „Луцький педагогічний коледж”, учні Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Небесної Сотні, користувачі бібліотеки та громадськість міста.
Спільно з учасниками суспільного клубу „Всесвіт” (керівник Анатолій Кравець) та вокальною майстернею „Успіх” (керівниця Надія Павлюк) за сприянням регіонального координатора ГО „Крим SOS” Антона Євтушка проведено літературно-музичну імпрезу: „Ми єдині – молодь та ЗСУ” для воїнів Збройних Сил України.
Протягом року відбулося ряд заходів, присвячених окремим авторам, літературним творам, презентацій книг. Презентація „Довідника безбар’єрності” зібрала у Волинській торгово-промисловій палаті міста Луцька на регіональній конференції „Безбар’єрна Україна” представників місцевої та виконавчої влади, народних депутатів, керівників профільних департаментів, громадськість міста. Завідувачка відділу міського абонементу Оксана Ковальчук презентувала присутнім єдине в області видання, створене за ініціативи першої леді України Олени Зеленської, що є у фондах бібліотеки. Це унікальне мультиформатне видання зі шрифтом Брайля, QR-кодами на переклад українською жестовою мовою. Бібліотека стала місцем проведення презентації книги науковиці, етнологині, кандидатки історичних наук, доцентки кафедри музеєзнавства, пам’яткознавства та інформаційно-аналітичної діяльності ВНУ імені Лесі Українки Алли Дмитренко „Збирання лісових ягід в етнокультурній спадщині Правобережного Полісся України”, презентації краєзнавчого бібліографічного посібника „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2023 рік”, презентації книги Валентина Малиновського „Реформа децентралізації у Волинській області”, презентації книги спогадів „Анастія Філатенко – літописець культури Волині: визначні постаті Волині”, (укладач А.Антонюк), презентації книги Григорія Охріменка та колективу авторів „Пам’ятки княжої доби: (волинський контекст)”, презентації видання Марії Лукашевич „Подорожі з поетичним словом Йосипа Струцюка”, вечора-спогаду відомої волинянки, доньки поліського краю, педагога, фольклористки і етнографки, уродженки села Кримне Камінь-Каширського району Олександри Кондратович, літературної години за методичними рекомендаціями Алли Новосад (Сливи) „Горда жіноча душа Олени Пчілки”. Відбувся перегляд фільму „Олена Пчілка”, присвячений видатній громадській діячці, фольклористці, письменниці та видавцю.
Волинською ДОУНБ імені Олени Пчілки були підведені підсумки ХІ обласного літературного конкурсу „Неповторність”. Тут були представлені 27 робіт учасників конкурсу. Особливістю цьогорічного конкурсу є те, що деякі учасники перебували за межами України і свої роботи подавали, перебуваючи у статусі тимчасового захисту в країнах Європи, Америки. На конкурс надійшли роботи з Німеччини, Польщі, США. Доєдналися до події онлайн Катерина Лагановська, учениця Луцького ліцею № 14, яка перебувала в Німеччині та Олег Крот, студент Варшавського університету. Переможцем ХІ обласного літературного конкурсу „Неповторність” став Олег Крот (м. Луцьк). Друге місце посіли Дворак Анастасія (м. Луцьк), Лагановська Катерина (м. Луцьк). Третє місце – Маркопольська Тетяна (м. Луцьк), Паюк Павло (м. Луцьк), Фінкевич Юлія (м. Луцьк).
Із презентації творів Володимира Лиса та Надії Гуменюк розпочався цикл „Різдвяних зустрічей з письменниками”. Старт літературного проєкту започаткував серію літературних зустрічей із відомими та непересічними літераторами Волині. Громада Луцька мала можливість побувати на інтерактивних діалогових зустрічах та заглибитися в творчість членів НСПУ Ольги Ляснюк, Євгенії Назарук, Петра Коробчука, Миколи Мартинюка, Клавдії Корецької, Наталії Шульської. Творчі зустрічі відрізняла дружня, майже родинна атмосфера, яка була об’єднана колом однодумців та прихильників. Модераторкою теплих зустрічей була директорка головної книгозбірні Волині Наталія Граніч.
Під час презентації творів „Максим Гонтар” Володимира Лиса і „Тінь Командора” Надії Гуменюк українські письменники, творці сучасної літератури розповідали історію написання своїх нових творів, їх героїв, взятих із життя, та створені літературні образи. Творча зустріч з письменницею, докторкою філологічних наук, професоркою кафедри теорії літератури та зарубіжної літератури ВНУ імені Лесі Українки Марією Моклицею зібрала в актовій залі книгозбірні науковців, викладачів, колег, громадських діячів, студентів навчальних закладів міста Луцька. Організаторка численних всеукраїнських і міжнародних конференцій зупинилася також на своїй поетичній та літературній діяльності та поділилася своїми планами з численною аудиторією. Резонансною подією також стали – презентація трилогії Павла Деревянка „Літопис Сірого Ордену” та поетичний вечір Дмитра Лазуткіна, що зібрали в стінах бібліотеки численних прихильників та поціновувачів творчості відомих літературних метрів. Презентація книги заслуженого журналіста України Євгена Хотимчука „Доля матері” дала можливість відвідувачам імпрези доторкнутися частинкою своєї душі до щемливих спогадів автора. Це вже шістнадцяте видання автора, до якого увійшли також і оповідання з книги „Рідна мати моя”. Ще однією яскравою подією, що відбулася у бібліотеці, була творча зустріч з письменницею, літературною оглядачкою Галиною Новосад. Під час літературної імпрези відвідувачі активно ставили запитання авторці щодо сучасних літературних процесів, та цікавилися думкою відомої літераторки про розвиток видавничої справи, популяризацію книг та читання, а також дізналися як за допомогою купівлі нових видань можна донатити на ЗСУ. У стінах книгозбірні також відбулася презентація унікальної книги „Примадонна” авторства Народної артистки України, лауреата літературно-мистецької премії імені Лесі Українки, кавалера „Ордена княгині Ольги” ІІІ ступеню, ордена „Берегиня України”, актриси Волинського облмуздрамтеатру Людмили Приходько. Книга вийшла накладом всього 500 примірників та яскраво описує життєвий і творчий шлях відомої актриси та її громадянську позицію. У прямому етері відбулася онлайн зустріч з золотою письменницею України, авторкою романів в жанрі „реальних історій” – Світланою Талан. Поетичний вечір авторської поезії Зарини Дацик зібрав у бібліотеці любителів поезії. Авторка поділилася своїми віршами про війну і любов до доньки Марти, учениці Луцької музичної школи №1 імені Фридерика Шопена, яка розпочала вечір інструментальною композицією і впродовж вечора акомпанувала мамі. Поетично-музичною та щирою була атмосфера вечора. Захід носив благодійний характер і зібрані кошти були передані на потреби ЗСУ. Для студентів КЗВО „Луцький педагогічний коледж” та студентів Фахового коледжу технологій, бізнесу та права ВНУ імені Лесі Українки відбулася презентація збірки молодої поетки Анастасії Веснянки „Дві сторони долі”.
Увазі користувачів було запропоновано літературно-музичну композицію „Тобі, найдорожча у світі” (до Дня Матері), літературні години: „Жива легенда Полтавщини” (з нагоди 185 роковини від дня смерті І.П. Котляревського) та „Корифей українського слова” (до дня народження Григорія Квітки-Основ’яненка). З нагоди дня народження Лесі Українки відбулося театралізоване дійство „Леся, театр, листи…”. Його представили студенти режисерської спеціалізації Волинського фахового коледжу культури і мистецтв імені І. Ф. Стравінського у постановці Віталія Герасимлюка, українського режисера, сценариста, кінематографіста, педагога, члена Національної спілки кінематографістів України. Проведено літературну годину „Високе світло імені та слова”.
Працівниками відділу краєзнавчої роботи було підготовлено та проведено для користувачів-старшокласників та студентів інформаційні години на теми: „З історії населених пунктів Волині”, „Інклюзивна освіта у навчальних закладах Волині: впровадження та реалізація”, „Сакральні пам’ятки Луцька”, „Волинь та волиняни в історії України”, „Скорботи в пам’яті”, „Волинь в роки Другої світової війни”, „Цікаві факти про Волинь”, „Волинь та видатні волиняни”, „Дотримання прав людини під час воєнного стану”, „Природні особливості Західного Полісся”, „Цікаві факти про Волинь”, „Волинь – моя маленька батьківщина”, „Робота із системою бібліотечних каталогів та картотек”, „Розвиток краєзнавства в освітньому процесі”, „Цікаві факти про Луцьк”, „Краєзнавство в освітньому процесі”.
У стінах бібліотеки було проведено низку заходів історичної тематики. 22 січня – знаменна дата в історії України ХХ століття, день ухвалення Четвертого Універсалу Центральної Ради, який проголосив незалежність України, день проголошення Акту злуки, Акту возз’єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки. Саме до цієї пам’ятної дати було проведено історичну годину „Ми як ніколи сильні та єдині”. Ведуча заходу ознайомила присутніх з історичними подіями, які сприяли об’єднанню УНР та ЗУНР, проголошенням Акту Злуки та його історичним значенням. Під час заходу відбулась презентація книжкової виставки: „Нам берегти тебе, Соборну і єдину, і нам твою історію творить!”. Захід відбувся за участі Регіонального координатора взаємодії із громадськістю, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області – Віталія Єлова. До відзначення Дня Соборності долучилися підопічні Луцького територіального центру соціального обслуговування та їх керівниця Оксана Крамар. Віра Сімоченко, Валентина Маркус, Євген Костюк, Людмила Мартиненко продекламували поезію із антології „Поезія без укриття”, написаних у перший місяць повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
До 90-річчя Голодомору в Україні проведено історичну годину „Памяті негаснуча свіча”. Під час заходу відеопрезентацію книг „Пам’яті негаснуча свіча” зарубіжних авторів – дослідників Голодомору презентувала провідний бібліотекар відділу читальних залів Алла Євпак. Завідувачка відділу міського абонементу Оксана Ковальчук ознайомила глядачів з тематичною добіркою художніх творів та представила відеоматеріали „Голодомор. Історії роду”, „Правда про геноцид українського народу у художніх творах.
До 160-річчя від дня народження вченого-енциклопедиста, першого президента Української Академії наук Володимира Вернадського відбулася година історичного портрету „Володимир Вернадський у контексті сучасності”. У межах заходу було продемонстровано уривки з фільмів: „Академік Вернадський: пишемо історію”, „Академік Володимир Вернадський і його кохана дружина Наталія Старицька”, „Станція Академік Вернадський: життя та робота в Антарктиді”. До 160-річчя від дня народження видатного вченого розгорнуто книжкову виставку „Володимир Вернадський – великий учений і мислитель, патріот України”. На виставці було представлено окремі видання і збірники наукових праць В. І. Вернадського.
Державна політика у сфері національних спільнот сприяє розвитку етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин, забезпечує утвердження в українському суспільстві норм міжетнічної толерантності і взаємної поваги, зміцнення загальнонаціональної єдності та забезпечення мультикультурності українського суспільства. Поважаючи культурне розмаїття та заохочуючи міжкультурний діалог з метою розвитку взаєморозуміння, взаємоповаги та співробітництва між усіма особами, які проживають у межах території громади, наша бібліотека системно ініціює проведення соціокультурних імпрез та заходів. Проведено годину історичного портрету „Дорога до слави”, де йшлося про Тадеуша Костюшка не як видатного полководця, а як про мистця. Захід відбувся у співпраці з Товариством польської культури імені Тадеуша Костюшка в Луцьку і став ще одним кроком у поглибленні творчих зв’язків працівників бібліотеки та цієї польської спільноти.
У День народження бібліотеки (10 червня) з нагоди 83-ї річниці заснування відбувся День відкритих дверей „Бібліотека – наш дім”. Прийшли друзі, читачі, представники влади та люди, що присвятили бібліотечній справі багато років життя – попередні очільники книгозбірні та працівники-ветерани. Зворушливо ділилися вони теплими спогадами та цінним важливим професійним досвідом. Так учасниками панельної дискусії „Бібліотека назавжди” стали Людмила Стасюк та Галина Кухарська, які були керівниками установи у попередні роки. Модерувала зустріч т.в.о. директора Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки Наталія Граніч. Працювали дискусійні панелі, виставкові та фотозони. Впродовж усього Дня на відвідувачів чекали презентації, акції, конкурси, вікторини, розваги, приємні сюрпризи. Під час заходу найактивнішим читачам та ветеранам бібліотечної справи було вручено постійні читацькі квитки, які дають можливість пожиттєвого користування фондами бібліотеки імені Олени Пчілки. З нагоди святкової дати було презентовано українсько-німецьку виставку „Волинь і Північний Рейн-Вестфалія: мости з минулого в сучасне” (модератор Михайло Костюк, кандидат історичних наук, доцент кафедри соціогуманітарних технологій ЛНТУ, автор концепції текстів та науковий керівник проєкту) та проведено низку панельних дискусій. Неповторну атмосферу свята створила чарівна мелодія сопілки у виконанні талановитої юної музикантки, вихованки музичної студії Палацу учнівської молоді Ольги Бахманової, та прекрасне пісенне вітання від Анни Карамишевої-Борисенко, режисерки естради та масових свят, засновниці медіа-школи для дітей та підлітків „Cool media school”. Протягом дня відбувалося спілкування бібліотекарів з відвідувачами. Діяли книжкові виставки та інсталяційні зони: „Бібліотека – скарбниця мудрості і знань”, „Торкнутися слова”, „Луцьк – мовою древніх та сучасних книг”, „Міста Героїв”, „Бібліотека пахне медами”, „Мистецтво бути здоровим”, „Вініл: українська колекція”, „Бібліотека вишивана”, „Бібліо-Гоґвардс” та ін. Привернули увагу відвідувачів вистаки: „Ірландське мереживо майстринь Галини Занюк та Жанни Мороз”, „Хороші, вишукані в’язані речі дизайнерки Ірини Марчук”, „Міні-кораблики в пляшках” Володимира Ящука. Присутні мали змогу висловити свої враження, пропозиції та побажання на дошці „Поговоримо про бібліотеку” та „Дошці побажань”. А ще всі охочі фотографувалися біля чудових фотозон і гарно проводили час в товаристві книг і книголюбів.
Ряд заходів відбулося на відзначення Всеукраїнського дня бібліотек. З нагоди Дня бібліотек проведено презентацію книги „Галина Божик: талант любити людей, професію, Україну. Спомини, розповіді, публікації”, присвячену бібліотекарці, багаторічний очільниці бібліотечної системи Ковельського району. У заході взяли участь перший заступник голови Волинської обласної ради Юрій Поліщук, начальник управління культури, молоді спорту та туризму Ковельської міської ради Андрій Мигуля, письменники та бібліотекарі області. Працівниками інформаційно-бібліографічного відділу організовано онлайн-флешмоб „Бібліотека вільних людей # читання_задля_Перемоги” та тематичний День інформації „Українська книга – основа духовної та інтелектуальної культури”.
Щороку проводяться заходи мистецької тематики. Творчий вечір-портрет „Олександр Дишко – художник, що вміє подорожувати в часі” відбувся в бібліотеці з нагоди 70-річчя митця – члена Національної спілки художників України, лауреата обласних мистецьких премій імені Йова Кондзелевича та Агатангела Кримського. Автор художньо-науково-історичних реконструкцій Луцька, ілюстратор книг, рекламних, публіцистичних, науково-інформаційних видань з історії старого Луцька і Волині, є ініціатором низки мистецьких проєктів. Презентував Україну, Волинь на багатьох всеукраїнських і зарубіжних виставках. На мистецькій імпрезі виступили Володимир Пришляк, доцент кафедри історії України та археології, кандидат історичних наук ВНУ імені Лесі Українки, та Олег Сидор, український арткритик, історик мистецтва, мистецтвознавець, музеєзнавець, журналіст.
Про історію унікальної ікони, її дивовижне виявлення та велику клопітку роботу професіоналів, що була пов’язана з ідентифікацією, реставрацією, збереженням безцінної реліквії говорилося на мистецькій імпрезі „Холмська Богородиця. Відродження культу”. Холмська ікона Божої Матері (ХІ-ХІІ ст.) – особливо шанована християнами чудотворна ікона, на якій зображено Божу Матір, що тримає на правій руці дитину Ісуса. Зберігається унікальна ікона Холмської Богородиці у Музеї Волинської ікони в Луцьку. В мистецько-історичній імпрезі взяли участь науковці, мистецтвознавці, історики, фахівці музейної справи, поціновувачі сакрального мистецтва. На заході виступили директорка музею Волинської ікони Тетяна Єлісєєва, мистецтвознавиця, наукова дослідниця Олена Романюк, дружина видатного реставратора Анатолія Квасюка. Своїми спогадами про події, пов’язані з віднайденням ікони Холмської Богородиці, поділився директор видавництва „Ініціал” Віктор Федосюк. Модерував подію автор численних мистецьких проєктів, відомий журналіст, видавець, режисер Василь Ворон.
До Міжнародного дня театру була організована зустріч з акторами Волинського академічного обласного музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка – Заслуженою артисткою України Ларисою Зеленовою та Заслуженою артисткою України Людмилою Натанчук, де шанувальники мали унікальну можливість побачити улюблених артистів без гриму, не в сценічних костюмах та поспілкуватись з ними.
Майстер-класи „Обереги своїми руками” для читачів та працівників бібліотеки в мистецькому просторі були проведені майстром Анатолієм Філозофом та студентами КЗВО „Луцький педагогічний коледж”. Обереги-медальйони та браслети були передані нашим воїнам ЗСУ. Відбулось 3 майстер-класи в рамках нетрадиційної техніки малювання: „Барви осені”, „Малювання по сухому опалому листю”, „Друге життя книжки”. Для вихованців дитячої медіа школи був проведений майстер-клас з гончарства. Волинський гончар Анатолій Філозоф ознайомив дітей зі справою глиноліплення. Тематична виставка „Мистецтво кераміки” ознайомила дітей з літературою про глину, гончарство, керамічні вироби.
На вечорі-присвяті до 90-річчя від дня народження композиторки та педагогині з Рівненщини Лідії Казимірської присутні дізналися про її нелегкий творчий шлях, становлення і визнання як композитора. На вечорі були присутні члени родини Казимирських: сестри Софія Казимірська-Хомик з родиною, Ольга Денисевич, Ірина Казимірська. Прозвучали пісні Лідії Казимірської у виконанні Ольги Денисевич, концертмейстерки Ірини Казимірської та кларнетистки Катерини Клевець. На тематичній виставці була презентована література та ноти з фонду відділу літератури з питань мистецтва. Студентам ВНУ імені Лесі Ураїнки було запропоновано здійснити музичну подорож „Наша Квітка”, щоб почути неповторний і незабутній голос співачки українського походження Квітки Цісик. Прозвучали записи пісень у її виконанні: „Я піду в далекі гори”, „Два кольори”, „Черемшина”. Цей захід, присвячений 70-річчю від дня народження співачки, став одним із багатьох, які проходили протягом року по Україні. На арт-зустрічі з луцькою художницею Ольгою Пономарьовою присутні мали можливість поспілкуватись з автором малюнків і помилуватись колекцією. Художниця, яка працює за покликом душі: малює для душі, малює за запитом, навчає малювати дітей, проводить майстер-класи по розмальовуванню шоперів, посуду, футболок, ілюструє книжки. Чудова „Ретро-вечірка в стилі 60-х” викликала зацікавленість у працівників та користувачів бібліотеки, особливо у народознавчого клубу „Золоте покоління”. Атмосферу того часу відтворили танцюристи хореографічного колективу „Колорит” та студенти клубу „Всесвіт” КЗВО „Луцький педагогічний коледж”, які були одягнені за стилем 60-х. Була проведена арт-екскурсія „Ренесанс вінілових платівок”, де студенти 4 курсу філологічного факультету ВНУ імені Лесі Українки разом з викладачем Богдан Світланою мали змогу ознайомитись з історією виникнення вінілових платівок, дізнатись які вінілові платівки сподобаються кожному українському меломанові та насолодитись прослуховуванням платівок „Тріо Мареничи”, Назарія Яремчука та гурту „Смерічка”, класичними творами Бетховена та поспівати разом з виконавцями популярні шлягери.
У рамках проєкту „Ти не один” відбулись 2 зустрічі з мобільною бригадою соціально-психологічної допомоги постраждалим від домашнього насилля при Управлінні соціальної служби у справах сім’ї, дітей та молоді Луцької міської ради, соціальним працівником Наталією Риковською та кейс-менеджеркою Надією Бруякою, які проводили психологічні тести, розповідали що робити і куди звертатись якщо опинились у небезпечних стосунках, а також як спілкуватись з постраждалими від домашнього насилля. Зустріч з арт-терапевткинею Мариною Каменською, яка використовує авторські методики в арт-терапії „Подорож у світ емоцій через пісочну терапію”, „Моя тінь – мій ресурс” подарувала змогу присутнім зазирнути в свій духовний світ і відносини в сім’ї через арт-практику „Моя сім’я та відносини у вигляді квітів”.
Протягом 2023 року продовжувалася співпраця з Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м. Луцька в рамках реалізації проєкту „Здоровий спосіб життя – шлях до здоров’я”. Мета проєкту – формування принципів здорового способу життя, правильного харчування, розумних навантажень, зміцнення фізичного та ментального здоров’я, всебічного розвитку людей пенсійного віку. Заходи проводилися у формі бібліовелнесу. Було проведено 8 бібліовелнесів: „Побачити світ на дотик. Шрифт Брайля” (мета – привернути увагу до труднощів, з якими стикаються кожного дня люди з інвалідністю по зору), „Звідки береться безсоння? Куди дівається сон?” (мета – навчити долати незручності та хвороби, які виникають в процесі порушення сну), „Дихання – шлях до довголіття” (мета – подати техніку правильного дихання для подолання недугів та забезпечення здоров’я дихальної системи), „Шукайте лікаря в природі” (мета – ознайомити з корисними властивостями лікарських рослин, рецептами лікарських зборів, використання траволікування в повсякденному житті для зміцнення здоров’я), „Вітаміни – щит здоров’я” (мета – надати інформацію про всі види вітамінів та значення їх для функціонування організму), „Фізична активність для життя” (мета – усвідомити роль фізичної активності в житті літньої людини, було запропоновано 10 нескладних вправ щоденної фізкультури), „Збалансоване харчування” (мета – навчити збалансовувати харчування, оптимально поєднувати в раціоні білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мікроелементи для забезпечення нормальної життєдіяльності організму на фізичному та психічному рівні), „Здорові суглоби – життя в радість” (мета – привернути уваги до проблем із суглобами). Для вихованців дитячої Медіа школи „COOL Media School” провели бібліовелнес „Веселка емоцій”.
Було започатковано нову, цікаву форму роботи: релакс-перерва з елементом руханки. Організували розважальну релакс-хвилинку для користувачів Літнього табору, приватної школи Олександри Цалай та учасників інших заходів.
Партнерами проведення багатьох заходів є Луцька міська організація Товариства Червоного Хреста України. За участі психологів-волонтерів програми психосоціальної підтримки щомісяця проходили „Рекреаційні розвантаження із елементами творчості” (12 заходів). Психолог Олена Вітюк надавала психологічну допомогу на тему: „Стрес та емоційне вигорання”, „Вплив стресу на наше життя”, „Психологічні маніпуляції в повсякденному житті”, „Поведінкові реакції людини в кризових ситуаціях”, „Підсвідомість та ресурсне оновлення”, „Спілкування”, „Емоції. Подолання негативу” та інші. На завершення заходу психологи спільно з працівниками відділу організовували емоційне розвантаження за допомогою творчості. Працівники відділу наукової медичної літератури брали участь в зустрічі з волонтерами Луцької міської організації Товариства Червоного Хреста України „105 років Товариству Червоного Хреста України”.
Спільно з представниками Департаменту освіти Луцької міської ради проведено „Інтерактивний діалог: П’ять питань SOS…” для асистентів вчителів інклюзивного навчання та батьків дітей з обмеженими можливостями. На зустріч були запрошені: Олександр Танський, директор Інклюзивно-ресурсного центру Луцької міської ради; Оксана Кужель, лікар-невролог Луцької міської дитячої поліклініки; Світлана Кіндер, нейропсихолог, психотерапевт. Піднімали питання забезпечення прав дітей з особливими потребами та надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг, роль бібліотеки в культурно-просвітницькому житті дитини, формуванні позитивної мотивації щодо розвитку дітей із особливими потребами.
Ряд заходів було організовано працівниками відділу виробничої літератури в рамках проєкту „Розумна бджілка”. У співпраці з членами клубу „Волинська бджілка” проведо прес-кліпінг на тему „Цей дивовижний бджолиний світ”. Круглий стіл „Бджоли: екологія і людина” відбувся за участі викладачів кафедри екології та охорони навколишнього середовища ВНУ імені Лесі Українки, доценток Ольги Караїм, Оксани Цьось, Олени Джам й завідувача кафедрою, доцента Володимира Радзія та студентів 1-4 курсів спеціальності „Екологія”. Спікер заходу, начальниця відділу екології Луцької міської ради Оксана Лисак, представила присутнім доповідь на тему: „Екологічна культура та збереження ресурсів, як важливі європейські цінності. Значення біорізноманіття в сучасному міському просторі”. Завідувач методичного відділу Волинського обласного еколого-натуралістичного центру Волинської обласної ради Світлана Сподарик презентувала дослідження „Дика бджола. Осмія”. Представники ГО „Пасічник Волині” Юрій Мещеряков та Андрій Бабій висвітлили законодавчі проблеми в галузі бджільництва. Усім присутнім представлено книжкову виставку „Повернемо бджолам природнє середовище”. До міжнародного дня лісів пройшов інформаційний брифінг „Ліси та лісове бджільництво”. З темою „Лісові ресурси Волинської області” виступив Володимир Юровчик – кандидат географічних наук, викладач циклової комісії з базової та фундаментальної підготовки Луцького фахового коледжу рекреаційних технологій і права. Про давнє лісове бджільництво в Україні – бортництво – розповів голова ГО „Пасічник Волині” Юрій Мещеряков. Гостею зустрічі на тему „Медова косметика – запорука краси і здоров’я” була фахівець у сфері бджільництва та апітерапії, засновниця Центру традиційної культури „Медова Хата”, член ГО „Братство бджолярів землі Волинської „Ройовий стан”, володарка титулу „Медова княгиня України” Марія Шотік. На відзначення Всесвітнього дня бджіл відбувся День фахівця „Здоров’я дарують вам бджоли”. Про продукти бджільництва, їх цілющі та лікувальні властивості, на основі аналізу численних джерел і з врахуванням власного досвіду розповів бджоляр Володимир Дмитрук – віце-президент ГО „Спілка пасічників України”, почесний пасічник України, заступник голови ГО „Гільдія медоворів України”, член ГО „Братство бджолярів землі Волинської „Ройовий стан”. Практичні поради, як використовувати та правильно зберігати продукти бджільництва – мед, маточне молочко, прополіс, перга, квітковий пилок, віск – розповів бджоляр Антон Шотік – член ГО „Спілка пасічників України”, почесний пасічник України, член Ради ГО „Гільдія медоварів України”, член ГО „Братство бджолярів землі Волинської „Ройовий стан”. Працівниками відділу був проведений перегляд літератури по даній темі. „Продукти бджільництва – цінний дар природи” – тема зустрічі з Людмилою Дацюк, лікарем за фахом і бджолярем за захопленням. На базі Центру ТК „Медова хата” була проведена народознавча година „Медові традиції українського народу”. Зацікавила студентів монографія етнологині, кандидатки історичних наук Уляни Мовної „Бджільництво: український обрядовий контекст” та наукові дослідження Алли Дмитренко – науковиці, етнологині, кандидатки історичних наук, доцентки кафедри музеєзнавства, пам’яткознавства та інформаційно-аналітичної діяльності ВНУ імені Лесі Українки.
Працівники бібліотеки були організаторами та учасниками низки онлайн флешмобів: „Вишиванка код нації” (до Всесвітнього дня вишиванки), „Діти за мир” (до Міжнародного дня захисту дітей), „Україна починається з тебе” (до Дня Незалежності України), „Читання для Перемоги”, „Хустка – традиційний символ українського народу” (До Міжнародного Дня української хустки), до 174-ї річниці від дня народження Олени Пчілки, поетичному марафоні „Читаємо Шевченка разом” та онлайн-читанні поезії, присвяченій дню народження відомого письменника, конкурсу-фотографії „Топ фоторекомендацій#укр_суч_літ”. До Всесвітнього дня української хустки було проведено флешмоб „Дай мені, мамо, хустку на згадку”, до якого долучились працівники Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки, студенти та викладачі КЗВО „Луцький педагогічний коледж”, вокальна майстерня „Успіх”, вихованці Пулемецької гімназії Ковельського району, Мстишинської гімназії Боратинської сільської ради. Провідний методист Тетяна Борщевич взяла участь у Всеукраїнському флешмобі до Всесвітнього дня вишиванки „Орнамент незламного народу” організованому УБА.
З метою популяризації читання, письменників та літератури, що на часі у лютому місяці 2023 року працівниками відділу міського абонементу був започаткований онлайн-проєкт „Читачі рекомендують”. Протягом року було знято 12 відеосюжетів, які розміщенні на сторінці „Абон-бджілки Олени Пчілки” у фейсбуці та блозі „Бібліотечна веселка” „прорекомендованих” читачами таких художніх творів: Марія Матіос „Букова земля” (186 переглядів, 6 прочитань книги); Анджей Сапковський „Відьмак” (178 переглядів, 9 прочитань книги); Світлана Талан „Матусин оберіг” (163 переглядів, 30 прочитань книги); Леонід Кононович „Чигиринський сотник” (220 переглядів, 5 прочитань книги); Джордж Орвелл „1984” (175 переглядів, 7 прочитань книги); Гарпер Лі „Вбити пересмішника” (209 переглядів, 8 прочитань книги); Олександр Дюма „Три мушкетери” (169 переглядів, 4 прочитань книги); Маіліс де Керангаль „Ладнати живих” (165 переглядів, 3 прочитань книги); Халед Госсейні „Ловець повітряних зміїв” (171 переглядів, 10 прочитань книги); Людмила Волок „Останній шанс на кохання” (134 переглядів, 6 прочитань книги); Катерина Бабкіна „Мій дід танцював краще за всіх” (166 переглядів, 6 прочитань книги); Тетяна Пахомова „Я, ти і наш мальований і не мальований Бог” (140 переглядів, 7 прочитань книги).
Новими в роботі відділу документів іноземними мовами стали: аудіо запис новели О.Генрі „Останній листок”, до всесвітнього дня читання в голос, та віртуальна подорож історичними столицями Польщі (до святкування польською спільнотою дня Конституції). Тричі працівники відділу збирали своїх користувачів на „Бібліотечну гутірку”, де йшло жваве обговорення, за чашкою чаю, творів зарубіжних класиків. Окрім того, працівники відділу документів іноземними мовами проводили разом зі своїми користувачами різноманітні майстерки: до свята Хелоуїн вирізали гарбузи та майстрували гномів на різдвяну ялинку. З нагоди 125-річчя від дня народження англійського письменника Клайва Льюїса проведено літературну годину „Що ти побачиш і почуєш залежить від того, що ти за людина”. Працівники відділу документів іноземними мовами були учасниками ряду заходів, які проходили на базі відділу, а саме: семінар вчителів зарубіжної літератури міста „Формування читацької компетентності здобувачів освіти на уроках зарубіжної літератури” (завідувачка відділу виступила з презентацією „Залучення користувачів до читання. Проблеми та напрацювання”) та семінару-практикуму викладачів зарубіжної літератури „Націєтворчий потенціал зарубіжної літератури для формування життєвих компетентностей здобувачів освіти”. У жовтні проходила школа молодого педагога, організована Центром професійного розвитку педагогічних працівників Луцької міської ради. Працівники відділу розповіли молодим вчителям іноземних мов про ресурси відділу, які можуть стати вчителям у нагоді та про різноманітні активності, які проходять на базі відділу.
Питання співпраці з ВПО так само мало актуальність у 2023 році. Продовженням співпраці з ВПО було проведення квесту для дітей ВОП „Свій до свого по своє”. На базі бібліотеки проводилися заняття для дітей ВПО –учасників „Літніх канікул”. Організатор канікул – Анна Карамишева-Борисенко, засновниця першої на Волині дитячої школи для дітей COOL Media School. Відбулися зустрічі з цікавими людьми краю, умільцями з Волині, проводилися майстер-класи (соломо-плетіння, гончарство, техніка орігамі), психологічні тренінги, екскурсії, перегляди фільмів. У дебатно-дискусійному форматі з гагоди Всесвітнього дня біженців відбулася зустріч „Місцеві вибори та ВПО”. ВПО, які зараз перебувають у м. Луцьку активно долучились до народознавчого клубу „Золоте покоління”, який створений при відділі міського абонементу. За підтримки ГО „Крим SOS” в рамках проєкту посилення спільнот ВПО в західних областях України було проведено народознавчу годину „Вже Масляна (Масниця) в гості йде…”. На заході тісно переплелися враження про проведення звичаїв православного свята учасниками західного і східного регіонів.
У 2023 році продовжували свою діяльність клуби при бібліотеці, такі як „Волинська бджілка”, дебатний клуб „Інтелектуальна толока”, „Золоте покоління”, „Спортивний бридж”, „Нумізмати Волині”, Кіноклуб Docudays UA що діє при бібліотеці. Під час засідань членів клубу „Золоте покоління” були проведені народознавчі години за такими темами: „Зимові свята та традиції українського народу”, „Трійця трьома святами багата”, „День пам’яті святого Петра і Павла”, „Свято Маковія, або медово-маковий Спас”, „Слідами пращурів: повертаймо українську минувшину для нових поколінь”, „Народні традиції і свята в художній літературі”.
Довготривалі партнерські стосунки єднають нашу бібліотеку з Волинським осередком ВМГО „Федерація дебатів України”. Наша бібліотека є майданчиком для проведення спільних ініціатив, платформою для плюралізму, таких як дебатні турніри, дискусії. Великий літературний дебатний турнір „Новорічний кубок 2023” зібрав дебатерів із різних міст України. За першість змагалося двадцять команд з Харкова, Києва, Львова, Луцька, Коломиї, Забороля, Жидичина. У такий складний час не припиняла, а й надалі розширювала свою діяльність дебатна ліга серед школярів. Дискусії, що відбувалися в стінах бібліотеки зібрали учасників понад 20 команд Луцької громади. У стінах бібліотеки відбулися: Весняна дебатна школа, Волинська толока 2023, Volyn Debate Camp.
Кіноклуб Docudays UA, що діє при бібліотеці продовжив діяльність в сфері захисту прав людини з переглядом документальних стрічок та дискусіями за участі правозахисників. У рамках фестивалю документального кіно „Docudays UA” відбулося перегляд та обговорення документального фільму Маріанни Каат „Шахта №8” та анімаційного фільму „Казка про коника” (режисер У. Осовська та Д. Страшний).
Неодноразово бібліотека була місцем проведення чемпіонатів та турнірів з шахів та шашок серед осіб в т.ч. і з інвалідністю, які були організовані ГО „Луцька міська шахово-шашкова федерація”, КЗ „Луцький міський центр фізичного здоров’я населення „Спорт для всіх”. Змагання проводилися як для дитячої так і для дорослої аудиторії. Учасники змагань також знайомляться із сервісами, послугами та активно використовують бібліотечні фонди.
Великою популярністю користувавався серед відвідувачів проєкт „Пройдімося рідним містом”. У рамках проєкту користувачами бібліотеки стали 106 відвідувачів. Учасники проєкту мали можливість познайомитися із історією міста Луцька, дізнатися про видатних волинян, відвідати пам’ятки архітектури нашого міста.
Книжкова виставка – важливий інструмент формування читацьких компетентностей, системних навичок читання та його промоції. Вона тісно пов’язана з усіма видами бібліотечної діяльності у сфері культурних послуг і є одним з найбільш ефективних елементів інформування громадськості про визначні історичні події в становленні державотворення та суспільно значущі процеси, що відбувається в житті держави, а також, ювілеї історичних діячів, презентації нових надходжень літератури. Виставкова діяльність як різновид соціокультурної діяльності слугує також як доповненням, так і окремим елементом культурно-мистецьких подій, що є дієвим маркетинговим комунікаційним механізмом в просуванні бібліотечних послуг та рекламі бібліотеки. Тематична книжкова експозиція є дієвим інструментом позиціонування бібліотеки не тільки в локальних приміщеннях, а й в онлайн середовищі – на професійних сторінках, в соціальних мережах, блогах у форматі віртуальних виставок. Протягом 2023 року було організовано 186 книжкових виставок.
Виставкова діяльність відділу читальних залів представлена різноплановими напрямками та тематичними блоками. Блок „Правова свідомість і правова культура” презентує книжковий контент відділу до суспільно-значущих подій та правозахисних дат року: „Права дитини в контексті сучасних викликів” (1 червня – Міжнародний День захисту дітей), „Серця, обпалені війною” (до Дня вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України), „Торгівля людьми – сучасні загрози та інструменти захисту” (18 жовтня – Європейський день боротьби із торгівлею людьми), „Конституційні цінності і права людини: виклики XXI століття” (28 червня – День Конституції України) та ін. У відділі читальних залів також експонувалася постійно діюча виставка „Права людини в контексті суспільних викликів», де користувачі мали змогу ознайомитися з основними документами та інформацією про шляхи протидії, запобігання та подолання наслідків насильства, а також з основними документами щодо захисту прав людини. На окремій полиці розміщені інформаційні матеріали Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо звернення громадян та можливості отримання безоплатної правової допомоги. Цикл книжкових виставок „Історична правда” знайомив користувачів з важливими історичними подіями в житті держави: „Голодомор – помста за свободу” (до Дня пам’яті жертв голодоморів), „Незламні духом. Літопис українського державотворення” (до Дня Української Державності) та ін. Роль знакових особистостей в історичній долі України висвітлював розділ „Історичні постаті”. Тематика виставок була присвячена видатним особистостям, що зробили великий внесок у розвиток української науки, становленні державності: „Володимир Вернадський – великий учений і мислитель, патріот України”, „Полковник Петро Болбочан: життя, покладене на вівтар Української революції” та ін. Тематичний блок „Сила нескорених” доповнював низку заходів національно-патріотичної тематики: „До волі, до бою, до Перемоги” (14 жовтня – День захисників та захисниць України, День Українського козацтва), „Подвиг Героїв, принесений на вівтар Перемоги” (до Дня Незалежності та Дня пам’яті захисників України), „Герої не вмирають. Просто йдуть з Майдану – в небо. В лицарі – зі смерті…” (20 лютого – День Героїв Небесної Сотні), „Донецький аеропорт – символ незламності та стійкості України” (20 січня – День пам’яті захисників Донецького аеропорту). Продовжувала діяти постійнодіюча експозиція та доповнюватися новими книжковими та періодичними виданнями „Ми –українці, і ми непереможні!”. Цикл книжкових виставок „Здорова нація – здорове майбутнє” популяризував літературу щодо запобігання небезпечних захворювань: „Здоров’я людини – багатство нації” (7 квітня – Всесвітній день здоров’я), „Основні напрямки та проблеми протидії наркозалежності” (26 червня – Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотичними засобами та їхнім незаконним обігом). Відеопрезентації тематичних виставок „Донецький аеропорт – символ незламності та стійкості України”, „Подвиг Героїв, принесені на вівтар Перемоги”, „Майдан, війна, свобода” та віртуальна виставка „Пам’яті негаснуча свіча” яскраво доповнили мережевий контент відділу.
Для популяризації краєзнавчих документів працівники відділу краєзнавчої роботи використовували виставку нових надходжень „Книги волинських видавництв – новинки літератури”, яка рекламує усі краєзнавчі документи, що надійшли останнім часом до бібліотеки за місцевим обов’язковим примірником та з інших джерел. Увазі користувачів запропоновано постійнодіючі виставки: „Волинь – моя маленька Батьківщина”, „Леся Українка і родина Косачів в українському і світовому часопросторі”, „Волинська кров на вівтарі свободи” (до дня вшанування пам’яті лучан, які загинули під час антитерористичної операції на Сході України), „Волинь: інвестиційний портрет краю”. Відвідувачам були запропоновані книжкові виставки краєзнавчої тематики: „Алла Дмитренко – відома волинська науковця і дослідниця етнології Волині”, „Євгенія Назарук: ще ранок росами буде”, „Петро Коробчук: з душі моєї сяє небесна краса”, „Микола Мартинюк: „А слово було, як перше, а слово було, як Бог” та ін. Деякі заходи проходили в онлайн-режимі: відеоогляди книжкових виставок, онлайн-огляди знаменних дат і особистостей, онлайн огляди нових надходжень літератури, онлайн-привітання та ін.
З метою оживити книжкову виставку, донести максимум інформації до користувача відділом краєзнавчої роботи у 2023 році було продовжено проєкт „Краєзнавча фіртка#бібліотечні подкасти”. Тут користувачі мають можливість прослухати розмову з відомими митцями, письменниками, блогерами, які є авторами представлених на книжковій виставці книг і, які розкажуть свою улюблену літературну історію. В довоєнний період було проведено 2 подкасти. Один із студентом першого курсу ВНУ імені Лесі Українки – Назарієм Романюком. Краєзнавець завітав із краєзнавчим дослідженням „З діяльності філій „Просвіти” у селах Копачівської громади у міжвоєнний період”. Другий – до дня народження Ольги Петрівни Косач (Олени Пчілки). Цікавими та досі маловідомими фактами із життя Олени Пчілки та родини Косачів поділився Валентин Люпа – член Національної спілки журналістів України, відомий краєзнавець та почесний читач Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки.
У відділі міського абонементу експонувалися постійно діючі виставки: „Слово об’єднує Україну”, „Сторінками нашої історії”, „Сучасна література: імена, книги, відзнаки”, „На хвилі нових надходжень”, „Панацея для душі та розуму”, „Батькам та дітям для спільних читань”. Увазі користувачів було запропоновано цикл книжкових виставок „Літературний календар”, присвячених ювілейним датам українських письменників: „Життя як творчість” (до 85-річчя до дня народження Василя Стуса), „Мова – це характер і духовна могутність народу” (до Міжнародного дня рідної мови), „Буквар здорового глузду” (до 90-річчя від дня народження Євгена Дударя) та інші. Користувачам було запропоновано цикл онлайн-виставок, які були виставлені на сторінках блогу „Бібліотечна веселка” та сторінці фейсбуку „Абон-бджілки Олени Пчілки”: „Жуль Верн – письменник, який випередив свій час”, „Література в жанрі фентезі”, „Ліна Костенко – королева української поезії”, „Читання весняного настрою”, „Зимова книжкотерапія”.
Щомісяця організовувалися книжкові виставки до ювілейних і пам’ятних дат: з питань образотворчого мистецтва: „Творець українського модерну” (до 150-річчя від дня народження українського художника В.Г.Кричевського), „Художник і символізм” (до 170-річчя від дня народження голандського художника Вінсента Ван Гога) тощо, з питань музичного мистецтва – „Корифей джаз-бендів України” (до 120-річчя від дня народження українського композитора Ю.С.Мейтуса), „Автор першої української опери” (до 210-річчя від дня народження українського композитора С.Гулака-Артемовського) та ін.; з питань мистецтва театру і кіно: „Зримий слід майстра” (до 100-річчя від дня народження українського кінорежисера А.О.Слісаренка), „Театру віддане життя” (до 130-річчя від дня народження українського режисера В.С.Василька), „Вшановуємо митців-ювілярів” (до 100-літнього ювілею митців), „Гомер 19 століття” (до 220-річчя від дня народження українського кобзаря О.М.Вересая). З нагоди 32-ї річниці Незалежності України відбулася виставка-конкурс, присвячена Дню Незалежності України та Дню Державного Прапора. Перша частина заходу включала презентацію книжкової виставки „Відкрий Україну”, яка була представлена світлинами різних місць України. Мета цієї виставки-конкурсу – показати безліч цікавих і гарних місць на Україні. Друга частина заходу передбачала перегляд фільму „Історія Державного Прапора України”.
Книжкові виставки відділу виробничої літератури присвячувалися питанням енергозбереження, пожежної безпеки, аграрним питанням. Поповнювалися відповідною літературою і періодикою постійно діючі книжкові виставки „Енергозбереження як складова енергетичної безпеки України”, „Земля – національне багатство України”, „В країні медоносних бджіл”, „Цікаве в періодиці”, „Пожежна безпека та охорона праці”. Увазі користувачів були представлені виставки на теми: „Україна – космічна держава”, „Фермерство України і світу”, „Екологічні проблеми лісів”, „Гірчить Чорнобиль крізь роки” та інші. До Дня незалежності України, з метою вивчення і популяризації історії та культури України через призму монет, поштових марок, листівок, сувенірної продукції відбулася презентація виставки нумізматичної та філателістичної продукції, присвяченої українській державності. Олександр Дем’янюк, доктор історичних наук, професор, член ради ГО „Товариство нумізматів Волині”, член правління Волинського обласного осередку Національної спілки краєзнавців України та Михайло Білик, голова ГО „Товариство нумізматів Волині”, член ВОО НСКУ представили експонати, які приурочені українській державності та розповідають про події, лідерів, символи, досягнення. Присутній на відкритті виставки Анатолій Кравець поділився своєю пристрастю до колекціонування гральних карт – тематика його експонатів має історичне та військове спрямування. Серед них є чи не найцікавіші – гетьмани України. Саме про це захоплення Анатолія Кравця та інші колекції, дослідження наших краян можна дізнатися з альманаху „Волинський колекціонер”, що виходить за ухвалою ради ГО „Товариство нумізматів Волині” та правління Волинського обласної організації Національної спілки краєзнавців України. Більш широкий аспект інформації про розвиток нумізматики та філателії було представлено на виставці видань з фонду бібліотеки „У світі української філателістики та нумізматики”.
З метою розкриття та популяризації фонду відділу документів іноземними мовами організовано ряд книжкових виставок. Доброю традицією став випуск віртуального літературного калейдоскопу, у якому йдеться про ювілеї книг відомих зарубіжних письменників. Відтак, наші читачі мали змогу переглянути „Книги-ювілярки 2023 року”. Окрім того, віртуальні виставки „Подорож у країну казок”, „Джаз – це не стиль, а настрій”, „Януш Корчак. З любов’ю до дітей”, „Між нами – дівчатами…” та ін. викликали живу зацікавленість у користувачів.
Пізнавальними для користувачів відділу наукової медичної літератури були постійно діючі виставки „Періодичні видання 2023 року” та „Панорама нових надходжень”. З метою популяризації здорового способу життя були організовані виставки: „Здоров’я людини — найбільша цінність у житті” (до Всесвітнього дня здоров’я), „Все про серце”, „Бути поруч до кінця” (до Всесвітнього Дня хоспісів та паліативної допомоги) та інші. Актуальними були виставки до професійних пам’ятних дат медичної галузі.
Зацікавили відвідувачів бібліотеки виставки, підготовлені інформаційно-бібліографічним відділом: „Мобільний, актуальний, віртуальний світ бібліографії”, „Нові надходження Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки”, „Енциклопедії незалежної України” та тематичний День інформації „Українська книга – основа духовної та інтелектуальної культури”; відділом зберігання основного фонду: „Світ мініатюрних видань”, „З найкращими побажаннями”; виставка-інсталяція „Новинки”, організована відділом комплектування та виставка „Територія бібліотекаря-професіонала”, представлена науково-методичним відділом.
Низка тематичних експозицій була представлена в онлайн, у форматі тематичних віртуальних виставок.
Наукова діяльність
Важливим напрямком роботи методичної служби бібліотеки є діагностика стану та визначення рівня адаптації бібліотек в умовах територіальних громад. У зв’язку з цим виникає потреба в удосконаленні форм і методів методичної взаємодії з бібліотеками області, перепідготовці методичних кадрів тощо. З метою вивчення стану діяльності методичних служб публічних бібліотек області, місця і ролі методиста бібліотеки в громаді, виявлення проблем в роботі методистів, вивчення рівня їх адаптації до сучасних умов, кадрового потенціалу та визначення перспектив подальшого розвитку в контексті сьогодення проведено опитування на тему: „Методичні служби публічних бібліотек територіальних громад Волині”. Це дослідження дозволило отримати відомості для визначення перспектив розвитку методичної діяльності та навчання методичних кадрів публічних бібліотек для забезпечення їх відповідності сучасним вимогам.
Одним із важливих напрямків діяльності бібліотечних установ області, який наразі надзвичайно актуалізувався, є цифрова грамотність та робота Хабів цифрової освіти на базі бібліотек. Серед всеукраїнської мережі Хабів цифрової освіти на порталі Мінцифри „ДІЯ. ОСВІТА” нараховувалося 89 бібліотек-хабів Волині. З метою уточнення наявності серед бібліотек області Хабів цифрової освіти та оновлення реєстраційних даних у лютому проведено обласне регіональне дослідження „Бібліотеки-Хаби Волині”. У серпні проведено актуалізацію інформації про Хаби цифрової освіти, що діють в бібліотеках області за запитом ВГО Української бібліотечної асоціації. Станом на 1 вересня серед мережі публічних бібліотек області нараховується 69 таких бібліотек-Хабів. З метою виявлення рівня цифрових навичок бібліотечних працівників області в березні 2023 року проведено анкетування бібліотечних працівників бібліотек-Хабів Волині на тему: „Рівень цифрової компетентності бібліотечних працівників області”.
Брали участь у IV-VIІ етапах Всеукраїнського дослідження „Публічні бібліотеки України в умовах російської збройної агресії”, яке проводить Національна бібліотека України ім. Ярослава Мудрого. Мета дослідження: отримання оперативної інформації про стан публічних бібліотек регіонів в умовах збройної агресії (втрати фондів, матеріально-технічна база, тощо). Розповсюджено посилання на онлайн-опитування серед бібліотек територіальних громад області щодо проведення дослідження „Читання під час війни: інтереси, потреби, можливості”, яке проводила Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого. Його мета – вивчити вплив російської збройної агресії на роботу публічних бібліотек України в частині просування читання та задоволення запитів користувачів на книжкові видання.
Т.в.о. директора Наталія Граніч була учасником обговорення у Волинському національному університеті імені Лесі Українки проєктів освітньо-професійних програм першого бакалаврського та другого магістерського рівнів вищої освіти спеціальності 029 Інформаційна, бібліотечна та архівна справа. За участі Наталії Граніч відбулася робоча зустріч з правоохоронними органами області та правозахисними організаціями.
Бібліотека – науково-методичний центр
Впродовж звітного року Департаменту культури, молоді та спорту облдержадміністрації надавалися інформації: про кількість працюючих у бібліотечних установах області (квітень); про кількість документів бібліотечного фонду у публічних бібліотеках області (сільські, селищні, міські)(квітень); перелік нестаціонарних форм бібліотечного обслуговування (бібліотечні пункти) (травень); пропозиції щодо потреби бібліотек в поповненні фондів (червень); про бібліотечні установи області (перелік та контакти згідно запропонованої форми) (липень); про виділення коштів з місцевих бюджетів на оновлення бібліотечних фондів, враховуючи зміни до порядку виконання повноважень Державної казначейської служби в особливому режимі в умовах воєнного стану згідно з рекомендаціями Кабінету Міністрів України від 19.05.2023 №523 (серпень); підключення бібліотечних установ (відповідно запропонованого списку) до широкосмугового інтернету (вересень); список бібліотечних працівників області, які нагороджуються з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек (вересень); про поповнення бібліотечних фондів публічних бібліотек Волинської області за кошти місцевих бюджетів (листопад).
У межах проєкту „Польська полиця в Україні”, який реалізувався Українським інститутом книги спільно з Інститутом книги у Польщі та за підтримки Міністерства культури та національної спадщини Польщі 79 бібліотек-учасниць з Волині у жовтні-листопаді 2023 року отримали комплект з 20 нових книжкових видань для створення книжкової полиці польської літератури у своїй бібліотеці. У грудні науково-методичним відділом проведено збір та узагальнення фотозвітів створених книжкових поличок разом з інформаційними плакатами та фотозвітів заходів щодо їх популяризації бібліотек-учасниць проєкту.
9-13 жовтня 2023 р. завідувач науково-методичного відділу взяла участь в роботі ІХ Всеукраїнської школи методиста „Функціонування методичних служб публічних бібліотек в умовах російської збройної агресії”, яку організував науково-методичний відділ Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого. Під час проведення занять школи завідувач відділу поділилася з колегами досвідом роботи „Функціонування методичної служби головної книгозбірні Волині в умовах війни”. На цю ж тему було написано та опубліковано статтю в професійному журналі „Бібліотечна планета” (№4, с.13-15)
Протягом звітного року Національною бібліотекою України імені Ярослава Мудрого проведено низку заходів, в яких взяли участь методисти відділу: проблемний семінарах „Актуальні питання бібліотечної статистики” (травень), години професійного спілкування „Методична вервечка” (14, 21 грудня); БібліоРіздво (25 грудня).
Здійснювався моніторинг стану забезпечення бібліотек області періодичними виданнями і книжковою продукцією. Працівники науково-методичного відділу приймали річні статистичні звіти бібліотек області за формами 6-нк, 80-а-рвк, на підставі узагальнених даних підготовлено зведені форми для Міністерства культури та інформаційної політики України та обласного управління статистики, Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого. Здійснено аналіз звітів бібліотек області у ЕСМаР – електронній системі моніторингу базової мережі публічних бібліотек України. Внесено зміни у реєстр електронної системи звітності та адресну частину бібліотек територіальних громад області.
З метою ознайомлення з досвідом роботи Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки було здійснено професійний візит до головної книгозбірні Рівненщини.
Впродовж року велася сторінка „Методисти Волині” в соціальній мережі Facebook, проводився моніторинг діяльності Піар-клубу бібліотек ТГ Волині. Блог відділу поповнився 73 новими публікаціями (головна – 65 публікацій, інші сторінки – 8 публікацій). Також поповнювалися сторінки відділу в соціальних мережах Facebook та Instagram. Миттєвий обмін інформацією з бібліотечними працівниками Волині здійснювався за допомогою електронної пошти та групи „Методисти Волині”, мобільних додатків Viber (159 учасників) та Телеграм (85 учасників).
Методичну діяльність Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки планомірно спрямовано на поліпшення обслуговування користувачів, інформаційної діяльності, виявлення, узагальнення і впровадження кращого досвіду та підвищення фахового рівня бібліотечних працівників публічних бібліотек територіальних громад області. Впродовж звітного року працювали з публічними бібліотеками здебільшого онлайн, організовували та проводили заходи з підвищення професійного фахового рівня бібліотекарів області на платформах Google Meet та Zoom. Невід’ємною частиною навчально-організаційної та інформаційно- аналітичної діяльності науково-методичного відділу стала проєктна діяльність. Усі ми розуміємо, що наразі сьогодні бібліотечні установи потребують реформування та модернізації задля перетворення їх на ефективні та сучасні центри розвитку громади. З метою підвищення фахового рівня бібліотечних працівників області є необхідність навчання персоналу сучасних знань та навичок, що стосуються інформаційних технологій, інноваційної діяльності, проєктного менеджменту, фандрейзингу, соціального партнерства, шляхів комунікації з громадою, рекламування діяльності бібліотек тощо. Це знайшло своє відображення в проєкті „Якісні бібліотечні послуги – жителям громад Волині”, мета якого – модернізація змісту діяльності бібліотечних установ для надання волинянам якісних бібліотечних послуг. У межах проєкту щомісяця проводилися навчання – як офлайн у регіональному тренінговому центрі, так і онлайн. Такі навчання у звітному році пройшли та отримали сертифікати бібліотекарі дев’яти книгозбірень Боратинської сільської громади (http://metod-metodust.blogspot.com/2023/12/blog-post.html ).
У 2023 році успішно реалізований проєкт „Сучасна публічна бібліотека: діалог у колі однодумців”. Метою проєкту було створення відкритої платформи обміну професійними думками з керівниками структурних підрозділів з питань культури та бібліотечних установ територіальних громад області. Під час онлайн-спілкування, що відбувалося за графіком, учасники обговорювали актуальні питання функціонування бібліотек у громадах, запобігання їх ліквідації чи реорганізації. До діалогу були залучені представників органів місцевого самоврядування, керівники структурних підрозділів з питань культури та бібліотечних установ територіальних громад. Результат проєкту – збереження бібліотечної мережі області.
Наступний проєкт, який успішно реалізований 2023 року – „Бібліотеки-Хаби цифрової освіти”. Він організований з метою підвищення цифрової грамотності бібліотечних працівників області, надання методичної та практичної допомоги в організації роботи бібліотек та в межах реалізації проєкту „Розвиток спроможності бібліотек-Хабів цифрової освіти”, що впроваджується Українська бібліотечна асоціація/Ukrainian Library Association за підтримки Міністерства цифрової трансформації України та проєкту „Цифрові, інклюзивні, доступні: підтримка цифровізації державних послуг в Україні” (Проєкт підтримки Дія), який UNDP Ukraine / ПРООН в Україні реалізує за фінансової підтримки Швеції. За період реалізації проєкту тренери Наталія Харчук, завідувач науково-методичного відділу та Софія Ворожейкіна, завідувач відділу автоматизації і комп’ютерних бібліотечних технологій провели цикл тренінгів з п’яти модулів для 63 бібліотекарів-координаторів бібліотек-Хабів цифрової освіти (квітень, травень, червень). Учасники навчання отримали сертифікати, серед них викладачі Луцького інституту розвитку людини Університету „Україна”. За умовами участі у проєкті бібліотека отримала новий мобільний смартфон SAMSUNG. В мобільному додатку Телеграм нового смартфона уже створено групу підтримки для бібліотечних працівників області – „Бібліотеки-Хаби Волині”. Також, на підсумковій зустрічі, яка відбулася 26-27 жовтня 2023 року у змішаному форматі: наживо у Науково-технічній бібліотеці ім. Г. І. Денисенка Національного технічного університету України „Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського” та онлайн на платформі Zoom, оголосили кращі Хаби цифрової освіти, визначені за результатами моніторингу. Було враховано термін діяльності, тривалість годин роботи на тиждень, перелік послуг, активність координаторів та історії успіхів користувачів, що стали можливими завдяки проходженню навчання у Хабі. Серед переможців – Дитяча бібліотека-філія КЗ „Публічна бібліотека” Рожищенської міської ради Волинської області. Координатор Хаба – Панасюк Тетяна Леонтіївна. Звіт про проведену роботу в межах проєкту (звіт про проведені заходи, списки учасників занять – координаторів Хабів та учасників заходів, які проводили бібліотекарі, відредагований та оновлений список Хабів) надісланий до офісу ГО „Українська бібліотечна асоціація”.
З 24 по 31 травня 2023 року відбулося навчання в онлайн-школі професійної майстерності „Бібліотечний професіонал” (БІБЛІО-ПРОФІ) організоване науково-методичним відділом Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки. Захід проводився з метою підвищення фахового рівня головних спеціалістів гуманітарних відділів, методистів центрів культури та дозвілля, бібліотечних працівників територіальних громад області, які не мають спеціальної бібліотечної освіти. В роботі школи взяли участь представники Берестечківської, Горохівської, Затурцівської, Копачівської, Маневицької, Нововолинської, Олицької, Павловської, Поромівської, Рожищенської, Сереховичівської, Смідинської, Сошичненської, Торчинської територіальних громад. Програма занять включала ознайомлення з основними напрямками бібліотечної діяльності. Зокрема, учасники школи дізналися про основні функції та варіанти організації мережі публічних бібліотек в громаді, установчі документи та нормативні-правові акти бібліотеки, планування та звітність, організацію соціокультурної діяльності, про облік, інвентаризацію та списання книжкового фонду, інформаційну та довідково-бібліографічну роботу. Заняття школи відбувалися в онлайн-форматі, в закритій групі соціальної мережі Facebook і складалися з 8 посібників/модулів. До кожної теми занять були підготовлені презентації, списки рекомендованої літератури та тести для перевірки набутих знань. Крім того, кожен мав можливість поділитися своїми думками та враженнями на дошці знань „Вивчаємо та впроваджуємо” організованої на платформі Padlet. Також, з метою покращення роботи школи, було запропоновано пройти анкетування. Комунікація здійснювалася через відеочат групи „БІБЛІО-ПРОФІ” мобільного додатку Viber та Google Meet. Учасники занять, які пройшли всі модулі навчання та виконали домашнє практичне завдання, отримали сертифікати (детальна інформація http://metod-metodust.blogspot.com/2023/05/blog-post_31.html).
20-21 вересня 2023 р. проведено заняття VII Школи молодого бібліотекаря „Професіоналізм + креативність = сучасний бібліотекар” на базі Волинської ДОУНБ імені ім. Олени Пчілки та бібліотек-філій Луцької міської ЦБС за сприяння Департаменту культури, молоді та спорту Волинської ОДА. Співорганізатором заходу виступило Волинське обласне відділення Української бібліотечної асоціації (детальна інформація http://metod-metodust.blogspot.com/2023/09/).
Продовжував свою роботу методичний онлайн-порадник „Радимо! Пропонуємо! Рекомендуємо!”. Провідні спеціалісти бібліотеки готували консультації та рекомендації відповідно до профілю свого відділу. Тематичні заняття в межах роботи порадника проводилися щомісяця, серед них: „Електронна система звітності ЕСМаР: акценти якості” (http://metod-metodust.blogspot.com/2023/02/), „Краєзнавчі аспекти діяльності публічної бібліотеки” (http://metod-metodust.blogspot.com/2023/03/blog-post_15.html), „Windov on Аmerica – простір можливостей” (http://metod-metodust.blogspot.com/2023/04/window-on-america.html) „Комплектування та облік бібліотечних фондів”, „Популяризація книги і читання у бібліотеці” (http://metod-metodust.blogspot.com/2023/06/blog-post_14.html), „Бібліотека і правова освіта: час нових підходів” (http://metod-metodust.blogspot.com/2023/08/blog-post_30.html), „Робота з таблицями УДК” http://metod-metodust.blogspot.com/2023/10/blog-post.html).
Серед традиційних форм методичної роботи – обласні семінари, вебінари, практикуми: обласні семінари керівників публічних бібліотек „Публічні бібліотеки Волині та їх діяльність під час воєнного стану” (25 жовтня, http://metod-metodust.blogspot.com/2023/10/blog-post_25.html), „Публічні бібліотеки Волині: реалії та можливості” (4 травня, http://metod-metodust.blogspot.com/2023/05/blog-post_4.html); вебінари „Віртуальна виставка літератури: ефективний інструмент промоції фонду” (25 квітня, http://metod-metodust.blogspot.com/2023/04/blog-post_25.html), „Проєктна діяльність бібліотек як інструмент інноваційного розвитку” (29 серпня, http://metod-metodust.blogspot.com/2023/08/blog-post_29.html), семінар-практикум „Нові форми державної статистичної звітності. Бібліотеки Волині в ЕСМаР” (19 грудня, http://metod-metodust.blogspot.com/2023/12/blog-post_19.html).
Інформаційний супровід та комунікація з бібліотечними працівниками територіальних громад області протягом звітного року підтримувалася через мобільні додатки Viber та телеграм-канал „Методисти Волині” (чат). Обговорювалися робочі питання, надавалися індивідуальні консультації та методичні рекомендації. Здійснювалася електронна розсилка методичних матеріалів та інформаційних листів бібліотекам ТГ області.
У рамках проєкту „Якісні бібліотечні послуги – жителям громад Волині” для бібліотекарів Боратинської ТГ було проведено 12 тренінгів на теми: „Віртуальна виставка, як засіб популяризації літератури у веб-середовищі” (лютий, 12 осіб); „Цифрограм” (березень, 9 осіб); „Інтелектуальна свобода та доступність інформації”, електронний курс „Ефективні зв’язки з засобами масової інформації для сучасних бібліотек” (березень, 8 осіб); „Створення відео” (квітень, 11 осіб); „Бібліотека в соціальних мережах” (травень, 10 осіб); електронний курс „Адвокація” (червень, 6 осіб); „Етика електронного листування” (липень, 8 осіб); „Професійне вигорання у професії бібліотекаря” (серпень, 10 осіб); „Програма Excel та її можливості для бібліотечних працівників” та „Створення ефективних анонсів і презентацій в програмі Canva” (листопад, 13 осіб); електронний курс „Основи моніторингу та оцінки діяльності публічних бібліотек” (грудень, 9 осіб). Серед проведених тренінгів для бібліотекарів та користувачів – тренінги: „Залучення фінансування з місцевих джерел” (січень, 6 осіб); „Внутрішні проєкти бібліотеки” (січень, 13 осіб); „Інформаційна культура користувачів бібліотеки” (квітень, студенти ВНУ імені Лесі Українки – 10 осіб); навчання користувачів комп’ютерної грамотності (квітень, 2 навч. - 12 осіб); „Бібліотечне відео: програми для монтажу відеоматеріалів” (травень, 15 осіб); електронний курс „Орієнтація на клієнта” (серпень, Затурцівська ТГ – 10 осіб); „Професійне вигорання у професії бібліотекар” (2 тр. - вересень, 15 осіб, серпень – 10 осіб); „Електронні ресурси бібліотеки” (листопад, студенти ВНУ імені Лесі Українки – 9 осіб); проходили навчання на платформі „Дія. Освіта” (22 навч. – 255 ос.) Серед форм навчання бібліотекарів області актуальним залишилося дистанційне навчання за темами: „Інноваційні зміни в бібліотеці на основі проєктного, кадрового менеджменту та ініціативної діяльності бібліотек” (квітень-травень, 10 осіб); „Нова бібліотечна послуга: використання інформаційних технологій та Інтернету в бібліотеці” (вересень-жовтень, 22 особи).
Всього ж РТЦ став базою проведення 109 тренінгів та заходів.
Видавнича діяльність бібліотеки
У звітному році бібліотекою у партнерстві з Волинським краєзнавчим музеєм підготовлено і видано „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2024 рік”.
На допомогу бібліотекам області підготовлено та видано: статистичний збірник „Волинь бібліотечна в цифрах. 2022 рік”, який містить аналіз діяльності публічних бібліотек області за звітний рік; методичні матеріали „Методичні служби публічних бібліотек територіальних громад Волині», де представлено аналіз анкетування фахівців методичних служб публічних бібліотек територіальних громад Волині; методичні матеріали „Бібліотека-Хаб цифрової освіти” за результатами онлайн-опитування щодо уточнення наявності серед бібліотек області Хабів цифрової освіти та оновлення даних реєстраційного списку на сайті „Дія. Освіта”; методичні матеріали „Рівень цифрової компетентності бібліотечних працівників області”, за результатами опитування бібліотечних працівників бібліотек-Хабів цифрової освіти Волині щодо виявлення рівня цифрових навичок бібліотечних працівників області.
На відзначення 90-річчя від дня народження Віктора Лазарука, українського поета, прозаїка, публіциста підготовлено та видано біобібліографічний покажчик „Син озерного краю”, методико-бібліографічні матеріали „У світ вдивляючись з любов’ю”, які включають сценарій літературного вечора „Син озерного краю” та план книжкової виставки „У світ вдивляючись з любов’ю”.
Менеджмент. Маркетинг
Проводилися виробничі наради колективу за підсумками роботи у 2022 році та І, ІІ, ІІІ кварталах 2023 року. На оперативних нарадах завідувачів відділів обговорювалися питання виконання планів роботи, вирішення поточних виробничих завдань, зміцнення трудової і виконавської дисципліни.
Господарське утримання бібліотеки
Постійно здійснювалося придбання канцтоварів, комплектуючих деталей для комп’ютерної техніки, ламп денного світла, мастики для приведення в належний стан підлоги приміщення бібліотеки. Використовувалися кошти на поточний ремонт ксероксів, заправку картриджів. Протягом опалювального сезону забезпечувалася робота модульної котельні.
За сприяння Волинської обласної ради та профільного Департаменту спеціальну підіймальну платформу було придбано в ТОВ „Форстор Індастрі” (м. Дніпро), фахівці якого і здійснили монтажні роботи зі встановлення обладнання (вартість 200 тис. грн.). Здійснено комплекс робіт із капітального ремонту будівлі бібліотеки. Впродовж року виготовлено проєктно-кошторисну документацію загальною вартістю 789 444, 00 грн.: на ремонт даху, балконів, гідроізоляцію фундаментів та зовнішній водовідвід, заміну мереж електрообладнання та електроосвітлення, заміну стелі, ремонт підвального приміщення (для використання якнайпростішого укриття), влаштування пожежної сигналізації та системи пожежогасіння.
Розпочато капітальний ремонт балконів будівлі бібліотеки – вартість робіт 788 000,00 грн.
Т.в.о. директора Наталія ГРАНІЧ