Діяльність
Звіт перед громадськістю про роботу Волинської державної
обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки
за 2021 рік
У 2021 році бібліотека продовжувала позиціонувати себе як відкритий простір для освіти, навчання, дозвілля, комунікації громади міста та області. Соціокультурна діяльність книгозбірні була спрямована на розвиток читання, літературної компетенції, читацької активності та підвищення обізнаності громади, влади, суспільства про цінність та потенціал бібліотек. Продовжувалась робота з налагодження партнерств із активним громадським сектором Волині у різноманітних сферах – навчальних, дозвіллєвих, культурно-мистецьких, правоосвітніх, спортивних, рекреаційних, соціальних.
Численні літературно-мистецькі заходи спрямовувалися на популяризацію української та світової літератури і культури. Було підбито підсумки Х обласного літературного конкурсу „Неповторність”. Бібліотека активно долучалася до втілення соціальних ініціатив.Реалізовано адвокаційний проєкт „Від упередженості – до суспільного діалогу”, зініційований Волинською ДОУНБ імені Олени Пчілки за підтримки Представництва Уповноваженого Верховної Ради з прав людини у Волинській області, Волинської обласної організації ромів „Терне Рома”. Проєкт реалізовувався в межах Всеукраїнської кампанії ГО „Докудейз” „Кампанія з підвищення рівня впливу громади на процеси прийняття рішень на місцях та розвитку демократичних стандартів врядування – на підтримку реформи децентралізації”. Проведено ряд заходів на відзначення 150-річчя від дня народження Лесі Українки. Бібліотека була однією з локацій Ювілейного Х Міжнародного Фестивалю „Книжковий Арсенал”, у рамках програми якого проводилися заходи „Книжковий Арсенал в твоїй бібліотеці”.
Доступними для зацікавлених осіб були інформаційно-бібліографічні послуги через службу „Віртуальна довідка”, електронний каталог, електронну пошту. До послуг користувачів була також інформація про діяльність книгозбірні, розміщена на власних веб ресурсах: сайті, блогах відділів, сторінках бібліотеки і бібліотекарів у соціальній мережі „Фейсбук” та „Інстаграм”. Повідомлення про діяльність бібліотеки публікувалися також на сайті управління культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації. Забезпечувалася реклама ресурсів і послуг, основних заходів бібліотеки.
У звітному році бібліотекою у партнерстві з Волинським краєзнавчим музеєм підготовлено і видано „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2022 рік”, науково-допоміжний біобібліографічний покажчик „Андрій Бондарчук – народний депутат України І скликання, громадський діяч, письменник, журналіст, почесний громадянин Волині, Луцька, почесний краєзнавець України”. На відзначення 150-річчя від дня народження Лесі Українки, української поетеси, громадської діячки підготовлено та видано біобібліографічний покажчик „Я житиму сльозою серед співів” та буклет „У камені, мармурі і бронзі” (пам’ятники і пам’ятні дошки Лесі Українці на Волині, в Україні та світі). На допомогу бібліотекам області підготовлено та видано методико-бібліографічні матеріали: „Все жертвую для тебе, краю мій!” (до 150-річчя від дня народження Агатангела Кримського, українського сходознавця, історика, фольклориста, літературознавця, письменника), „Магія слова Сіми Кордунової” (до 90-річчя від дня народження української письменниці), „Валентин Мороз: постать на тлі епохи” (до 85-річчя від дня народження українського історика, дисидента), „Борис Харчук – родом і серцем з Волині” (до 90-річчя від дня народження українського письменника), „Майстер слова Феодосій Мандзюк” (до 70-річчя від дня народження українського письменника та журналіста). Видано статистичний збірник „Волинь бібліотечна в цифрах. 2020 рік”, результати обласного соціологічного дослідження „Діяльність бібліотек області в територіальних громадах”. Працівниками відділу наукової медичної літератури підготовлено „Медичний календар-2022 рік. Події, дати, свята”.
У вирішенні поточних питань утримання приміщення бібліотеки, підтримки належного рівня благоустрою керівництво бібліотеки співпрацювало з депутатами Волинської обласної ради О.В.Пирожиком, В.Й.Галаном-Влащуком (придбання підйомника, ремонт ліфта), з Луцьким міським головою І.І.Поліщуком та депутатом Луцької міської ради Ю.В.Моклицею (озеленення клумб навколо пам’ятника Олені Пчілці). Завдяки позитивній відповіді міської влади територія бібліотеки потрапила до переліку локацій, які обслуговує підприємство „Парки. Сквери”, та набула вигляду затишного куточка відпочинку лучан.
Із питань передплати та оснащення установи комп’ютерною технікою співпрацювали з громадськими активістами Валентином Люпою, Миколою Якименком.
Розвиток та збереження ресурсів бібліотеки
Значна увага надавалася формуванню бібліотечного фонду, його належному збереженню, розкриттю та використанню. У 2021 р. надійшло 3395 прим. документів, вибуло 8342 прим. На 01.01.2022 р. бібліотечний фонд становить 791055 прим., з них книг – 561046 прим.
Бібліотека передплачувала періодичні видання поквартально (місцеві видання були передплачені на рік (28 назв). На ІІ квартал передплачено 226 назв, ІІІ кв. – 66 назв, ІУ кв. – 196 назв, у т.ч. 5 назв періодики – іноземними мовами). Між бібліотеками області розподілено 12945 прим. книг (684 назви), які надійшли від Українського інституту книги за програмою поповнення бібліотечних фондів. 2520 прим. (106 назв) книжкових видань, закуплених на виконання наказу Міністерства культури та інформаційної політики України від 12 серпня 2021 року № 646 „Про визначення переможців мистецького конкурсу”, відповідно до Плану заходів з підготовки та відзначення 30-ї річниці незалежності України. 34 комплекти Повного академічного зібрання творів Лесі Українки в 14 томах. Розподілено також 983 прим. (19 назв) літератури, подарованої авторами, видавництвами, благодійними фондами. На основі системи автоматизації бібліотек ІРБІС здійснювалася наукова обробка документів. В електронний каталог книг внесено 2359 запис на нові надходження документів. Усього база складає 41051запис. Поповнювалися електронні бази даних: періодичних видань та статей із них; назв періодичних видань, передплачених бібліотеками м. Луцька; документів іноземними мовами; нот та аудіовізуальних матеріалів; „Краєзнавство”. Проводилася робота з організації карткових каталогів і картотек.
Робота із задоволення потреб користувачів у документах та інформації
Проводилося бібліотечно-бібліографічне обслуговування користувачів відповідно до їх запитів і потреб. Надавалася індивідуальна і групова інформація, зокрема, здійснене видання поточних бібліографічних списків на теми: „Соціальна політика. Соціальний захист в Україні”, „Європейська інтеграція: крок за кроком”, „Об’єднані територіальні громади: аспекти розвитку” та інші (всього за 9 темами). Проведено 6 універсальних днів інформації. Для медичних працівників області організовано 8 днів інформації, 11 днів спеціаліста, 28 переглядів літератури. У відділі міського абонементу надаються послуги для користувачів із продовження терміну користування книгами on-line та замовлення (резервування) книг через електронну адресу.
При відділі читальних залів продовжував функціонувати Пункт доступу громадян до інформації органів державної влади, за допомогою якого користувачі мали можливість отримати вільний доступ до джерел правової інформації у друкованому, так і в електронному вигляді. Упродовж року дистанційно надавалися правові консультації жителям в рамках проєкту із забезпечення безоплатної правової допомоги, що впроваджувався обласною організацією спілки юристів України.
Обслуговування користувачів в мережі Інтернет забезпечували Інтернет-центр та регіональний тренінговий центр. Упродовж року здійснювалося інформаційне обслуговування користувачів через мережу Інтернет відповідно до їх запитів. Надавалися консультації новим користувачам та відвідувачам Інтернет-центру, користувачам Тренінг-центру в дні вільного відвідування. На сайті бібліотеки опубліковані: електронні варіанти „Календаря знаменних і пам’ятних дат Волині” на 2021 рік, переліку знаменних дат і медичний календар на 2022 рік, поточного бібліографічного покажчика „Література про Волинську область”, поточних бібліографічних списків: „Соціальна політика. Соціальний захист в Україні”, „Європейська інтеграція: крок за кроком”, „Об’єднані територіальні громади: аспекти розвитку”, „Сімейна медицина”, „У зоні особливої уваги: коронавірус”, „На допомогу практикуючому педіатру”, „На допомогу практикуючому хірургу”, „Організація охорони здоров’я”. Внесено нову інформацію про видання бібліотеки упродовж звітного періоду, доповнено розділ „Нові надходження”. Щомісячно публікувалася інформація про план соціокультурних заходів в бібліотеці. Здійснювалося інформаційне наповнення сторінки бібліотеки у соціальній мережі Facebook.com (627 інформацій). Через службу „Віртуальна довідка” було надано послуги 30 віртуальним користувачам, для яких опубліковано інформацію за їх запитами.
Продовжувалася робота в проєкті Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого ЕБ „Культура України”. Було проскановано та передано до публікації 12 книг.
Упродовж року забезпечувалася активна робота структурного підрозділу відділу документів іноземними мовами – інформаційного центру „Вікно в Америку”. Тут проводилися презентації, підготовка до олімпіад, демонструвалися американські фільми, відбувалися й інші культурні заходи, які сприяли пізнанню культури США. Зокрема, відбувалися офлайн- і онлайн-засідання дитячого англомовного клубу „Kids Club”. При інформаційному центрі працювали клуби спілкування англійською мовою з Семом Абрамсом, носієм англійської мови, та кіноклуб. Для учнів ЗОШ №1 було проведено відкритий урок „Люди, які залишили слід на планеті”. Влітку, на базі центру проведено серію презентацій та тренінгів Української спільноти жінок в бізнесі, кар'єрі та саморозвитку Pro WomenUA.
Певна робота проводилася в центрі європейської інформації. 23 лютого для студентів Луцького фахового коледжу технологій, бізнесу і права ВНУ імені Лесі Українки, членів євроклубу проведено літературну годину-подорож „Європейськими шляхами Лесі Українки”. 11 квітня відбувся майстер-клас із виготовлення пасхальних яєць технікою оригамі. 5 травня відбулася історична година до Дня пам’яті і примирення у Другій світовій війні. Низка заходів та публікацій була присвячена Дню Європи. Урочистості розпочалися 12 травня під назвою „Європейська весна” за участі голови Всеукраїнської громадської організації Фундації Регіональних Ініціатив у Луцьку Яніни Сафулько, яка розповіла про діяльність організації. Гутірку „Поширення мультикультуралізму в ЄС, реалії та загрози” провів віце-президент з розвитку регіонів у Федерації дебатів України Антон Євтушок, а також студентські дебати на європейську тематику, проведені головою Волинського осередку Федерації дебатів України Христиною Словік. Учасники та гості мали можливість ознайомитися з фотосушкою, книжковою інсталяцією „Україна та Європейський Союз”, конкурсом фотографій „Європейські міста. Луцьк та молодь”. Участь у фотоконкурсі взяли учні луцьких шкіл-члени шкільних євроклубів, члени клубу „Всесвіт” КЗВО „Луцький педагогічний коледж”. Переможців нагородив директор Департаменту молоді та спорту Луцької міської ради Володимир Захожий, організаторка заходу, координаторка молодіжних європейських програм Ліна Басюк. Відзначення Днів Європи продовжилося майстер-класом з виготовлення браслетів з бісеру „Європейська символіка своїми руками” для членів євроклубів Луцької НВК № 7 та НВК № 22. Наступною була зустріч в рамках Європейських вікендів, присвячена Франції. Зануритися та відчути атмосферу французьких традицій допомогли пісні Джо Дассена, Патрісії Каас, Даліди, Мірей Мат'є, музичні виступи та декламація творів французький поетів. Спільно з студентами Фахового коледжу технологій, бізнесу та права Волинського національного університету імені Лесі Українки був відзначений Європейський день парків, де була здійснена онлайн екскурсія Німецьким парком розваг „Європа-парк”. Наступною музичною імпрезою була акустична година „Європейські хіти”, організована спільно з КЗВО „Луцький педагогічний коледж” (викладачі – керівник клубу „Всесвіт”, Анатолій Кравець та Надія Павлюк). У виконанні викладачів та студентів коледжу прозвучали музичні твори з репертуару Джеймса Ласта, Марилі Родович, Неллі Чобану, Квітки Цісик, Лари Фабіан, Майкла Джексона, Норбера Гланцберга, Володимира Дашкевича, Олександра Пономарьова, Наталії Валевської, рок-гурту TheStrokes. Колектив коледжу „Колорит” (керівник Тетяна Царик) подарував присутнім танцювальні композиції під музику з репертуару Калума Скотта та рок-груп Tamara-Abrazame, ImagineDragons. Модераторками музичної імпрези були студентки коледжу Катерина Фрончко та Юлія Гурин.
На базі книгозбірні продовжувала роботу аудіобібліотека для людей з вадами зору, організована спільно з громадською організацією інвалідів „Стимул”. Для цієї категорії користувачів представлена виставка книг шрифтом Брайля „Торкаючись-читаю”. Всього у фондах бібліотеки – понад 117 примірників книг для незрячих.
Соціокультурна діяльність бібліотеки
Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки – потужний дозвіллєвий, соціокультурний центр для жителів громади, головною функцією якого є промоція читання, організація неформального спілкування користувачів завдяки активнодіючим клубам, що функціонують при бібліотеці, репрезентація бібліотечних послуг та ресурсів. Книгозбірня є локацією для проведення навчальних семінарів, тренінгів, правоосвітніх заходів ініційованих як бібліотекою, так і організованих спільно з громадським сектором Волині та за підтримки партнерських організацій. У 2021 році працівниками бібліотеки було організовано 352 різноманітних за тематикою й форматом соціокультурних заходів – літературних вечорів, круглих столів, вечорів пам’яті, літературних, мистецьких, правових годин. Це дозволило виявити нові форми промоції літератури та читання – як традиційні, так інтерактивні, поширювати нові знання та компетентності, заявити про себе широкому загалу.
Бібліотека продовжувала свою діяльність у сфері правопросвітництва та в організації заходів щодо правової освіти населення. У питаннях правової освіти населення бібліотека співпрацювала з Волинською обласною організацією Спілки юристів України, Регіональним та Луцьким місцевим центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги, регіональним представництвом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області. Зокрема, за участі представника Уповноваженого з прав людини у Волинській області Любові Сітовської, регіонального координатора із зв’язків з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області Віталія Єлова, представника Управління дотримання прав людини Національної поліції України Наталії Бартошук було проведено ряд заходів, а саме – презентацію виставки „Річ у тім…” (до Міжнародного дня підтримки жертв злочинів), перегляд та обговорення документальної стрічки французької режисерки Манон Луазо „Мовчазна війна”, онлайн правову годину „Права дитини в контексті сучасних викликів” (до Міжнародного дня захисту дітей), правову годину „Конституція України – правова основа життєдіяльності суспільства і держави”. Для адвокатів, що співпрацюють із Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області в бібліотеці проведено тренінг на тему: „Кримінально-процесуальний кодекс: застосування крізь призму європейських стандартів, для адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу”. У співпраці з фахівцем Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Світланою Прус організовано правовий кінозал „Судити по совісті”. На відзначення свята ромської культури, історії та національної ідентичності було переглянуто документальний фільм Романа Бондарчука „Ромська мрія”. У рамках XVIIІ Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA на Волині відбувся показ та обговорення фільму Ісмаеля Жоффруа Шандуті „Пранкнули”. Тема фільму – „свотінг” – небезпечна для життя форма кібернасильства, що може підстерігати гравців під час онлайн-ігор. Практичні поради щодо протидіїї булінгу, кібербулінгу, зумбомбінгу, як правильно реагувати та куди звертатися надав спеціаліст відділу протидії кіберзлочинам ДКП Національної поліції України Валерій Бультін. Долучилися до розмови Наталія Бартошук – старший інспектор з особливих доручень відділу Уповноважених з контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності (з дислокацією у Волинській області), представники Уповноваженого Верховної Ради з прав людини у Волинській області Віталій Єлов і Любов Сітовська. Завідувачка відділу читальних залів, керівниця проєкту „Від упередження до суспільного діалогу”, що реалізовувався у Волинській ДОУНБ імені Олени Пчілки, взяла участь у експертному обговоренні „Пошанування гідності та дотримання прав людини: історії та сучасний образ ромського населення в Західній Україні”, який був ініційований Регіональним представництвом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в західних областях. Захід було присвячено історії ромського народу через призму культури та мистецтва, захисту прав національних меншин, місця ромів в українському громадянському суспільстві та проблемним питанням додержання прав і свобод цієї спільноти. В обговоренні взяли участь представники Українського Центру вивчення історії Голокосту, представництва UNICEF в Україні, European Roma Institute for Arts and Culture (ERIAC), ГО „Рома України „Терніпе”, Агенції адвокації ромської культури (ARCA), регіональних та місцевих центрів безоплатної правової допомоги Львівської та Волинської областей, територіальних органів поліції, бібліотек, інших громадських та міжнародних організацій. Керівниця проєкту „Від упередження до суспільного діалогу” розповідала про реалізацію проєкту у передачах „Пряма мова” Громадського інтерактивного телебачення (10 грудня), „На часі: Питання/Відповіді” телеканалу „Аверс” (6 квітня) та під час онлайнового марафону інноваційного досвіду публічних бібліотек України „Інноваційні практики Волинської ДОУНБ ім. Олени Пчілки” (9 грудня).
Національно-патріотичне виховання в українському суспільстві залишається першочерговим як для держави так і для інших соціальних інституцій. Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки комплексно, системно й цілеспрямовано враховує цю важливу складову при підготовці і плануванні своєї діяльності, що включає готовність до виконання громадянського і конституційного обов’язку з захисту національних інтересів, цілісності, незалежності України, сприяння становленню її як правової, демократичної, соціальної держави. Вже традиційно у нашій книгозбірні відбуваються презентації чергового науково-довідкового видання із серії „Волинський пантеон”. Перед аудиторією виступили автори видання – Геннадій Гулько, голова обласної організації ветеранів України, краєзнавець, заслужений працівник культури України, Олександр Дем’янюк, доктор історичних наук, Олена Бундак, рецензент усіх випусків „Волинського пантеону”, кандидат історичних наук. Напередодні Дня пам’яті Героїв Небесної Сотні у бібліотеці зібралися представники родин волинський героїв, що віддали своє життя за свободу України на Майдані в Києві під час Революції Гідності на вечір пам’яті „Небесна сотня: ангели, які тримають українське небо”. Цього року на зустрічі зі студентами, читачами та бібліотечними працівниками були рідні Василя Мойсея – брат Роман і тато Михайло Іванович, а також – двоюрідна сестра Сергія Байдовського Олена Стрельбіцька. Цікавою була творча зустріч з Володимиром Тимчуком, поетом, прозаїком, перекладачем, літературним критиком, лауреатом премії ім. Богдана Хмельницького за краще висвітлення військової тематики в творах літератури та мистецтва (2016), співпереможцем конкурсу прози про УПА від літературної агенції „Discursus” (2014), лауреатом Львівської обласної премії в галузі культури, мистецтва, журналістики та архітектури в номінації „поезія” – імені Маркіяна Шашкевича (2020). Володимир Тимчук – офіцер Збройних сил України, підполковник, учасник ООС, викладач військової топографії у Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, кандидат технічних наук, кадровий військовий. До 30-річчя від Дня прийняття Акту проголошення незалежності України відбулася краєзнавча година „Волиняни, покликані духом свободи: волелюбні та нескорені”. Працівники відділу краєзнавчої роботи висвітлили хід подій 30-літньої історії в Луцьку та на Волині, акцентували увагу на яскравих особистостях, які залишили глибокий слід у пам’яті співвітчизників завдяки участі в протестних мітингах проти комуністичного режиму, Ланцюгу Злуки. Перед учасниками заходу виступили: Андрій Бондарчук, народний депутат Верховної Ради України першого демократичного скликання (1990–1994), Клава Корецька, активна учасниця революційних подій у Луцьку, поетеса, журналістка, член Національної спілки письменників України, громадська діячка, Енна Юрченко, мама одного із лідерів Волинського Руху – Олександра Юрченка, яка в роки становлення української державності підтримувала сина в його революційних настроях та доленосних для нашої країни подіях. Вечір пам’яті „Іловайськ. Подія, якої не забути…” був присвячений одній із найтрагічніших сторінок для української армії війни на Донбасі та увійшов в новітню історію під назвою „Іловайський котел”. Під час зустрічі виступив Голова Луцької міської організації Спілки воїнів АТО Волині Олег Кобилинський. Учасниками події були члени громадсько-політичного клубу „Всесвіт” Луцького педагогічного коледжу (керівник – Анатолій Кравець). Музичні твори прозвучали у виконанні вихованців викладача педколеджу Надії Павлюк. На відзначення Дня захисників і захисниць України відбулася зустріч з учасниками АТО/ООС: головою Луцької міської організації Спілки воїнів АТО Волині Олегом Кобилинським, військовослужбовцями військової частини №1141 Національної гвардії України Миколою Тишиком, Андрієм Соколюком та капеланом Сергієм Лівончуком. Презентація роману-сповіді „Переддень життя” відбулася за участі авторки Лесі Шиденко, офіцера, професійної художниці, вчительки української мови та літератури. Авторка присвятила свій роман колегам-співробітникам Служби безпеки України, які загинули у російсько-українській війні. На презентації була присутня мама загиблого волинянина Віктора Мандзика Ольга, якому присвячено окремий розділ у книзі. Під час презентації авторка також розповіла про реалізацію мистецького проєкту „Невидима варта”. Газета „Голос України” – активний учасник українського державотворення” – таку назву мала зустріч із Миколою Якименком, почесним краєзнавцем України, власним кореспондентом парламентської газети. Гостем зустрічі був Андрій Бондарчук, письменник, публіцист, журналіст, однин із „хрещених батьків” часопису Верховної Ради. Під час зустрічі Микола Якименко розповів про участь у творенні парламентської газети, будні і свята в складі редакційного колективу, а також презентував бібліотеці книгу „30 років Незалежності”: збірка історико-публіцистичних статей авторства журналістів Верховної Ради „Голос України” за загальною редакцією Анатолія Горлова. Неодноразово в газеті „Голос України” публікувалися репортажі з подій патріотичного змісту, що відбувалися у Волинській ДОУНБ імені Олени Пчілки. Слід відзначити, що унікальності нашій книгозбірні в контексті регіону надає той факт, що інформаційний ресурс друкованих періодичних видань веде свій початок з 1947 року, і це дає можливість дослідникам, науковцям і просто пересічним користувачам доторкнутися до минулого століття сторінками задокументованої хроніки. Під час зустрічі присутні мали можливість переглянути тематичну виставку „Голос України” – сучасний літопис українського державотворення”.
Протягом року відбулося ряд імпрез, присвячених окремим авторам, літературним творам. Зокрема літературні вечори – „Мова – ДНК нації” (до Міжнародного дня рідної мови), „Погляд крізь століття” (до 150-річчя від дня народження В.Стефаника), „Бажав я для скованих волі” (до 165-річчя від дня народження І.Франка), IХ поетичний марафон „Читаємо Шевченка разом”. Літературний вечір „Ми справжні перед Богом, як у віршах...”, присвячувався підбиттю підсумків Х ювілейного обласного літературного конкурсу „Неповторність”. Відбулися зустрічі-презентації книг: Ігоря Стамбола „Прокляття інших”, Артема Чапая „Вивітрювання”, збірки Марії Пишук „Слово про Бачене і Слово ПРОБАЧЕНЕ”, видань Сергія Козака „Історія української діаспори на сторінках часопису „Українські вісті”: систематичний покажчик змісту” та „Як вони пишуть: 25 літературних портретів”. Змістовно і цікаво пройшла літературна година „Максим Рильський та імпресіонізм”, читацький бенефіс Наталії Пушкар „Упродовж життя – з Тарасовим словом” (до 160-річниці перепоховання Т.Шевченка), літературні читання „Слова самі на голос повертались” (Ліні Костенко присвячено), „Остап Вишня та Павло Глазовий”. До Дня матері, під час засідання клубу шанувальників української літератури „Золоте покоління”, відбулася година ліричної поезії „Я перед нею помолюсь, як перед образом святим”. Вечір-спогад „Ігор Ольшевський – письменник, літературознавець, філософ” зібрав друзів Ігоря Едиловича, який відійшов у вічність 6 червня 2021 року. Ділилися незабутніми спогадами про талановитого митця та товариша письменники Андрій Криштальський, Сергій Цюриць, Надія Гуменюк, Юрій Зилюк, Микола Мартинюк, Наталія Шульська. Увазі присутніх були запропоновані книжкова виставка „Інтелектуал із родини інтелектуалів” та слайдпоказ із колекції світлин фотожурналіста Володимира Лук’янчука та з архіву бібліотеки. Літературне дійство „… я, на жаль, не Цезар” було присвячене письменнику, науковцю, видавцю Миколі Мартинюку. Миколу Івановича вважають літературним дипломатом, послом від літературної Волині в інших країнах, який відомий своїми перекладами з болгарської, білоруської мов. Під час вечора ювіляра – члена НСП України привітала лауреат премії Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки та багатьох інших престижних відзнак заслужена журналістка України Надія Гуменюк, журналісти, письменники, друзі, колеги, виконавці та інші. Під час літературної імпрези діяла книжкова виставка „А слово було, як перше… А слово було, як Бог…”, де була представлена літературний здобуток автора. Модерувала подію Ольга Ляснюк, письменниця, очільниця Волинської обласної організації НСП України. Вечір літературного портрету „Феодосій Мандзюк – митець із волинського родоводу” відбувся з нагоди 70-річчя від дня народження волинського письменника, журналіста Феодосія Мандзюка. Із своїми спогадами про легендарну на Волині особистість, відомого також як Кость Волиняка, поділилися: творчий побратим, шеф-редактор тижневика „Вісник і КО” Євген Хотимчук, голова обласної організації Національної Спілки журналістів України Михайло Савчак, художник Микола Волошин, побратим Борис Максимюк, однокурсник по навчанню у Львівському держуніверситеті імені Івана Франка Віктор Мазаний (Рівне), докторка філологічних наук Зінаїда Пахолок, заступник директора науково-методичного центру культури Волині Віталій Климчук, ветерани журналістики Василь Залевський, Святослав Пирожко, директор видавництва „Волинська обласна друкарня” Тарас Хотимчук та ін. Під час вечора книгу „На добру згадку…Феодосій Мандзюк” представила дружина Феодосія Мандзюка Світлана Василевська. Під час презентації документальної книги „Антон Кривицький і Луцьк. Переплетені долі” спогадами про Антона Кривицького поділилися: Євген Хотимчук, один із ініціаторів видання, Леонід Кирильчук – довголітні заступники міського голови, Богдан Шиба, Луцький міський голова у 2006-2010 рр. тощо. Складовою заходу була виставка документів „Антон Кривицький – міський голова, патріот, громадянин”, на якій подано книги, публікації у збірниках про Антона Федоровича та широка підбірка публікацій у періодичних виданнях Волині, зокрема інтерв’ю під час перебування його на посаді міського голови. Вечір літературного портрету „Іван Корсак – письменник, благословенний Волинню” відбувся в переддень 75-их роковин від дня народження письменника, журналіста, громадського діяча. Гостями заходу були рідні, друзі, однодумці Івана Феодосійовича.
Відділ міського абонементу започаткував цикл природньо-пізнавальних заходів „Чотири пори року” та провів літературно-творчу годину „Осінні акварелі”, під час якого відбувся майстер-клас (проведений Ольгою Кайдик) по виготовленню підсвічників. Були проведені дві онлайн зустрічі. Зокрема з Оленою Богатиренко з презентацією книги „Не моя Мія” та онлайн зустріч з Мілою Іванцовою, Русланом Ярошенком, Володимиром Чайковським, Дмитром Мельником з презентацією книги „Кудафудра”. Три поетичних онлайн читання присвячувалися Дню незалежності, Дню захисників і захисниць України, Дню Святого Миколая. Із нагоди 80-річчя від дня народження Юрія Покальчука, письменника, перекладача директорка бібліотеки імені Олени Пчілки Людмила Стасюк та провідний бібліотекар Марія Лавренюк узяли участь в онлайн-спогаді, „Життя, як день, і день як вічність”, організованому Тернопільською обласною універсальною науковою бібліотекою. Представники Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки долучилися до обговорення життєвих і творчих витоків таланту Юрія Покальчука. Вже по смерті митця донька Оксана Юріївна 3-ма траншами передала до волинської книгозбірні 3143 примірники видань із його особистої бібліотеки, які зберігаються у вигляді окремої колекції у відділі зберігання основного фонду. Презентація збірників „Чорнобильське досьє КГБ. Суспільні настрої. ЧАЕС у поставарійний період”, „Чорнобильське досьє КГБ. Від будівництва до аварії” відбулася за ініціативи голови Волинської обласної організації Всеукраїнської громадської організації інвалідів „Союз Чорнобиль Україна” Ростислава Кухтея, яким були подаровані ці унікальні видання.
2021 рік оголошений роком Лесі Українки з нагоди 150-річчя від дня народження. На відзначення 150-річчя від дня народження Лесі Українки працівниками бібліотеки підготовлено та видано біобібліографічний покажчик „Леся Українка на сторінках періодичних видань Волині (1945-2020)” та буклет „У камені, мармурі і бронзі” (пам’ятники і пам’ятні дошки Лесі Українці на Волині, в Україні та світі). „Під Лесиним небом” – під такою назвою відбулася презентація цих видань та бібліографічного покажчика „Я житиму сльозою серед співів”, до якого включені бібліографічні записи у збірниках, монографіях, періодичних виданнях за 20 років (з 2001 року по лютий 2021 року), а також матеріали про життя та творчість Лесі Українки. З 10 січня по 25 лютого 2021року в онлайн-форматі проведено конкурс серед бібліотечних працівників області на краще знання творчості Лесі Українки „Леся Українка: квітка на долоні вічності”. Організатори конкурсу – управління культури, з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації, Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки та ГО „Волинське обласне відділення Української бібліотечної асоціації”. Літературно-мистецька година „Ой чи так красно в якій країні, як тут на нашій рідній Волині” та віртуальна мандрівка „Європейськими шляхами Лесі Українки” проведено в рамках ювілейних заходів. До ювілейних заходів долучилися: Надія Гуменюк, письменниця, заслужена журналістка України, лауреатка премії імені Лесі Українки Кабінету Міністрів України, яка є автором передмови до виданого бібліотекою біо-бібліографічного посібника „Леся Українка на сторінках періодичних видань Волині (1945-2020)”, заслужена вчителька України, громадська діячка Олеся Ковальчук. Презентація книжкової виставки „Леся Українка: високе світло імені та слова” відбулася у Волинському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені Т.Г.Шевченка під час мистецького театралізованого дійства „Під Лесиним небом”. Євгенія Євтушок, заступник директора з наукової роботи 24 лютого була учасником відеопроєкту „Лесине слово й сьогодні лунає: відеочитання”, зініційованого працівниками Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.П.Котляревського. Наталія Рибачук, заступник директора з питань інформатизації 25 лютого долучилася до ZOOM-конференції, присвяченої 150-річному ювілею Лесі Українки. Працівники відділу краєзнавчої роботи були учасниками Міжнародного онлайн-флешмобу „Global Lesya Ukrainka 2021”. Бібліотека була однією з локацій проведення ХХ, ювілейного Міжнародного літературно-мистецького фестивалю „Лісова пісня”. Спілкування з письменниками з України, Білорусі, Польщі переросло в творчий вечір „Коло Лесі”. Учасниками та учасницями літературної імпрези були Анна Багряна (Болгарія-Україна), Адам Марек, Агнєшка Яжемабська, Аліція Куберська (Польща), Марія Людкевич, Наталія Демедюк, Дмитро Білоус, Тетяна Череп-Пироганич, Валентина Люліч, Ярослав Поліщук, Василь Трубай (Україна). Олена Медведева, майстриня з Рівного, продемонструвала фоліант – вишиту власноруч „Лісову пісню” Лесі Українки.
У червні відбувся Х Міжнародний фестиваль „Книжковий Арсенал”. У рамках програми проводилися заходи „Книжковий Арсенал в твоїй бібліотеці”. Одним із віртуальних місць його проведення обрано Волинську державну обласну універсальну наукову бібліотеку імені Олени Пчілки. Бібліотекам-учасникам було запропоновано програму, з якої бібліотекарі сформували власну. З-поміж шести подій, які транслювалися у режимі „стрім”, найбільш пам’ятними були: „Канон українських письменниць: давні і нові імена” (учасники – Віра Агеєва, Ростислав Семків, Анна Довгопол, Ірина Борисюк), „Формати прочитання класики: Леся Українка” (учасники: Оксана Забужко, Наталка Мелетич, Юрій Громик, Сергій Романов), а також – „До 30-річчя Незалежності. Публічна розмова „Вони виборювали незалежність України” (учасники: Орися Сокульська, Олексій Сінченко, Олена Лодзинська, Олександра Матвійчук, Віра Соловйова) та ін. Крім перегляду трансляцій літературних подій із Києва, Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки провела в форматі „стрім” засідання за „круглим столом” „Стратегія розвитку читання на 2021-2025 роки „Читання як життєва стратегія”. Під час зустрічі були представлені всі сторони, зацікавлені в повноцінній реалізації Стратегії на Волині, – письменники, видавці, книгорозповсюджувачі. Модерував засідання заступник начальника управління культури, з питань релігій і національностей облдержадміністрації Валерій Дмитрук. Усього до участі в обговоренні долучилися 11 спікерів.
У стінах бібліотеки відбулися низка заходів історичної тематики. Видатному сходознавцю, історику, фольклористу, літературознавцю, письменнику, перекладачу присвячувався вечір історичного портрету „Агатангел Кримський: видатний вчений, народжений на Волині”. На Волині пам’ять про вченого пошанована присвоєнням його імені Володимир-Волинському педагогічному коледжу, а також установленням облдержадміністрацією в 1992 році обласної літературно-мистецької премії. Про етапи становлення цієї відзнаки та лауреатів розповіла директорка бібліотеки Людмила Стасюк. Маловідомі факти з життя Агатангела Кримського навів у своєму виступі відомий краєзнавець, заслужений працівник культури України Анатолій Силюк. Гостею презентації книг, виданих у рамках освітньо-патріотичного проєкту „Книги для 100 університетів та бібліотек України: боротьба за свідомість”, одержаних від національного музею Голодомору-геноциду та філії музею „Інститут дослідження Голодомору” заходу, була представниця Українського інституту національної пам’яті на Волині, кандидатка історичних наук – Леся Бондарук, яка подарувала книгозбірні нові книги, видані Українським інститутом національної пам’яті. На відзначення Дня Пам’яті жертв політичних репресій відбулися збори ветеранів громадської організації „Волинська ветеранська Спілка політв’язнів і репресованих”, очолюваної ветераном-волонтером Валерієм Семенюком, та працівників Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки, яка тривалий час активно співпрацює з означеним ветеранським осередком. У презентації проєкту „Стежками пам’яті” про Другу світову війну на Волині взяли участь провідні науковці, викладачі – історики, українські експерти та експертки з різноманітних наукових установ міста та громади. Проєкт представив рівненський історик, директор ГО „Центр студій політики пам’яті та публічної історії” Максим Гон. Ініціатива проєкту належала Центру політики пам’яті „Мнемоніка” (м.Рівне), метою якого є актуалізація пам’яті Другої світової війни на Волині крізь досвід непомічених публічною історією учасників подій – військовополонених, євреїв, ромів, волинських чехів, учасників волинської трагедії з обох сторін та ін. У заході взяла участь Оксана Сущук, директорка Ківерцівського історичного музею, кандидатка історичних наук, голова обласної організації Всеукраїнського товариства охорони пам’яток історії та культури. 9 лютого Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки взяла участь у онлайн-мініконференції, ініційованій колегами з Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки. Зустріч присвячувалась 140-річчю від дня народження Сергія Тимошенка, українського архітектора. Народжений на Сумщині, відомий майстер архітектурного жанру у 30-ті роки XX століття жив на Волині. Участь у заході взяли Микола Кучерепа, кандидат історичних наук, професор кафедри історії України та археології, який досліджує політичну діяльність С. Тимошенка, та Олександр Котис, начальник відділу культурної спадщини Луцької міської ради.
Традиційним для колективу бібліотеки є проведення в день народження Олени Пчілки пам’ятних заходів. Цього року краєзнавча імпреза присвячувалася 125-ій річниці від дня народження волинського діалектолога, вченого Володимира Покальчука, який збирав та досліджував волинські сторінки життєпису Лесі Українки, Олени Пчілки. Було презентовано найвагоміші сторінки біографії видатного майстра вітчизняного літературознавства. Про долю частини батьківської бібліотеки, переданої молодшим сином Олегом Покальчуком музею Лесі Українки Волинського національного університету, розповіла його завідувачка, кандидат філологічних наук Тетяна Данилюк-Терещук. Вже традиційно 4 жовтня біля пам’ятника Олені Пчілці збираються жителі міста, користувачі та працівники книгозбірні, аби вшанувати пам’ять видатної письменниці, громадської діячки, матері українського націоналізму, адже саме в цей день 91 рік тому скінчився її земний шлях. Гостями години-реквієму „Тридцять літ – з іменем Олени Пчілки” були заслужена вчителька України, громадська діячка Олеся Ковальчук, голова обласної організації Національної спілки письменників України Ольга Ляснюк. У святі взяла участь співачка, композиторка Тетяна Ціхоцька, яка разом із своїм дитячим колективом „Жайворонок” популяризує творчість Олени Пчілки для дітей. Вона подарувала книгозбірні упорядковані нею видання – „Весна-чарівниця” та „Книжка-різдвянка” Олени Пчілки.
У партнерстві з Товариством польської культури імені Тадеуша Костюшка проведено годину пам’яті Тадеуша Костюшка, літературну годину „Королева живого слова і морального неспокою” з нагоди 180-річчя від дня народження польської письменниці Елізи Ожешко, історичну годину „Конституція 3 травня – основа польської демократії”.
Протягом 2021 року продовжувалася співпраця з Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м. Луцька. У рамках спільного проєкту „Школа здорового способу життя” було проведено 7 медичних годин „Жити не хворіючи”, „Порушення серцевого ритму”, „Спосіб життя здорової людини” та ін. Відвідувачі отримали змістовні відповіді на свої запитання від лікарів, присутніх на заходах. Для людей похилого віку „Школа здорового способу життя” набула великого значення. Бібліотечне спілкування стало змістовним та безкоштовним дозвіллям для цієї категорії людей. Завдяки цим зустрічам вони позбавляються самотності, висловлюють активну життєву позицію.
Цікаво і креативно працівники бібліотеки долучилися до заходів із святкування Дня міста. У його рамках відбувся Бібліотечний пікнік. Бібліотечні установи міста з книгами, цікавими вікторинами, майстер-класами вийшли до лучан в Центральний парк культури і відпочинку імені Лесі Українки. Бібліотека імені Олени Пчілки була представлена ґрунтовними оригінальними виданнями, книгами, надрукованими шрифтом Брайля, виданнями творів Лесі Українки, окрасою яких було нове, найбільш повне 14-ти томне академічне, видане до ювілею письменниці, книжковою виставкою „Місто Луцьк – мовою древніх і сучасних книг”. Можна було взяти участь у вікторині „Чи знаємо ми своє місто” і перевірити свої знання про історію Луцька та посмакувати „найсмачнішими книгами” та пригоститися кавою. „Бібліобар”, конкурс-лотерея та „бібліоменю” (списки рекомендованої для читання літератури – „Теплі історії до кави”, „Під шелест книг…до чашки чаю”) були у центрі уваги. Родзинкою була також ретро зона та звуки старих платівок, що лунали з раритетного патефону. Для дітей були організовані настільні ігри українською та англійською мовами.
Щороку в бібліотеці проводяться заходи мистецької тематики. У лютому відбулася презентація масштабного видавничого проєкту видавництва „САМІТ-КНИГА” – видання „Кіно, народжене Україною: ілюстрована історія”. Для зустрічі з читачами і шанувальниками кіно з столиці – міста Києва прибув директор видавництва Іван Степурін та автор Сергій Тримбач, видатний кінокритик, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, голова Національної спілки кінематографістів України. Лідії Спаській, українській художниці, людині з непростою долею, яка намалювала ікони для десятків храмів усього світу присвячувався вечір-портрет „Талант, осяяний глибинною вірою”. На відзначення 85-річчя від дня народження Івана Марчука, українського живописця, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка відбулася мистецька година „Голос душі Івана Марчука”. Про українського кінорежисера, театрального актора-земляка Антона Тимонишина йшла мова під час заходу „Неперевершений майстер кіно”. Виступив Валентин Люпа, кіноаматор, Член Національної спілки журналістів України, почесний читач бібліотеки. Мистецька година „Гімн України – символ українського воскресіння”, був присвячений 30-тій річниці проголошення незалежності України. Під час заходу були переглянуті сторінки історії створення гімну України „Ще не вмерла Україна”. Відбувся виступ Заслуженого працівника культури України, легендарного керівника хору „Посвіт” Ростислава Григоровича Кушнірука. Адже саме цьому легендарному колективу випала честь уперше 15 липня 1990 року виконати гімн України біля стін Луцької міської ради.
Наша книгозбірня слугує своєрідним арт-простором для творчих людей та колекціонерів, художників – аматорів та професійних митців. Позитивний резонанс у громаді викликали презентація в Волинській ДОУНБ імені Олени Пчілки колекції мешканця селища Турійськ Павла Войтка „Дивовижний світ тварин”, яка відбулася за ініціативи Олега Кобилинського, голови луцької міської організації спілки воїнів АТО Волині. Унікальна колекція волинянина являла собою зібрання фіксованих експонатів у вигляді ентомологічних зборів та колекції власноручно виготовлених опудал. Виставка графіки та поезії Ірини Дацюк „Її величність – лінія, його могутність – слово” зібрала у мистецькій вітальні бібліотеки поціновувачів її творчості. Відкриття виставки плакатів, присвяченої життєвим ювілеям двох постатей – 150-річчю від дня народження Лесі Українки та 100-річчю від дня смерті Габріели Запольської. Виставка плакатів – своєрідний підсумок конкурсу, організованого Генеральним консульством Республіки Польща в Луцьку. Ідея створення плакатів – створення форми, що порівнює дві славні жіночі постаті. Плакати виготовлені переважно студентами Академії Образотворчого мистецтва в м. Катовіце під керівництвом професора Катерини Гаврих-Олендер. До слова було запрошено Олександра Паньковця, луцького художника, який здійснював організаційне забезпечення проведення виставок в Луцьку від Платформи візуальної дії.
Повним зануренням в епоху 90-х була „Культурна вечорка”, яку організували бібліотека імені Олени Пчілки спільно з ГО „Брейншторм”. Тематика молодіжної імпрези була „Повернення у 90-ті”, де учасники мали можливість відвідати „вінілову” дискотеку, грати в настільні ігри та здійснити екскурсію бібліотекою. На вечорці виступив Андрій Тимчук, лідер гурту ФЛАЙZZZA. Він розповів про реалії музичного життя у 90-х та свою юність. Музичну атмосферу творив DJ Ткацик (Сергій Ткачук), який влаштував справжню вінілову дискотеку.
У 2021 року активно здійснювали свою діяльність клуби при бібліотеці, такі як „Волинська бджілка”, дебатний клуб „Інтелектуальна толока”, „Золоте покоління”, „Спортивний бридж”, Кіноклуб Docudays UA що діє при бібліотеці.
Довготривалі партнерські стосунки єднають нашу бібліотеку з Волинським осередком ВМГО „Федерація дебатів України”. Наша бібліотека – майданчик для проведення спільних ініціатив, таких, як дебатні турніри, дискусії. Відбулися всеукраїнські дебатні турніри „Волинська толока”, „Галицько-Волинський кубок”, літературний дебатний турнір „Новорічний кубок”, міжнародний „Lubart Open”, університетські та шкільні дебатні ліги на важливі суспільні теми. Непересічною подією для громади Волині були дебати на тему міжкультурного діалогу, де відбувалися дискусії на тему культурного обміну, міжкультурної взаємодії, збагачення чи загроз, які несе мультикультурність. Учасницею зустрічі була Земфіра Кондур – керівниця проєкту Ради Європи „Захист національних меншин, включаючи ромів, та мов меншин в Україні”.
Протягом березня-липня здійснювалася реалізація адвокаційного проєкту „Від упередженості – до суспільного діалогу”, ініційованого Волинською ДОУНБ імені Олени Пчілки за партнерства Представництва Уповноваженого Верховної Ради з прав людини у Волинській області, Волинської обласної організації ромів „Терне Рома”. Проєкт реалізовувався в межах Всеукраїнської кампанії ГО „Докудейз” „Кампанія з підвищення рівня впливу громади на процеси прийняття рішень на місцях та розвитку демократичних стандартів врядування – на підтримку реформи децентралізації”. Мета проєкту – долання стереотипів і упереджень, пов’язаних з ромською етнічною спільнотою, та сприяння реалізації прав ромів на отримання ідентифікаційних документів через створення консультаційного пункту при бібліотеці. Кіноклуб Docudays UA, що діє при бібліотеці та за партнерства з Представництвом Уповноваженого Верховної Ради з прав людини у Волинській області та іншими правозахисними організаціями, провів низку відкритих переглядів та обговорень документальних фільмів про права людини.
Неодноразово бібліотека була місцем проведення чемпіонату області з шашок серед осіб з інвалідністю.
Невід’ємною складовою просування іміджевих позицій бібліотеки як дієвої соціокультурної платформи є виставкова діяльність. Кінцевим результатом виставкової діяльності є виставкова експозиція, її публічне демонстрування в бібліотечно-інформаційному просторі. Для просування промоції та навичок читання, інформування громадськості про визначні події, ювілейні дати, новинки літератури у відділі бібліотеки організовуються як постійнодіючі так і локальні тематичні експозиції. Протягом 2021 року у відділах бібліотеки було організовано 217 книжкових виставок.
Виставкова діяльність відділу читальних залів представлена різноплановими напрямками та тематичними блоками. Блок „Правова свідомість і правова культура” презентує книжковий контент до суспільно-значущих подій та правозахисних дат року: „Права дитини в Україні: забезпечення, дотримання, захист”, „Торгівля людьми – сучасний прояв рабства”, „Конституція України – правовий оберіг держави” та ін. Експонувалася постійнодіюча виставка „Права людини в контексті суспільних викликів”, де користувачі мали змогу ознайомитися з основними документами та інформацією про шляхи протидії, запобігання та подолання наслідків насильства, а також з основними документами щодо захисту прав людини. Цикл книжкових виставок „Історична правда” знайомив користувачів з важливими історичними подіями в житті держави „Крути: подвиг і трагізм”, „Бабин Яр: пам'ять на тлі історії”, „Пам’яті негаснуча свіча” (до Дня пам’яті жертв голодоморів). Роль знакових особистостей в історичній долі України висвітлював розділ „Історичні постаті”. Тематичний блок „Сила нескорених” доповнював низку заходів національно-патріотичного спрямування: „Герої не вмирають. Просто йдуть з Майдану – в небо. В лицарі – зі смерті…”, „Навіки слава Україні, героям слава на віки” (14 жовтня – День захисника України, День Українського козацтва), „Добро, поєднане з волею! ” (14 березня – День українського добровольця); „Символ державності та єдності нації” (23 серпня – день Державного прапора України) та ін. Цикл книжкових виставок „Здорова нація – здорове майбутнє” популяризував літературу щодо запобігання небезпечних захворювань.
Для популяризації краєзнавчих документів працівники відділу краєзнавчої роботи використовували виставку нових надходжень „Книги волинських видавництв”, яка рекламує усі краєзнавчі документи, що надійшли останнім часом до бібліотеки за місцевим обов’язковим примірником та з інших джерел. Увазі користувачів запропоновано постійнодіючі виставки: „Волинь – моя маленька Батьківщина”, „Леся Українка і родина Косачів в українському і світовому часопросторі”, „Волинська кров на вівтарі свободи” (до дня вшанування пам’яті лучан, які загинули під час антитерористичної операції на Сході України), „Волинь: інвестиційний портрет краю”. Відвідувачам були запропоновані книжкові виставки краєзнавчої тематики: „Олександра Кондратович – крізь терни життя”, „Ішов із молитвою свого народу, знав, крім України, нема Україн” (до 65-річчя від дня народження В.О.Вербича, українського поета і журналіста), „Іван Корсак – патріот, письменник, громадянин”, „Феодосій Мандзюк – письменник, журналіст, краєзнавець”, „Гаряче та щире слово Євгена Хотимчука” „З Україною в серці” (до 85-річчя від дня народження Я. П. Федорчука, українського політичного та громадського діяча, народного депутата України IV–VII скликань, письменника), „Стежки-дороги Андрія Бондарчука” та ін. Масштабну виставку-інсталяцію публікацій у пресі „Волинь – 30 років незалежності” було організовано у фойє бібліотеки.
У відділі міського абонементу експонуються постійно діючі виставки: „Слово – то мудрості промінь, слово – то думка людська”, „Слово об’єднує Україну” виставка літератури „Сучасна література: імена, книги, відзнаки”, „Повернення в минуле…найбільш популярне …”, „Український Інститут Книги– головній книгозбірні Волині”. Увазі користувачів було запропоновано цикл книжкових виставок „Літературний календар”, присвячених ювілейним датам українських письменників. Увазі користувачів було запропоновано: „Мені хочеться всю себе доспівати” (до 80-річчя від дня народження Галини Чубач), „Я той корабель, що не тоне” (до 80-річчя від дня народження Юрія Покальчука), „Із мого серця квіти виростають…” (до 150-річчя від дня народження Лесі Українки), „Я – світло, я – вітер, я – біг по піску…” (до 80-річчя від дня народження Ірини Жиленко), „Співець знедоленого селянства” (до 150-річчя від дня народження Василя Стефаника) та інші.
Влаштовувалися книжкові виставки до ювілейних і пам’ятних дат: з питань образотворчого мистецтва: „Іван Гончар: жити і творити для народу”, „Пабло Пікассо – засновник кубізму і творець неперевершеної „Герніки” тощо, з питань музичної культури: „Вічне сонячне світло – ім’я тобі Моцарт”, „Два кольори, мої два кольори…” (до 90-річчя від дня народження Олександра Білаша, українського композитора, лауреата Шевченківської премії (1975), „Богдан Ступка – митець, артист, людина” та інші.
Книжкові виставки відділу виробничої літератури присвячувалися питанням енергозбереження, пожежної безпеки, аграрним питанням. Поповнювалися відповідною літературою і періодикою постійно діючі книжкові виставки „Енергозбереження як складова енергетичної безпеки України”, „Земля – національне багатство України”, „В країні медоносних бджіл”, „Цікаве в періодиці”, „Пожежна безпека та охорона праці” та новими експонатами виставка-інсталяція „Повернуті із забуття”.
Пізнавальними для користувачів відділу наукової медичної літератури були постійно діючі виставки „Нові періодичні видання” та „Нові надходження літератури”. З метою популяризації здорового способу життя були організовані виставки: „Наркоманія – дорога в безодню”, „Життя без тютюнопаління”, „Чисте довкілля – запорука здоров’я людини” та інші. Актуальними були виставки присвячені пандемії на корона вірусу, до професійних пам'ятних дат медичної галузі.
Низка тематичних експозицій була подана в онлайн, у форматі тематичних віртуальних виставок.
Наукова діяльність
Директорка бібліотеки Людмила Стасюк була учасником науково-практичної конференції „Волинь у часі і просторі: історія, культура, духовність”. Організатори наукового заходу – Волинський національний університет імені Лесі Українки, Музей сучасного українського мистецтва Корсаків та Волинська організація товариства „Просвіта”, „Бізнес академія практичного менеджменту” (м. Луцьк). Конференція була присвячена пам’яті Івана Корсака – журналіста, письменника, громадського діяча. Тема повідомлення – „Іван Корсак – почесний читач Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки”. Розширювали канали комунікацій щодо налаштування дистанційного спілкування, брали участь у проведенні відео конференції в рамках круглого столу, приуроченого до 150-річчя від дня народження Агатангела Кримського та 150-річчя від дня народження Лесі Українки, організованого Волинським інститутом післядипломної педагогічної освіти та Волинською обласною організацією Національної спілки краєзнавців України, Володимир-Волинського фахового коледжу імені А. Ю. Кримського за участю головного бібліотекаря відділу краєзнавчої роботи Олени Гапонюк.
Публікації статей у наукових збірниках:
Гапонюк О. А. Кримський у документах і матеріалах відділу краєзнавчої роботи ВДОУНБ ім. Олени Пчілки / О. Гапонюк // Агатангел Кримський і Волинь : матеріали Всеукраїнського круглого столу, приуроченого до 150-річчя від дня народження Агатангела Кримського та 150-річчя від дня народження Лесі Українки, м. Луцьк, 28 січ. 2021 р. / упоряд.: П. С. Олешко, Н. М. Кот, А. М. Силюк. – Луцьк, 2021. – С. 128–135.
Понагайба А. А. Леся Українка на сторінках періодичних видань Волині (1945–2020 рр.): (краєзнавча бібліографія Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки) / А. А. Понагайба // Леся Українка і родина Косачів в контексті української та світової культури : матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конференції, присвяч. 150-річчю від дня народж. Лесі Українки, с. Колодяжне, 25 лют. 2021 р. : наук. зб. / Волин. краєзнав. музей, Колодяжн. літерат.-мемор. музей Лесі Українки. – Луцьк, 2021. – С. 173–176.
Стасюк Л. З історії обласної літературно-мистецької премії імені Агатангела Кримського (нотатки члена комітету з присудження) / Л. Стасюк // Агатангел Кримський і Волинь : Матеріали Всеукр. круглого столу, приуроч. до 150-річчя від дня народження Агатангела Кримського та 150-річчя від дня народження Лесі Українки. – С. 172–174.
Стасюк Л. А. Між двома ювілеями (соціокультурні проєкти Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки, присвячені видатній поетесі Лесі Українці, в 2016-2020 роках) / Л. А. Стасюк // Леся Українка і родина Косачів в контексті української та світової культури : матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конференції , присвяч. 150-річчю від дня народж. Лесі Українки, с. Колодяжне : наук. зб. / Волин. краєзнав. музей, Колодяжн. літерат.-меморіал. музей Лесі Українки. – Луцьк, 2021. – С. 183–189.
Публікації директорки бібліотеки Стасюк Л.А. про Антона Кривицького та Анастасію Філатенко розміщені у книгах:
Стасюк Л. Господар власного слова / Л. Стасюк // Антон Кривицький і Луцьк. Переплетені долі / упоряд. Н. Кравчук. – Луцьк : Волин. друк, 2021. – С. 209–212.
Стасюк Л. Жила інтересами галузі / Л.Стасюк // Анастасія Філатенко –літописець культури Волині. Визначні постаті Волині / упоряд. А. П. Антонюк. - Луцьк : Волин. друкарня, 2021. – С.116-121.
Брали участь у дослідженні „Роль публічних бібліотек у промоції читання”, яке проводила Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого та у науковому дослідженні Національної історичної бібліотеки України „Краєзнавчі ресурси бібліотек України як підґрунтя для розвитку місцевого туризму”.
Бібліотека – науково-методичний центр
Протягом звітного року управлінню культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації надавалися інформації: про діяльність бібліотечних установ області з реалізації Стратегії подолання бідності, про наявність у фондах публічних бібліотек Волинської області літератури мовами національних меншин, про участь бібліотек області у Всеукраїнській акції „Бібліотека українського воїна”, про передачу/прийом закладів культури громадами станом на січень 2021 р., перелік бібліотек Волині, які потребують одержання повного академічного зібрання творів Лесі Українки в 14-ти томах та додатковий перелік, інформація стосовно ліквідації і реорганізації бібліотечних закладів Волинської області та їх виключення з базової мережі, перелік бібліотек Волині щодо отримання книжкової продукції в рамках реалізації Програми поповнення фондів публічних бібліотек – 2021 та інші.
5 березня відбулося професійне спілкування „Методична вервечка”, започатковане науково-методичним відділом Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого. Протягом двох годин завідуючі методичних відділів обласних універсальних наукових бібліотек Волинської, Запорізької, Тернопільської, Херсонської, Черкаської областей обговорювали питання: процеси, сучасні варіації організації мережі бібліотек в територіальних громадах, роль науково-методичних відділів ОУНБ у підвищенні компетентності і кваліфікації бібліотечних працівників в новоутворених громадах, залученість науково-методичних відділів ОУНБ до організації роботи бібліотек в ЦКП, позитивні та негативні приклади покращення і погіршення бібліотечного обслуговування в процесі передачі бібліотек до громади. В професійному спілкуванні взяла участь завідувачка науково-методичного відділу Наталія Харчук. 25-29 жовтня про регіональний аспект в методичній роботі Волинської ДОУНБ ім. Олени Пчілки, в прямому етері розповіла Наталія Харчук під час участі у VIII Всеукраїнській Школі методиста, яку організувала Національна бібліотека України ім. Ярослава Мудрого.
Здійснювався моніторинг стану забезпечення бібліотек області періодичними виданнями і книжковою продукцією. Працівники науково-методичного відділу приймали річні статистичні звіти бібліотек області за формами 6-нк, 80-а-рвк. На підставі узагальнених даних підготовлено зведені форми для Міністерства культури та інформаційної політики України та обласного управління статистики, Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого. Проаналізовано звіти бібліотек області у ЕСМаР – електронній системі моніторингу базової мережі публічних бібліотек України. Внесено зміни у реєстр електронної системи звітності про бібліотеки територіальних громад.
Протягом року велася сторінка „Методисти Волині” в соціальній мережі Facebook, блог науково-методичного відділу, сторінка відділу в соціальній мережі Instagram, проводився моніторинг діяльності Піар-клубу бібліотек ОТГ Волині. Миттєвий обмін інформацією з бібліотечними працівниками Волині здійснювався за допомогою електронної пошти та групи „Методисти Волині” мобільного додатку Viber (112 учасників).
У звітному періоді Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки як обласний методичний центр застосовувала увесь комплекс організаційно-методичних заходів, які сприяють ефективному розвитку бібліотек області. Наймастабнішою подією 2021 року став онлайновий марафон інноваційного досвіду бібліотек України, започаткований секцією працівників публічних бібліотек ВГО Українська бібліотечна асоціація. 9 грудня бібліотечні установи Волині мали змогу презентувати свій досвід впровадження інновацій, які стали невід’ємною частиною бібліотечного життя головної книгозбірні області. Вона перебуває на чолі запровадження інноваційних бібліотечних послуг, всіляко заохочуючи до участі бібліотечні установи Волині. Найбільш успішно ця робота здійснюється в Ківерцівській, Маневицькій, Торчинській публічних бібліотеках, бібліотеці-філії с. Княгининок Луцької міської громади. Серед лідерів інноваційного простору – також дитячі бібліотеки – бібліотека-студія ДІМ Луцької міської ЦБС та Волинська обласна бібліотека для дітей. Програма заходу включала інноваційні практики таких бібліотек області: Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки (Людмила Стасюк, директорка та Жанна Литвина, завідувачка відділу читальних залів), Волинська обласна бібліотека для юнацтва (Оксана Коба, завідувачка відділу комплектування та каталогізування документів, Оксана Романюк, головна методистка науково-методичного відділу), Волинська обласна бібліотека для дітей (Оксана Кардаш, завідувачка відділу дитячого та сімейного читання), КЗ „Луцька міська централізована бібліотечна система” (Ніна Бочарова, заступник директорки), Нововолинська центральна міська бібліотека (Оксана Жабровець, завідувачка відділу обслуговування), публічна бібліотека Ківерцівської міської ради (Любов Михальчук, директорка), Маневицька публічна бібліотека (Любов Солов’янчик, директорка), КЗ „Торчинська публічна бібліотека” (Оксана Мельничук, директорка), бібліотека с. Княгининок КЗ „Луцька міська ЦБС” (Оксана Глушко, завідувачка).
Бібліотека імені Олени Пчілки спільно з відділом культури та молодіжної політики Боратинської сільської ради працюють у проєкті „Якісні бібліотечні послуги – жителям Боратинської громади”. Його мета –модернізація змісту діяльності бібліотечних установ для надання жителям Боратинської територіальної громади якісних бібліотечних послуг. Для його реалізації було узгоджено напрямки роботи та план заходів, який включав заходи з підвищення фахового рівня працівників бібліотек, навчання їх сучасним знанням та навичкам, надання методичної та практичної допомоги. В рамках проєкту 29 червня відбувся візит заступника директорки з наукової роботи Євгенії Євтушок та завідувачки науково-методичного відділу Наталії Харчук в бібліотеки сіл Баківці, Гірка Полонка, Городище, Коршів, Лаврів, Промінь, Ратнів для оцінки стану діяльності бібліотек Боратинської сільської ради. В результаті складена аналітична довідка про діяльність бібліотек громади з подальшими рекомендаціями з виправлення недоліків в роботі та накреслені терміни їх виконання.
10-11 серпня відбулася VI школа молодого бібліотекаря „Професіоналізм + креативність = сучасний бібліотекар”. Організатори навчання – управління культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації та ГО „Волинське обласне відділення УБА”. Учасники школи – молоді бібліотекарі територіальних громад Волині. Протягом першого дня бібліотекарі брали участь в тренінгах, виконували практичні завдання, вчилися мистецтву фото-відео зйомки, знайомилися з проєктною діяльністю Волинської ДОУНБ ім. Олени Пчілки та роботою молодіжної секції Української бібліотечної асоціації, ініціативами творчої бібліотечної молоді, зокрема і Волині. Заняття проводили: радіоведуча і копірайтерка Вікторія Куманська, викладач режисури Волинського коледжу культури і мистецтв ім. І.Ф. Стравінського Віталій Герасимлюк, віце-президент Федерації дебатів України Антон Євтушок, відеооператор Іван Подоліч. Досвідом роботи з бібліотекарями області ділилися завідувачка відділу читальних залів Жанна Литвина, провідний методист науково-методичного відділу Євгенія Лисюк, бібліотекар І категорії читального залу Луцької центральної міської бібліотеки для дітей Юлія Аркушин. Екскурсію для учасників школи провела провідний бібліотекар відділу краєзнавчої роботи Наталія Хомяк. Завершився перший день навчання літературним знайомством з молодою волинською письменницею, членом Національної спілки письменників України Тетяною Регешук. Другий день занять VIшколи молодого бібліотекаря „Професіоналізм + креативність = сучасний бібліотекар” відбувся на базі бібліотек Ківерцівської територіальної громади. Перед учасниками школи виступив заступник голови територіальної громади Юрій Тананайський та завідувачка відділу обслуговування публічної бібліотеки Інна Пошва. Творча майстерня „Від ідеї – до успіху” розкрила творчий потенціал молодих бібліотекарів Волині, які презентували свої творчі доробки. Бібліотекарі області ознайомилися з діяльністю Ківерцівської публічної бібліотеки, філії для дітей, філій сіл Муравище, Озеро та Тростянець Ківерцівської міської ради. Також в ході проведення занять відбулася екскурсія в Троїцьку церкву с. Тростянець, де знаходиться чудотворна ікона Богородиці Одигітрії. Завершилася робота школи підведенням підсумків, обміном враженнями та врученням сертифікатів. Модератори навчання: Євгенія Євтушок, заступниця директорки з наукової роботи та Наталія Харчук, завідувачка науково-методичного відділу Волинської ДОУНБ ім. Олени Пчілки.
Ефективною комплексною формою підвищення професійного рівня бібліотечних працівників області залишаються семінари, під час яких бібліотечні працівники отримують теоретичні знання і методичні поради з актуальних тем із практичним ознайомленням. 15 квітня на базі тренінгового центру бібліотеки в режимі онлайн проведено семінар із керівниками бібліотек територіальних громад „Бібліотека територіальної громади: проблеми, очікування та нові можливості”. До участі в навчанні зареєструвався 81 учасник. Відкрила семінар директорка Людмила Стасюк. Заступник начальника управління – начальник відділу регіональної політики та фінансового забезпечення управління культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації Валерій Дмитрук виступив на тему: „Роль і місце бібліотек регіону в новоутворених територіальних громадах”. Заступниця директорки з питань інформатизації Наталія Рибачук висвітлила перед учасниками семінару тему: „Бібліотеки – хаби проєкту „Дія. Цифрова освіта”. Концепція розвитку цифрових компетентностей до 2025 року”. Підсумки онлайн-конкурсу „Леся Українка: квітка на долоні вічності” підбила заступниця директорки з наукової роботи, член журі конкурсу Євгенія Євтушок. Завідувачка науково-методичного відділу Наталія Харчук зупинилася на аспектах організаційно-методичної підтримки бібліотечних установ територіальних громад Волині. Завідувачка відділу автоматизації та комп’ютерних бібліотечних технологій Софія Ворожейкіна розповіла про методику організації віртуальної виставки як засіб популяризації літератури в веб-середовищі. Головний методист науково-методичного відділу Лариса Назарчук проаналізувала на конкретних прикладах звітну документацію бібліотечних установ за 2020 рік (форми 6-НК та 80-а-рвк). Доречним був виступ доцента кафедри музеєзнавства, пам’яткознавства та інформаційно-аналітичної діяльності ВНУ імені Лесі Українки Лесі Качковської, що познайомила з умовами вступу на спеціальність, здобуття якої відкриває можливості для роботи в сучасних бібліотеках. Завершився онлайн-семінар годиною професійного спілкування „Публічна бібліотека територіальної громади: виклики та шляхи подолання”. Активну участь в обміні думками взяли керівники бібліотек Ківерцівської, Ковельської, Локачинської, Торчинської територіальних громад.
2 листопада проведено обласний семінар керівників бібліотек територіальних громад на тему: „Роль публічної бібліотеки в культурному середовищі територіальної громади”. В заході взяли участь 58 представників територіальних громад області. Про регіональні особливості та пріоритети розвитку бібліотечних установ Волині в сучасних умовах учасникам семінару розповів заступник начальника управління-начальник відділу регіональної політики та фінансового забезпечення облдержадміністрації Валерій Дмитрук. Директорка бібліотеки Людмила Стасюк ознайомила присутніх із змінами, які відбулися в діяльності бібліотек області в процесі децентралізації. Також програма семінару включала тему цифрової компетентності бібліотекарів, яку висвітила заступниця директорки з інформатизації Наталія Рибачук. Особливий інтерес викликало питання „Планування роботи бібліотеки на 2022 рік: пріоритети діяльності в роботі з громадою” заступниці директорки з наукової роботи Євгенії Євтушок. До семінару долучилася Надія Кузінська, менеджер по роботу з бібліотеками видавництва „Віват”, ознайомивши бібліотечних працівників з новинками художньої літератури та роботою самого видавництва. Завідувачка науково-методичного відділу Наталія Харчук зупинилася на основних моментах VIII Всеукраїнської школи методиста, учасником якої вона була з 25 по 29 жовтня цього року. Також було оголошено про початок проведення огляду-конкурсу публічних бібліотек області „Моя бібліотека – моя громада”, який триває з 2 листопада 2021 року по 20 вересня 2022 р. Учасників семінару ознайомлено з умовами та основними вимогам його проведення. Кращими практиками бібліотек області на тему: „Інноваційна діяльність бібліотек Волині: працюємо на благо громади” поділилися з присутніми директорка Маневицької публічної бібліотеки Любов Солов’янчик, директорка Публічної бібліотеки Ківерцівської міської ради Любов Михальчук та завідувачка бібліотеки с. Княгининок КЗ „Луцька міська ЦБС” Оксана Глушко.
Волинська ДОУНБ ім. Олени Пчілки продовжувала організовувати навчання для бібліотечних працівників територіальних громад в онлайн-форматі. 23 березня розпочала роботу креатив-лабораторія „Вивчаємо! Обговорюємо! Впроваджуємо!”, у рамках якої проведено День професійного розвитку „Життєтворчість бібліотекаря в умовах стрімких змін”. Бібліотекарі дізналися про психологічні аспекти діяльності у стресових ситуаціях та особливості його саморегуляції, шляхи особистісного і професійного зростання. В ході проведення заняття були використані відеоматеріали Антоніни Льовочкіної, доктора психологічних наук, професора кафедри соціальної роботи Київського національного університету імені Тараса Шевченка. В онлайн-форматі також було обговорено ряд поточних робочих питань, зокрема поновлення членства бібліотечних працівників області в ГО „Волинське обласне відділення Української бібліотечної асоціації”. 17 травня для бібліотечних працівників Луцької міської централізованої бібліотечної системи проведено тренінг „Піар-технології для бібліотек”, де завідувачка відділу розповіла про діяльність „Піар-клубу бібліотек ОТГ Волині”.
У 2021 році стартувало заняття онлайн-школи професійної майстерності „Бібліо-профі”. Мета навчання проведеного з 24 по 31 травня – підвищення фахового рівня спеціалістів територіальних громад, які відповідальні за роботу бібліотечних установ та не мають спеціальної бібліотечної освіти, методистів центрів культури та дозвілля, а також бібліотекарів-початківців. До навчання зареєструвалися 28 представників територіальних громад області. Заняття школи відбувалися в онлайн-форматі, в закритій групі соціальної мережі Facebook і складалися з 8 модулів. До кожної теми занять готувалися консультації, презентації та відбувалося спілкування в прямому етері провідних спеціалістів Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки. Крім того, кожен учасник мав можливість поділитися своїми думками та враженнями на дошці знань „Вивчаємо та впроваджуємо”. Також з метою покращення роботи школи в майбутньому, учасникам було запропоновано пройти анкетування.
Навчальні онлайн-практикуми – ще один спосіб, яким методисти Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки готові ділитися зі своїми колегами професійною та корисною інформацією. Кожен бібліотечний працівник області отримував можливість брати участь в заходах з підвищення фахового рівня на злободенні теми. 21 грудня відбувся практикум у форматі онлайн „Планово-звітна документація публічної бібліотеки. Бібліотеки Волині в ЕСМаР”. Адже актуальним питанням для всіх бібліотек області залишається щорічна статистична звітність за формами № 6-НК „Звіт про діяльність державних, публічних бібліотек, централізованих бібліотечних систем (ЦБС), що віднесені до сфери управління Міністерства культури і туризму України”, № 80-а-рвк „Зведена звітність державних, публічних та інших бібліотек”, а також – за „Електронною системою моніторингу мережі публічних бібліотек України” (ЕСМаР).
Реформа адміністративно-територіального устрою та системи місцевого самоврядування, яка відбувається в нашій країні, вплинула і на бібліотечні установи області. Книгозбірні Волині в кінці 2020 – початок 2021 року пережили період динамічних змін. Відбулося формування 4 нових районів та організаційне оформлення 54 територіальних громад. Особливістю функціонування бібліотек у громадах став той факт, що управління та здійснення фінансування ними знаходиться тепер виключно у повноваженнях керівництва громад, які самі вирішують, як оптимізувати мережу бібліотек в залежності від пріоритетів розвитку та фінансової спроможності громад.
З метою всебічного опрацювання проблемних аспектів розвитку бібліотечної справи в області протягом І півріччя 2021 р. проведено дослідження стану бібліотечної галузі на місцевому рівні в територіальних громадах „Діяльність публічних бібліотек області в територіальних громадах”. Результати дослідження дали можливість виявити зміни в організації функціонування публічних бібліотек області, в тому числі в мережі бібліотечних установ, які відбулися в І півріччі 2021 року. Для виявлення професійних потреб бібліотекарів області, найбільш актуальних напрямків бібліотечної діяльності, які потребують вивчення та удосконалення, здійснено онлайнове опитування „Професійні потреби бібліотечних працівників області”. Відповіді на запропоновані питання дали можливість ефективно організувати роботу з підвищення фахового рівня і професійної компетенції бібліотечних працівників області на 2022 рік. З метою розширення й поглиблення професійних знань, просування інноваційного досвіду в практику роботи бібліотечних установ Волині, поширення кращого досвіду роботи протягом звітного року організовано та проведено ряд заходів в онлайн-форматі: онлайн-консультації для бібліотечних працівників публічних бібліотек Волині щодо роботи в персональному кабінеті бібліотеки „Автоматизована бібліотечно-інформаційна система „УФД/Бібліотека” для бібліотек-учасників програми поповнення бібліотечних фондів від ДУ „Український інститут книги” (22 червня), методичний онлайн-порадник „Радимо! Пропонуємо! Рекомендуємо!” за темами: „Звітуємо у сервісі ЕСМаР” (січень), „Інформаційна та довідково-бібліографічна робота” (вересень), „Планування та звітність бібліотеки” (листопад-грудень). Проведено 3 вебінари, в яких взяло участь 165 бібліотечних працівників області: „Бібліотека в Instagram” (15 березня), „Нетикет: тренд сучасного бібліотекаря” (15 червня), „Онлайн-форми роботи бібліотеки для популяризації книги і читання” (22 грудня). Науково-методичний відділ протягом звітного року також працював в основному з бібліотекарями дистанційно. Відеозв’язок підтримувався через безкоштовні мобільні додатки Facebook Messenger та Viber. Обговорювалися робочі питання, надавалися консультації та методичні рекомендації, розглядалися можливості участі в дистанційному онлайн-навчанні, вебінарах.
На базі бібліотеки тривав курс навчальних тренінгів для студентів Волинського коледжу культури і мистецтв імені І.Ф.Стравінського за програмою „Автоматизовані бібліотечні технології” для студентів І та ІІ курсу (28 тренінгів). Для бібліотекарів проведено тренінги: „Інноваційний розвиток бібліотеки” (16 осіб), „Основи комп’ютерної грамотності” (10 осіб), „Основи роботи в мережі Інтернеті” (10 осіб), „Google-сервіси” (10 осіб), „Віртуальна виставка, як засіб популяризації літератури у веб-середовищі” (10 осіб), „Бібліотека в соціальних мережах” (13 осіб), „Бібліотечні блоги, як інструмент просування бібліотеки у віртуальному просторі” (4 особи), „Організація спільної роботи з документом: Google Doc” (7 осіб), „Піар-технології для бібліотек” (10 осіб), „Методика проведення вебінарів” (8 осіб), „Цифрова компетентність бібліотечних працівників: чого, де і як навчитися” (біля 30 осіб), „єПідтримка в Дії” (12 осіб), „Орієнтація на Клієнта” (6 осіб), щосереди проходили навчання на платформі „Дія. Цифрова освіта” (27 навч. – 290 ос.) та інші. Серед форм навчання бібліотекарів області актуальним залишилося дистанційне навчання за темами: „Нова бібліотечна послуга: використання інформаційних технологій та Інтернету в бібліотеці" (15 осіб), „Інноваційні зміни в бібліотеках на основі проектного, кадрового менеджменту та ініціативної діяльності бібліотек” (10 осіб) та ін. Всього ж РТЦ став базою проведення 109 тренінгів, в т.ч. 8 – за участі інших організацій. Упродовж року забезпечувався Skype зв’язок з бібліотеками області під час надання дистанційних правових консультацій жителям у рамках проєкту із забезпечення безоплатної правової допомоги, що впроваджувався обласною організацією спілки юристів України (30 консультацій, 168 осіб).
Видавнича діяльність бібліотеки
У звітному році бібліотекою у партнерстві з Волинським краєзнавчим музеєм підготовлено і видано „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2022 рік”, науково-допоміжний біобібліографічний покажчик „Андрій Бондарчук – народний депутат України І скликання, громадський діяч, письменник, журналіст, почесний громадянин Волині, Луцька, почесний краєзнавець України”. На відзначення 150-річчя від дня народження Лесі Українки, української поетеси, громадської діячки підготовлено та видано біобібліографічний покажчик „Я житиму сльозою серед співів” та буклет „У камені, мармурі і бронзі” (пам’ятники і пам’ятні дошки Лесі Українці на Волині, в Україні та світі). Для бібліотек області підготовлено та видано методико-бібліографічні матеріали: „Все жертвую для тебе, краю мій!” (до 150-річчя від дня народження Агатангела Кримського, українського сходознавця, історика, фольклориста, літературознавця, письменника), „Магія слова Сіми Кордунової” (до 90-річчя від дня народження української письменниці), „Валентин Мороз: постать на тлі епохи” (до 85-річчя від дня народження українського історика, дисидента), „Борис Харчук – родом і серцем з Волині” (до 90-річчя від дня народження українського письменника), „Майстер слова Феодосій Мандзюк” (до 70-річчя від дня народження українського письменника та журналіста). Видано статистичний збірник „Волинь бібліотечна в цифрах. 2020 рік”, результати обласного соціологічного дослідження „Діяльність бібліотек області в територіальних громадах”. Працівниками відділу наукової медичної літератури підготовлено „Медичний календар-2022 рік. Події, дати, свята”.
Менеджмент. Маркетинг
Проводилися виробничі наради колективу за підсумками роботи у 2020 році та І, ІІ, ІІІ кварталах 2021 року. На оперативних нарадах завідувачів відділів обговорювалися питання виконання планів роботи, вирішення поточних виробничих завдань, зміцнення трудової і виконавської дисципліни.
Господарське утримання бібліотеки
Постійно здійснювалося придбання канцтоварів, комплектуючих деталей для комп’ютерної техніки, ламп денного світла, мастики для приведення в належний стан підлоги приміщення бібліотеки. Використовувалися кошти на поточний ремонт ксероксів, заправку картриджів. Протягом опалювального сезону забезпечувалася робота модульної котельні. Проведене усунення затікань даху в приміщенні.
Директорка Людмила СТАСЮК