Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки

Діяльність

Звіт перед громадськістю про роботу Волинської державної

обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки

за 2020 рік

У 2020 році бібліотека позиціонувала себе як відкритий простір для освіти, навчання, дозвілля, комунікації громади міста та області. Соціокультурна діяльність книгозбірні була спрямована на розвиток читання, літературної компетенції, читацької активності та підвищення обізнаності громади, влади, суспільства про цінність та потенціал бібліотек. Продовжувалась робота з налагодження партнерств з активним громадським сектором Волині у різноманітних сферах – навчальних, дозвіллєвих, культурно-мистецьких, правоосвітніх, спортивних, рекреаційних, соціальних.

Було оголошено про початок Х обласного літературного конкурсу Неповторність. Численні літературно-мистецькі заходи спрямовувалися на популяризацію української та світової літератури і культури. Бібліотека активно долучалася до втілення соціальних проєктів. У результаті участі в міжнародному проєкті „Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги”, підтриманому Європейським Союзом за програмою House of Europe та реалізованого ВГО Українська бібліотечна асоціація” була створена „Школа арт-маркетингу для митців та музикантів”.

Певний період бібліотека працювала в умовах карантину в зв′язку з епідемією COVID-19. Обслуговування користувачів у приміщенні бібліотеки було тимчасово призупинене і переформатоване в обслуговування в онлайн-режимі. Доступними для зацікавлених осіб були інформаційно-бібліографічні послуги через службу „Віртуальна довідка”, електронний каталог, електронну пошту. До послуг користувачів була також інформація про діяльність книгозбірні, розміщена на власних веб ресурсах: сайті, блогах відділів, сторінках бібліотеки і бібліотекарів у соціальній мережі „Фейсбук” та „Інстаграм”. Повідомлення про діяльність бібліотеки публікувалися також на сайті управління культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації. Забезпечувалася реклама ресурсів і послуг, основних заходів бібліотеки.

За значний внесок у розбудову бібліотечної справи і популяризацію життєдіяльності Галшки Гулевичівни директорка Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки, заслужений працівник культури України стала лауреатом премії Галшки Гулевичівни. Нагорода започаткована для відзначення українських діячів у всіх галузях націє- і державотворення – політики, освіти та культури, людей, які проявляють себе у доброчинності й творчості.

Було проведено 12 онлайн-заходів з підвищення фахового рівня бібліотечних працівників області.

У звітному році бібліотекою у партнерстві з Волинським краєзнавчим музеєм підготовлено і видано „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2021 рік”. На відзначення 150-річчя від дня народження Лесі Українки, української поетеси, громадської діячки підготовлено та видано біобібліографічний покажчик „Леся Українка на сторінках періодичних видань Волині (1945–2020)” і методико-бібліографічні матеріали „Спинивши вічність, ожила в граніті”. Побачили світ методико-бібліографічні матеріали: „На крилах високої духовності” (до 150-річчя від дня народження А. Г. Лазарчука, українського художника, педагога, культурного діяча), „Веселий і тривожний світ Євгена Колодійчука” (до 80-річчя від дня народження українського письменника), „Дожити до власного імені” (до 60-річчя від дня народження Оксани Забужко, української письменниці), „Шляхом чуття і страждання” (до 125-річчя від дня народження Галини Орлівни, української письменниці). Видано статистичний збірник „Волинь бібліотечна в цифрах. 2019 рік”, методичні рекомендації „Пандемія COVID-19: нові формати діяльності бібліотек”, „Публічні бібліотеки Волині під час карантину”.

Розвиток та збереження ресурсів бібліотеки

Значна увага надавалася формуванню бібліотечного фонду, його належному збереженню, розкриттю та використанню. У 2020 р. надійшло 5877 прим. документів, вибуло 16087 прим. На 01.01.2021 р. бібліотечний фонд становить 796002 прим., з них книг – 566718 прим.

Бібліотека передплачувала 302 назви періодичних видань (208 журналів, 94 газет, у т.ч. 12 назв періодики – іноземними мовами). Однак в кошторисі не були закладені гроші на передплату періодичних видань на 2021 рік. Дирекцією було проведено адвокаційну кампанію спільно з ветеранами інформаційної сфери Волині щодо підготовки звернення-прохання до голови Волинської обласної ради Вахович І.М. про виділення коштів на передплату періодичних видань на І півріччя 2021 року (серпень 2020 року). Між бібліотеками області розподілено літературу, яка надійшла від Українського інституту книги за програмою поповнення бібліотечних фондів 15148 прим. (827 назв). Розподілено також 2320 прим. (19 назв) літератури, подарованої авторами, видавництвами, благодійними фондами. Всього за програмою УІК бібліотека отримала 319 назв книг для дорослої аудиторії. На основі системи автоматизації бібліотек ІРБІС здійснювалася наукова обробка документів. В електронний каталог книг внесено 2821 запис на нові надходження документів. Усього база складає 38692 записи. Поповнювалися електронні бази даних: періодичних видань та статей із них; назв періодичних видань, передплачених бібліотеками м. Луцька; документів іноземними мовами; нот та аудіовізуальних матеріалів; „Краєзнавство”; „Історична Волинь” (в консорціумі з Рівненською ОУНБ). Проводилася робота з організації карткових каталогів і картотек.

 

Робота із задоволення потреб користувачів у документах та інформації

Проводилося бібліотечно-бібліографічне обслуговування користувачів відповідно до їх запитів і потреб. Надавалася індивідуальна і групова інформація, зокрема, здійснене видання поточних бібліографічних списків на теми: „Соціальна політика. Соціальний захист в Україні”, „Європейська інтеграція: крок за кроком”, „Об’єднані територіальні громади: аспекти розвитку” та інші (всього за 9 темами). Проведено 4 універсальних днів інформації. Для медичних працівників області організовано 7 днів інформації, 4 дні спеціаліста, 2 перегляди літератури. У відділі міського абонементу надаються послуги для користувачів із продовження терміну користування книгами on-line та замовлення (резервування) книг через електронну адресу.

При відділі читальних залів продовжував функціонувати Пункт доступу громадян до інформації органів державної влади, за допомогою якого користувачі мали можливість отримати вільний доступ до джерел правової інформації у друкованому, так і в електронному вигляді. Упродовж року дистанційно надавалися правові консультації жителям в рамках проєкту із забезпечення безоплатної правової допомоги, що впроваджувався обласною організацією спілки юристів України.

Обслуговування користувачів в мережі Інтернет забезпечували Інтернет-центр та регіональний тренінговий центр. Упродовж року здійснювалося інформаційне обслуговування користувачів через мережу Інтернет відповідно до їх запитів.Задоволено 1626 тематичних запитів.Надавалися консультації новим користувачам та відвідувачам Інтернет-центру, користувачам Тренінг-центру в дні вільного відвідування. Підготовлено 8 вебліографічних матеріалів: „Він був душею фортепіано” (до 210-річчя від дня народження Ф. Шопена, польського композитора, піаніста), „Є.О. Патон – засновник вітчизняного мостобудування” (до 150-річчя від дня народження), „Оздоровчі та лікувальні властивості продуктів бджільництва” (20 травня – Всесвітній день бджіл), „Життя після Чорнобиля” (до Дня ліквідатора) та ін.

На сайті бібліотеки опубліковані: електронні варіанти „Календаря знаменних і пам’ятних дат Волині” на 2020 рік, переліку знаменних дат і медичний календар на 2021 рік, поточного бібліографічного покажчика „Література про Волинську область”, поточних бібліографічних списків: „Соціальна політика. Соціальний захист в Україні”, „Європейська інтеграція: крок за кроком”, „Об’єднані територіальні громади: аспекти розвитку”, „Сімейна медицина”, „У зоні особливої уваги: коронавірус”, „На допомогу практикуючому педіатру”, „На допомогу практикуючому хірургу”, „Організація охорони здоров’я”. Внесено нову інформацію про видання бібліотеки упродовж звітного періоду, доповнено розділи: „Віртуальні виставки”, „Нові надходження”. Щомісячно публікувалася інформація про план соціокультурних заходів в бібліотеці. Постійно відбувалося редагування та наповнення блогу „Навчаємося разом” (опубліковано 55 інформацій). Здійснювалося інформаційне наповнення сторінки бібліотеки у соціальній мережі Facebook.com (700 інформацій). Через службу „Віртуальна довідка” було надано послуги 23 віртуальним користувачам, для яких опубліковано інформацію за їх запитами.

Продовжувалася робота в проєкті Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого ЕБ „Культура України”. Було проскановано та передано до публікації 7 книг.

Упродовж року забезпечувалася активна робота структурного підрозділу відділу документів іноземними мовами – інформаційного центру „Вікно в Америку”. Тут проводилися презентації, підготовка до олімпіад, демонструвалися американські фільми, відбувалися й інші культурні заходи, які сприяли пізнанню культури США. Зокрема, відбувалися офлайн- і онлайн-засідання дитячого англомовного клубу „Kids Club”. Окрім того, раз на тиждень долучалися до Міжнародного онлайн-клубу спілкування англійською мовою з Семом Абрамсом, волонтером Корпусу Миру. 22 січня було проведено презентацію про проектну діяльність „Вікна в Америку” у Луцькому педагогічному коледжі. Відбулися 12 презентацій для викладачів англійської мови ЗОШ Волині, з них 4 – онлайн. За звітний період інформаційний центр „Вікно в Америку” відвідало 3254 користувачів. Цей проєкт продовжував справляти позитивні результати в цілому. Адже він й досі підтримується фінансово посольством США в Україні. Зокрема, 2020 року отримано та освоєно грант на суму 1250 доларів, завдяки якому було придбано 19 книг, 3 гри, 4 упаковки карток для вивчення англійської мови, 4 нові картриджі, рекламні банери, 10 стільців, канцтовари та ін.

Певна робота проводилася в центрі європейської інформації. Низка заходів та публікацій була присвячена Дню Європи. Заступником директора з питань інформатизації Рибачук Н.В. підготовлено онлайн-екскурс в 15 річну історію діяльності центру Європейської інформації. 14-го та 15-го травня відбулися онлайн-дебати. Учасники, члени дебатного клубу, який діє при бібліотеці, дискутували на теми проникнення та інтеграції окремих культур в європейський культурний простір та прав етнічних та національних меншин. Увазі користувачів представлено онлайн-екскурсії бібліотеками та країнами Європи, віртуальні виставки книг та грамплатівок європейських гуртів, тематичний огляд „Кухні європейських країн” та ін. Європейський день протидії торгівлі людьми був відзначений переглядом документальної стрічки Моріом” (Швейцарія) режисерів Франчески Скалісі та Марка Олекси. На відзначення Дня Гідності та Свободи відбувся перегляд та обговорення фільму „Євромайдан. Чорновий монтаж”. У рамках проєкту „Осінній вернісаж” відбулися майстер-класи „Мій домашній улюбленець” та „Спогади про літо” для учасників Євроклубів ЛНВК № 7, Луцької ЗОШ № 22 та Луцького ліцею №3.

На базі книгозбірні продовжувала роботу аудіобібліотека для людей з вадами зору, організована спільно з громадською організацією інвалідів „Стимул”. Для цієї категорії користувачів представлена виставка книг шрифтом Брайля „Торкаючись-читаю”. Всього у фондах бібліотеки – понад 85 примірників книг для незрячих.

Соціокультурна діяльність бібліотеки

Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки – потужний дозвіллєвий, соціокультурний центр для жителів громади, головною функцією якого є промоція читання, організація неформального спілкування користувачів завдяки активнодіючим клубам, що функціонують при бібліотеці, репрезентація бібліотечних послуг та ресурсів. Книгозбірня є локацією для проведення навчальних семінарів, тренінгів, правоосвітніх заходів ініційованих як бібліотекою, так і організованих спільно з громадським сектором Волині та за підтримки партнерських організацій. У 2020 році працівниками бібліотеки було організовано 201 (93 з них онлайн) різноманітних за тематикою й форматом соціокультурних заходів – літературних вечорів, круглих столів, вечорів пам’яті, літературних, мистецьких, правових годин. Це дозволило виявити нові форми промоції літератури та читання – як традиційні, так інтерактивні, поширювати нові знання та компетентності, заявити про себе широкому загалу.

У звітному році Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки продовжувала свою діяльність у сфері правопросвітництва та організації заходів щодо правової освіти населення. У питаннях правової освіти населення бібліотека співпрацювала з Волинською обласною організацією Спілки юристів України, Регіональним та Луцьким місцевим центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги, регіональним представництвом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області. Зокрема, за участі представника Уповноваженого з прав людини у Волинській області Любові Сітовської та регіонального координатора із зв’язків з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області Віталія Єлова було проведено ряд заходів. Так, правоосвітній захід „Ромська мрія”, онлайн-семінар на тему „Від мови ворожнечі до порушення прав дітей”, інформаційно-правова година „Конституція України – основа демократії”, перегляд та обговорення документальної стрічки „Моріом” (Швейцарія) режисерів Франчески Скалісі та Марка Олекси. До Міжнародного дня пам’яті про нацистський геноцид ромів відкрита виставка творчих робіт учнів Липлянської спеціальної школи-інтернату. З нагоди Міжнародної акції „16 днів проти насильства”, у Міжнародний день за ліквідацію насильства проти жінок, та в межах XVII Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA відбувся „круглий стіл” онлайн із питань протидії гендернозумовленому, домашньому насильству, в якому взяла участь завідувачка відділу читальних залів, керівниця кіноклубу Docudays UA при Волинській ДОУНБ імені Олени Пчілки Жанна Литвина. Головними спікерами події були завідувачка кафедри політології, управління та державної безпеки факультету історії, політології та національної безпеки Волинського національного університету імені Лесі Українки, голова „Гендерного центру Волині” Оксана Ярош, юрист, національний експерт і тренер із запобігання та протидії домашньому та гендернозумовленому насильству, голова громадської організації „Велес” Віктор Вальчук, начальник відділу управління превентивної діяльності Головного управління поліції у Волинській області Валерій Чоботан, начальник сектору ювенальної превенції Головного управління поліції у Волинській області Інна Остапович, керівниця відділу сім’ї та молоді департаменту сім’ї, молоді та спорту Луцької міської ради Заріна Дацик, журналістка Аріна Крапка та працівниця Волинського обласного центру соціально-психологічної допомоги Тетяна Склезь. У рамках XVII Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA відбувся показ фільму польського режисера Лукаша Чайки „Про звірів та людей” (2019), який через історію Варшавського зоопарку розповів про Голокост Другої світової війни. Участь в обговоренні взяли Оксана Сущук, директорка Ківерцівського краєзнавчого музею, голова Волинської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, кандидатка історичних наук, координаторка проєкту „Захистимо пам’ять”, Ханна Матусовська, член правління іудейської ортодоксальної громади м. Луцька, Любов Сітовська, регіональна представниця Уповноваженого Верховної Ради з прав людини у Волинській області, директорка бібліотеки, заслужений працівник культури України Людмила Стасюк.

Формування у молодого покоління патріотичної свідомості, готовності до виконання громадянського і конституційного обов’язку із захисту національних інтересів, територіальної цілісності, незалежності України займає чільне місце в концепції національно-патріотичного виховання. Бібліотека традиційно надає увагу увагу заходам з формування ціннісних орієнтирів та утвердженню національно-патріотичної свідомості громадян, поваги до народних звичаїв, традицій, національних цінностей українського народу. „Соборна. Незалежна. Український шлях до незалежності” – під такою назвою відбулася історична година до Дня Соборності України. Захід пройшов за участі Олександра Дем’янюка, доктора історичних наук, професора, проректора з науково-педагогічної роботи та моніторингу якості освіти Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти. Присутніх було ознайомлено з історичними подіями, які сприяли об’єднанню УНР та ЗУНР, проголошенням Акту Злуки та його історичним значенням. Відбувся перегляд фільму з серії „20 кроків до мрії: Акт Злуки” (Національна телекомпанія України). Героям Небесної Сотні присвячувалася година-реквієм „Небесна сотня: герої не вмирають”. Спогадами про загиблого брата Василя Мойсея поділився отець Роман, настоятель храму села Небіжка. Олена Стрельбіцька розповіла про свого двоюрідного брата Сергія Байдовського. Учасниками години – реквієму були також батько Василя Мойсея Михайло Іванович та мама Сергія Байдовського – Марія Євгенівна. Захід відбувся у партнерстві з Луцьким педагогічним коледжем та за сприяння викладача суспільних дисциплін Анатолія Кравця. Пісню „Мамо, не плач” виконала студентка Богдана Кизицька. Лемківська пісня „Плине кача”, яка є неофіційним гімном Небесної Сотні, линула у виконанні Олексія Демчука. Театралізовану сценку показали Юлія Гурин та Артур Сухацький. Музичні виступи підготувала викладач Надія Павлюк.

На вшанування пам’яті активного учасника Другої світової війни, воїна і вчителя Іллі Сизонця, проведено вечір-спогад. Про бойовий подвиг ветерана, який, розпочавши бойовий шлях із-під стін міста-фортеці Бреста, пройшов партизанськими шляхами Білорусі та північної Волині, розповідали Микола Якименко, власний кореспондент газети „Голос України”, Олександр Дем’янюк, доктор історичних наук; Геннадій Бондаренко, кандидат історичних наук, голова обласної організації Національної спілки краєзнавців України. Про стійкість і мудрість ветерана говорили на вечорі бойові побратими, учасники Другої світової війни Олексій Ліхтарович; учасник партизанського руху, розвідник Іван Глущук та ветеран галузі культури Іван Дордюк. Про батька як наставника згадувала його донька Тамара Калинович. Ініціатор проведення вечора-заслужений працівник культури України Геннадій Гулько. Презентація книги волинських науковців Олександра Дем’янюка та Анатолія Кравця „Волинські вояки на захисті територіальної цілісності України (2014-2017)” зібрала в стінах бібліотеки науковців, викладачів навчальних закладів, студентську молодь та бібліотечних працівників. Книга містить біографічні нариси та спогади 91 учасника антитерористичної операції, що боронили суверенітет та територіальну цілісність України в 2014-2017 роках. У презентації взяли участь Геннадій Бондаренко, кандидат історичних наук, професор кафедри документознавства і музейної справи Волинського національного університету імені Лесі Українки, голова Волинської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, який разом із доктором історичних наук зі Львова Андрієм Харуком був рецензентом видання. Репрезентували власний доробок автори видання – Олександр Дем’янюк, доктор історичних наук, проректор з науково-педагогічної роботи та моніторингу якості освіти Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти та Анатолій Кравець, викладач Луцького педагогічного коледжу, керівник клубу „Всесвіт”. Про Володимира Рожка – знаного на Волині дослідника церковної історії Великої Волині, архівіста згадували під час проведення вечора-пам’яті. Прозвучали улюблені поезії Володимира Євтуховича, а також твори з його власного поетичного доробку. 30-й річниці з часу виходу першого номера Луцької міської газети „Народна трибуна” був присвячений вечір, який відбувся в бібліотеці. Спогадами про нелегкі роки становлення часопису та досягненнями на шляху процесу демократизації суспільства поділилася вдова редактора, заслуженого журналіста України Івана Корсака Марія Іванівна. Найяскравішою сторінкою творчої діяльності назвали роки роботи в часописі запрошені на вечір Надія Гуменюк, Клава Корецька, Андрій Криштальський. Учасники імпрези мали можливість оглянути виставку газетних матеріалів „Народна трибуна – літописець національно-демократичного відродження Волині”. Полтавчанин Віталій Запека, письменник, фотохудожник, учасник АТО презентував у Луцьку свої нові романи про події на Сході „Цуцик” та „Герої, херої та не дуже”. „Небесна сотня – літопис нашої пам’яті” – під такою назвою проведена година-реквієм, присвячена 6-ій річниці подій на Майдані. Під час заходу було вшановано подвиг волинян – Василя Мойсея, Едуарда Гриневича, Сергія Байдовського, Івана Тарасюка, Олександра Бадери, Юрія Сидорука, Віктора Хом’яка. Головною частиною години-реквієму стало спілкування з рідними волинських героїв – батьком Василя Мойсея Михайлом Івановичем та його братом Романом, священником села Небіжка, Оленою Стрільбіцькою, двоюрідною сестрою Сергія Байдовського. Зустріч із заслуженим працівником культури України Ростиславом Кушніруком мала назву: „Піснями встелена дорога”. Ростислав Григорович – знана на Волині людина, лауреат премій імені Миколи Куделі та „Одержимість” Волинського відділення Українського фонду культури, учасник подій утвердження незалежності на Волині та в Луцьку. Саме він об’єднав патріотів із співочою душею та вірою в незалежний шлях Української держави в колектив „Посвіт”, який перший на Волині виконав гімн „Ще не вмерла України…”, був учасником усіх мітингів, які організовувалися у Луцьку у 1989-1991 роках. До дня Гідності і Свободи в межах Кіноклубу Docudays UA відбувся показ документального проекту „Євромайдан. Чорновий монтаж”, який поєднав роботи багатьох українських документалістів, що знімали й щоденне життя, і найгарячіші моменти українського протесту. З матеріалами експозиції „Народна війна”, відкриття якої було приурочене до Дня захисника України можуть і сьогодні ознайомитися відвідувачі книгозбірні. На основі архівних документів була подана статистика визвольного руху 1917-1932 рр.: кількість підпільних організацій, повстанських загонів, збройних повстань що спростовує твердження деяких вітчизняних і зарубіжних політиків про те, що незалежність дісталася нашому народові випадково, внаслідок збігу певних геополітичних обставин.

Щороку в приміщенні книгозбірні відбувається безліч мистецьких подій. Сьогодні бібліотека є своєрідним виставковим арт-простором, де народжуються і реалізуються творчі ідеї, популяризуються твори мистецтва як професійних художників, так і молодих митців, різних за напрямками і стилями. Соціокультурна діяльність відзначилася різноманітними заходами. Продовжувалося розкриття творчих здібностей та здобутків користувачів через організацію мистецьких виставок, презентацій. Так, у рамках проєкту „Мистецький салон” увазі користувачів було запропоновано виставку художніх робіт „Кольорові історії” вихованців студії „Артишок”, де представлений доробок 21 учня (керівник Анастасія Вовк). У святі відкриття взяла участь і виступила засновниця студії, відома в Україні мисткиня, художниця Зеновія Рубан. Вихованці студії мали можливість долучитися до святкового майстер-класу „Три метри живопису”, взяти участь у фотосесіях біля живописних робіт. У жовтні відбулося відкриття четвертої виставки картин „Літоосені тепла палітра” самодіяльної волинської художниці Світлани Луцюк із села Баїв, на якій було представлено близько 40 робіт різної тематики. В актовій залі бібліотеки було втілено в життя музично-методичний проєкт „LISTEN”, який об’єднав юних музикантів. Останні говорили про написання власних пісень, складності роботи у дуетах, гуртах та великих колективах. Молоді виконавці співали про самотність під укулеле, виконували у супроводі фортепіано авторські музичні твори. На відзначення 210-річчя від дня народження Фредеріка Шопена, видатного польського композитора, піаніста зі світовим іменем, який залишив у спадщину людству справжню енциклопедію фортепіано було проведено музичну годину „Під знаком любові та музики”. Розповідь ведучих була проілюстрована вальсами Шопена у виконанні вихованців дитячої музичної школи №1 імені Фредеріка Шопена. Вокальний твір Шопена „Бажання” („Якби у небі сонечком стала”) на слова Стефана Вітвіцького прозвучав польською мовою у виконанні студентки Волинського національного університету імені Лесі Українки Оксани Бардабуш. Для студентів кафедри образотворчого мистецтва та дизайну факультету культури і мистецтв Волинського національного університету імені Лесі Українки було проведено пізнавальний вечір-портрет „Світ краси Катерини Білокур”, присвячений 120-річчю від дня народження української художниці. Захід супроводжувався розгорнутою книжковою виставкою. Під час мистецької години присутні переглянули уривки з документальних фільмів із спогадами про талановиту художницю. Для студентів Волинського коледжу культури і мистецтв ім. І.Ф. Стравінського та Волинського державного університету ім. Лесі Українки, кафедри образотворчого мистецтва було проведено тренінги в рамках „Школи арт-маркетингу для митців та музикантів”. Своїми ідеями зі студентами ділилися запрошені модератори заходу Бугайчук Антон, журналіст, політолог та Ніка Міщук.

Протягом 2020 року бібліотекою було ініційовано низку літературних подій. „Сцена – мій кумир, театр – священний храм для мене” – літературний вечір під такою назвою присвячувався 175-ій річниці від дня народження видатного українського письменника, актора, одного з корифеїв національного професійного театру Івана Карпенка-Карого (Тобілевича). Під час заходу був показаний уривок із вистави „Безталанна” у виконанні народного артиста України Олександра Якимчука, акторів Ярослава Абрамюка та В’ячеслава Погудіна. Бібліотека стала місцем проведення вечора „Країна мудрості і гострого слова Євгена Колодійчука”, присвяченого 80-ій річниці від дня народження письменника-гумориста, уродженця села Марія-Воля Володимир-Волинського району. Дружина Євгена Колодійчука передала частину особистої бібліотеки нашій бібліотеці. Подарунок зберігається у вигляді окремої колекції. „Незгасне полум’я любові до України: дарунок уродженця села Люб’язь, представника української діаспори в Америці Михайла Гереця – головній бібліотеці Волині” – під такою назвою відбулася презентація колекції книг, що поповнила фонд рідкісної книги книгозбірні. Із 2019 року головна бібліотека Волині підтримує тісні зв’язки з діячем української діаспори в Сполучених Штатах Америки, уродженцем села Люб’язь Любешівського району Михайлом Герецем. За посередництва Андрія Бондарчука, народного депутата Верховної Ради України першого демократичного скликання, члена Національної спілки письменників України були налагоджені зв’язки бібліотеки з співвітчизником та вирішено питання щодо передачі власної книжкової колекції пана Михайла для головної бібліотеки Волині. У 2019 році сім’я Гереців надіслали в бібліотеку 124 примірники книг, а в 2020 році їх колекція у фондах бібліотеки поповнилася ще на 53 одиниці. У презентації взяли участь і виступили: Андрій Бондарчук, політик, письменник, народний депутат України І демократичного скликання, що сприяв у передачі колекції; Петро Троневич, відомий дослідник, краєзнавець, який досліджував історію роду Гереців в архівах Луцька, Рівного, Пінська; Ніна Ходачинська, нотаріус, уродженка с. Люб’язь, яка побувала в гостях у родини Гереців у США; Олена Бірюліна, завідувачка музею Луцького братства. Напередодні 95 річного ювілею, в грудні, Михайла Гереця презентовано колекцію книг, подарованих родиною Аллою Легкою-Герець і Михайлом Герецем для книгозбірні та її користувачів „Михайло і Алла Гереці: з Україною в серці”. З нагоди 25-річчя від дня відкриття пам’ятника Тарасові Шевченку в Луцьку відбувся VІІІ поетичний марафон „Читаємо Шевченка разом”, в якому взяли участь понад 70 учасників, представників громадських організацій, творчих колективів та окремих лучан. Бібліотека вшанувала пам’ять видатних представниць вітчизняного сподвижництва в ім’я української ідеї Олени Пчілки та Олени Теліги. З нагоди 171-ої річниці від дня народження Олени Пчілки (Ольги Петрівни Косач-Драгоманової) відбулася літературна година „Олена Пчілка та Олена Теліга: високо-виховна місія української жінки”. Під час заходу йшла мова про спорідненість доль цих видатних жінок України, спільність їх національного духу. Привітав учасників літературної години депутат обласної ради Олександр Пирожик. Долучилися до участі в літературній годині члени громадської організації „Волинська ветеранська спілка політв’язнів і репресованих”. На вшанування пам’яті видатної письменниці, етнографа, фольклориста, громадської діячки – Ольги Петрівни Драгоманової-Косач було проведено годину-реквієм „Будемо розмовляти по-українському”. Літературна година „Леся Українка: мандрівка серця” з нагоди 149-ої річниці від дня народження була присвячена життєвим і творчим подорожам великої поетеси. Зустріч із заслуженим журналістом України, письменником, редактором газети „Вісник+К°” Євгеном Хотимчуком. Колегу привітали письменники Віктор Вербич, Сергій Цюриць, Володимир Лис. Модератором творчої імпрези був Володимир Карпук, політик, депутат Верховної Ради України двох скликань, заслужений лікар України. До слова привітання доєдналися близький товариш Ростислав Іванов, Оксана Бубенщикова, редакторка газети „Твій вибір”, авторка публікацій про життя і творчість письменника, Костянтин Гарбарчук, журналіст видання „Газета Волинь”. Твори Євгена Хотимчука звучали у виконанні Лариси Зеленової, заслуженої артистки України. Під час зустрічі відбувся сольний виступ народного артиста України Василя Чепелюка. 274-ій річниці від дня народження Тадеуша Костюшка, польського полководця, патріота у бібліотеці була присвячена година історичного портрету „Польща – його ім’я”. Під час імпрези виступили Ніна Поремська, голова Товариства польської культури імені Тадеуша Костюшка, Людмила Стасюк, директорка бібліотеки, заслужений працівник культури України. У рамках циклу поетичний калейдоскоп „Літературні обрії” у Волинському обласному госпіталі для інвалідів війни організовано літературно-музичні вечорниці „Три празники в гості”. Для проведення цього заходу були залучені вокалісти студії „Лісова пісня” при Палаці учнівської молоді (керівник О. Киричук), учні Луцької ДМШ № 3 та № 2. За участі працівників та користувачів бібліотеки під час карантину було проведено онлайн години поезії „Нічого кращого немає, як тая мати молодая з своїм дитяточком” (до Дня матері), „І горіла земля під ногами ” (до Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні). Працівники відділу міського абонементу започаткували, організували та провели онлайн-зустрічі з українською письменницею, перекладачем, журналістом, педагогом Мілою Іванцовою (м.Київ) та письменником, ветераном АТО, патріотом України Максимом Петренком (м.Київ).

До Дня енергетика, який в Україні щорічно відзначають 22 грудня, відбувся День спеціаліста Енергоефективність та відновлювані джерела енергії”. Головний інженер бібліотеки М. Заліщук висвітлив питання енергозбереження, яке належить до пріоритетних напрямків не лише на державному рівні, а й на рівні кожної окремо взятої родини. Висвітлено також основні енергозберігаючі технології, які широко використовуються у побуті, проведено розрахунок за умови впровадження ресурсозберігаючих технологій у нашій установі. Завідувач відділу Т. Яцюк розкрила тему: „Відновлювана енергетика в Україні та Європі.

У 2020 році у зв’язку з поширенням пандемії коронавірусу, запровадженням карантинних заходів працівники відділу наукової медичної літератури особливу увагу відводили вдосконаленню якості бібліотечно-інформаційного забезпечення медичної науки і практики, пошуку та впровадженню новітніх прогресивних бібліотечних технологій, розширенню спектру бібліотечно-бібліографічних послуг, кінцевою метою якого було забезпечення наукової та практичної діяльності всіх категорій медичних працівників. У співпраці з лікарем Сергієм Левчуком, завідувачем відділу промоції здорового способу життя КП „Волинського обласного центру здоров’я” проведено заходи на медичну тему. З слухачами Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти відбулася медична година „Паління: мода чи хвороба”. Спілкування з учителями супроводжувалося демонстрацією слайдів, відеороликів про шкідливість паління сигарет, кальяну, „вейлів”, згубний вплив на організм підлітків та виховання у дітей бережливого ставлення до свого здоров'я. У рамках Школи здорового способу життя” (спільний проєкт з територіальним центром соціального обслуговування населення) було проведено медичні години „Інсульт: хвороба століття чи розплата за легковажність”, „Коронавірус: що необхідно знати”. Відвідувачі отримали змістовні відповіді на свої запитання. Лікар і учасники заходу, експромтом читали вірші, співали пісні.

У рамках проєкту „Пройдімося рідним містом! проведено екскурсію за маршрутом: Бібліотека – Пам’ятник Анні Ярославні – Будинок скульптора М. Голованя – Екскурсія річкою Стир на катері.

Продовжувалася активна клубна діяльність. Дебатний клуб „Інтелектуальна толока” витступив ініціатором багатьох креативних заходів – дебатних шкіл та ігор, турнірів, тренінгів. Дебатний турнір „Волинська толока 2020” відбувався з дотриманням всіх санітарних норм, формат заходу передбачав офлайн зустрічі онлайн спілкування дебатерів. Кіноклуб Docudays UA організовував покази документальних фільмів присвячених суспільно важливим подіям у житті суспільства. До настання карантину відбувалися засідання „Клубу спортивного бриджу”, клубу шанувальників української літератури „Золоте покоління”. У січні бібліотека була місцем проведення чемпіонату області з шашок серед осіб з вадами зору та слуху.

Протягом 2020 року у відділах бібліотеки було організовано 181 книжкову виставку. На відзначення Дня захисника України презентовано книжкову виставку „День захисника України: традиції, історія та національна пам'ять”. Книжкова експозиція була подана блоками: „Запорізькі козаки - захисники рідної землі”, „УПА - відповідь нескореного народу”, „Захисник Вітчизни – гордість народу, відвага, мужність, честь”. У презентації взяли участь Ростислав Кушнірук, член ради обласної організації Всеукраїнського товариства „Просвіта”, заслужений працівник культури України; Юрій Щербик, учасник АТО-ООС, бард, автор літературних збірок „Небо Донбасу”, „На лінії невидимих фронтів” та „Рано жити майбутнім”. Виставкова діяльність відділу читальних залів представлена тематичними блоками „Правова свідомість і правова культура” (підготовлені книжкові виставки та тематичні полиці „Права дитини: міжнародні стандарти та національні гарантії” (1 червня – Міжнародний День захисту дітей), „Європейські стандарти і права людини: український контекст” (10 грудня – День прав людини), „Протидія торгівлі людьми як питання забезпечення людської безпеки” (18 жовтня – Європейський день боротьби із торгівлею людьми) та ін. Цикл книжкових виставок „Історична правда” знайомив користувачів з важливими історичними подіями в житті держави („Крути – символ національної честі” (до Дня пам’яті Героїв Крут), „Нам берегти тебе, Соборну і єдину, і нам твою історію творить!” (до дня Соборності України). Цикл виставок національно-патріотичного спрямування „Сила нескорених” яскраво доповнював низку заходів відповідної тематики – „Герої не вмирають. Просто йдуть з Майдану – в небо. В лицарі – зі смерті…” (20 лютого – День Героїв Небесної Сотні), „Навіки слава Україні, героям слава на віки» (14 жовтня – День захисника України, День Українського козацтва). Цикл книжкових виставок „Здорова нація – здорове майбутнє” популяризував літературу щодо запобігання небезпечних захворювань „Здоров’я людини – багатство нації” (7 квітня – Всесвітній день здоров’я), „Майбутнє вільне від наркотиків” (26 червня – Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотичними засобами та їхнім незаконним обігом), „СНІД – страшний супутник людства” (1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДОМ).

Для популяризації краєзнавчих документів працівники відділу краєзнавчої роботи використовували виставку нових надходжень „Книги волинських видавництв”, яка рекламує усі краєзнавчі документи, що надійшли останнім часом до бібліотеки за місцевим обов’язковим примірником та з інших джерел. Увазі користувачів запропоновано постійнодіючі виставки: „Волинь – моя маленька Батьківщина”, „Леся Українка і родина Косачів в українському і світовому часопросторі”, „Волинська кров на вівтарі свободи” (до дня вшанування пам’яті лучан, які загинули під час антитерористичної операції на Сході України), „Волинь: інвестиційний портрет краю”. Відвідувачам були запропоновані книжкові виставки краєзнавчої тематики: „Надія Гуменюк і Володимир Лис: спільна творча доля під знаком таланту”, „Алла Дмитренко – український науковець та етнолог” (до 60-річчя від дня народження), „Скарби Волині в дослідженнях Григорія Охріменка” (до 70-річчя від дня народження українського археолога), „Бібліотека – море книг, бібліотека – храм науки…” (до 80-річчя від часу створення Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки), „Микола Жулинський – видатний український державник” (до 80-річчя від дня народження) та ін.

У відділі міського абонементу експонується постійно діючі виставки: „Слово – то мудростіпромінь, слово – то думка людська”, „Слово об’єднує Україну” та виставка літератури „Сучасна література: імена, книги, відзнаки”. Увазі користувачів було запропоновано цикл книжкових виставок „Літературний календар”, такі як: „Юрій Андрухович: „Творчість – це вічний пошук”(до 60-річчя від дня народження), „Нам треба жити кожним днем. Не ждать омріяної дати. Горіть сьогоднішнім вогнем…” (до 90-річчя від народження Л. Костенко, української письменниці) та інші.

Щомісяця організовувалися книжкові виставки до ювілейних і пам’ятних дат: з питань образотворчого мистецтва: „Славетний ілюстратор української книги” (до 90-річчя від дня народження Георгія Якутовича, українського художника, графіка, лауреата Державної премії ім. Т. Г. Шевченка), „Обереги мистецтва Лідії Спаської” (до 110-річчя від дня народження української художниці), „Класик українського різьбярства” (до 95-річчя від дня народження Дмитра Шкрібляка) тощо, з питань музичного мистецтва: „Василь Верховинець – теоретик українського народного танцю” (до 140-річчя від дня народження), „Климент Квітка – український музикознавець та фольклорист” (до 140-річчя від дня народження), „Він був душею фортепіано” (до 210-річчя від дня народження Фредеріка Шопена, польського композитора, піаніста), „Мелодія, що варта цілого життя” (до 205-річчя від дня народження Михайла Вербицького, українського композитора, громадського діяча, автора гімну України) та ін.

Книжкові виставки відділу виробничої літератури присвячувалися питанням енергозбереження, пожежної безпеки, аграрним питанням. Поповнювалися відповідною літературою і періодикою постійно діючі книжкові виставки „Енергозбереження як складова енергетичної безпеки України”, „Земля – національне багатство України”, „В країні медоносних бджіл”, „Цікаве в періодиці”, „Пожежна безпека та охорона праці” та новими експонатами виставка-інсталяція „Повернуті із забуття”. Особливістю роботи впродовж року була та обставина, що низка тематичних експозицій була представлена в онлайн, у форматі тематичних віртуальних виставок.

Визначальним для цього року було широке використання електронних ресурсів для популяризації книжкових, періодичних видань, творчої діяльності книгозбірні. На сайті бібліотеки, блогах відділів, професійних бібліотечних сторінках в соціальних мережах були широко представлені нові надходження літератури та віртуальні тематичні виставки. Робота бібліотеки знаходила відображення в новинах обласного радіо, телебачення, на сторінках електронних видань, популяризувалася на сторінках всеукраїнських і обласних друкованих видань Директорка бібліотека, заслужений працівник культури України Людмила Стасюк неодноразово була учасницею тематичних зустрічей в етері регіонального радіо та телебачення, що стосувалися роботи книгозбірні. Актуальними були зустрічі, де висвітлювалася діяльність бібліотеки під час карантину та з нагоди ювілею Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки. У червні, напередодні відзначення 80-річчя від дня створення бібліотеки Людмила Антонівна була гостею „UA: Українського радіо Луцьк”. У вересні під час передачі „Тема дня” („Суспільне Волинь”), учасником якої була директорка бібліотеки, йшла мова про діяльність бібліотеки в період карантину та що змінив цей період в роботі установи. Під час карантину, у травні, заступник директора з наукової роботи Євгенія Євтушок давала інтерв’ю про роботу бібліотеки імені Олени Пчілки в період пандемії „UA: Українське радіо Луцьк”. Головний бібліотекар відділу наукової медичної літератури Ольга Батуринська була учасником прямого ефіру „UA: Українського радіо Луцьк” по темі „Сімейна медицина”. Правоосвітня діяльність бібліотеки відображалася на професійних сторінках партнерських організацій – Регіонального центру з безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області, представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області, офіційній сторінці Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Підготовлено відеоматеріали „Із всеукраїнським днем бібліотек – 2020!” (до Всеукраїнського дня бібліотек), презентації до Дня вишиванки та про діяльності Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки.

Наукова діяльність

Директорка бібліотека, заслужений працівник культури України Людмила Стасюк – учасник науково-практичного семінару, присвяченого Всеукраїнському дню бібліотек „Сучасні бібліотеки – скарбниці інформації для широкого кола користувачів” (Луцький інститут розвитку людини Університету „Україна”) та V Всеукраїнських Косачівських читань „Освіта та виховання в родині Косачів”, приурочених 150-річчю від дня народження Андроника Лазарчука та Лесі Українки Волинський інститут післядипломної педагогічної освіти, Волинська обласна організація національної спілки краєзнавців). Працівники відділу наукової медичної літератури брали участь у підготовці покажчика „Інформаційні та бібліографічні видання медичних бібліотек України (1934-І півріччя 2020р.)” ( Інформаційні та бібліографічні видання медичних бібліотек України (1934-І півріччя 2020р.). Ч.2.2 / упоряд.: Л. Є. Корнілова, Л.І.Самчук ; Нац. Наук. мед. бібліотека України. – Київ, 2020. – 132 с. – До 90-річчя Національної наукової медичної бібліотеки України.).

 

Бібліотека – науково-методичний центр

Протягом звітного року управлінню культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації надавалися інформації: про діяльність бібліотечних установ області з реалізації Стратегії подолання бідності; про наявність у фондах публічних бібліотек Волинської області літератури мовами національних меншин; про участь бібліотек області у Всеукраїнській акції „Бібліотека українського воїна”; про заходи щодо реалізації Концепції реформування системи забезпечення населення культурними послугами; про заповнення електронних анкет, що надають публічні сервіси та послуги у сфері культури; про збереження і розвиток публічних бібліотек Волинської області в умовах децентралізації; про перелік відібраних бібліотек, які отримають книжкові видання для поповнення бібліотечних фондів у 2020 році; про розподіл придбаної книжкової продукції між відібраними бібліотеками розміщеними на території області у 2020 році; щодо покриття сіл волоконно-оптичними мережами; щодо звернення народного депутата України Констанкевич І. М.; інформацію стосовно координації передачі у комунальну власність територіальних громад бібліотечних установ, що є спільною власністю територіальних громад районів. Здійснювався моніторинг стану забезпечення бібліотек області періодичними виданнями і книжковою продукцією. Працівники науково-методичного відділу приймали річні статистичні звіти бібліотек області за формами 6-нк, 80-а-рвк, на підставі узагальнених даних підготовлено зведені форми для Міністерства культури та інформаційної політики України, обласного управління статистики, Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого. Здійснено аналіз звітів бібліотек області у ЕСМаР – електронній системі моніторингу базової мережі публічних бібліотек України. Внесено зміни у реєстр електронної системи звітності про бібліотеки ОТГ.

Протягом року велася сторінка „Методисти Волині” в соціальній мережі Facebook, проводився моніторинг діяльності Піар-клубу бібліотек ОТГ Волині. Блог науково-методичного відділу поповнився новими сторінками: „Методисти рекомендують”, „Законодавчі новації”. Створено сторінку методистів в соціальній мережі Instagram.

Карантин, запроваджений на території країни, вніс корективи в діяльність бібліотечних установ області. Бібліотеки стали працювати по-іншому, а саме – дистанційно, використовуючи нові формати в роботі. Волинська ДОУНБ ім. Олени Пчілки протягом звітного року продовжувала організовувати навчання для бібліотечних працівників області в онлайн-форматі. 14 квітня було проведено онлайн-діалог „Робота бібліотек області в умовах карантину”. Під час заходу порушувались проблемні питання безпеки бібліотек, дотримання необхідних гігієнічних вимог користувачами та бібліотекарями після закінчення карантину на COVID-19. Відбувся плідний обмін думками щодо організації віддаленої роботи з користувачами під час дії карантину, використання соціальних мереж для популяризації книги (51 учасник). За участі Валерія Дмитрука, заступника начальника управління культури, з питань релігій та національностей – начальника відділу регіональної політики та фінансового забезпечення облдержадміністрацій 28 квітня відбувся онлайн-діалог на тему „Пандемія COVID-19: нові формати діяльності бібліотек”. Бібліотекарів області було ознайомлено з методичними рекомендаціями, підготовленими з урахуванням кращого досвіду українських та зарубіжних бібліотек, з формами та методами бібліотечної діяльності в період пандемії COVID-19, з безкоштовними навчальними онлайн-курсами для підвищення свого професійного рівня. Бібліотечні працівники області поділилися досвідом популяризації своїх ресурсів в соціальних мережах (71 учасник центральних районних, міськихбібліотек, публічних бібліотек ОТГ). „Діяльність публічних бібліотек Волині під час карантину: обмін думками та пропозиціями” – під такою назвою 12 травня відбулося онлайн-спілкування, до якого долучилися 73 представники центральних районних, міських бібліотек, публічних бібліотек ОТГ. Під час спілкування обговорювалися важливі питання діяльності бібліотек в період карантину.

Ефективною комплексною формою підвищення професійного рівня бібліотечних працівників області залишалися семінари, під час яких бібліотечні працівники отримували теоретичні знання і методичні поради з актуальних тем із практичним ознайомленням. 27 жовтня відбувсяонлайн-семінар на тему: „Інформаційні ресурси, продукти і послуги публічних бібліотек: питання та використання”. В заході взяли участь 50 бібліотечних працівників централізованих бібліотечних систем та об’єднаних територіальних громад області. Зі вступним словом до учасників семінару звернулася директорка бібліотеки, заслужений працівник культури Людмила Стасюк. У своєму виступі вона зупинилася на реорганізації базової мережі бібліотек Волині та завданнях бібліотек щодо реалізації прав населення на обслуговування книгою в умовах ОТГ. Розмову продовжив Валерій Дмитрук, заступник начальника управління – начальник відділу регіональної політики та фінансового забезпечення управління культури, з питань релігії та національностей Волинської обласної державної адміністрації, який зосередив увагу на дотриманні державних соціальних нормативів при обранні моделей функціонування бібліотек в ОТГ. Під час семінару також розглядалися такі питання: організація та використання електронних інформаційних ресурсів в бібліотеці; інформаційні ресурси, продукти і послуги та їх облік в бібліотеці; сучасні електронні сервіси, які можуть використовувати у своїй роботі та навчанні бібліотечні працівники.

Сучасні процеси децентралізації, що відбуваються в нашій державі, вимагають перегляду пріоритетів у роботі бібліотек. Зміни звичного способу діяльності бібліотек стали життєво необхідними, адже це єдиний, реальний крок для швидкої адаптації бібліотеки в громаді. Про впровадження інноваційних ідей для розвитку бібліотек в об’єднаних територіальних громадах йшла мова під час онлайн-семінару, який відбувся 20 серпня. В заході взяли участь 57 працівників публічних бібліотек об’єднаних територіальних громад Волині. Досвідом роботи публічних бібліотек в ОТГ поділилася завідувачка Торчинської селищної бібліотеки для дорослих Оксана Мельничук у виступі „БібліотекиТорчинської ОТГ: умови, виклики та можливості”. Зокрема, були озвучені інноваційні процеси в роботі публічних бібліотек Торчинської ОТГ і проблемні питання.

Проведено 4 вебінари, в яких взяло участь 184 бібліотечні працівники області: „Бібліотека і цифрова освіта” (26 лютого), „Культура обслуговування користувачів, спілкування з відвідувачами” (2 червня), „Інформаційна та довідково-бібліографічна робота в бібліотеках ОТГ” (17 червня), „Сучасна бібліотека: формування культурно-інформаційного простору” (24 листопада).

28-29 жовтня для бібліотечних працівників Луцької міської централізованої бібліотечної системи проведено тренінг з цифрової грамотності на онлайн-платформі „Дія. Цифрова освіта”.

Навчальні онлайн-практикуми – ще один спосіб, яким методисти Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки готові ділитися зі своїми колегами професійною та корисною інформацією. Кожен бібліотечний працівник області отримує можливість брати участь в заходах по підвищенню фахового рівня на найактуальніші теми, які організовує науково-методичний відділ бібліотеки. 15-17 грудня відбувся практикум „Форми державної статистичної звітності бібліотечних закладів. Звітуємо у сервісі ЕСМаР”. Адже актуальним питанням для всіх бібліотек області залишається щорічна статистична звітність за формами № 6-НК „Звіт про діяльність державних, публічних бібліотек, централізованих бібліотечних систем (ЦБС), що віднесені до сфери управління Міністерства культури і туризму України”, № 80-а-рвк „Зведена звітність державних, публічних та інших бібліотек”, а також – за „Електронною системою моніторингу мережі публічних бібліотек України” (ЕСМаР).

З метою розширення й поглиблення професійних знань, просування інноваційного досвіду в практику роботи бібліотечних установ Волині, поширення кращого досвіду роботи протягом звітного року організовано та проведено: онлайн-консультацію щодо роботи в персональному кабінеті бібліотеки „Автоматизована бібліотечно-інформаційна система „УФД/Бібліотека” (18 вересня), Тиждень професійного розвитку „Вивчаємо! Обговорюємо! Впроваджуємо!” – ознайомлення бібліотекарів з кращим досвідом роботи українських та зарубіжних бібліотек, новинами бібліотечного світу (2 по 6 листопада), методичний онлайн-порадник за темами: „Все про бібліотечний облік” (листопад), „Планування та звітність в бібліотеці” (грудень).

На базі бібліотеки тривав курс навчальних тренінгів для студентів Волинського коледжу культури і мистецтв імені І.Ф.Стравінського за програмою „Автоматизовані бібліотечні технології” для студентів І та ІІ курсу (32 тренінга). Для бібліотекарів проведено тренінги „Онлайн сервіс CITYCARD” (13 осіб), „Наповнення інформацією блогів” (3 особи), „Мережевий нетикет” (9 осіб), „Технології Веб 2.0 та Веб 3.0” (7 осіб), „Ресурси з питань права на допомогу користувачу” (9 осіб), „Залучення фінансування з місцевих джерел (локальний фандрейзинг)” (10 осіб), „Орієнтація на Клієнта” (6 осіб), „Вдосконалення роботи з електронним документом Word” (9 осіб), „Бібліотека в онлайн просторі” (8 осіб), „Створення віртуальних виставок” (8 осіб), щосереди проходили навчання на платформі „Дія. Цифрова освіта” (13 навч. – 159 ос.) та інші. Серед форм навчання бібліотекарів популярним продовжувало бути дистанційне навчання бібліотекарів області за темами: „Нова бібліотечна послуга: використання інформаційних технологій та Інтернету в бібліотеці” (10 осіб), „Інноваційні зміни в бібліотеках на основі проектного, кадрового менеджменту та ініціативної діяльності бібліотек” (15 осіб) та ін. Всього ж за звітний період в РТЦ проведено 112 тренінгів, в т.ч. 2 – за участі інших організацій. Упродовж року забезпечувався Skype зв’язок з бібліотеками області під час надання дистанційних правових консультацій жителям в рамках проекту із забезпечення безоплатної правової допомоги, що впроваджувався обласною організацією спілки юристів України (27 консультацій, 152 особи).

 

Інформаційне забезпечення галузі культури і мистецтва

Здійснювалося інформаційне обслуговування керівників і спеціалістів управління культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації. Щотижня проводився моніторинг друкованих ЗМІ на предмет наявності у них матеріалів критичного характеру про галузь культури і мистецтва, місцевих органів влади галузі. Щомісячно Інформцентру з питань культури та мистецтва Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого надсилалася інформація про події культурного життя області.

Видавнича діяльність бібліотеки

У звітному році бібліотекою у партнерстві з Волинським краєзнавчим музеєм підготовлено і видано „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2021 рік”. На відзначення 150-річчя від дня народження Лесі Українки, української поетеси, громадської діячки підготовлено та видано біобібліографічний покажчик „Леся Українка на сторінках періодичних видань Волині (1945–2020)” і методико-бібліографічні матеріали „Спинивши вічність, ожила в граніті”. На допомогу бібліотекам області підготовлено та видано методико-бібліографічні матеріали:„На крилах високої духовності” (до 150-річчя від дня народження А. Г. Лазарчука, українського художника, педагога, культурного діяча), „Веселий і тривожний світ Євгена Колодійчука” (до 80-річчя від дня народження українського письменника), „Дожити до власного імені” (до 60-річчя від дня народження Оксани Забужко, української письменниці), „Шляхом чуття і страждання” (до 125-річчя від дня народження Галини Орлівни, української письменниці). Видано статистичний збірник „Волинь бібліотечна в цифрах. 2019 рік”, методичні рекомендації „Пандемія COVID-19: нові формати діяльності бібліотек”, „Публічні бібліотеки Волині під час карантину”.Працівниками відділу наукової медичної літератури підготовлено „Медичний календар-2021 рік. Події, дати, свята”.

Менеджмент. Маркетинг

Проводилися виробничі наради колективу за підсумками роботи у 2019 році та І, ІІ, ІІІ кварталах 2020 року. На оперативних нарадах завідувачів відділів обговорювалися питання виконання планів роботи, вирішення поточних виробничих завдань, зміцнення трудової і виконавської дисципліни.

Господарське утримання бібліотеки

Постійно здійснювалося придбання канцтоварів, комплектуючих деталей для комп’ютерної техніки, ламп денного світла, мастики для приведення в належний стан підлоги приміщення бібліотеки. Використовувалися кошти на поточний ремонт ксероксів, заправку картриджів. Протягом опалювального сезону забезпечувалася робота модульної котельні. Виконано роботи з ремонту котельні вартістю 12162 грн. Придбано 8 вогнегасників (4239 грн). Виготовлено енергетичний паспорт установи (16200 грн).

 

Директорка Людмила Стасюк