Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки

Дiяльнiсть

Звіт перед громадськістю про роботу Волинської державної

обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки

за 2018 рік

У 2018 році бібліотека позиціонувала себе як відкритий простір для освіти, навчання, дозвілля, комунікації громади міста та області. Соціокультурна діяльність книгозбірні була спрямована на розвиток читання, літературної компетенції, читацької активності та підвищення обізнаності громади, влади, суспільства про цінність та потенціал бібліотек. Продовжувалась робота з налагодження партнерств з активним громадським сектором Волині у різноманітних сферах – навчальних, дозвіллєвих, культурно-мистецьких, право освітніх, спортивних, рекреаційних, соціальних.

Було оголошено про початок ІХ обласного літературного конкурсу „Неповторність”. Численні літературно-мистецькі заходи спрямовувалися на популяризацію української та світової літератури і культури. Бібліотека активно долучалася до втілення соціальних проектів. Продовжувалася робота в проекті громади Луцька „Місто різних-місто рівних”, який впроваджувався в рамках програми „Сприяння відбудові та сталому розв’язанню проблем ВПО та постраждалого від конфлікту населення в Україні” за фінансово-технічної підтримки Європейського Союзу, Міжнародної організації з міграції в Україні, агентства ООН з питань міграції. Мета проекту – згуртувати та активізувати громаду Луцька через надання рівних можливостей та вирішення проблем в сферах комунікації, дозвілля та екології. Проект спрямований на адаптацію соціально незахищених осіб, внутрішніх переселенців, учасників АТО, дітей соціально вразливих категорій. У його рамках відбувалися заняття інтеграційної студії „Сонячні люди”, клубу „Золоте покоління”, де організовувалися літературні події, книжкові презентації, літературні діалоги, перегляди Кіноклубу соціального кіно, заняття „Школи толерантності”, школи фотографії „Життя крізь об’єктив”, школи „Мехенді”, клубу „Чарівна лялька”, пішохідні екскурсії „Пройдімося рідним містом!”, організовувалися „Культурні посиденьки” та ін.

Працівники бібліотеки включилися в процес систематизації документів за Універсальною десятковою класифікацією відповідно до постанови Кабінету Міністрів України „Про припинення використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації та впровадження Універсальної десяткової класифікації” від 22 березня 2017 р. № 177.

Підготовлено і видано „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2019 рік” (спільно з Волинським краєзнавчим музеєм). На допомогу бібліотекам області розроблено методико-бібліографічні матеріали: „Родом з маминої пісні” (до 80-річчя від дня народження А. М. Пашкевича, українського хорового диригента, композитора, народного артиста України), „Краплина історії: Колківська Повстанська Республіка” (до 75-річчя від часу створення вояками УПА на Волині Колківської республіки), „Багатогранність таланту Ігоря Ольшевського” (до 60-річчя від дня народження І. Е. Ольшевського, українського письменника та літературознавця), „Босоніж пішла у небо” (до 55-річчя від дня народження С. С. Бусел-Костюк, української поетеси, педагога, громадського діяча), „Ева Фелінська – патріотка, матір, письменниця” (до 225-річчя від дня народження волинської письменниці, громадської діячки). Видано статистичний збірник „Волинь бібліотечна в цифрах. 2017 рік”.

Забезпечувалася реклама ресурсів і послуг, основних заходів бібліотеки.

Розвиток та збереження ресурсів бібліотеки

Значна увага надавалася формуванню бібліотечного фонду, його належному збереженню, розкриттю та використанню. У 2018 р. надійшло 5415 прим. документів, вибуло 3684 прим. На 01.01.2018 р. бібліотечний фонд становить 694331 прим., з них книг – 491198 прим.

Бібліотека передплачувала 317 назв періодичних видань (204 журналів, 113 газет, у т.ч. 16 назв періодики – іноземними мовами). Між бібліотеками області розподілено літературу, яка надійшла за за Регіональною програмою розвитку культури, мистецтв та охорони культурної спадщини на 2016-2020 роки (2 назви, 341 прим.). Розподілено також 1691 прим. (65 назв) літератури, подарованої авторами, видавництвами, благодійними фондами. Відповідно наказу директора від 16.12.2015 № 43/01-03 експертна комісія провела наукове та мистецтвознавче дослідження 5 прим. видань на запити Волинської митниці ДФС. Удосконалювався довідково-бібліографічний апарат бібліотеки. На основі системи автоматизації ІРБІС здійснювалася наукова обробка документів. В електронний каталог книг внесено 2882 записи на нові надходження документів. Усього база складає 32785 записів.

Поповнювалися електронні бази даних: періодичних видань та статей із них; назв періодичних видань, передплачених бібліотеками м. Луцька; документів іноземними мовами; нот та аудіовізуальних матеріалів; „Краєзнавство”; „Історична Волинь” (в консорціумі з Рівненською ОУНБ). Проводилася робота з організації карткових каталогів і картотек.

 

Робота із задоволення потреб користувачів у документах та інформації

Проводилося бібліотечно-бібліографічне обслуговування користувачів відповідно до їх запитів і потреб. Надавалася масова і групова інформація, зокрема, здійснене видання поточних бібліографічних списків на теми: „Соціальна політика. Соціальний захист в Україні”, „Реформування та розвиток агропромислового виробництва в умовах ринкової економіки”, „Європейська інтеграція: крок за кроком” „Об’єднані територіальні громади: аспекти розвитку” та інші (всього за 9 темами). Проведено 3 універсальних днів інформації. У відділі міського абонементу надаються послуги для користувачів із продовження терміну користування книгами on-line та замовлення (резервування) книг через електронну адресу.

При відділі читальних залів функціонує Пункт доступу громадян до інформації органів державної влади, за допомогою якого користувачі мають можливість отримати вільний доступ до джерел правової інформації у друкованому, так і в електронному вигляді. На базі пункту доступу громадян до інформації органів державної влади продовжувала працювати виїзна громадська приймальня Головного управління юстиції у Волинській області з надання безоплатної первинної правової допомоги.Виїзний прийом громадян щосереди проводять спеціалісти Головного управління юстиції у Волинській області. Упродовж року дистанційно надавалися правові консультації жителям в рамках проекту із забезпечення безоплатної правової допомоги, що впроваджувався обласною організацією спілки юристів України.

Обслуговування користувачів в мережі Інтернет забезпечували Інтернет-центр та регіональний тренінговий центр. Впродовж року здійснювалося інформаційне обслуговування користувачів через мережу Інтернет відповідно до їх запитів. Задоволено 3505 тематичних запитів. Надавалися консультації новим користувачам та відвідувачам Інтернет-центру, користувачам Тренінг-центру в дні вільного відвідування. Підготовлено 12 вебліографічних матеріалів: „Майстер гармонії” (до 130-річч від дня народження В.О. Барвінського, українського композитора), „Альтернативна енергетика – енергетика майбутнього”, „Скрипаль-віртуоз” (до 340-річчя від дня народження Антоніо Вівальді, італійського композитора), „Покликаний творити музику” (до 80-річчя від дня народження М.М. Скорика, українського композитора) та ін.


На сайті бібліотеки опубліковані електронні варіанти „Календаря знаменних і пам’ятних дат Волині” на 2018 рік та переліку знаменних дат на 2019 рік, поточного бібліографічного покажчика „Література про Волинську область”, поточних бібліографічних списків: „Європейська інтеграція”, „Соціальна політика”, „Аграрний сектор України”, „Об'єднані територіальні громади: аспекти розвитку”. Оновлено інформацію про видання бібліотеки впродовж звітного періоду, опубліковано та доповнено новою інформацією розділи сайту: новини, віртуальні виставки, нові надходження. Щомісячно публікувалася інформація про план соціокультурних заходів в бібліотеці. Постійно відбувалося редагування та наповнення блогу „Навчаємося разом” (опубліковано 30 інформацій), здійснювалося інформаційне наповнення сторінки бібліотеки у соціальній мережі Facebook.com (325 інформацій). Через службу „Віртуальна довідка” було надано послуги 12 віртуальним користувачам, для яких опубліковано інформацію за їх запитами.

У звітному періоді продовжували використовуватися нові форми професійного спілкування, до яких долучалися бібліотекарі – через програму Skype, Lync. Працівники відділу забезпечували технічні можливості зв’язку з колегами. Для бібліотечних працівників області були проведені вебінари на тему: „Бібліотека в системі електронних послуг користувачам” (консультація входила до програми семінару, що відбувався у Нововолинську і був присвячений розвитку бібліотек міста в сучасних умовах (березень – 22 особи), „Маркетинг у бібліотеці” (березень – 9 бібліотек), „Бібліотечні послуги: визначення пріоритетів” (грудень – 12 бібліотек). Варте уваги також навчання на тему „Створення аудіокниг з подальшим конвертуванням у формат DAISY для людей з порушенням зору”. Проведене воно тренерами Світланою Ясновець та Петром Поліщуком – працівниками Рівненської обласної наукової бібліотеки – з метою ознайомлення бібліотечних працівників із дейзі-форматом книг та його перевагами, технічними і програмними засобами їх створення (червень – 13 осіб). Волинський РТЦ став місцем засідання конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівних кадрів в галузі культури. В 2018 році відбувався добір кандидатів на посаду директора Волинського краєзнавчого музею з обов’язковою відео фіксацією засідань (1відеофіксація). Працівниками відділу розроблено Microsoft Excel форму для обліку щоденних статистичних даних користувачів та відвідування бібліотеки. На базі регіонального тренінгового центру Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки проводилися заняття за курсом WOW Teachers (https://brainbasket.org/wow-teachers/) – всеукраїнським соціально-освітнім проектом з безкоштовного навчання вчителів інформатики та старшокласників основам web-розробки (28 тренінгів – 319 осіб).

Продовжувалася робота в проекті Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого ЕБ „Культура України”. Було проскановано та передано до публікації 5 книг.


Упродовж року забезпечувалася активна робота структурного підрозділу відділу документів іноземними мовами - інформаційного центру „Вікно в Америку”, який було відкрито 14 вересня 2006 р. Тут проводилися лекції, демонструвалися американські фільми, відбувалися й інші заходи, які сприяли пізнанню культури США. Зокрема, впродовж року працювали клуби: „Speaking Club”, „Game Club” („Клуб любителів настільних ігор”), „Public Speaking Club” („Дебатний клуб”). 10 жовтня в ІЦ „Вікно в Америку” відбулася зустріч з Тетяною Подобінською-Штик, яка провела презентацію для випускників програми FLEX та представників громадських організацій на тему: „Грантові програми Посольства США в Україні”. В грудні поточного року для усіх бажаючих відбулася зустріч з поліглотом Андрієм Стефураком. В американському центрі пройшли уроки англійської мови для студентів НУХТу, СНУ ім. Лесі Українки, учнів гімназії №14 та с.Чаруків Луцького району. Влітку американський центр, у рамках „Summer Camp” („Літній табір”), відвідали учні 2-6 класів луцьких ЗОШ та учні ЗОШ с. Боратин Луцького району і смт. Колки Маневицького району, де ознайомилися з дитячою літературою, побавилися у настільні ігри. У поточному році на базі ІЦ „Вікно в Америку” проходили уроки з медійної грамотності та „Приступаючи до справи” - ділова англійська для внутрішньо-переміщених осіб, фасилітатор – Наталія Литвин. Впродовж 2017 року в американському центрі було організовано 7 книжкових виставок та 2 виставки плакатів. В цілому проведений 181 масовий захід (включаючи літні табори, екскурсії, презентації, бінарні уроки, тощо, які проходили у ІЦ „Вікно в Америку”, відвідало 4 469 користувачів. За звітний період у інформаційний центр „Вікно в Америку” було записано – 1 213 користувачів, його відвідало – 6 157 користувачів, книговидача склала 5 956 документів. Цей проект має позитивні результати в цілому, адже ІЦ „Вікно в Америку” є осередком американської культури на Волині й сприяє взаєморозумінню між Сполученими Штатами Америки та Україною.

У 2018 році певна робота проводилася в центрі європейської інформації. Зокрема, в рамках відзначення Днів Європи в Україні було організовано книжкову виставку „Україна та Європейський Союз” та проведено майстер-клас зі створення листівок в рамках соціального проекту „Крок до себе”, проведений Євроlunch „Туристичними шляхами Європи”, відбувся тематичний перегляд фільму „Боротьба Джамали” шведської режисерки Елін Йонссон за підтримки „Міжнародної організації з міграції та агенства ООН з питань міграції” та проведено дебати на європейську тематику. Протягом 2018 року організовано та проведено ряд презентацій: „ТОП-10 найгарніших парків Європи” (до європейського дня парків), „Знайома і незнайома Європа” (до дня створення Європейського Союзу). Також до європейського дня боротьби з торгівлею людьми спільно з кіноклубом Docudays UA відбувся кіноперегляд документального фільму Франчески Скалісі, Марка Олекси „Моріом” (Швейцарія).


На базі книгозбірні продовжувала роботу аудіобібліотека для людей з вадами зору, організована спільно з громадською організацією інвалідів „Стимул”. Для цієї категорії користувачів представлена виставка книг шрифтом Брайля „Торкаючись читаю”. Всього у фондах бібліотеки є понад 70 примірників книг для незрячих. Створено креативний простір „ДіМ” (дорослим і малим) у рамках проекту „Місто різних – місто рівних” за підтримки Міжнародної організації з міграції та агентства ООН з питань міграції. При відділі міського абонементу організовано дитячий куточок, який створює умови для дозвілля дітям, що завітали до бібліотеки з батьками.

Соціокультурна діяльність бібліотеки

Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки є творчим майданчиком для проведення різноманітних культурно – мистецьких заходів – літературних вечорів, зустрічей, літературних імпрез, конкурсів, вечорів пам’яті, музичних та інформаційних годин. Бібліотека підтримує громадські та молодіжні ініціативи, активно співпрацює з громадським сектором Луцька. Така співпраця сприяла втіленню багатьох спільних ініціатив – проведенню круглих столів, благодійних акцій, організації дебатів та дискусій, семінарів та тренінгів. У 2018 році працівниками бібліотеки було організовано та проведено 401 масовий захід в межах бібліотеки та 10 – в інших установах міста, таких, як Волинський академічний обласний український музично-драматичний театр імені Т. Г. Шевченка, Палац культури міста Луцька, Волинський обласний госпіталь для ветеранів війни та ін. Протягом року відбулася низка національно-патріотичних заходів, спрямованих на виховання у молодого покоління почуття патріотизму, відданості справі зміцнення державності, активної громадянської позиції, формуванню патріотичної свідомості. До 100-річчя бою під Крутами відбулася історична година „Жар і холод січня 1918-го”. Учасниками заходу були спеціалісти Головного територіального управління юстиції у Волинській області – Микола Герасимик та Богдана Довгополова, Ірина Семенюк, Таїна Узій, Світлана Колацька – вчителі загальноосвітніх шкіл Луцького району, студенти та викладач суспільних дисциплін Анатолій Кравець Луцького педагогічного коледжу. У межах події експонувалася тематична виставка „Крути: подвиг і трагізм”. Ще на початку 2014 року, слідкуючи за перебігом подій на Майдані, після появи перших загиблих Героїв, відділ читальних залів започаткував постійнодіючу тематичну виставку „Герої не вмирають. Просто йдуть з Майдану – в небо. В лицарі – зі смерті...” для увічнення пам’яті тих, хто був на барикадах за покликом своєї душі, відстоював правду та гинув за свободу. Вже традиційно третій рік поспіль відбуваються зустрічі зі свідками та учасниками доленосних і трагічних подій на Майдані. На вечорі пам'яті Героїв Небесної Сотні „Майдан: літопис свободи і гідності” відбулася зустріч з Стрельбіцькою Оленою – двоюрідною сестрою загиблого Героя Сергія Байдовського, кандидатом філологічних наук, викладачем української мови Луцького педагогічного коледжу; Богданом Шибою – директором державного підприємства „Волинський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації”, головою ГО „Лучани”, учасником Революції Гідності; Володимиром Бут-Гусаїмом – громадським активістом, головою ГО „Сучасна Волинь”. На заході були переглянуті фрагменти з телециклу „Герої Небесної Сотні”, створеного Національною суспільноютелерадіокомпанією України (Волинська регіональна дирекція) та присвяченого волинянам, які загинули на Майдані у Києві в лютому 2014 року. Цій доленосній події була присвячена презентація поетичної збірки Павла Кучера „Бог. Майдан. Війна”. Павло Кучер – український поет, філософ, співкоординатор Ініціативної групи постраждалих/поранених на Майдані. Брав активну участь у Революції Гідності (14 Сотня самооборони Майдану) та був поранений у Києві на розі Кріпосного провулку та Інститутської 18 лютого 2014 року. Під час історичної години „Євромайдан: точка відліку” було переглянуто документальний фільм „Все палає” (автори – О.Течинський, О.Солодунов, Д.Стойков) та експоновано книжкову виставку „Революція Гідності: ціна свободи”. В обговоренні фільму взяли участь громадський діяч, голова ГО „Лучани” Богдан Шиба, активіст молодіжного руху, Володимир Бут-Гусаїм. 75-річчю загибелі жителів українського села Красний Сад була присвячена презентація книжкової виставки „Чорний квітень Красного Саду”. Про трагічні події волинського краю, що стерли з лиця землі це багате поселення, розповіла доктор історичних наук, професор Оксана Каліщук. Виступ науковця був доповнений мультимедійною презентацією із знищених українських сіл, страчених польськими поліцаями в 1943-1944 роках на Волині. Долучився до презентації голова обласного товариства „Діти репресій” Антон Ступак. Учасники презентації переглянули фрагмент художньо-документального фільму „Волинянин”. Цій трагічній сторінці також була присвячена зустріч із відомим письменником, політиком, краєзнавцем Ярославом Федорчуком. В рамках заходу відбулася презентація дилогії „Волинянин”, де відображена трагічна сторінка польсько-українського конфлікту на Волині – трагедії українського села Красний Сад. Під час заходу виступили ветеран волинської журналістики Василь Федчук, краєзнавець Микола Вавринчук, кандидат історичних наук Галина Панишко, шеф-редактор газети „Вісник і Кº” Євген Хотимчук, громадський діяч Антон Ступак. У книгозбірні також відбувся польсько-український виїзний семінар в рамках пілотного польсько-українського проекту, присвяченого історії Волинської трагедії 1943-1944рр. та пам'яті про неї в сучасному польському та українському суспільстві. Відбулася презентація об’єднаного тому „Волинський пантеон. Схід – 2014-2017”. Попередні випуски видання побачили світ у 2015-2017 рр. і містили відомості про волинян, загиблих у російсько-українській війні за 4 роки. Під час презентації виступили автори проекту видання „Волинський пантеон” –професор, доктор історичних наук Олександр Дем’янюк, краєзнавець, заслужений працівник культури України Геннадій Гулько, голова обласної організації Національної спілки краєзнавців Геннадій Бондаренко, голова ГО „Спілка воїнів АТО” Ярослав Мудрик, редактор газети „Волинь-нова” Олександр Згоранець, рецензент, кандидат історичних наук Олена Бундак. Музичний супровід презентації забезпечили студенти Волинського коледжу культури і мистецтв імені Ігоря Стравінського. Під час презентації було переглянуто документальний фільм „Я вірю, що закінчиться війна”, створений за сприяння редакції газети „Волинь-нова” (режисер – Олег Криштоп, оператор – Олександр Пілюк, автор ідеї – Євгенія Харків). Героями патріотичної години „Нескорені та непереможні”, присвяченої Дню незалежності України, були бійці Національної гвардії України Артур Шпильовий, Микола Тишик, військовий священик, капелан військової частини Національної гвардії України в Луцьку Сергій Лівончук. Пісні про Україну прозвучали у виконанні поета-пісняра, учасника АТО, автора двох поетичних збірок „Небо Донбасу” та „На лінії невидимих фронтів” Юрія Щербика, вокального дуету територіального центру соціального обслуговування громадян міста Луцька у складі Ольги Калашевої та Зінаїди Жураковської. Власні твори для героїв презентували члени літературно-мистецької студії „Зорі над Стиром” – Марія Пишук, Лукія Василевська, Павло Покотило, Володимир Шабала. Зворушливо та емоційно прозвучав виступ лауреата обласної літературно-мистецької премії імені Агатангела Кримського – Сіми Кордунової. Гостям патріотичної години – бійцям Національної гвардії, учасникам АТО були вручені обереги, з любов’ю виготовлені підопічними Територіального центру, учасниками майстер-класу „Лялька-мотанка – Берегиня українського воїна”, який провела мати учасника бойових дій на сході України, інструктор з трудової адаптації територіального центру соціального обслуговування громадян міста Луцька Оксана Крамар. З нагоди Дня захисника України проведено літературний вечір „А за тую волю золотую…”, присвячений 75- річчю Колківської республіки. Серед гостей та доповідачів були представники ГО „Волинська ветеранська спілка політв’язнів і репресованих” Олександра Бондар і Василь Кушнір, які закликали берегти пам’ять про загиблих героїв національно-визвольної боротьби. Виставка дитячих малюнків вихованців художньої студії „Барва” присвячувалася Дню захисника України. Увазі відвідувачів були запропоновані біля 90 малюнків, виконаних у різних техніках. Керівник студії „Барва” Ілона Миселюк зазначила, що це своєрідний огляд досягнень і можливостей, підсумок реалізації мрій і своєрідний старт до майбутніх творчих звершень. Відбулася зустріч з прес-офіцером 14 ОМБр, автором книги „Карателі” Владом Якушевим. Головні герої книги – військові і цивільні, журналісти і волонтери. Організатором імпрези був голова спілки ветеранів АТО Волині Костянтин Байчук, який розповів, що у книзі „Карателі” описані події, які відбувалися у 2014-2016 роках. На відзначення 90-річчя від дня народження Євгена Сверстюка – одного із символів епохи шістдесятництва у бібліотеці відбувся вечір-спогад„Згадуючи Євгена Сверстюка”. Під час заходу виступив Андрій Криштальський – видавець і письменник, для якого Євген Сверстюк був наставником і життєвим прикладом. Відбулися виступи: Лесі Бондарук – журналістки, співробітника Українського інституту національної пам’яті та заслуженого журналіста України Святослава Пирожка, причетного до створення фільмів про Євгена Сверстюка на Волинському телебаченні. Під час імпрези було продемонстровано уривок з фільму Святослава Пирожка „Та Волинь у мені”. Одному з першовідкривачів та дослідників теми штучного голоду в Україні американському історику, політологу, журналісту та громадському діячеві, професору індіанського походження Джеймсу Мейсу, було присвячено годину-реквієм „Ваші мертві вибрали мене…”. Працюючи в англомовній версії газети „День”, Мейс був причетний до формування молодої української еліти. Захід відбувся за участі Андрія Бондарчука – письменника, народного депутата Верховної Ради України першого демократичного скликання, почесного громадянина міста Луцька, автора книг про голодомор „Знімали у тайзі кіно про хліб”, присвяченої Джеймсу Мейсу, та Олександра Жука - голови організації „Волинський меморіал” – учасника Міжнародної Конференції „Штучні голоди в Україні XX століття”. У презентації книг Андрія Бондарчука „Україна. Голодомор 1946-1947 років: непокараний злочин, забуте добро” та „Уклін ангелу” взяли участь Олеся Ковальчук, заслужений учитель України, Василь Федчук, заслужений журналіст України, Олена Бірюліна, завідувачка музею Волинського братства, Олександр Жук, голова ГО „Волинський меморіал”, Тарас Літковець, політолог, кандидат історичних наук, Ніна Горик, член НСП України, редактор книги „Уклін ангелу” Світлана Політило, директор державного видавництва „Надстир’я”. Автор вручив книги „Уклін ангелу” присутнім на заході представникам обласних, міських і шкільних бібліотек. Було проведено дві презентації книг Олександра Середюка „Ленін. Злий геній – вождь тероризму” та „Український рік”. У заходах взяли участь Анатолій Костюк, педагог, історик, Валентин Малиновський, доктор політичних наук, викладач СНУ імені Лесі Українки, Андрій Бондарчук, народний депутат України першого демократичного скликання (1990-1994), Василь Кушнір, колишній голова Братства вояків ОУН-УПА Волинського краю імені Клима Савура. До слова про книгу долучилися Василь Кратюк, журналіст, видавець, Майя Поліщук, дослідниця публіцистичної творчості Олександра Середюка. Зустріч із відомим українським науковцем, кандидатом фізико-математичних наук Оксаною Михайлівною Збожною була присвячена популяризації життєвого і творчого шляху Івана Пулюя, українського фізика та електротехніка. В історії української культури Іван Пулюй відомий як перекладач Біблії українською мовою, співпрацював у цій справі з Пантелеймоном Кулішем.


Вже стали доброю традицією зустрічі з учнями шкіл в стінах нашої книгозбірні 1 вересня, які приурочені до Дня знань. Патріотична година „Україна – нація нескорених” була присвячена учасникам ООС. На заході були переглянуті фрагменти з фільму „Воїни миру. Рустам Хамраєв”, створеного у 2015 році національною суспільною телерадіокомпанією України (Волинська регіональна дирекція) та присвяченого волинянину, який загинув, захищаючи незалежність України на Сході. Під час заходу експонувалася книжкова виставка „Україна. Виборюючи незалежність”. До дня знань також було організовано тематичну годину „Волинь – моя маленька Батьківщина”, на якій учні ознайомилися з історією Волині, природними ресурсами, пам'ятками архітектури та неймовірними фактами про Волинську область. З цікавими та зворушливими історіями про тварин, які захищають бійців на Сході України і допомагають їм психологічно долати труднощі війни, вели мову на патріотичній годині „Тварини в зоні АТО – бойові побратими українських захисників”, учасникам яких були вчителі та учні пришкільних таборів, відвідувачі літературного клубу „Золоте покоління”, що діє при бібліотеці. Під час події демонструвалися статті з періодичних видань на тематичній викладці „Тварини в зоні АТО – бойові побратими українських захисників.”

У 2018 році проведено цикл соціокультурних заходів поетичний калейдоскоп „Літературні обрії” у Волинському обласному госпіталі для інвалідів війни. Зокрема, в рамках цього циклу проведено літературно-музичні вечорниці „Три празники в гості” та години поезії „Вічна пісня барв і кольорів”, „Друга світова війна: героїчні сторінки українського народу ” (до Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні), „Я син, я воїн, я майбутнє ” (до Дня захисника України), „Ой, хто, хто Миколая любить”. Для проведення цих заходів були залучені вокалісти студії „Лісова пісня” при Палаці учнівської молоді (керівник О. Киричук), учні Луцької ДМШ № 3 та № 1 імені Ф. Шопена, також учні Волошківської ЗОШ І – ІІІ ступеня Ковельського району. Спонсором заходів виступила ГО „Інститут волонтерства та громадської співпраці” (транспорт для доїзду в госпіталь) та волонтери „Фабрики Святого Миколая” (солодощі для пацієнтів).

У питаннях правової освіти населення бібліотека співпрацює з Головним територіальним управління юстиції у Волинській області, Волинською обласною організацією Спілки юристів України, Регіональним та Луцьким місцевим центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги. При відділі читальних залів створено Пункт доступу громадян до інформації органів державної влади, за допомогою якого користувачі мають можливість отримати вільний доступ до джерел правової інформації, як в друкованому так і в електронному вигляді, відкрито „Методичний кабінет” Головного територіального управління юстиції. Для покращення правової поінформованості жителів області на ПДГ надається вільний доступ до джерел правової інформації та інформаційно-правової системи „Ліга:Закон”. При ПДГ функціонує інформаційна виставка „Офіційні видання Міністерства юстиції України”, на якій представлено матеріали про новації Міністерства юстиції України, буклети загальнонаціонального правоосвітницького проекту „Я МАЮ ПРАВО! ”. З матеріалами на допомогу правовій освіті населення можна ознайомитися також на інформаційно-тематичній виставці „Безоплатна правова допомога. Механізм реалізації вашого конституційного права», яка відкрита при ПДГ представниками Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. На базі бібліотеки діє Громадська приймальня Головного територіального управління юстиції у Волинській області з надання безоплатної правової допомоги, де громаді міста, користувачам бібліотеки щосереди надаються фахові юридичні консультації. У рамках всеукраїнського проекту зі створення дистанційної державно-громадської системи безоплатної правової допомоги діє центр з надання дистанційної безоплатної правової допомоги жителям громад. Щовівторка у тренінговому центрі працівниками органів державної влади та місцевого самоврядування, фахівцями в галузі права надається правова допомога в режимі он-лайн. Координатором проекту є обласна організація спілки юристів України. Протягом року працівники бібліотеки активно долучалися до реалізації правопросвітницького проекту Міністерства юстиції України „Я МАЮ ПРАВО!”, що сприяло організації низки правових заходів: „Конституція України: новий відлік часу” (година правової інформації до Дня Конституції України), урочисте відкриттям книжкової виставки „Права дитини в Україні: забезпечення, дотримання, захист” (до Міжнародного дня захисту дітей), презентація довідково-інформаційної платформи правових консультацій „WikiLegalAid” та оновленої виставки друкованої продукції системи безоплатної правової допомоги та ін. Головною складовою заходів були виступи спеціалістів юстиції Волині, регіонального координатора Уповноваженого Верховної Ради з прав людини у Волинській області Віталія Єлова, юристів та правників області. До 70-ї річниці прийняття Загальної декларації прав людини було проведено інформаційно-правову годину „Загальна декларація прав людини – дороговказ правового прогресу людства”. Організаторами заходу виступило головне територіальне управління юстиції Волині та Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги. У заході взяла участь директор Регіонального центру з надання безоплатної правової допомоги у Волинській області Наталія Смолярчук, яка зупинилася на роботі системи безоплатної правової допомоги щодо захисту прав і свобод громадян та презентувала інформаційні матеріали на означену тематику. Протягом року в книгозбірні відбувалися зустрічі з юристами, правові семінари, конференції, „круглі столи”, правові години.


Проведено низку соціокультурних подій із популяризації творчості волинських літераторів, творів, присвячених історико-культурній спадщині регіону, визначних постатей, що пов’язані з волинським краєм. Започатковано цикл заходів із історії елітних родин краю. Захід мав назву „Лицарство духу і драми життя елітних родин Волині: незабутня родина Певних”. У ньому взяли участь і виступили Микола Кучерепа, професор історії СНУ імені Лесі Українки; Надія Гуменюк, українська поетеса, прозаїк, заслужений журналіст України, Леся Коваль, завідувач літературної частини Волинського академічного українського музично-драматичного театру ім. Тараса Шевченка та ін. Про Івана Феодосійовича Корсака, видатного українського письменника, журналіста згадували на вечорі „Іван Корсак: життя продовжується в слові”. Під час вечора, який вели Віктор Вербич і завідувач відділу бібліотеки Ольга Кириченко, слово про творчу особистість Івана Корсака мовили Надія Гуменюк, журналіст, письменниця, Людмила Стрільчук, голова крайової організації Всеукраїнського товариства „Просвіта” імені Т.Г.Шевченка, редактори відомих у краї періодичних видань – „Вісник і Кº” – Євген Хотимчук, „Віче” – Василь Простопчук; ветеран волинської журналістики Святослав Пирожко, заслужений учитель України Леся Ковальчук, колега по газеті „Народна трибуна” Клава Корецька, письменник Іван Чернецький, мистецтвознавець Зоя Навроцька, власкор газети „Голос України” Микола Якименко, доктор філологічних наук Зінаїда Пахолок та ін. Прозвучали пісні на слова Івана Корсака у виконанні дуету „Душа Волині”. Прозовий уривок з новели „Журавка” виконала Наталія Шпанчук. Зі словами вдячності до присутніх звернулася дружина Марія Корсак. А Віктор Корсак, син письменника, запросив присутніх до участі у створенні книги спогадів про відомого волинянина. З нагоди 147-ї річниці від дня народження Лесі Українки відбулася зустріч з упорядниками книги вибраних творів Лесі Українки „Слово, моя ти єдиная зброє…”. Про роботу над книгою розповіла присутнім Наталія Пушкар, головний хранитель Волинського краєзнавчого музею. Лариса Зеленова, заслужена артистка України, артистка драми Волинського академічного українського музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка, поділилася спогадами про роботу над роллю Оксани в виставі „Бояриня” за п’єсою Лесі Українки. Патріотична поезія Лесі Українки звучала у виконанні читачів та працівників книгозбірні. Яскравим доповненням до заходу стала літературно-музична композиція за її творами у виконанні Оксани Крамар, Лариси Бондарчук, Лідії Калашевої. До 169-річчя від дня народження Олени Пчілки, української письменниці, етнографа, фольклориста, громадської діячки було проведено літературно-тематичну годину „Але душа авторська, може, теж цікава річ…” : мемуари про Олену Пчілку. До дня вшанування пам’яті Олени Пчілки здійснили перегляд фільму Волинської ОДТРК про родину Косачів, зокрема, – „Самітник із роду Косачів : Юрій Косач”. Автор сценарію і режисер фільму – Марія Андрушко. Година історичного портрету „Скарбами землі зігрітий” була присвячена 160-річчю від дня народження Павла Тутковського – геолога, дослідника надр Волинської області. У заході взяли Тетяна Тищенко, завідувач відділу природи Волинського краєзнавчого музею, Валерій Мельник, сучасний дослідник природи Волині, заслужений журналіст України, Лілія Поліщук, керівник гуртка обласного центру туризму, спорту та екскурсій, Тетяна Фелістович, студентка педагогічного коледжу, яка досліджує тему походження Оконських джерел. У рамках Року охорони культурної спадщини України відбувся літературно-мистецький захід – Art зустріч „Одягнімо, друже, вишиванку – наш волинський, наш чарівний стрій!”. Про волинську вишивку розповіла завідувач відділу етнографії та народних промислів Волині Волинського краєзнавчого музею Людмила Мірошниченко-Гусак. Працівники бібліотеки представили власні вишиванки та долучилися до їх презентації. З нагоди 105-ї річниці від дня народження І.О. Левчанівської було проведено краєзнавчу годину-спомин „Зв'язкова епох, берегиня славного роду”. Спогадами про Ірину Олександрівну поділилися Леся Косаківська, хореограф, Лариса Токарук, дослідник історії Луцької української гімназії, Ярослав Гелетій, голова громадської організації „Громадський просвітницький фонд імені Івана Фещенка-Чопівського „Джерело”, Валентин Люпа, фото- і кіноаматор, який у кіностудії „Волинь” з Іриною Олександрівною творив новітню історію кіномистецтва Волинського краю. В рамках проекту „Місто різних – місто рівних” відбулася мистецька імпреза „Королева твісту родом із Волині”, присвячена життю і творчості польської співачки українського походження Хелени Майданець. Під час вечора спогадами про співачку поділилися представники сім’ї Майданців із Волині – краєзнавець Іраїда Майданець та двоюрідна племінниця Хелени – Людмила. Теплоти атмосфері мистецької зустрічі додали виступи Галини Марчук, голови обласної організації Всеукраїнського товариства охорони пам’яток історії та культури і Світлани Осипчук, директора Рожищенської ЦБС. Присутні мали змогу переглянути архівні відеозаписи вокальних виступів Хелени Майданець. Непересічною подією була зустріч із заслуженим артистом України Василем Грибом, який постав перед шанувальниками свого багатогранного таланту як письменник, автор кінороманів „І кози в золоті, і цап у сережках” (у 2-х книгах), „Спадок для польової русалки”, „Син капітана” (у 2-х книгах).

Літературна вітальня Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки приймала гостю з міста Вінниці – Галину Рибачук-Прач, яка ознайомила студентську молодь Луцька зі своїм поетичним доробком – збірками поезій „Вірю, надіюся, молюся…”, „Україно, моя ти доле”, „Любов’ю” та збірками пригодницьких оповідань. Родинним корінням поетеса пов’язана з Волинню, з синьоозерним Камінь-Каширським краєм. Багато пісень Галини Прач-Рибачук покладені на музику, виконуються відомими авторами. Тож не випадковим був приїзд її друзів – Тетяни Скомаровської, радіожурналіста, Олександра Дулішковича, публіциста, прозаїка, родом із Мукачевого, який нині проживає в Угорщині. Для дитячої аудиторії були запропоновані книги пригодницьких оповідань „Маленький мандрівник”, „Події в курнику та інші…”. Участь в презентації взяв Сергій Цюриць, заступник редактора тижневика „Волинська газета”, член НСП України. Ще однією гостею вітальні була член Національної Спілки письменників України і Національної Спілки журналістів України, редактор газети „Вісник Ірпіня” Юлія Бережко-Камінська, перу якої належить 6 поетичних збірок. Учасниця та лауреат VІІ літературного конкурсу „Неповторність” (2013 р.) Ніна Ковч презентувала дебютну повість „Неопалима”. У презентації нового твору молодої літераторки взяли участь і виступили члени Національної спілки письменників України Ніна Горик, Андрій Криштальський, друзі та численні гості. Лекції Макса Кідрука в рамках науково-популярного проекту „QUANTUM” неодноразово збирали поціновувачів творчості талановитого автора. Літературне свято „Поезія – це мова молодих” було присвячене старту ІХ обласного літературного конкурсу „Неповторність”. Відбувся VІ поетичний марафон „Читаємо Шевченка разом”, в якому взяли участь працівники бібліотеки, їх діти та користувачі. Поезії Тараса Шевченка виконувалися польською, російською, німецькою, англійською мовою. Тематичний вечір „З вогню натхненне слово” присвячувався 100-річчю Олеся Гончара. Своїми спогадами про Олеся Терентійовича поділився заслужений журналіст України, письменник Віктор Вербич. „Серце, віддане пісні” – таку назву мав мистецький вечір, присвячений 100-річчю від дня народження видатного українського композитора-пісняра Платона Майбороди, автора широко знаних шедеврів „Моя стежина”, „Пісня про вчительку”, „Пісня про рушник”, „Ми підем, де трави похилі…” Під час мистецької імпрези пісні Платона Майбороди виконували студенти факультету культури і мистецтв СНУ імені Лесі Українки (концертмейстер – Алла Родзь) та дует Луцького педагогічного коледжу у складі Олександра Найдича та Назара Кривицького. В день 65-річчя від дня народження Квітки Цісик – американської співачки українського походження, мистецька вітальня Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки приймала шанувальників вокального таланту виконавиці, яка зробила багато для популяризації України в світі. Це – другий за останні роки в бібліотеці захід, присвячений внеску в українську культуру Квітки Цісик. Напередодні 50-ліття відомого українського виконавця до бібліотеки завітали шанувальники творчого таланту співака, композитора Андрія Кузьменка, лідера гурту „Скрябін”, котрий передчасно пішов із життя внаслідок автокатастрофи 2 лютого 2015 року. Вечір пам’яті „Захисник кордону батьківської землі №1”організували працівники бібліотеки спільно з головою фан-клубу гурту „Скрябін” „Модна країна” Богданою Колб. Спогадами про відомого співака поділився гість, який приїхав зі Львова для участі у вечорі, товариш Андрія Кузьменка – Віктор Штурма (сценічне ім’я – К’юр). „Дарунок волинської колекціонерки родом з Києва” – під такою назвою було презентовано колекцію книг із особистої бібліотеки науковця та педагога Зінаїди Пахолок. Колекція включає понад 1500 видань різноманітної тематики – з питань літературознавства, філології, краєзнавства, художньої літератури. Про багатогранність людського, педагогічного таланту Зінаїди Пахолок на презентації вели мову: Орися Гурецька, завідувач відділу наукової бібліотеки СНУ імені Лесі Українки, Віктор Гребенюк, член Волинського осередку спілки християнських письменників України, редактор книг Зінаїди Олександрівни, Василь Голюк, поет-пісняр, коректор газети „Волинь-нова”, Ігор Ольшевський, письменник, член НСП України.


Бібліотека співпрацює з товариством польської культури ім.Тадеуша Костюшка, громадською організацією „Кримські татари Волині”, ВОГО „ТЕРНЕ РОМА” Товариством німців Волині у проведенні різноманітних заходів. На відзначення Міжнародного дня рідної мови було організовано свято рідної мови „Рідна мова – генетичний код нації». Під час імпрези прозвучали поезії Тараса Шевченка, Павла Тичини, присвячені українській мові. Відбулися виступи представників кожної із національних меншин, які складають палітру національного різноманіття інтеркультурного простору Волині. Від імені чеської громади виступила керівник громади „Матіце чеська” Євгенія Васильєва. Товариство польської культури імені Тадеуша Костюшка було представлене головою цього національного-культурного об’єднання Ніною Поремською та студентами СНУ імені Лесі Українки, котрі продекламували поезії польською мовою. Від товариства волинських німців „Відродження” звучали привітання юного члена товариства Віталія Книша, який продекламував поезію Г.Гейне „Лореляй”. Від громади ортодоксального іудаїзму слово мала Ханна Матусовська, яка не лише розповіла про історію найчисельнішої національної громади довоєнного Луцька – єврейської, але й зачитала уривок із щоденної молитви на івриті. Від імені вірменської громади на святі рідної мови виступив керівник громадської організації „Ані” Мшан Антонян, який розповів про будні вірмен Волині, зокрема, про вивчення нащадками рідної мови та будівництво храму. Літературно-музична година до Дня української писемності та мови була зініційована Волинським обласним ветеранським громадсько-культурним товариством „Холмщина”, яке є партнером бібліотеки в здійсненні соціокультурної діяльності. Відбулися виступи членів товариства, які наголошували на труднощах відстоювання своєї ідентичності, мови та пісні в умовах ІІ Речі Посполитої. Музичною окрасою дійства стали творчі колективи ветеранського громадсько-культурного товариства „Холмщина” – хорової капели „Дзвони Холмщини” (керівник – Мирослава Новакович) та вокального тріо „Віра, Надія, Любов”. У їх виконанні прозвучали пісні на слова Петра Маха, Йосипа Струцюка, народні переспіви, стрілецькі пісні. У рамках співпраці з Товариством польської культури імені Тадеуша Костюшка проведено круглий стіл на тему: „Видатні поляки на Волині”, присвячений діячам польського походження, які внесли вклад в культуру і мистецтво обох держав – України та Польщі. На заході виступила голова Товариства польської культури імені Тадеуша Костюшка Ніна Поремська. Активністю в засіданні „круглого столу” була позначена участь студентів Східноєвропейського університету імені Лесі Українки, вихованців кандидата філологічних наук, доцента кафедри іноземних мов факультету міжнародних відносин Наталії Цьолик. Година історичного портрету „Себе перемогти…” присвячувалася 272-ій річниці від дня народження Тадеуша Костюшка. З нагоди 225-річного ювілею з дня народження польської письменниці Еви Фелінської, учасниці польського національного повстання 1830-1831 рр. відбувся вечір, присвячений цій видатній постаті, пов’язаній із нашим краєм. Про життєвий і творчий подвиг письменниці у своїх виступах наголосили Валентин Ваколюк, голова товариства імені Еви Фелінської в Луцьку, Олександр Мельник, директор Торчинського народного історичного музею імені Григорія Гуртового, Віталій Марчук, учитель історії Воютинської ЗОШ І-ІІІ ст. Краєзнавець Валентин Люпа проінформував про роботу над книгами Еви Фелінської в бібліотеці Вільнюського університету, звідки привіз електронну копію спогадів для Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки. Родзинкою заходу стала участь в імпрезі Галини Байчук, яка доводиться родичкою Еві Фелінській. У співпраці з громадською організацією „Товариство німців Волині” та Всеукраїнським об'єднанням „Німецька молодь в Україні” було проведено низку заходів в рамках освітнього проекту „Мова та історія – найбільші цінності народу”. Зокрема, відбувалися фахові тематичні зустрічі, такі, як зустріч із викладачем німецької мови Олександром Міщуком. До участі в проекті приєдналась активна молодь німецького походження із західного та південного регіонів України віком від 16 до 35 років, які вивчають німецьку мову та досліджують історію свого народу. Бібліотека стала місцем відкриття виставки, присвяченої понад 1000-літній історії проживання представників німецької нації в Україні. Автор концепції виставки – німецький історик Альфред Айсфельд, дослідник історії і культури німців в Україні. Організатором була Німецька рада в Україні. Вона включала 24 стенди. У відкритті виставки взяли участь і виступили кандидат історичних наук, дослідник німецької общини Волині Михайло Костюк, начальник управління культури Волинської облдержадміністрації Валерій Дмитрук, голова Житомирського обласного німецького культурного товариства Відергебурт, відомий політолог Володимир Піньковський, гостя з Німеччини Лілія Лаврук та ін. Продовженням стало засідання конференції, зорганізованої Андре Бьомом, лектором Німецької служби академічних обмінів (ДААД) у Волинській області. На конференцію прибули 60 учасників – студентів, які вивчають німецьку мову, з різних куточків України. Перед присутніми виступив з доповіддю про історію перебування німців на Волині Михайло Костюк, кандидат історичних наук. Про становлення ГО „Товариство німців Волині” та здобутки, співпрацю з Волинською ДОУНБ імені Олени Пчілки розповіла голова Ольга Тибор.


Відділ виробничої літератури став місцем проведення заходів та зустрічей з фахівцями різних галузей знань. Книги та монографії, подаровані Волинській ДОУНБ ім. Олени Пчілки дійсним членом Академії будівництва України і Європейського товариства механіки руйнування матеріалів і цілісності конструкцій (ЕSIS), членом правління Українського товариства з механіки руйнування матеріалів, автором понад 370 наукових праць, в тому числі 8 патентів і авторських свідоцтв, 4 нормативних документів та 12 монографій, посібників та підручників, були представлені під час перегляду літератури „Лучко Й. Й. – вчений, академік Академії будівництва України”. Зустріч із професором, доктором медичних наук, академіком Академії медико-технічних наук України, автором понад 100 наукових праць, трьох патентів та винаходів з питань соціальної та клінічної медицини Г. С. Стеценком відбулася під назвою „Як попередити інсульт, інфаркт на підставі досягнень сучасної науки”. Напередодні професійного свята аграріїв – Дня фермера гостем бібліотеки був Микола Собуцький, заступник голови Асоціації фермерів та землевласників Волині, активний лідер сільськогосподарської галузі Волинського краю. На зустріч завітали слухачі Луцького міського центру зайнятості на чолі з Ж. В. Хаймик, заступником начальника відділу активної підтримки безробітних та слухачі районного центру зайнятості з директором І. А. Овадюк. Відповідно до Указу Президента України „Про відзначення100-річчя випуску перших поштових марок України” та популяризації вітчизняної філателії, котра є культурним надбанням українського народу, був організований тематичний захід. Інформативності та змістовності події надала книжкова виставка „Мальовнича Україна на поштовій марці”, яка ознайомила присутніх з історією української філателії. Під час презентації тематичної експозиції виступили директор Волинської дирекції ПАТ Укрпошти Іван Шевчук та вчитель НВК № 9, філателіст, письменник, перекладач Володимир Бич. До Дня енергетика відділ виробничої літератури провів панельну дискусію „Альтернативна енергетика – енергетика майбутнього”. Учасниками заходу були слухачі Луцького міського та районного центрів зайнятості, менеджер компанії „Спеціалізовані Енергетичні Технології” Яніна Мишківська.

Вже стало традицією ознайомлення з новітніми і традиційними послугами книгозбірні під час екскурсій та „днів відкритих дверей. Такою можливістю скористалися учні Волинського відділення Малої академії наук, які спільно з своїм керівником, доцентом кафедри археології, давньої та середньовічної історії України СНУ імені Лесі Українки, кандидатом історичних наук Олександром Гаврилюком відвідали відділи бібліотеки, робота в яких у майбутньому збагатить їх науковий і творчий доробок. У формі „Культурних посиденьок” відбулася зустріч студентів Луцького педагогічного коледжу з колективом Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки. Цей інтерактивний формат спілкування виник в бібліотеці в межах реалізації проекту Міжнародної організації з міграції „Місто різних – місто рівних”. Мета зустрічі – обговорення ролі книги, бібліотеки в житті молодої інтелектуальної еліти. Активно долучилися до обговорення студенти І і ІІ курсу Луцького педагогічного коледжу. Про місце обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки в духовному просторі Волині, спектр послуг, які надає книгозбірня, та її історію розповіла директор закладу Людмила Стасюк. Громадський активіст, голова ГО „Брейншторм”, а в минулому – студент педагогічного коледжу, Антон Євтушок наголосив на можливостях і послугах, які можна отримати в сучасних бібліотеках для розвитку особистих якостей сучасного лідера. День відкритих дверей для студентів Луцького національного технічного університету, які здобувають фах економістів на факультеті бізнесу виявився змістовним і корисним для подальшої наукової діяльності. Студенти одержали інформацію про історію бібліотеки, її структурні підрозділи, пошук інформації в традиційному та електронному вигляді. Захоплення у студентів викликало відвідання відділу зберігання основного фонду. Протягом заходу експонувалася книжкова виставка „Наукові праці викладачів ЛНТУ”. Ініціатором зустрічі був доктор економічних наук, професор кафедри менеджменту та маркетингу Луцького національного технічного університету Тарас Божидарник, який є активним користувачем книгозбірні.

Продовжував свою діяльність кіноклуб Docudays UA при Волинській ДОУНБ імені Олени Пчілки. У рамках кіноклубних зустрічей відбулися обговорення теми шляхів попередження та протидії насильству, торгівлі людьми (Франческа Скалісі, Марк Олекса – „Моріом”); прав дітей, обов’язків батьків, а також обов'язки держави в рамках Конвенції ООН про права дитини (Микола Бондарчук – „Трудний”); права людей з фізичними та ментальними порушеннями (Юкка Карккайнен, Я-П Пассі – „Синдром панка”); депортації кримських татар („Боротьба Джамали” шведської режисерки Елін Йонссон). Резонансною подією в рамках Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA був перегляд фільму-сповіді французької режисерки Манон Луазо „Мовчазна війна”, та обговорення теми ґендерного насильства в Україні та світі з нагоди Міжнародної акції „16 днів проти ґендерного насильства”. Експертами під час обговорення виступили Антон Кустик, начальник Головного територіального управління юстиції у Волинській області, Любов Сітовська, регіональна представниця Уповноваженої ВР України з прав людини у Волинській області, Віктор Вальчук, юрист, голова громадської спілки „Безпечний світ” і ГО „Велес+”, в.о. старший інспектор прес-служби патрульної поліції у Волинській області Богдан Павлович, представники Національної поліції у Волинській області, Богдана Стельмах, регіональна координатора Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA. Фільм Аліни Горлової „Явних проявів немає” дивилися й обговорювали разом зі студентами луцького медичного коледжу, відвідувачами бібліотеки та запрошеними експертами-психологом, доцентом кафедри практичної та клінічної психології СНУ ім. Лесі Українки Антонієм Мельником та начальником служби психологічного забезпечення військової частини 1141 міста Луцька Національної гвардії України Артуром Шпильовим. Фільм розповів про учасницю бойових дій, яка проходить реабілітацію і повертається до життя. Бібліотека продовжує бути відкритим простором для підтримки молодіжних ініціатив, майданчиком для неформальної комунікації та розвиваючого дозвілля молоді. В рамках програми „Активні Громадяни” від Британської Ради в Україні були проведені тренінги, лекції для активних громадян. Молодіжний центр Волині зініціював проведення акустичного вечора „Дзиґа” із залученням мистецької молоді, де звучали вірші, музика та проза. ГО „Волинська шахова федерація” провела серію змагань та відкритих кубків серед учнівської молоді Волині.


2018 рік був позначений активною клубною діяльністю. При бібліотеці діяли дебатний клуб „Інтелектуальна толока”, „Золоте покоління”, „Волинська бджілка”, „Клуб спортивного бриджу”. Продовжує заняття інтеграційна студія „Сонячні люди” (керівник – Вікторія Колодяжна). Упродовж більше, ніж 4 років, Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки стала місцем розгортання дебатного руху на Волині. Саме за сприяння громадської організації „Брейншторм” Волинським осередком ГО „Федерація дебатів України” засновано дебатний клуб „Інтелектуальна толока”. Було проведено 5 всеукраїнських дебатних заходів, англомовний університетський чемпіонат України з дебатів, англомовну дебатну школу в рамках програми „Публічні виступи та вивчення англійської мови” за підтримки Посольства США в Україні, 3 заняття школи міжрегіонального рівня та десятки – міських заходів. З 2018 року розпочав діяти „Клуб спортивного бриджу” (спільно з ГО „Луцьк. Спортивний бридж„Клуб спортивного бриджу”). Проводяться засідання, тренінги. В серпні відбулася ІІ Міжнародна літня сеньйоріада „Життя – це рух”. Участь у спортивних змаганнях взяли люди поважного віку від 50 років і старші. Досвідчені гравці з України, Польщі та Білорусії зіграли в парах з гравцями – початківцями, студентами „Університету третього віку”. У співпраці з ВОГО Братство бджолярів землі Волинської „Ройовий стан” продовжував роботу клуб за інтересами „Волинська бджілка”. Для його членів проведено прес-кліпінг „Здоров’я дарують вам бджоли”. Відбувались засідання клубу шанувальників української літератури „Золоте покоління”, який діє в рамках проекту „Місто різних – місто рівних”. Щомісяця відбувалися засідання членів ГО „Волинська ветеранська спілка політв’язнів і репресованих”.

Головна книгозбірня області стала місцем старту благодійного проекту „Фабрика Святого Миколая”, який тривав під девізом: „Миколай про тебе не забуде”. Мета цієї ініціативи – збір подарунків (солодощів, іграшок, канцелярських товарів) для дітей із малозабезпечених сімей, із родин воїнів ООС, будинків сімейного типу, дітей, які перебувають на лікуванні в міських лікарнях.

Протягом 2018 року у відділах бібліотеки було організовано 164 книжкові виставки (при плані – 143). Було підготовлено низку тематичних книжкових виставок, присвячених визначним подіям, датам у житті суспільства, висвітленню ходу законотворчих процесів у державі. До Дня пам’яті та примирення і 73-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні експонувалася книжкова виставка „Друга світова війна: український внесок, український подвиг”. На відзначення Дня пам’яті українських жертв окупаційних режимів було презентовано книжкову виставку „Пам'ять не убити”. Книжкову виставку „Національна Академія наук України: крізь призму віків” (до 100-річчя створення НАНУ) презентовано в Луцькому інституті розвитку людини Університету „Україна” під час круглого столу „Національна Академія Наук України: історія та сучасність”. Бібліотека стала місцем презентації книжкової виставки „Програма Міністерства культури України: україномовні видання – 2017”.

Влаштування окремих тематичних книжкових виставок присвячувалося визначним датам у житті держави та суспільства. Організація циклу книжкових виставок „Правова свідомість і правова культура” сприяла підвищенню рівня правової культури та вдосконаленню системи правової освіти населення. Їх тематика була наступною: „Права дитини в Україні: забезпечення, дотримання, захист” (1 червня – Міжнародний День захисту дітей), „Конституція України – фундамент держави та прав людини” (28 червня – День Конституції України), „Не стань живим товаром! ” (18 жовтня - Європейський день боротьби із торгівлею людьми), „Біженці та шукачі притулку в Україні: правовий статус та міжнародний захист” (тематична поличка до Всесвітнього дня біженців), „Права людини: міжнародні стандарти та українські реалії” (10 грудня – День прав людини). Цикл книжкових виставок „Історична правда” ознайомлював користувачів з доленосними подіями в історії держави: „Україна. Виборюючи незалежність” (до дня Незалежності України), „Голодомор - помста за свободу” (до Дня пам’яті жертв голодоморів). Національно-патріотична тематика знайшла своє відображення в тематичних експозиціях: „Революція Гідності: ціна свободи” (21 листопада – День Свободи і Гідності), „Такими синами славен народ – і нині й у віки вічні” (14 жовтня – День захисника України, День Українського козацтва), „Волонтер – це покликання та стан душі” (5 грудня – Міжнародний день волонтерів), „Крути: подвиг і трагізм” (до Дня пам’яті Героїв Крут) та ін. Цикл виставок „Євроатлантична інтеграція України: взаємодія і партнерство” знайомить відвідувачів із актуальними питаннями наближення України до Північноатлантичного Альянсу. Низка книжкових виставок присвячувалася профілактиці та запобіганню захворювань, популяризації здорового способу життя: „Здорова нація – здорове майбутнє” (7 квітня – Всесвітній день здоров’я), „СНІД. Знання і розуміння” (1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДОМ), „Цукровий діабет: профілактика, діагностика, лікування” (14 листопада – День боротьби із захворюванням на цукровий діабет”, „Обери життя: сучасний стан профілактики і лікування туберкульозу” (24 березня – Всесвітній день боротьби із захворюванням на туберкульоз та ін. Ряд виставок було презентовано учасникам школи молодого бібліотекаря „Професіоналізм + креативність = сучасний бібліотекар”, а саме: виставки-інсталяції „Щоб рідні землі київські й волинські єдналися державно і духовно!», приурочену до 1030-ї річниці Хрещення Русі та до дня пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира, „Домашні тварини – друзі бібліотекаря”, „Котики-муркотики” (до Всесвітнього дня котів) та фотосушка, „Літо… Сонце… Відпочинок…”. Відділ міського абонементу долучився до проекту Молодіжної секції УБА „Display-кросинг”, де представлено виставку-інсталяцію „Читай зі смаком”.

Бібліотека є відкритим арт-простором для втілення креативних мистецьких проектів. Презентовано, зокрема, виставку коміксів „Анна Ярославна. Мальована стрічка”. У відкритті виставки взяли участь громадські активісти, студентська молодь. Вступним словом імпрезу відкрила Юлія Євпак, голова ГО „Інститут волонтерства і громадського розвитку”. Представляла мистецькі твори її куратор - викладач Володимир-Волинського педагогічного коледжу імені А.Ю.Кримського Тетяна Токарева. Організатори пересувної виставки НАТО „Формула безпеки Україна-НАТО” – центр інформації та документації НАТО, Український кризовий медіа центр та Міністерство інформаційної політики України. Головною ідеєю виставки було висвітлення питань співробітництва України і НАТО у різних сферах. У відкритті виставки взяли участь і виступили заступник голови облдержадміністрації Сергій Кошарук, директор Центру інформації та документації НАТО (ЦІДН) Барбора Маронкова, директор бібліотеки Людмила Стасюк, представник Міністерства інформаційної політики Олександр Макобрій. Відбулися також екскурсія виставкою, прес-конференція гостей, а також дискусія Барбори Маронкової з представниками громадських організацій, представників шкільних євроклубів на тему: „Інформаційні загрози: як уникнути маніпулювання та розпізнати пропаганду”. Визнання бібліотеки як мистецького простору засвідчили систематичне оновлення художніх експозицій у відділах бібліотеки. Виставка „Лесині барви” робіт вихованців художньої студії „Барва” – творчий звіт юних вихованців студії, присвячений популяризації літературної спадщини Лесі Українки з нагоди 147-річчя від дня її народження. На виставці було представлено понад 100 робіт – композицій за мотивами творів великої поетеси, виконаних дітьми. Подією для Луцька було відкриття виставки художньої фотографії „ЗаМорські замальовки” Євгена Тандури. Відділ мистецтв у рамках проекту „Мистецький салон” організував виставку полотен „Борці за незалежність України на вишиваних портретах Юрія Савки” та персональну виставку самодіяльної художниці з села Баїв Луцького району Світлани Луцюк „Прозорий осені серпанок”. Презентація виставки ляльок-мотанок майстрині Людмили Турик, жительки села Залізниця, учителя трудового навчання переросла у майстер-клас цього різновиду народної творчості.

Протягом року організовано ряд виставок краєзнавчої тематики, серед них: „Десь там, далеко на Волині, творилась армія УПА”, „Волинська кров на вівтарі свободи” (до дня вшанування пам’яті лучан, які загинули під час антитерористичної операції на Сході України), „Волинь у серці через усе життя” (до 85-річчя від дня народження О.Ф. Ошуркевича, українського фольклориста, етнографа, заслуженого працівника культури України), „Виборем вільну соборну державу і станем взірцем для нових поколінь!” (до 75-річчя від часу створення вояками УПА на Волині Колківської республіки), „Етнографія Волині: унікальні пам’ятки” (до заходу в рамках Року охорони культурної спадщини), „Інтелектуал з родини інтелектуалів” (до 60-річчя від дня народження І.Е. Ольшевського, українського письменника та літературознавця), „Я ж бо та, що Вкраїну любила, Що писала, а значить – жила... ” (до 85-річчя від дня народження Т.М. Байди-Барбелюк, української письменниці, політичної та громадської діячки), „Моя родина Україна, Нащадки славного Дніпра” (до 85-річчя від дня народження О.Т. Богачука, українського поета) та ін.


Про змістовність та актуальність проведених соціокультурних заходів свідчать публікації про них у пресі, інтернет-виданнях, інформаціях на офіційному сайті Волинської обласної державної адміністрації, а також сюжети в новинах 12-ий канал (Волинь)та телеканалу „АВЕРС”. Як і в попередньому році, характерним було широке використання інтернет-ресурсів для популяризації роботи бібліотеки „Волинська правда”, „Волинські новини”, „Волинь-Post”, „Волинський інформаційний портал”, „Таблоїд Волині” та ін Засоби масової інформації подавали на своїх сторінках анонси та друкували матеріали про заходи, які відбувалися в бібліотеці. Робота бібліотеки знаходила відображення в новинах обласного радіо, телебаченні та на сторінках електронних видань, популяризувалася на сторінках всеукраїнських і обласних друкованих виданнях. Всього було 8 публікацій в друкованих періодичних виданнях, 38 повідомлень на радіо і телебаченні, 119 повідомлень в електронних виданнях (див. додаток). Інформація про заходи бібліотеки розміщувалася на блогах відділів бібліотеки, WEB-сайті бібліотеки, на сторінці бібліотеки у соціальній мережі (facebook.com). Стаття директора бібліотеки Л.А.Стасюк „Він був добрим ангелом бібліотеки” опублікована у книзі „Живий Іван Корсак. Спогади про письменника” (Стасюк Л. Він був добрим ангелом бібліотеки / Л. Стасюк // Живий Іван Корсак. Спогади про письменника. – Київ, 2018. – С. 192–197.).

Організовано 16 екскурсій для студентів СНУ ім.Лесі Українки, Волинського коледжу культури і мистецтв ім. І.Стравінського, Луцького педагогічного коледжу, Волинського коледжу Національного університету харчових технологій, Волинського військового ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою, учнів навчальних закладів міста та ін.

 

Наукова діяльність

Завідувач відділу краєзнавчої роботи А.Понагайба підготувала наукове повідомлення на Міжнародну наукову конференцію, проведену в рамках Восьмого Міжнародного фестивалю українського фольклору „Берегиня” „Народна творчість українців у просторі та часі” на тему: „Олександра Кондратович: крізь терни життя” (Понагайба А. Олександра Кондратович: крізь терни життя / А. Понагайба // Народна творчість українців у просторі та часі : наук. зб. / упр. культури, з питань релігії та національностей Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей ; Обл. наук. метод. центр культури ; Вол. обл. орг. Нац. спілки краєзнавцівУкраїни / упоряд. А. Силюк ; наук. ред. В. Зубович. – Луцьк, 2018. – С. 404–411.).

Бібліотека – науково-методичний центр

Працівники бібліотеки взяли участь у підготовці питання на розгляд колегії управління культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації „Про підсумки роботи закладів культури і мистецтва області у 2017 році та завдання щодо розвитку галузі в 2018 році”. Підготовлено інформацію про роботу бібліотек ОТГ області та для збірника „Основні показники діяльності закладів культури, мистецтва у Волинській області за 2017 рік”. Протягом року управлінню культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації надавалися інформації: про діяльність бібліотечних установ області з реалізації Стратегії подолання бідності, про наявність у фондах публічних бібліотек Волинської області літератури мовами національних меншин, про участь бібліотек області у Всеукраїнській акції „Бібліотека українського воїна”, про зміни мережі бібліотек об’єднаних територіальних громад Волинської області, про спроможності ОТГ реалізовувати повноваження у сфері бібліотечних послуг та ін. Здійснювався моніторинг стану забезпечення бібліотек області періодичними виданнями і книжковою продукцією. Працівники науково-методичного відділу приймали річні статистичні звіти бібліотек області за формами 6-нк, 80-а-рвк, на підставі узагальнених даних підготовлено зведені форми для Міністерства культури України та обласного управління статистики, та Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого. Здійснено аналіз звітів бібліотек області у ЕСМаР – електронній системі моніторингу базової мережі публічних бібліотек України. Внесено зміни у реєстр електронної системи звітності про бібліотеки ОТГ. Протягом рокупроводився моніторинг діяльності Піар-клубу бібліотек ОТГ Волині.

Організовувалися виїзди з метою підготовки обласного семінару-практикуму директорів ЦБС у Княгининівську об’єднану територіальну громаду Луцького району, з метою підготовки тренінгів з питань реформування системи бібліотечних послуг в умовах об’єднаних територіальних громад у центральну публічну бібліотеку Прилісненської сільської ради Маневицького району, для вивчення досвіду роботи центральної районної бібліотеки Ковельської ЦБС та публічноїбібліотеки Голобської селищної ради.

З метою вдосконалення фахової майстерності бібліотечних працівників Волині, поширення кращого досвіду роботи спільно з Волинським відокремленим підрозділом установи „Центр розвитку місцевого самоврядування” проведено обласний навчальний семінар-практикум директорів районних, міських централізованих бібліотечних систем, Любомльської централізованої системи публічно-шкільних бібліотек та завідувача Володимир-Волинської міської бібліотеки для дорослих на тему: „Участь бібліотек у реалізації ініціатив у сфері культури” (на базі Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки та бібліотек Княгининівської об’єднаної територіальної громади Луцького району). Для методистів центральних районних (міських) бібліотек та провідних спеціалістів відділу культури і туризму Любомльської, відділу культури Любешівської райдержадміністрацій відбувся тренінг на тему „Спілкуємося... Вчимося... Впроваджуємо...”. Головним акцентом тренінгу стали практичні заняття з внесення змін в електронну звітність бібліотек (ЕСМаР). З метою запозичення досвіду трансформації системи бібліотечного обслуговування в нових умовах дляпредставників головних бібліотек об’єднаних територіальних громад Волині,на базі центральної бібліотеки Прилісненської сільської ради Маневицького району проведено 2 тренінги з питань реформування системи бібліотечних послуг в умовах об’єднаних територіальних громад. 11-12 липня спільно з Громадською організацією „Волинське обласне відділення Української бібліотечної асоціації” на базі Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки, Голобської об’єднаної територіальної громади та Ковельської центральної районної бібліотеки відбулося ІV заняття школи молодого бібліотекаря „Професіоналізм + креативність = сучасний бібліотекар”. Для працівників бібліотек ОТГ 11-12 грудня проведено 2 тренінги „Форми державної статистичної звітності бібліотечних закладів. Бібліотеки ОТГ в ЕСМаР”. Серед проведених у тренінговому центрі тренінгів для бібліотекарів – тренінги з вдосконалення навичок роботи в програмах Power Point (14 осіб), Microsoft Publisher (9 осіб) та виготовлення рекламної продукції в бібліотеці силами бібліотекарів, розміщення її в ЗМІ та соціальних мережах інтернету (12 осіб), популяризації книг в соціальних мережах (13 осіб), електронний курс „Орієнтація на клієнта” (8 осіб) та інші. У звітному періоді продовжували використовуватися нові форми професійного спілкування, до яких долучалися бібліотекарі – через програму Skype, Lync. Для бібліотечних працівників області були проведені вебінари на тему: „Бібліотека в системі електронних послуг користувачам” (консультація входила до програми семінару, що відбувався у Нововолинську і був присвячений розвитку бібліотек міста в сучасних умовах (березень – 22 особи), „Маркетинг у бібліотеці” (березень – 9 бібліотек), „Бібліотечні послуги: визначення пріоритетів” (грудень – 12 бібліотек). Варте уваги також навчання на тему „Створення аудіокниг з подальшим конвертуванням у формат DAISY для людей з порушенням зору”. Проведене воно тренерами Світланою Ясновець та Петром Поліщуком – працівниками Рівненської обласної наукової бібліотеки – з метою ознайомлення бібліотечних працівників із дейзі-форматом книг та його перевагами, технічними і програмними засобами їх створення (червень - 13 осіб). Серед форм навчання бібліотекарів популярним залишилося дистанційне навчання бібліотечних фахівців області за темами: „Нова бібліотечна послуга: використання інформаційних технологій та Інтернету в бібліотеці” (10 осіб), „Інноваційні зміни в бібліотеках на основі проектного, кадрового менеджменту та ініціативної діяльності бібліотек” (10 осіб), навчання за тематичними електронними курсами, розробленими програмою „Бібліоміст”, та ін. На базі бібліотеки тривав курс навчальних тренінгів для студентів Волинського коледжу культури і мистецтв імені І. Ф. Стравінського за програмою „Автоматизовані бібліотечні технології” для студентів І та ІІ курсу (50 тренінгів).Всього ж за звітний період в РТЦ проведено 102 тренінги, в т.ч. 30 – за участі інших організацій. У дні вільного доступу РТЦ відвідало 1370 користувачів, їм надано 697 консультацій.

 

Інформаційне забезпечення галузі культури і мистецтва

Здійснювалося інформаційне обслуговування керівників і спеціалістів управління культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації. Щотижня проводився моніторинг друкованих ЗМІ на предмет наявності у них матеріалів критичного характеру про галузь культури і мистецтва, місцевих органів влади галузі. Щомісячно Інформцентру з питань культури та мистецтва Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого надсилалася інформація про події культурного життя області.

Видавнича діяльність бібліотеки

У 2018 році бібліотекою підготовлено і видано „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2019 рік” (спільно з Волинським краєзнавчим музеєм). На допомогу бібліотекам області розроблено методико-бібліографічні матеріали: „Родом з маминої пісні” (до 80-річчя від дня народження А. М. Пашкевича, українського хорового диригента, композитора, народного артиста України), „Краплина історії: Колківська Повстанська Республіка” (до 75-річчя від часу створення вояками УПА на Волині Колківської республіки), „Багатогранність таланту Ігоря Ольшевського” (до 60-річчя від дня народження І. Е. Ольшевського, українського письменника та літературознавця), „Босоніж пішла у небо” (до 55-річчя від дня народження С. С. Бусел-Костюк, української поетеси, педагога, громадського діяча), „Ева Фелінська – патріотка, матір, письменниця” (до 225-річчя від дня народження волинської письменниці, громадської діячки). Видано статистичний збірник „Волинь бібліотечна в цифрах. 2017 рік”.

Менеджмент. Маркетинг

Проводилися виробничі наради колективу за підсумками роботи у 2017 році та І, ІІ, ІІІ кварталах 2018 року. На оперативних нарадах завідувачів відділів обговорювалися питання виконання планів роботи, вирішення поточних виробничих завдань, зміцнення трудової і виконавської дисципліни.

 

Господарське утримання бібліотеки

Постійно здійснювалося придбання канцтоварів, комплектуючих деталей для комп’ютерної техніки, ламп денного світла, мастики для приведення в належний стан підлоги приміщення бібліотеки. Використовувалися кошти на поточний ремонт ксероксів, заправку картриджів. Протягом опалювального сезону забезпечувалася робота модульної котельні.Здійснено роботи по підготовці котельні до опалювального сезону на суму 12380 грн.

 

 

 

 

 

 

 

 

Директор Л.А.Стасюк