Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки

Дiяльнiсть

Звіт перед громадськістю про роботу Волинської державної

обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки

за 2016 рік

У 2016 році діяльність бібліотеки була спрямована на підтримання позитивного іміджу закладу, створення комфортних умов користувачам за рахунок посилення співпраці з закладами культури, освіти, медицини, творчими, громадськими організаціями, благодійними фондами, активізації інформаційної діяльності з використанням нових бібліотечних технологій, підвищення професійної компетентності персоналу.

Було оголошено про стартVІІІ обласного літературного конкурсу „Неповторність”. Численні літературно-мистецькі заходи спрямовувалися на популяризацію української та світової літератури і культури.

Підготовлено і видано „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2017 рік” (спільно з Волинським краєзнавчим музеєм), біобібліографічні покажчики: „Ігор Павлюк: український вчений, письменник і журналіст”, „Розчерки на скрижалях” (покажчик творів Івана Корсака), буклет „…їм промовляти душа моя буде (твори Лесі Українки у фондах головної бібліотеки Волині)”. На допомогу бібліотекам області розроблено методико-бібліографічні матеріали: „Співець рідного краю” (до 75-річчя від дня народження С.Кривенького, українського композитора), „Трагедія Луцької в’язниці: ми пам’ятаємо” (до 75-річчя пам’яті жертв розстрілу в’язнів у Луцькій тюрмі), „Сяйво душі Модеста Левицького” (до 150-річчя від дня народження М. П. Левицького, українського письменника, культурного діяча, педагога, лікаря і дипломата). Видано статистичний збірник „Волинь бібліотечна в цифрах. 2015 рік”. Підготовлено збірник сценаріїв національно-патріотичної тематики за підсумками конкурсу „Незламний дух нескореної нації” у двох випусках.

Проведено експертно-діагностичний аналіз діяльності бібліотек 2 ЦБС. Організовано 2 обласних семінари.

Забезпечувалася реклама ресурсів і послуг, основних заходів бібліотеки.

Розвиток та збереження ресурсів бібліотеки

Значна увага надавалася формуванню бібліотечного фонду, його належному збереженню, розкриттю та використанню. У 2016 р. надійшло 7955 прим. документів, вибуло 2168 прим. На 01.01.2016 р. бібліотечний фонд становить 687707 прим., з них книг – 488310 прим. Передплачувалося 359 назв періодичних видань: 234 журналів, 125 газет, у т.ч. 15 назв періодики іноземними мовами. Між бібліотеками області розподілено літературу, яка надійшла за цільовими програмами: 12293 прим. (154 назви) – за Програмою „Українська книга”, „Щодо здійснення придбання україномовних книг для поповнення фонду публічних бібліотек” – 21601 прим. (193 назви) та 4048 прим. (8 назв) – за Обласною програмою економічної підтримки книговидавничої справи в області 2012-2015 роки. Розподілено також 6512 прим. (21 назва) літератури, подарованої авторами, видавництвами, благодійними фондами, та 3569 прим. (11 назв) – творів місцевих авторів, виданих за межами Волині.

Удосконалювався довідково-бібліографічний апарат бібліотеки. На основі системи автоматизації ІРБІС здійснювалася наукова обробка документів. В електронний каталог книг внесено 2339 записів на нові надходження документів, всього база складає 27441 запис.

Поповнювалися електронні бази даних: періодичних видань та статей із них; назв періодичних видань, передплачених бібліотеками м. Луцька; документів іноземними мовами; нот та аудіовізуальних матеріалів; „Краєзнавство”; „Історична Волинь” (в консорціумі з Рівненською ОУНБ). Проводилася робота з організації карткових каталогів і картотек.

 

Робота із задоволення потреб користувачів у документах та інформації

При відділі читальних залів функціонує Пункт доступу громадян до інформації органів державної влади, за допомогою якого користувачі мають можливість отримати вільний доступ до джерел правової інформації у друкованому, так і в електронному вигляді. На базі пункту доступу громадян до інформації органів державної влади продовжувала працювати виїзна громадська приймальня Головного управління юстиції у Волинській області з надання безоплатної первинної правової допомоги. Виїзний прийом громадян щосереди проводять спеціалісти Головного управління юстиції у Волинській області та консультанти юридичної клініки „Ad Astra” Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки (під керівництвом координатора коаліції у сфері захисту права власності Віталія Єлова). Упродовж року забезпечувався Skype зв’язок з районами під час надання правових консультацій жителям області в рамках проекту із забезпечення безоплатної правової допомоги, що впроваджувався обласною організацією спілки юристів України (35 консультацій – 143 особи).

Обслуговування користувачів в мережі Інтернет забезпечував Інтернет-центр бібліотеки, який надавав послуги на безкоштовній основі. Задоволено 3343 тематичних запити. Для кращого орієнтування у всесвітній інформаційній мережі підготовлено 24 вебліографічних матеріали. Тематика їх різноманітна: „Провідник духовності” (до 120-річчя від дня народження українського художника В.І. Касіяна), „Вічний сонячний світ в музиці” (до 260-річчя від дня народження австрійського композитора В.Моцарта), „Найвідоміший графік сучасності” (до 130-річчя від дня народження Г.І. Нарбута, українського художника), „Майстер веселого пензля” (до 90-річчя від дня народження українського художника А.Д. Базилевича), „Творець ліричного пейзажу” (до 160-річчя від дня народження українського художника Л.І. Левицького), „Святиня України” (90 років від часу заснування Києво-Печерського історико-культурного заповідника) та ін. Надавалися консультації новим користувачам та відвідувачам Інтернет-центру, користувачам Тренінг-центру в дні вільного відвідування.

Протягом року забезпечувалося проведення тренінгів та заходів у регіональному тренінговому центрі. Проводилися тренінги в рамках діяльності „Школи здорового життя” (3 зустрічі з лікарями). Співпрацювали з ГО „Об’єднання „САМОПОМІЧ” (майстер-клас з розпису української дерев’яної іграшки). Актуальними в РТЦ були заходи в рамках „Реформи децентралізації в Україні”, участь у яких брали зацікавлені особи та представники органів місцевого самоврядування: секретар Луцької міської ради Юлія Вусенко, депутат Жидичинської сільської ради Тарас Висоцький, керівник Офісу реформ у Волинській області Анатолій Пархомюк, представник програми „Пульс” Василь Гром, представники ГО „Платформа успішного партнерства”. Відбулися заняття для переселенців і воїнів АТО зі створення сайту на WordPress, круглий стіл на тему: „Сучасні українсько-польські відносини в контексті зовнішніх викликів”, тренінг від Лілії Шутяк, PR-менеджера Міжнародної літературної корпорації MERIDIAN CZERNOWITZ, організований МГО „Стендаль”, засідання жіночого клубу, що діє в Луцьку за підтримки „Українського жіночого фонду”. Послугами РТЦ скористалися керівники та продавці мережі магазинів „Улюблений продукт”, тренінги для яких проводив тренер Віталій Ткачук. Впродовж листопада-грудня в РТЦ проходили заняття „Ранкової телешколи” від відомих зірок місцевих та центральних телеканалів, організовані телеведучим Михайлом Кузьмичем. На базі регіонального тренінгового центру проводилися тренінги для ІТ-фахівців за програмою Technology Nation, що є першим кроком для отримання якісної ІТ-освіти і подальшого працевлаштування в IТ-сфері. Волинський РТЦ став базою для проведення засідання секції бібліотечних працівників професійно-технічних навчальних закладів області. З вересня 2016 р. на базі РТЦ розпочато курс навчальних тренінгів для студентів Волинського державного училища культури і мистецтв імені І.Ф. Стравінського на тему „Автоматизовані бібліотечні технології”. Проводилися тренінги з основ комп’ютерної грамотності, роботи в Інтернеті, з удосконалення навичок роботи в програмі Microsoft Excel, програм для виготовлення рекламних листівок, буклетів, сканування і розпізнавання текстів та зображень, навчання за тематичними електронними курсами та ін. Для бібліотечних працівників області тренерами РТЦ було проведено 2 дистанційних навчання за темами „Нова бібліотечна послуга: використання інформаційних технологій та Інтернету в бібліотеці” та „Інноваційні зміни в бібліотеці на основі проектного, кадрового менеджменту та ініціативної діяльності бібліотек”. Всього ж за звітний період в РТЦ проведено 121 тренінг, в т.ч. 41 захід – з участю інших організацій. У дні вільного доступу РТЦ відвідало 1422 користувачі, їм надано 813 консультацій.

Продовжувалася робота в проекті Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого ЕБ „Культура України”. Було проскановано та передано до публікації 11 книг.

Впродовж року забезпечувалася активна робота структурного підрозділу відділу документів іноземними мовами - інформаційного центру „Вікно в Америку”, який було відкрито 14 вересня 2006 р. Тут проводилися лекції, демонструвалися американські фільми, відбувалися культурні заходи, які сприяли пізнанню культури США. Зокрема, працювали клуби: „Speaking Club” („Клуб розмовної англійської мови”), „Movie Club” („Кіно клуб”), „US Cities Club” („Клуб віртуальних мандрівників Америкою”), „Reading Club” („Клуб любителів читання”), „Grammar Club” („Клуб любителів граматики англійської мови”), „Game Club” („Клуб любителів настільних ігор”), „Around the Globe” („Клуб віртуальних мандрівників світом”), „Sport Club” („Спортивний клуб”). Активно долучається до роботи клубів волонтер корпусу Миру в Україні Сем Абрамс. З метою вивчення історії та культури США проходило відзначення американських свят, під час яких присутні грали у настільні ігри, проводили презентації, квести до Дня Святого Валентина, Дня Святого Патрика, Сінко де Майо, День Подяки, Хелоуїн, Різдво, тощо. На базі центру (в лютому та березні) вчителі Луцької спеціалізованої школи №1 провели 2 бінарні уроки з англійської мови та української літератури, присвячені творчості Лесі Українки та Тараса Шевченка, на яких вивчалася творчість та звучала поезія англійською мовою українських Світочів. Відбулися уроки англійської мови для учнів спеціалізованої школи-інтернату с.Маяки Луцького району, загалоноосвітніх – с.Звірів Ківерцівського району, смт.Локачі; віртуальні подорожі для студентів коледжу НУХТу. У березні відбулася зустріч користувачів центру з Рейджин Стоукс – ІІ секретарем з питань культури Посольства США. Окрім того, працівники та користувачі бібліотеки підтримали ініційований Посольством США в Україні флешмоб „English for everyone” („Англійська для всіх”), під час якого для обслуговуючого персоналу в кав’ярнях та ресторанах роздавали буклети з англійськими фразами, задля полегшення спілкування з англомовними відвідувачами. Долучилися до уроку англійської мови у рамках „Go Global”, що проходив одночасно по всіх областях України. Українці спробували побити світовий рекорд під назвою „Найбільший мовний урок у світі” з занесенням його в книгу рекордів Гіннеса. 35 лучан відвідали цей урок у ІЦ „Вікно в Америку”. Влітку у рамках „Summer Camp” („Літній табір”) центр відвідали учні 2-6 класів луцьких ЗОШ №4, №22, та №17. Для бажаючих навчатися у США спікером зі Львова було проведено лекцію „5 кроків до освіти у США”, де велася мова про вищі навчальні заклади Сполучених Штатів. За звітний період у інформаційний центр „Вікно в Америку” було записано 1128 користувачів, його відвідало 5820, видача документів склала 5282 документів. Цей проект має позитивні результати в цілому. Окрім того, що ІЦ „Вікно в Америку” є осередком американської культури на Волині й сприяє взаєморозумінню між Сполученими Штатами Америки та Україною, він продовжував підтримуватися фінансово посольством США в Україні. Так у 2016 році було отримано та освоєно кошти гранту на суму 8.000 доларів, завдяки чому було придбано стаціонарний комп’ютер, нетбук, меблі, виставкові стелажі, закуплено книги, електронні носії та виготовлено рекламну продукцію.

У звітному році продовжувалася діяльність центру європейської інформації. Зокрема, в рамках проекту „Кампанія відзначення Днів Європи в Україні – 2016 „RE-ФОРМУЮСЬ Європейцем” за підтримки МФ „Відродження” в центрі відбулося засідання Кіноклубу „Docudays UA” з переглядом і обговоренням документальних фільмів Сергія Лисенка „Євромайдан SOS” та „Південний кордон”, євроквест „Будьмо знайомі, Європа”, фотосушка „Мандруючи Європою”; до європейського тижня місцевої демократії взято участь у міжрегіональній відеоконференції „Як громадяни разом з владою вирішують проблеми міста”, організовано виступ із презентацією „Візитівка Центру європейської інформації” на обласному семінарі координаторів євроклубів професійно-технічної освіти та ін.

На базі книгозбірні продовжувала роботу аудіобібліотека для людей з вадами зору, організована спільно з громадською організацією інвалідів „Стимул”. При відділі міського абонементу організовано дитячий куточок, який створює умови для дозвілля дітям, які завітали до бібліотеки з батьками. При бібліотеці працювали клуби „Волинська бджілка”, „Чарівний клубок” та дебатний клуб „Інтелектуальна толока”.

13 квітня в відділі літератури з питань мистецтва відбулася презентація проекту „Торкаючись, бачу: великі українці”. Вперше було надано можливість незрячим та слабкозорим людям на Волині ознайомитись з 12 скульптурними портретами визначних українців: Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка, Григорія Сковороди, Андрія Шептицького, Миколи Амосова, Марії Заньковецької, Георгія Гонгадзе, Володимира Івасюка, Михайла Бойчука, Олександра Довженка, Сергія Нікояна. Біографія кожної особистості озвучена через аудіомедійний засіб впізнаваними голосами відомих українських музичних виконавців: Олександра Пономарьова, Тіни Кароль, Оксани Білозір, Павла Табакова, Павла Зіброва, Алли Кудлай, Юрія Гнатковського, Павла Дворського, Василя Ілащука, Олександра Божика, Наталії Шелепницької, Ірини Зінковської. Також відповідні описи підготовані шрифтом Брайля. Виставка демонструвалася у квітні-травні.

 

Соціокультурна діяльність бібліотеки

Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки з кожним роком набуває рис інформаційного простору, творчого майданчика для проведення різноманітних культурно–мистецьких заходів: літературних вечорів, зустрічей, літературних імпрез, конкурсів, вечорів пам’яті, музичних та інформаційних годин. У 2016 році відбулося 345 масових заходів. Бібліотека підтримує громадські та молодіжні ініціативи, активно співпрацює з громадським сектором Луцька. Така співпраця сприяла втіленню багатьох ініціатив та спільних заходів – засідань клубів, благодійних акцій, організації дебатів та дискусій, проведення семінарів та тренінгів. 2016 рік ознаменувався низкою національно-патріотичних заходів, організованих бібліотекою. На виконання рішення Волинської обласної ради від 10.02.2016 №2/32 „Про затвердження обласної цільової програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки” в бібліотеці організовано та проведено ряд заходів патріотичного спрямування. Година-реквієм Героїв Небесної Сотні „Майдан. Небесна Сотня. Переосмислення” була присвячена подіям Революції Гідності. Захід відбувся у форматі зустрічі з учасниками Євромайдану. Презентація другого, доповненого видання „Волинський пантеон. Схід – 2014” зібрало небайдужих людей у відділі читальних залів. У книзі подано відомості про 105 Героїв нашого часу (у попередньому виданні – 96), що склали голови на сході нашої держави – в зоні АТО. Автори ідеї та проекту – Олександр Дем’янюк, доктор історичних наук та Геннадій Гулько, краєзнавець, заслужений працівник культури України. Вже стало доброю традицією напередодні Дня Незалежності України організовувати зустрічі з людьми, які зробили свій внесок у те, щоб Україна стала вільною. 17 серпня 2014 року біля с.Хрящувата Луганської області загинув Сергій Климчук, старший сержант 24 батальйону територіальної оборони „Айдар”, постійний читач нашої книгозбірні. „Але більше любив Україну…” – таку назву мав вечір-спогад про полеглого Героя-айдарівця. „Майдан: Революція Гідності” – під такою назвою відбулася інформаційна година з нагоди третьої річниці Революції Гідності та відзначення в Україні 21 листопада – Дня Гідності та Свободи. На заході вшанували громадянський подвиг, патріотизм і мужність людей, що виступили на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору під час подій Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013–2014 років. Відбулася презентація збірки „Україна: війна, мир і любов”, в якій зібрані тексти листів, які надсилали бійцям на передову із різних куточків країни. Учасниками були волонтери, бійці АТО, громадські активісти та просто небайдужі лучани. Голова ГО „Спілка Воїнів АТО Волині”, учасник війни на Сході України Олег Твердохліб та керівник Центру допомоги учасникам АТО, боєць полку „Азов” Олексій Кушнєр розповіли присутнім про те, як дитячі листи, малюнки, а також листи від рідних ставали оберегами під час перебування в АТО. Власні твори, покладені на музику, виконав учасник бойових дій, боєць 72 бригади Юрій Щербик. Інформаційна година „Друга світова війна. Перемога життя над смертю” була приурочена Дню пам’яті та примирення та 71-й річниці Перемоги над нацизмом в Другій світовій війні. У бібліотеці експонувалася всеукраїнська фотовиставка „Благодійність крізь призму об’єктива”, яка зібрала найкращі 40 фотографій, вибраних з понад 680 фоторобіт, представлених на VІ Всеукраїнський фотоконкурс. Презентація виставки-діалогу „Майбутнє без війни”, до створення якої долучилися діти волинських бійців АТО, відбулася в книгозбірні. Мрії та роздуми присутніх на заході про майбутню долю України були прописані на великому аркуші, а дитячі мрії – втілені у відеоролику, виготовленому волонтерами.

Започатковано цикл соціокультурних заходів у формі поетичного калейдоскопу під назвою: „Літературні обрії” у Волинському обласному госпіталі для інвалідів війни. Зокрема, в рамках цього циклу відбулися літературно-музичні вечорниці „Три празники в гості”, години поезії „Нічого кращого немає, як тая мати молодая з своїм дитяточком…” (до Дня матері), „ І горіла земля під ногами” (до Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні), „З Україною в серці” (до Дня захисника України), „Десь на дні мого серця заплела дивну казку любов”. Напередодні Великодня в госпіталі для учасників АТО та медперсоналу проведений майстер-клас з виготовлення писанок „Готуємось до Великодня”. Його провів майстер народних ремесел А. В. Бондарук. Працівники бібліотеки підібрали та передали у відділення нової неврології госпіталю, де проходять лікування та реабілітацію бійці АТО, підбірку художніх книг.

У рамках поетичного зорепаду „Жіночі профілі на тлі доби” проведено години поетичного настрою в стінахбібліотеки: „Ганна Чубач: „Ми приходим у світ для любові…”, „Ірина Жиленко: „Я - світло, я – вітер, я – біг по піску…”, „Світлана Костюк: „Пишу… Світлішає душа. І день світліший”.

Протягом року відбулася низка літературних подій, пов'язаних з культурним життям країни та регіону. Літературні години „Юрко Покальчук: Якщо десь буде останній письменник, який пише українською, так це буду я…”, „У світі зла тільки любов дає життя” (до 170-річчя від дня народження польського письменника Генріка Сенкевича), вечір історичного портрету: „Михайло Грушевський: історик і будівничий нації”, тематичні вечори „Модест Левицький – лікар душі та тіла України”, „Хотіла б я піснею стати” (Леся Українка), літературно-музична година з нагоди 180-річчя від дня народження українського поета і композитора Сидора Воробкевича „Жайворонкова пісня”, година пам’яті „Пам’ятники Тарасові Шевченку в Україні та світі”, мистецька година „Валерій Маренич: творчий портрет митця” присвячена 70-річчю від дня народження народного артиста України. „Емансипація березня” – під такою назвою відбувся літературний вечір до Всесвітнього дня поезії, на якому оголошено про початок VIII обласного літературного конкурсу „Неповторність”. До резонансних літературних подій належала зустріч з поетесою Антоніною Листопад. У стінах бібліотеки презентовано збірник пісень на слова Василя Гея „Коли вертаюся додому…”, книги Миколи Панасюка – „Я – Іван Франко”, Юрія Зилюка „Попіл Чорнобиля”, Костя Волиняки „Хапайте і читайте”, Анатолія Філозофа „Доктрина Агни-Його о жизни, смерти и бессмертии”, Івана Артазея „Молоді паростки”, Андрія Любки „Кімната для печалі”. У шевченківські дні звучало живе слово Кобзаря, під час щорічної акції працівників бібліотеки „Читаємо Кобзаря разом”. Бібліотека активно долучалася до святкування історичних подій, дат, які відзначає світова громадськість. „Людина-легенда” – назва години історичного портрету Тадеуша Костюшка, що відбулася з нагоди 270-річчя від дня його народження. На заході прозвучали виступи консула Генерального консульства Республіки Польща у Луцьку Кшиштофа Савицького та Голови товариства польської культури ім. Тадеуша Костюшка Ніни Поремської. Презентацію про Мартіна Лютера Кінга, видатного американця, провів Сем Абрамс, волонтер Корпусу Миру. Музична композиція „Колишися, колисонько” присвячувалася Міжнародному дню захисту дітей. Про колискові пісні на Волині розповідала краєзнавець, етнограф, фольклорист, лауреат обласної премії імені Миколи Куделі, імені Василя Кмецинського, почесний краєзнавець України Олександра Кондратович. На вшанування пам’яті видатної лучанки Ірини Левчанівської – краєзнавця, кіноаматора проведено краєзнавчу годину. Спільно з ВОГО „Козацьке стрілецьке братство” було організовано круглий стіл „Роль українських січових стрільців у відновленні української освіти на Волині”, присвячений 100-річчю гуманітарного відродження Волинського краю. Вже традиційно 1 вересня бібліотека запросила учнів шкіл міста Луцька на перший урок, присвячений 25-літтю Незалежності України „Щоб у серці жила Україна”.

У бібліотеці склалася традиція вшанування Берегині роду Косачів у день її народження (29 червня) і в день її смерті (4 жовтня). З нагоди дня народження відбулася літературно-тематична година „Невідома Олена Пчілка: епістолярна спадщина”. День пам'яті Олени Пчілки громадськість Волині відзначила покладанням квітів до пам'ятника Олені Пчілці та переглядом фільму „Незабутня родина Косачів: „Ольга Косач-Кривинюк: Лелія для України” (автор сценарію і режисер – Марія Андрушко). Під час перегляду фільму глядачі доторкнулися до долі Ольги Косач-Кривенюк, яка зуміла зберегти і вивезти за кордон архів Лесі Українки, підготувала працю „Леся Українка. Хронологія життя і творчості”. З нагоди 145-річчя від дня народження Лесі Українки – започатковано флешмоб „Волинь читає Лесю Українку”, під час якого з 25 січня по 25 лютого звучала поезія Лесі Українки онлайн. До її читання були залучені не тільки працівники нашої книгозбірні, а й бібліотекарі та користувачі з інших областей.

Правоосвітня діяльність та підвищення правової культури громадян - один з найпріоритетніших напрямків роботи нашої книгозбірні. В партнерстві з Головним територіальним управлінням юстиції у Волинській області бібліотека здійснювала інформування населення про правову та законотворчу політику держави, забезпечувала вільний доступ до джерел правової інформації. Проведено правовий колоквіум „Конституція в незалежній Україні: 20 років розвитку та механізми подальших змін”. У заході взяв участь Микола Герасимик – начальник відділу систематизації законодавства, правової роботи та правової освіти Головного територіального управління юстиції у Волинській області. У рамках місячника правових знань до 25-ої річниці з Дня проголошення Незалежності України, відбулися засідання за круглим столом та вебінар на тему: „Незалежність України. Мін’юст: перші досягнення та подальші очікування” з участю начальника відділу державної реєстрації друкованих ЗМІ та громадських формувань Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Волинській області А.Мазур та головного спеціаліста цього відділу Я.Букала. 5 грудня відбулося подібне засідання з нагоди відкриття Всеукраїнського тижня права. Надання первинної правової допомоги та юридичних консультацій демобілізованим учасникам АТО та членам їх сімей продовжували виїзна громадська приймальня Головного територіального управління юстиції у Волинській області, Центр дистанційної безоплатної правової допомоги для жителів віддалених громад при виїзній громадській приймальні Головного територіального управління юстиції у Волинській області.

У рамках святкування Всеукраїнського дня бібліотек бібліотека для своїх користувачів підготувала низку заходів: бібліографічне ревю „Світ мистецтва в енциклопедіях, довідниках, словниках”, квест „Будьмо знайомі – Європа”. Бібліотека налагодила тісні контакти з Волноваською центральною районною бібліотекою. У рамках проекту „Український Донбас” відбулися онлайн-зустрічі на тему „Поетичне намисто України”, „Впали славою святих України сини”, „Сім струн Лесі Українки”, „Сонети закоханого серця. Лірика Івана Франка”. На зустрічах були присутні представники влади та громадськості Волинської та Донецької областей.

2016 рік Указом Президента України було оголошено Роком англійської мови. На його виконання відділ документів іноземними мовами активно працював впродовж року. Вираз „#Україна Speaking” став гаслом цієї кампанії. Проведена робота з заохочення користувачів до вивчення англійської мови. Зокрема, у відділі документів іноземними мовами протягом року експонувалася книжкова виставка „Вивчаємо англійську разом”. Окрім того, у два етапи проходили безкоштовні курси англійської мови для початківців. Всього відбулося 36 занять, які відвідало 140 бажаючих. Їх було поділено на кілька груп: воїни АТО, вимушені переселенці з Донецька, Луганська і Криму, усі бажаючі та бібліотекарі. Бібліотека для багатьох творчих особистостей стала своєрідним арт-простором для втілення мистецьких, культурних, освітніх проектів. У стінах нашої бібліотеки тривало експонування виставки Віктора Швеця „Живописна Україна”. Всеукраїнська молодіжна фотовиставка „Стереотип” розкрила тему щодо впливу стереотипів на життя суспільства. За підтримки проекту „Активні громадяни” від Британської Ради на Новопсковщині Луганської області реалізовується проект культурної інтеграції між Волинською та Луганською областями. Результатом спільної ініціативи була організація фотовиставки „Від часів козацтва до сьогодення: Волинь – Слобожанщина”. Працівники бібліотеки ініціювали та долучалися до численних благодійних проектів. Зокрема: плетіння сіток для військових, збору коштів та подарунків для малозабезпечених дітей, дітей – сиріт, дітей, учасників АТО та дітей ВПО у рамках проекту „Миколай про тебе не забуде”, організованих громадськими активістами. Для різних вікових аудиторій організовані численні майстер-класи з залученням майстрів народної творчості. „Чарівна бісеринка”, майстер-клас Анатолія Філозофа з виготовлення глиняних свищиків та інші викликали інтерес у користувачів, майстер-клас художниці Ірини Сардак-Бондарук, присвячений розпису української дерев’яної іграшки для дітей учасників АТО.

Працівники відділу краєзнавчої роботи спільно з Волинським краєзнавчим музеєм у 2016 році розпочали реалізацію проекту „Пройдімося рідним містом!”. Метою проекту стало поєднання наукових, пізнавальних історичних досліджень про місто Луцьк – столицю Волині з розважальною програмою – екскурсійними маршрутами, пішою ходою вулицями і майданами міста. Проект створено для формування культури людей, любові до рідного краю, виховання дбайливого ставлення до пам’яток культури і архітектури шляхом пізнання його минулого і сьогодення. Під час екскурсій було представлено книги про місто Луцьк. Реалізовано 4 екскурсії за маршрутами „Бібліотека – місто – музей”. У звітному році відбувся старт проекту „Польський дискусійний клуб фільмів”, у ході засідань якого відбуваються перегляди та обговорення фільмів польською мовою.

Наша бібліотека приєдналася до мережі кіноклубів медіапросвіти з прав людини Docudays UA, створені в рамках проекту „Кампанія за права людини в Україні з використанням інструментів Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA”, що здійснюється за підтримки Представництва Європейського Союзу в Україні. Протягом року проходили перегляди фільмів з обговоренням та дискусіями. В рамках святкування Днів Європи в Україні відбулися перегляди документальних фільмів Сергія Лисенка „Євромайдан SOS” та „Південний кордон”. Учасником заходу була волонтер Полтавського Батальйону Небайдужих Наталія Чепела, яка за свою громадську діяльність нагороджена медаллю „За жертовність і любов до України”. Також переглянуті документальні стрічки, які розглядали проблеми соціального сирітства, проблему дискримінації ромів та ін. Відбулися відкриті перегляди фільмів – „Українські шерифи” Романа Бондарчука, „Десять секунд” режисерки Юлії Гонтарук, „Остап” Тараса Дроня, „Люди, які прийшли до влади» Олексія Радинського і Томаша Рафи, „Тягар доказів” Стефана Кессіссоґлу. Центральною темою ХІІІ Мандрівного міжнародного фестивалю про права людини Docudays UAу 2016 році була тема – „Крізь ілюзії”. В обговореннях фільмів взяли участь фахівці Головного територіального управління юстиції у Волинській області, члени ГО „Переселенці Криму та Донбасу”, студенти Волинського державного училища культури і мистецтв імені Ігоря Стравінського, Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою, науковці, громадські активісти, адвокати, журналісти. Відбулися перегляд фільму „Моріом” та панельна дискусія в межах всесвітньої акції "16 днів проти гендерного насильства”. Фільми, запропоновані до перегляду, змушують аналізувати, критично мислити, сприяють формуванню активної громадянської позиції та ставленню до людської гідності як до найвищої цінності. Закриття Мандрівного міжнародного фестивалю Docudays UA відбулося в книгозбірні 10 грудня у День прав людини, з участю координатора фестивалю на Волині Богдани Стельмах. Вихідці зі східних областей України та Криму презентували збірку поезії та прози „По живому”. Її автори – понад 30 переселенців, нинішніх мешканців різних частин звільненого і досі окупованого Донбасу та Криму. Свої твори на тему війни, життя на окупованих територіях, двомовності, співжиття „наших” та „не наших” читали Ія Ківа, Тетяна Ковалевич, Олексій Чупа та Оксана Стоміна. На мистецькому вечорі було представлено інсталяцію з колекції картин маріупольських художниць «На межі”, яку презентувала одна з співавторок проекту – Олена Украінцева.

Проект „Права людини: знати, захищати, поважати” стартував 14 вересня 2016 року виїзним засіданням Кіноклубу Docudays UA. Ініціатива реалізовувана в межах мікрогранту проекту Центру правових та політичних досліджень „СІМ” „Активізація громадянського суспільства шести областей України для подолання стереотипів та інтеграції ВПО у життя громад „Декалог примирення”, підтриманого The Black Sea Trust, проекту Фонду Германа Маршалла (Project of the German Marshall Fund of the United States). Виїзні перегляди Кіноклубу Docudays UA відбулися у Луцьку, с.Садів Луцького та смт.Олика Ківерцівського району. Про те, як сприймати людей із ВІЛ / СНІД, чому важливо не замовчувати проблему і як подолати внутрішнє упередження, вели мову студенти кафедри екології та охорони навколишнього середовища хімічного факультету Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки після перегляду фільму „Грішна хвороба” (режисер Ян Яап Кейпер). При книгозбірні регулярно проводять тематичні зустрічі члени клубу „Волинська бджілка”. Дебатний клуб „Інтелектуальна толока”, який діє при бібліотеці, пропонував учасникам лекції з факторного аналізу просто неба, навчання в дебатній школі, організацію дебатного турніру „Волинська толока”. Також стартували „Культурні вечорки” - це проект, який запропонував поглянути на бібліотеки, книгарні, музеї міста в трішки іншому світлі. Програма включала яскраві заняття з питань актуальної документалістики, а також фотоквести, екскурсії невідомими місцями бібліотеки, книжкові квести, настільні ігри, театралізовані читання, акустичні години, майстер-класи. Організатором проекту було ГО „Брейншторм”.

У рамках акції, започаткованої Національною бібліотекою України імені Ярослава Мудрого, „Бібліотека українського воїна” бібліотеками області зібрано 1578 прим. книг, які передані бібліотеці військової частини 1141 західного оперативно-територіального об’єднання Національної гвардії України м.Луцька, волонтерському центру „Серце патріота”, Нововолинському центру допомоги військовослужбовцям, координаційному волонтерському центру ГО „Майдан – Любешів”, бійцям на схід України через ГО „Меценати для солдата”, волонтерам Луцького, Ратнівського, Камінь-Каширського районів, ГО „Народна самооборона” (м.Рожище), учасникам АТО у с.Попасне Ноавоайдарівського району Луганської області.

На 2016 рік у відділах бібліотеки було заплановано 137 книжкових виставок, організовано 162. Чимало з них об’єднані в тематичні цикли „Історичний календар”, „Літературний календар”, „Правова свідомість і правова культура”. Утвердилася практика презентацій книжкових виставокРезонансу набули презентації виставок на теми: „Соборно славу вознесімо, соборно волю бережімо!”, „Нехай мої співи літають по рідній коханій моїй стороні” (Леся Українка), „Голокост на Волині: жертви і пам'ять”, „Не знає пам'ять забуття”, „Олександра Кондратович: крізь терни життя” (до 80-річчя від дня народження О.Кондратович – українського педагога, краєзнавця, етнолога).

На виконання обласної програми правової освіти населення на 2012-2016 роки підготовлено ряд книжкових виставок, присвячених визначним подіям, датам у житті суспільства, професійним святам в галузі юриспруденції, перебігу законотворчих процесів у державі („Право на дитинство – виклики ХХI століття” (1 червня – Міжнародний День захисту дітей), „Історія української Конституції”, „Внутрішньо-переміщені особи чи вимушені мігранти: правові аспекти”, „Біженці в Україні: стереотипи та реалії” (до Всесвітнього дня біженців) та ін. Цикл книжкових виставок „Історична правда” систематично знайомив користувачів із доленосними віхами нашої історії „Михайло Грушевський: літописець і патріарх української державності”, „Війна. Україна. Історія” (8 травня – День пам’яті жертв Другої світової війни). Героїко – патріотична тематика знайшла своє відображення в тематичних експозиціях таких як: „Від революції Свободи до революції Гідності” (21 листопада – День Свободи і Гідності), „На захисті єдиної країни” (5 грудня – Міжнародний день волонтерів) та ін.

Екологічна культура – складова частина світової культури, якій властиве глибоке усвідомлення важливості сучасних екологічних проблем у житті і майбутньому розвитку людства. Для популяризації екологічної культури населення, здорового способу життя, раціонального використання природних ресурсів, соціально – правових аспектів природокористування у відділі читальних залів організовані виставки літератури – „Екологія. Право. Людина”, „Здорова нація – сильна держава”, „СНІД: зона відчудження” та ін. У 2016 році було організовано караван книг „Світ, відображений у слові”, де було представлено книжкову виставку „У дзеркалі думки - сучасна жіноча проза”, жанрові виставки - „Майстри детективу”, „Знайомтеся! Кращі письменники-фантасти”. Остання з них була трансформована у виставку-інсталяцію та демонструвалася на тематичній (фентезійній) „Культурній вечорці”, що проходила в бібліотеці.

Протягом року організовано ряд виставок краєзнавчої тематики, серед них: „Грані видавничої діяльності: (книги волинських видавництв)”, „Волинь, ти, перша наша квітка в священному вкраїнському вінку”, „Леся Українка і родина Косачів в українському і світовому часопросторі”, „Тарас Шевченко і Волинь”, „Щит любові для волинських воїнів АТО”, „Ясними мріями крокуй поетом впертим” (до 60-річчя від дня народження П.Коробчука, українського письменника), „Олександра Кондратович – дочка Полісся”, „Ішов із молитвою свого народу, знав, крім України, нема України” (до 60-річчя від дня народження В.Вербича, українського поета і журналіста), „Пам'ять про Велику Українку на Волині” (до 166-ї річниці від дня народження Олени Пчілки, української письменниці, етнографа, фольклориста, громадської діячки), „Така повноводна річка – українська література” (до 70-річчя від дня народження І.Корсака, українського письменника і журналіста), „Хотіла б тебе спом’янути, Волинський куточку…” (до дня вшанування пам’яті Олени Пчілки), „Плекаючи і віру, й честь і вірність. Вела нас зірка в світле майбуття!” (до 60-річчя від дня народження С.Цюриця, українського письменника і журналіста), „Ірина Левчанівська – світло долі і часу”, „Я виорав поле, засіяв зерно, праці приклав багато” (В.Рожко). У Волинському інституті післядипломної освіти було представлено книжкову виставку, присвячену краєзнавцю, письменнику, педагогу Степану Курилу-Швансу „Дорога під зорею України!”. У рамках ІІ школи молодих бібліотекарів були представлені виставка-інсталяція у форматі „фотосушка”: „Все це Волинь, моє, благовісне Полісся..!” та виставка-інсталяція з аромопрезентацією „Чудовий аромат книг”.

 

Наукова діяльність

Директор бібліотеки Л.Стасюк брала участь у науковій конференції, присвяченій 145-річчю від дня народження Лесі Українки в с.Колодяжне з повідомленням „Чверть століття – з іменем Олени Пчілки”. Заступник директора з наукової роботи Є.Євтушок та завідувач відділу краєзнавчої роботи А. А. Понагайба були учасниками волинезнавчих педагогічних читань „Леся Українка та родина Косачів в історії освіти Волині”, які проходили в с.Колодяжне та урочищі Нечимне. Підготовлено повідомлення Л.Стасюк „Видавничі проекти Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки, присвячені вшануванню видатної письменниці, вченого-етнографа, фольклориста та членів її родини”, Є.Євтушок „Куточок Олени Пчілки як перший крок до вшанування її пам’яті у Волинській державній обласній універсальній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки”, А.Понагайба „Краєзнавча діяльність Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки в контексті краєзнавчої освіти”. Завідувач відділу краєзнавчої роботи А.Понагайба підготувала наукове повідомлення для шостої Міжнародної конференції у Києві „Православ’я в Україні” на тему: „Наукові дослідження Володимира Рожка у бібліографічних базах даних Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки”. На Всеукраїнську науково-практичну конференцію „Проблеми розвитку документально-інформаційних систем у сучасному інформаційно-комунікаційному середовищі” (м.Рівне) заступником директора з питань інформатизації Н.Рибачук підготовлено повідомлення „Шляхи використання інформаційних ресурсів Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олени Пчілки в умовах розвитку веб-середовища”.

Бібліотеки Волинської області взяли участь у дослідженні „Незадоволений читацький попит на вітчизняну книжкову продукцію у публічних бібліотеках України”, яке проводила Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого. Результати його засвідчили, що незадоволений попит у бібліотеках області вивчається постійно. Зокрема, щорічно проводиться аналіз відповідно зошита обліку, з метою якісного поточного комплектування бібліотечного фонду. Крім того, вилучення непрофільних, застарілих видань та докомплектування новими актуальними документами сприяє зменшенню відсотка кількості незадоволених запитів. Базами дослідження були Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки, центральна бібліотека для дорослих комунального закладу „Луцька міська централізована бібліотечна система”, центральна міська бібліотека Нововолинської міської ЦБС, Володимир- Волинська міська бібліотека для дорослих, центральна районна бібліотека та бібліотеки-філії сіл Видерта, Воєгоща, Нуйно Камінь-Каширської централізованої бібліотечної системи, центральна районна бібліотека та бібліотеки-філії сіл Немир, Рудка-Козинська, Ясенівка Рожищенської централізованої бібліотечної системи.

Бібліотека – науково-методичний центр

Працівники бібліотеки взяли участь у підготовці питання на розгляд колегії управління культури облдержадміністрації „Про підсумки роботи закладів культури і мистецтва області у 2015 році та завдання щодо розвитку галузі в 2016 році”. Також підготовлено таблиці про діяльність бібліотек для збірника „Основні показники діяльності закладів культури, мистецтва у Волинській області за 2016 рік”. На розгляд колегії подано матеріали про наслідки експертно-діагностичних аналізів діяльності закладів культури міста Нововолинська та Любомльського району. Здійснювався моніторинг стану забезпечення бібліотек області періодичними виданнями і книжковою продукцією, інформація один раз у квартал надавалася управлінню культури облдержадміністрації. Проведено експертно-діагностичний аналіз діяльності бібліотек: Любомльської районної централізованої системи публічно-шкільних бібліотек, Нововолинської міської ЦБС . Здійснено виїзди з метою перевірки виконання завдань і пропозицій експертно-діагностичного аналізу діяльності бібліотек Любешівського, Старовижівського районів. Організовувалися виїзди з метою підготовки баз проведення обласних семінарів-тренінгів директорів та завідувачів відділів автоматизації та бібліотекарів з інформаційних технологій у бібліотеки Маневицької, Ковельської районних ЦБС. У рамках проведення занять ІІ школи молодого бібліотекаря здійснено виїзди у ЦРБ, РДБ та бібліотеки-філії Ківерцівської районної ЦБС. Директор бібліотеки брала участь у підсумковій нараді працівників культури Ковельського району. Працівники науково-методичного відділу приймали річні статистичні звіти бібліотек області сфери управління Міністерства культури України за формами 6-нк, 80-а-рвк, готували зведені форми для Міністерства, обласного управління статистики та Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого. Переглядали звіти бібліотек області у ЕСМаР – електронній системі моніторингу базової мережі публічних бібліотек України

З метою вдосконалення фахової майстерності бібліотечних працівників Волині, поширення кращого досвіду роботи проведено обласні семінари-тренінги: семінар-тренінг директорів районних (міських) централізованих бібліотечних систем на тему: „Перспективи розвитку бібліотек Волині в умовах реформування” (на базі Волинської ДОУНБ ім. Олени Пчілки і Маневицької РЦБС); семінар-тренінг завідувачів відділів автоматизації та бібліотекарів з інформаційних технологій на тему: „Інноваційний шлях публічної бібліотеки до надання електронно-бібліотечних послуг” (на базі Волинської ДОУНБ ім. Олени Пчілки і Ковельської РЦБС). Під час проведення методичного діалогу „Спілкуємося... Вчимося... Впроваджуємо... ” розглядалися питання ролі методичної служби в організації діяльності бібліотек ОТГ, вивчалися основні вимоги до планування роботи бібліотек, типові помилки у звітності про роботу бібліотек області в електронній системі моніторингу (ЕСМАР). Також було проведено практикум новопризначених бібліографів Маневицької, Старовижівської та Нововолинської центральних бібліотек. 11-12 липня відбулися заняття ІІ школи молодого бібліотекаря на тему „Професіоналізм + креативність = сучасний бібліотекар” за фінансової підтримки Волинського обласного відділення української бібліотечної асоціації та управління культури облдержадміністрації. До участі були запрошені молоді бібліотекарі з усієї області, які отримали нові, цікаві та креативні ідеї для подальшої роботи. Другого дня учасники школи відвідали центральну районну бібліотеку, районну дитячу бібліотеку та бібліотеки-філії сіл Липляни, Кульчин, Сокиричі, Озеро, Тростянець Ківерцівського району. Набули утвердження як форми професійного спілкування вебінари, онлайн консультації. Проведено цикл вебінарів з питань децентралізації влади для бібліотечних працівників області на теми: „Реформа децентралізації в Україні”, „Реформування медичної галузі”. Вебінари були організовані Офісом реформ у Волинській області, на яких Анатолій Пархомюк, керівник регіонального офісу, розповідав про сформовані територіальні громади, а також висвітлює перспективи децентралізації на Волині. У формі вебінарів були організовані зустрічі з фахівцями головного управління юстиції у Волинській області, які ознайомили учасників з чинним законодавством у сфері державної реєстрації громадських формувань та друкованих ЗМІ, проінформували про реформування системи та створення нових послуг, новітніх онлай-сервісів європейського зразка. Працівниками науково-методичного відділу проведено вебінари на теми: „Упровадження інновацій у практику роботи бібліотек”, „Використання віртуальних виставок в популяризації літератури у веб-середовищі”. Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки при підтримці управління культури облдержадміністрації, Волинського обласного відділення української бібліотечної асоціації провела обласний огляд-конкурс на кращий сценарій масового заходу національно-патріотичної тематики в бібліотеках „Незламний дух нескореної нації”. На розгляд обласної конкурсної комісії надійшло 56 сценаріїв від бібліотек-учасниць. Нагородження учасників відбулося завдяки фінансовому сприянню Волинського обласного відділення Української бібліотечної асоціації. 1 місце посіла бібліотека-філія №10 КЗ „Луцька міська централізована бібліотечна система” за сценарій вечора-спомину „Річниця Майдану. Спогади про Майдан” (автор – Чміль Н.С.). 2 місце – за Маневицькою центральною районною бібліотекою, яка підготувала сценарій години пам’яті „Перемога ціни не має: різні долі – вона одна” (автори – Луцик І.М., Касьян Л.О.). 3 місце у Луцької центральної районної бібліотеки за поданий сценарій тематичного вечора „Хто вмирає в боротьбі – в серцях живе повіки” (автор – Берегович В.А.). Усі учасники конкурсу отримали грамоти та заохочувальні призи від Волинського обласного відділення Української бібліотечної асоціації.

 

Інформаційне забезпечення галузі культури і мистецтва

Здійснювалося інформаційне обслуговування керівників і спеціалістів управління культури та управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації. Фактографічна інформація надавалася щотижня за темою „Критичні матеріали у всеукраїнській та місцевій пресі та інтернет-мережі про діяльність закладів культури та мистецтва Волині”. Для управління культури щотижня проводився моніторинг друкованих ЗМІ на наявність у них матеріалів критичного характеру про галузь культури і мистецтва, місцевих органів влади галузі. Щомісячно Інформцентру з питань культури та мистецтва Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого надсилалася інформація про події культурного життя області.

Видавнича діяльність бібліотеки

У 2016 році бібліотекою підготовлено і видано „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2017 рік” (спільно з Волинським краєзнавчим музеєм), біобібліографічні покажчики: „Ігор Павлюк: український вчений, письменник і журналіст”, „Розчерки на скрижалях” (покажчик творів Івана Корсака)”, буклет „…їм промовляти душа моя буде” (Твори Лесі Українки у фондах головної бібліотеки Волині). На допомогу бібліотекам області розроблено методико-бібліографічні матеріали „Співець рідного краю” (до 75-річчя від дня народження С.Кривенького, українського композитора), „Трагедія Луцької в’язниці: ми пам’ятаємо” (до 75-річчя пам’яті жертв розстрілу в’язнів у Луцькій тюрмі), „Сяйво душі Модеста Левицького” (до 150-річчя від дня народження М. П. Левицького, українського письменника, культурного діяча, педагога, лікаря і дипломата). Видано статистичний збірник „Волинь бібліотечна в цифрах. 2015 рік”. Підготовлено збірник сценаріїв національно-патріотичної тематики за підсумками конкурсу „Незламний дух нескореної нації” у двох випусках.

Менеджмент. Маркетинг

Проводилися виробничі наради колективу за підсумками роботи у 2015 році та І, ІІ, ІІІ кварталах 2016 року. На оперативних нарадах завідувачів відділів обговорювалися питання виконання планів роботи, вирішення поточних виробничих завдань, зміцнення трудової і виконавської дисципліни.

 

Господарське утримання бібліотеки

Постійно здійснювалося придбання канцтоварів, комплектуючих деталей для комп’ютерної техніки, ламп денного світла, мастики для приведення в належний стан підлоги приміщення бібліотеки, а також виділялися кошти на поточний ремонт ксероксів, заправка картриджів. Протягом опалювального сезону забезпечувалася робота модульної котельні. Заступником директора з питань інформатизації Рибачук Н.В. проводився тендер на закупівлю природного газу для дахової котельні. Виготовлена проектно-кошторисна документація на проведення робіт із благоустрою та водовідведення (13535 грн.). Проведені роботи з заміни 2 індукційних трифазних лічильників та встановлення електронних (5085 грн.). За результатами проведених електронних торгів закуплено і встановлено 27 жовтня 2016 року систему водопідготовки для дахової котельні (19900 грн.). У жовтні статут бібліотеки перереєстровано з урахуванням вимог Податкового кодексу як неприбуткової організації.

 

 

 

 

 

Директор Л.А.Стасюк